Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Munca in strainatate – niste sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
reaper666

reaper666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 31.01.2012
In ultima vreme tot imi fac planuri sa plec la lucru in strainatate pentru cateva luni. Anul trecut am inceput facultatea, insa nu s-a dovedit a fi cea mai buna alegere si am hotarat sa ma las. Asadar, sunt un baiat de 20 de ani cu diploma de BAC, fara prea multa experienta in domeniul muncii. Anul viitor probabil voi incerca din nou, dar pana atunci as vrea sa adun niste bani si sa nu stau degeaba acasa luni intregi pe banii parintilor. Scopul meu e sa nu pierd un an aiurea, sau sa ma angajez aici pe 600 de lei.

Ceea ce vreau sa intreb este modul in care ar trebui sa procedez. Sunt o gramada de anunturi cu oferte, dar majritatea sunt de la agentii de recrutare notorii. As putea sa-mi recomandati niste agentii de incredere cu care ati avut de-a face sau despre care ati auzit lucruri bune? Cat timp ar fi ceva de incredere, as fi dispus chiar sa platesc unele taxe(in cazul in care solicita).

In multe locuri am citit ca e mai bine sa mergi o luna sa-ti cauti singur sau sa ceri ajutorul altora plecati, insa eu as prefera sa stiu de la inceput unde ma indrept si sincer m-as simti probabil pierdut. Am un prieten care e plecat in Germania de vara trecuta si e multumit de locul in care lucreaza. Ar fi o posibilitate sa ma recomande el acolo si sa contactez direct angajatorul? As fi dispus sa lucrez cam in orice domeniu in care pot face fata, si nu imi pasa daca e “munca de jos”.  Iar ca si locatie, m-am gandit la UK pentru ca stiu bine limba, dar nu as spune nu nici la alte tari din Europa de Vest.

De asemenea, mai sunt si firmele Work and Travel. Cu ce se deosebesc acestea fata de agentiile normale de recrutare? Sunt intr-un fel mai sigure, sau e acelasi lucru?

Am prea multe dileme pe aceasta tema in ultima vreme, si nu stiu ce sa fac.

Edited by reaper666, 19 February 2015 - 19:35.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ce stii sa faci si nu stie un neamt sau un englez sa faca?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca documente, ai nevoie de de:
  • Act identitate (recomandabil si pasaport)
  • Acte studii (fara facultate, nu prea te vad mancat de purici acolo)
  • Acte doveditoare cunoastere limba (din fisa matricola ar trebui sa fie indeajuns daca nu te impotmolesti la conversatie)
Ca sfat general: citeste legislatia in materie de munca in tara care pleci. Sa nu faci una nefacuta si sa nu mai ai drept de munca acolo. De exemplu, in Romania, cetatemnii UE se pot angaja fara alte formalitati fata de cetatenii romani (erau la un moment dat niste contigente, dar nu mai stiu daca si unde se mai aplica).

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postreaper666, on 19 februarie 2015 - 19:34, said:

Ceea ce vreau sa intreb este modul in care ar trebui sa procedez.
Sa inveti mai intai o meserie ca apoi sa stii ce cauti. Asa la plesneala iti meriti soarta.

#5
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View PostOriginalCopy, on 19 februarie 2015 - 19:37, said:

Ce stii sa faci si nu stie un neamt sau un englez sa faca?

Pentru inceput, cel mai bine stie sa primeasca un salariu mult mai mic fata de neamt sau britanic pentru aceiasi munca prestata. :)

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postwasteyard, on 19 februarie 2015 - 19:45, said:

Pentru inceput, cel mai bine stie sa primeasca un salariu mult mai mic fata de neamt sau britanic pentru aceiasi munca prestata. Posted Image
Imi e teama ca aici se si sfarseste lista de talente pe care le are.

#7
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
primul lucru care trebuie sa il faci cand ajungi in spania,germania,anglia daca nu franta este..un videoclip in care sa iti prezinti traiul :)) aka' romanii in diaspora

#8
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
du-te si da-ti restantele in toamna daca nu ai abandonat complet facultatea... e posibil sa iti para rau mai tarziu!

#9
Mihai-I

Mihai-I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.03.2014
Nu descurajați omul, decat sa stea sluga in Romania pe 200 Euro mai bine se inhama in Vest pe 800-1000 Euro. Măcar acolo are o perspectivă corecta pentru viitor.
Tinere, mult succes si sa tii minte ca, inainte de orice, trebuie sa fii serios si muncitor. Restul se învață, nu s-a nascut nimeni cu zece oua... :)

#10
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View PostPololica, on 19 februarie 2015 - 19:43, said:

3. Acte doveditoare cunoastere limba (din fisa matricola ar trebui sa fie indeajuns daca nu te impotmolesti la conversatie)

asta cu fisa matricola de unde ai scos-o? Posted Image  ii doare pe aia in cot de ce note ai avut tu la engleza in liceu.
ca sa pleci in UK (si nu numai) la munca trebuie sa dai testul cambridge pentru a demonstra ca te descurci cu limba. stiu asta pentru ca mie mi s-a cerut cand am vrut sa plec in UK la munca. insa stiu ca se poate si fara. un coleg de munca a plecat in acelasi domeniu la o firma din UK unde patronul detine 50% dintr-o firma din Romania.

Edited by shelder, 19 February 2015 - 19:58.


#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postreaper666, on 19 februarie 2015 - 19:34, said:

Am un prieten care e plecat in Germania de vara trecuta si e multumit de locul in care lucreaza. Ar fi o posibilitate sa ma recomande el acolo si sa contactez direct angajatorul?
Asta pe noi ne intrebi? Nu mai bine pe el (prietenul)?

Uite aici locuri de munca (factor postal, sculer, mecanic auto, dulgher...ceva din astea oi stii si tu sa faci):
http://www.eures.anofm.ro/

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca nu cunosti limba, legislatia si nu ai curajul sa te sprijini pe autoritati, esti fiul ploii. Stai acasa si vegeteaza.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostOriginalCopy, on 19 februarie 2015 - 19:37, said:

Ce stii sa faci si nu stie un neamt sau un englez sa faca?
bulshit-uri :) tu ce sti sa faci si aia unde esti tu acum nu stiu sa faca? nimeni nu e unic in meserie sau de neinlocuit; nu mai debitati prosti de genul asta

#14
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View PostOctavian_SK, on 19 februarie 2015 - 20:28, said:

bulshit-uri Posted Image tu ce sti sa faci si aia unde esti tu acum nu stiu sa faca? nimeni nu e unic in meserie sau de neinlocuit; nu mai debitati prosti de genul asta
problema nu se pune " ce stii tu sa faci si neamtul sau englezul nu"...problema este alta..un neamt sau un englez dispare la greu,deobicei..iar un romanas tace si isi rupe carca pe 1000 de euro..va spun eu caz real in care un neamt a ridicat mana si a zis cius ! sa lucreze romanii..

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPololica, on 19 februarie 2015 - 19:43, said:

Ca documente, ai nevoie de de:
  • Act identitate (recomandabil si pasaport)

  • Acte studii (fara facultate, nu prea te vad mancat de purici acolo)

  • Acte doveditoare cunoastere limba (din fisa matricola ar trebui sa fie indeajuns daca nu te impotmolesti la conversatie)
Ca sfat general: citeste legislatia in materie de munca in tara care pleci. Sa nu faci una nefacuta si sa nu mai ai drept de munca acolo. De exemplu, in Romania, cetatemnii UE se pot angaja fara alte formalitati fata de cetatenii romani (erau la un moment dat niste contigente, dar nu mai stiu daca si unde se mai aplica).


Da,vorbesti si tu ca sa nu taci,iti dai seama pe santierele din UK ce cautare ar avea diploma lui de facultate,fara aia nu o sa poata impinge roaba....

#16
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View Postwasteyard, on 19 februarie 2015 - 19:45, said:

Pentru inceput, cel mai bine stie sa primeasca un salariu mult mai mic fata de neamt sau britanic pentru aceiasi munca prestata. Posted Image

OriginalCOpy gets wtfpwned hard!  :D

#17
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
In lumea asta larga nu exista exploatator mai bun ca un roman!Daca apuci sa ajungi in ocident si ai ghinionul sa dai de un roman, care este pus sef.....ai belito!

Edited by lik_lights, 19 February 2015 - 22:52.


#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am venit in It in 96 cu bani luati cu camata. Nu limba,nu meserie,20 ani.n-am furat.am stat 1an .am reusit sa-mi platesc datoriile. in 2001 am plecat din nou.santem in 2015.ma descurc.TU LA 2.. ANI DECE TIE FRICA?mai spuneam,, 500e buzunar bilet dus -intors,INCEARCA  UNDE VREI IN EUROPA IN BANII ASTIA

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate