Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?
 Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 

Nesemnalizare ; Schimb de banda

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Salut!
Mergand zilnic cu autobuzul, vad fel si fel de specimene in trafic..Azi un smardoi cu x6 a taiat fata autobuzului , vazand aglomeratie pe banda lui si nu a semnalizat.E ok ce a facut?Cu cat se penalizeaza astfel de incident?

#2
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.832
  • Înscris: 30.01.2006
A pus autobuzul fana din cauza lui? Amenda este cea mai mica daca nu ma insel pentru nesemnalzare, nu pare sa fie ceva prea important, desi in realitate este destul de important.

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca s-ar face cate un topic pt. fiecare incalcare a regulilor in trafic...

#4
mandix

mandix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 29.03.2013
Da e ok ce a facut. In fiecare zi vad cel putin 10 conducatori de genul, iar cand ies la plimbare cu motocicleta m-as putea accidenta de 3-4 ori pe zi.

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 4.712
  • Înscris: 10.05.2011
O bataie buna face mai mult decat 1000 de amenzi !
Spoiler


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
sau sa vina cineva lansat cu un Opel rekord 20s(masina tanc cu tabla groasa)  si sa intre in ala care ii ia fatza , ca el e jmecher
Dupa care sa il ia sa mearga amandoi la politie si sa nu fie deacord sa faca amiabila . Oare omul acela mai face de-astea in viitor daca il lasa politia fara permis?  Neasigurare/ nesemnalizare/ neacordare de prioritate

Editat de MembruAnonim, 18 februarie 2015 - 22:10.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
Foarte greu de dovedit ca cel din fata nu a semnalizat.
Plus ca cel din spate e de regula vinovat.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002

Citat

Plus ca cel din spate e de regula vinovat.
cea mai imbecila regula ever
iar politistii o au lipita sau insubata in cap cumva

am fost martor la 2 accidente unde cate unul s-a bagat in fata altuia in viteza apoi a franat brusc (ca venea semafor rosu sau ca sa faca stanga)

Editat de aeon, 18 februarie 2015 - 23:14.


#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.425
  • Înscris: 15.01.2008
la chestii de genul asta poate ar ajuta o camera video de bord. N-o fi acceptata inregistrarea in instanta, dar poate-l ajuta pe Garcea sa-si dea seama ce s-a intamplat in mod real. Si poate ii lamureste si pe aia de la asigurari...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
+1  cu camera video a scapat si taicamiu anul trecut iarna, tot asa ...
Soferita vroia sa mearga la politie, au fost si a aratat tatal meu filmarea.  A fost de politist la sectie sfatuita persona sa faca amiabila cu taicamiu si sa ii dea o copie dupa rca-ul ei

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.756
  • Înscris: 06.09.2014
faci un topic si cand nu opreste la trecere ?

#12
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.291
  • Înscris: 05.06.2006

Vizualizare mesajRhastalord, pe 18 februarie 2015 - 21:40, a scris:

Salut!
Mergand zilnic cu autobuzul, vad fel si fel de specimene in trafic..Azi un smardoi cu x6 a taiat fata autobuzului , vazand aglomeratie pe banda lui si nu a semnalizat.E ok ce a facut?Cu cat se penalizeaza astfel de incident?
Semnalizarea este o optiune care nu exista in dotarea unor BMW-uri.Nu cred ca  smardoiul era de vina.

Uite ce spune un utilizator aici :

za boss za boss 2014.03.20 06:10 #
Am un x6, oare nu stiti cat costa sa-mi montez semnalizare? Masina are doar pregatire pentru ea. Era obtional la achizitie si nu era pe albastru cand am luat-o eu. Cine stie sa ma caute pe facebuk boss_xxx.

Editat de polizei, 19 februarie 2015 - 00:10.


#13
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014

Vizualizare mesajRhastalord, pe 18 februarie 2015 - 21:40, a scris:

Salut!
Mergand zilnic cu autobuzul, vad fel si fel de specimene in trafic..Azi un smardoi cu x6 a taiat fata autobuzului , vazand aglomeratie pe banda lui si nu a semnalizat.E ok ce a facut?Cu cat se penalizeaza astfel de incident?
Si eu vad zilnic in trafic prosti cu ochelari de cal, care se tin de volan sa nu cada de pe scaun. Tu-l vedeai pe ala, inseamna ca era in fata ta, nu oglinda in oglinda, ca n-avea cum sa-ti mai taie fata.
Dupa mintea ta, cand ii oprea autobuzul in fata, ce crezi ca facea ala? Statea ca prostul in spatele autobuzului sau se baga? De regula fermoarului ai auzit? Unde soferii au cap se circula fluent, unde sunt "regulamentari" si prosti, se gatuie circulatia si din cand in cand se mai si ciocnesc. In trafic e ca la sah, gandesti deja 3 mutari in avans, daca vrei sa apuci pensia.

Semnalizarea indica depasire si schimbare directie de mers, atunci cand se face preselectie de benzi. Daca sunt pe banda din dreapta si brusc ocolesc pe cineva, manevra e una urgenta, ochiu in oglinda si da-i. E inutil sa semnalizez, n-am timp, si oricum n-ai avea timp sa reactionezi la semnal.

Semnalul nu e degeaba doar pt soferi, ci si pt cei ce-l vad. Daca n-ai oua sa intri cu japca peste ei, nu e unu sa te lase, nu-i duce mintea cand te vad semnalizand ce sa faca, n-au nici o reactie.

Vizualizare mesajMichidoo, pe 18 februarie 2015 - 23:26, a scris:

la chestii de genul asta poate ar ajuta o camera video de bord. N-o fi acceptata inregistrarea in instanta, dar poate-l ajuta pe Garcea sa-si dea seama ce s-a intamplat in mod real. Si poate ii lamureste si pe aia de la asigurari...
Eu as interzice camerele video, pt ca sunt unii prosti cu spirit justitiar, determinati sa moara cu legea in mana. Traficul e un conflict permanent, ala mai slab cedeaza, cand nu cedeaza nici unul, "violentele" escaladeaza, si n-avem nevoie de eroi pe sosele, si asa sunt destui morti.

Daca vreti, sa existe "cutie neagra" din dotarea automobilului, care sa filmeze, si sa inregistreze si alte date (viteza, directie, acceleratie, etc) si sa poata fi accesata numai cu acceptiunea Tribunalului, sau de procuratura, in cazuri penale.

Editat de Hedonist, 19 februarie 2015 - 00:24.


#14
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.832
  • Înscris: 30.01.2006

Vizualizare mesajHedonist, pe 19 februarie 2015 - 00:28, a scris:

[...]Traficul e un conflict permanent, ala mai slab cedeaza, cand nu cedeaza nici unul, [...]

Eu cred ca ala mai destept cedeaza, nu neaparat ala mai slab.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate