Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13728 replies to this topic

#955
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

View PostAdrianHH, on 01 iulie 2015 - 10:50, said:

De bun simt faci ceva de genul asta:
1.Updatezi hartile.
2.Planifici+verifici traseul de preferinta(nu musai) pe pc pe un Google Maps/etc
3.Introduci traseul in GPS.Verifici apoi ruta.Daca rutarea nu se face dupa dorintele tale,pui puncte intermediare si/sau se mai seteaza diferiti parametrii(evitare autostrazi,traseu mai rapid,mai scurt,evitare bac/ferry,etc) si apoi il pui sa recalculeze noul traseu.Se repeta pasii pana totul e exact cum iti doreai.
4.Salvezi traseul.

AdrianHH, exact asa fac si eu cand stabilesc un traseu !
Am vrut sa scriu si eu acelasi lucru !
Ai fost mai rapid !
Iti multumesc frumos !

#956
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009
Poze de pe traseul Autostrazii A25 Salonic - Promachonas ( vama greceasca )  -  23.06.2015   - SSC Bulgaresc

aici , aici , aici , aici , aici , aici .

Edited by neaguionutu, 01 July 2015 - 14:23.


#957
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postneaguionutu, on 01 iulie 2015 - 14:23, said:

Poze de pe traseul Autostrazii A25 Salonic - Promachonas ( vama greceasca )   
Apropo, nu stiu daca s-a mai spus explicit despre aceasta sectiune: se circula in regim de autostrada de la Salonic pana imediat langa intersectia de la Serres.
Pacat ca intre aceasta intersectie si Promachonas mai sunt portiuni bombardate si personal nici nu am mai vazut sa se lucreze - decat doar la punctul de taxare din imediata apropiere a punctului Promachonas / Kulata.

Edited by BlueKing-69, 01 July 2015 - 14:58.


#958
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În una din poze se poate vedea cum drumul vechi, cu câte o bandă pe sens, este acum un singur sens de mers pe noua autostradă.
Am câteva poze prin PC din 2008, cu drumul vechi (pe unele porţiuni), dacă este cineva interesat le pot posta.

#959
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
Salut, am citit vreo 5-6 pagini in urma si nu am inteles o chestie: care este traseul optim de iesit din romania/mers prin bulgaria? Adica, drumul cel mai bun calitativ, fara cratere? Exista asa ceva?

Distanta/timpul nu conteaza.

Edited by gigifenomen, 02 July 2015 - 06:00.


#960
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.05.2007

View Postgigifenomen, on 02 iulie 2015 - 05:59, said:

Salut, am citit vreo 5-6 pagini in urma si nu am inteles o chestie: care este traseul optim de iesit din romania/mers prin bulgaria? Adica, drumul cel mai bun calitativ, fara cratere? Exista asa ceva?

Distanta/timpul nu conteaza.

Russe-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Magliz-Tulovo-Stara Zagora (centură) -Dimitrovgrad- Haskovo (centură) - Kardzhali-Makaza-Komotini-autostrada Egnatia Odos si de aici te descurci matale

#961
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Dupa Gurkovo neaparat sa mergi spre |Magliz si nu spre Nova Zagora (unde e cel mai jalnic drum posibil- piatra cubica si drum rau), deci atentie, sa mergeti pe drumul spre Magliz si apoi spre Tulovo/ Stara Zagora (pe centura- unde aveti 3-4 peco si puteti sa faceti o pauza.

#962
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.05.2007

View PostDeenman, on 02 iulie 2015 - 08:22, said:

Dupa Gurkovo neaparat sa mergi spre |Magliz si nu spre Nova Zagora (unde e cel mai jalnic drum posibil- piatra cubica si drum rau), deci atentie, sa mergeti pe drumul spre Magliz si apoi spre Tulovo/ Stara Zagora (pe centura- unde aveti 3-4 peco si puteti sa faceti o pauza.
Pai asa am zis si eu. Se merge bine, 90-100 km/h constant in afara localitatilor, bineinteles legal in localitati ca mai sunt opelurile alea vechi cu 2 baieti in ele, cam in 6 ore faci russe-makaza

#963
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.09.2007

View Postanthony2000, on 02 iulie 2015 - 07:04, said:

Russe-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Magliz-Tulovo-Stara Zagora (centură) -Dimitrovgrad- Haskovo (centură) - Kardzhali-Makaza-Komotini-autostrada Egnatia Odos si de aici te descurci matale
Poti sa-mi spui te rog pe acest traseu unde gasesc ultima benzinarie in BG? Multumesc.

#964
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005

View PostDeenman, on 02 iulie 2015 - 08:22, said:

Dupa Gurkovo neaparat sa mergi spre |Magliz si nu spre Nova Zagora (unde e cel mai jalnic drum posibil- piatra cubica si drum rau), deci atentie, sa mergeti pe drumul spre Magliz si apoi spre Tulovo/ Stara Zagora (pe centura- unde aveti 3-4 peco si puteti sa faceti o pauza.

Pe Google maps nu arata asa rau drumul spre Nova Zagora. Eu anul trecut pe acolo am fost si in afara de o mica bucata cu piatra cubica in rest a fost ok. Plus am recuperat pe autostrada.. Sa se fi stricat asa rau drumul dupa Gurkovo?

#965
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.05.2007

View Postflaviuf, on 02 iulie 2015 - 08:50, said:

Poti sa-mi spui te rog pe acest traseu unde gasesc ultima benzinarie in BG? Multumesc.
In Kardzhali, benzinarie OMV chiar pe drumul spre Makaza , benzina f buna, am bagat acum o sap cu 2,24 leva/litru de super95 , de aici la granita mai sunt 50 km si alta benzinarie mai cunoscuta nu mai e. Ma mir ca nu i-a dat nici unei companii petroliere prin cap sa faca o benzinarie chiar inainte de vama cum e la Giurgiu sau Nadlac, se umpleau de bani. Sa nu mai zic ca era convenabil si pentru grecii de langa granita sa bage cu 1,3 eur/l fata de 1,6 euro/l la ei.

Attached Files

  • Attached File  omv.jpg   238.68K   48 downloads

Edited by anthony2000, 02 July 2015 - 09:30.


#966
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
https://www.facebook...&type=1

http://www.cancan.ro...u-am-oprit.html


chestia o poate confirma cineva ?

Edited by Mihai_3, 02 July 2015 - 10:18.


#967
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Nu

#968
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.05.2007

View PostMihai_3, on 02 iulie 2015 - 10:14, said:

Pai suntem aici zeci de persoane care am mers pe drumul asta, ai auzit ceva de la noi? Cam nu, asa ca du-te fara griji. Pentru linistea ta maxima, mergi ziua si opreste doar in benzinarii.

#969
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Eu sunt la al treilea an in care merg prin Bg doar noaptea și încă nu am reușit să colectez niște fier :).
Așa că băga viteză când vrei, zi noapte fără grijă.

#970
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMihai_3, on 02 iulie 2015 - 10:14, said:

http://www.cancan.ro...u-am-oprit.html
chestia o poate confirma cineva ?
Dacă e ceva de confirmat, atât pot eu:
1. Fix acelaşi cauciuc îl am şi eu la maşină. Poate că nu aceeaşi tipodimensiune, în rest este identic. A fost de ajuns o bucată metalică luată pe un câmp, ca să-l dezumfle complet. Am mers aşa cu el vreo 5 km până mi-am dat seama. Deja avea urme de uzură. Şi asta de la o gaură.
Băiatul ăsta vrea să spună că el a parcurs drumul până la Makaza cu 6 găuri în cauciuc?
2. Chiar crede că pot exista 12 fraieri care să alerge după o maşină în mers? Unul sau doi, poate. Şi eu, când eram copil, alergam după autobuze ca să fac întrecere cu ele.

Şi eu îmi pot face un profil pe Facebook cu numele Popescu Ion, să zicem, pun cuie într-un cauciuc, mă dau lovit şi în felul ăsta sabotez turismul elen.
După părerea mea, este încă o încercare de manipulare a turiştilor pentru a rămâne pe litoralul nostru, la preţuri ridicate şi calitate scăzută. Can-can.

Mai e ceva.
De Rusalii m-a prins noaptea pe drumul spre Varna. Pe porţiunea virajată spre autostradă eram singur pe şosea; într-un loc am oprit. Eram numai noi şi maşina, mai treceau alţii cam odată la 5 minute. Era aproape de miezul nopţii, eram lângă o pădure şi deasupra noastră lumina Lunii făcea tărâmul acela misterios, cumva.
Fix pe această porţiune, un coleg de pe aici a avut probleme din cauza unui camion care bloca şoseaua, lângă care se aflau nişte tipi puşi pe rele.
Eu ce să fac acum? Să susţin că nu sunt probleme pe drum fiindcă eu n-am păţit nimic şi să nu-l cred pe cel care spune că a păţit?
Numai că aici e vorba de două persoane reale. În cazul cauciucului răstignit e vorba de Can-can.

#971
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,897
  • Înscris: 22.12.2005
ca si nota de ce face ignoranta si lipsa educatiei "sociale"

eram in metrou. el si ea , pe la 24 - 27 anisori . corporatisti. vorbeau tare deci nu trageam cu urechea.
erau un pic IT-isti.
urma o vacanta in Gr
ea - disperata, ce ne facem, daca ramanem acolo.etc.in plus ii era teama ca bulgarii stiind ca vor avea cash la ei ( ca sa fie acoperiti in Gr in caz .de..)ii vor ataca, viola. etc.

el - ii explica linistit ca bate campii. ca nu se pune asa problema, ca oricum si pana acum plecau oamenii cu "cascaval "la ei.etc. ( omu' pare ca are ceva CPU functional )

si ea ,apoteotic ( De asta am si postat aici ) - " bine draga, dar n-ai vazut cum i-au atacat si talharit pe aia in Bg? ca aveau cauciul plin de cuie, e plin internetul de asta, sa avem grija".

COncluzia ? De la un scam nenoricit si de prost gust ( si grosolan facut ) s-a ajuns ca astia mai saraci cu " duhul" ( si har Domnului ca sunt in crestere ca numar ..)  sa  dea in paranoie.

Oameni buni, GANDITI !

@mihai3 - citeste !

#972
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Înclin să cred că e mai periculos să circuli noaptea prin Bucureşti decât prin Bulgaria. Dacă nu te atacă nimeni, rişti să intre în tine un meseriaş care fie nu dă prioritate, fie trece pe roşu. Căci poliţia rutieră este un vânător desăvârşit, dar un apărător al legii ineficient.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate