Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Munca in strainatate – niste sfaturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostMikeSpike, on 19 februarie 2015 - 22:53, said:

Am venit in It in 96 cu bani luati cu camata. Nu limba,nu meserie,20 ani.n-am furat.am stat 1an .am reusit sa-mi platesc datoriile. in 2001 am plecat din nou.santem in 2015.ma descurc.TU LA 2.. ANI DECE TIE FRICA?mai spuneam,, 500e buzunar bilet dus -intors,INCEARCA  UNDE VREI IN EUROPA IN BANII ASTIA
Subscriu! Ia-ti inima-n dinti si pleaca,ce-o fi o fi!

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
S-a mai spus deja de zeci de ori ca fara o calificare, fara o meserie sau profesie ceruta, e foarte, foarte greu.
Cu eu nu stiu sa fac nimic insa vreau salariu de mii de euro sau lire etc nu merge deloc, dar absolut deloc...

View Postlik_lights, on 19 februarie 2015 - 22:56, said:

Subscriu! Ia-ti inima-n dinti si pleaca,ce-o fi o fi!

View PostMikeSpike, on 19 februarie 2015 - 22:53, said:

500e buzunar bilet dus -intors,INCEARCA  UNDE VREI IN EUROPA IN BANII ASTIA
Da, turist pentru vreo saptamana, ca alt rezultat nu prea vad cu un plan atat ''bine'' pus la punct...

Edited by Karhu, 19 February 2015 - 23:00.


#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Karhu,Karhu,daca stii ce vrei te descurci vre-o 2 luni.Macar necalificat si tot dai inainte.daca nu,sa stea in RO. sa ceara sfaturi pe sp.ARE AMIC IN DE.

#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postshelder, on 19 februarie 2015 - 19:57, said:

asta cu fisa matricola de unde ai scos-o? Posted Image  ii doare pe aia in cot de ce note ai avut tu la engleza in liceu.
ca sa pleci in UK (si nu numai) la munca trebuie sa dai testul cambridge pentru a demonstra ca te descurci cu limba. stiu asta pentru ca mie mi s-a cerut cand am vrut sa plec in UK la munca. insa stiu ca se poate si fara. un coleg de munca a plecat in acelasi domeniu la o firma din UK unde patronul detine 50% dintr-o firma din Romania.

Vad ca nu stii parteneriatele dintre privatii straini si scolile de aici (licee sau universitati)...

View Postady_77, on 19 februarie 2015 - 21:24, said:



Da,vorbesti si tu ca sa nu taci,iti dai seama pe santierele din UK ce cautare ar avea diploma lui de facultate,fara aia nu o sa poata impinge roaba....

Oare? La impins roaba nu e nevoie de un act care sa arate ce stie sa faca? O fi meserie necalificata, dar niste aptitudini tot trebuie sa aiba. De unde se iau? Pe ochi frumosi? Trebuie sa stie ca intelege ce se intampla acolo (nu doar limba). Bine, nu trebuie facultate, poate doar SAM sau curs de calificare tot ar trebui sa aiba pe domeniul in care merge (cred ca nu se duce maturator sau la impins vagoane). Citeste COR si o sa vezi cat de putine lucruri se fac fara Bac sau calificare.

#23
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View PostCentOS_Operator, on 19 februarie 2015 - 21:59, said:


OriginalCOpy gets wtfpwned hard!  Posted Image

Asta e o interpretare pe care o putem numi cel putin...originala :)

#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPololica, on 20 februarie 2015 - 08:08, said:

Vad ca nu stii parteneriatele dintre privatii straini si scolile de aici (licee sau universitati)...



Oare? La impins roaba nu e nevoie de un act care sa arate ce stie sa faca? O fi meserie necalificata, dar niste aptitudini tot trebuie sa aiba. De unde se iau? Pe ochi frumosi? Trebuie sa stie ca intelege ce se intampla acolo (nu doar limba). Bine, nu trebuie facultate, poate doar SAM sau curs de calificare tot ar trebui sa aiba pe domeniul in care merge (cred ca nu se duce maturator sau la impins vagoane). Citeste COR si o sa vezi cat de putine lucruri se fac fara Bac sau calificare.

Man,cred ca nu ne intelegem,omul vrea sa plece afara,nu are legatura cu clasificarea meseriilo din Romania! Iti garantez ca pentru majoritatea muncilor necalificate nu-l intreaba nimeni nimic in afara de nume.

#25
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012
In germania e foarte simplu cu actele doveditoare  despre genialitatea romanilor.
La fiecare anunt de angajare, la capitolul studii , se specifica :  Nicht relevant.

#26
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostOriginalCopy, on 19 februarie 2015 - 19:37, said:

Ce stii sa faci si nu stie un neamt sau un englez sa faca?
Neamtul sau englezul nu prea mai vor sa munceasca, asa ca are toate sansele sa gaseasca ceva.

View PostMihai-I, on 19 februarie 2015 - 19:56, said:

Nu descurajați omul, decat sa stea sluga in Romania pe 200 Euro mai bine se inhama in Vest pe 800-1000 Euro. Măcar acolo are o perspectivă corecta pentru viitor.
Tinere, mult succes si sa tii minte ca, inainte de orice, trebuie sa fii serios si muncitor. Restul se învață, nu s-a nascut nimeni cu zece oua... Posted Image
Subscriu,
Pe toti care ii stiu ca au plecat s-au stabilit acolo si nu mai au nici un gand de intoarcere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate