Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13766 replies to this topic

#6751
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

Vizualizare mesajcsecszoltan, pe 29 august 2018 - 11:02, a scris:

Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Cred că o să rămân cu Meteora, Thessaloniki, Muntele Olymp și plaja de la Neo Poroi, unde am văzut că este și un castel ��
Daca ajungi la castel, recomand o vizita in Paleo Panteleimonas. E o frumusete de satuc tipic grecesc, Si e si aproape de castel. Nu vei regreta. I-am recomandat unui prieten vara asta, si mi-a zis ca a fost cel mai frumos loc din Grecia de pana acum.
https://www.google.r...07788!3e0?hl=ro

#6752
tonipatru

tonipatru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.02.2010

Vizualizare mesajcatalinasef, pe 26 august 2018 - 18:37, a scris:

Buna...a mers cineva de curand pe la Calafat-Vidin? Cum se prezinta drumul de la Vidin pana la granita cu Grecia?
Am plecat spre Grecia pe 18 august si am ales varianta Vidin, pasul Petrohan, Sofia. Se lucreaza pe multe tronsoane, sunt zeci de kilometri unde soseaua este brazdata de santuri umplute cu piatra pe care le abordezi maxim cu viteza a doua. Sunt multe strangulari de trafic dirijate de semafoare sau de lucratorii de la drumuri si intalnesti utilaje care ingreuneaza traficul. Exista si portiuni unde asfaltul este refacut dar ele alterneaza cu zone de carosabil prost. In afara de asta drumul spre Montana este deviat si se mai ocolesc cativa kilometri pe sosele nu tocmai bune. Deocamdata nu recomanda aceasta varianta, dar, cu siguranta, cand vor fi gata lucrarile, va fi cea mai buna optiune. La intoarcere am preferat sa vin prin Bechet pe un drum foarte liber si de buna calitate. Ceva probleme sunt deocamdata la bac: nivelul Dunarii este scazut si opereaza un singur bac, cel mic. Am asteptat o ora si jumatate pana la imbarcare.

#6753
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajquantico2708, pe 29 august 2018 - 13:59, a scris:

Cati KM de la granita poti circula fara vigneta in Bulgaria ?  adica esti nevoit sa o cumperi in prima benzinarie sau poti cumpara si mai incolo ?  (as evita aglomeratia de la casa din prima/ultima benzinarie)
Poţi circula fără vignetă până în dreptul indicatorului de ieşire din Ruse. Ultima benzinărie, înainte de acest indicator, este Petrol.
Evită să cumperi vigneta din zona giratoriului de după vamă, dacă nu vrei să rămâi cu o impresie proastă despre Bulgaria.
Dacă nu găseşti vignetă la nicio benzinărie de pe Bd. Bălgaria, imediat ce treci de benzinăria Petrol ai loc de întors. Intri în oraş şi cauţi şi acolo; imposibil să nu găseşti nicăieri.

#6754
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Și orașul Arachova merită vizitat.

#6755
csecszoltan

csecszoltan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2018

Vizualizare mesajcornelussv, pe 29 august 2018 - 14:33, a scris:


Daca ajungi la castel, recomand o vizita in Paleo Panteleimonas. E o frumusete de satuc tipic grecesc, Si e si aproape de castel. Nu vei regreta. I-am recomandat unui prieten vara asta, si mi-a zis ca a fost cel mai frumos loc din Grecia de pana acum.
https://www.google.r...07788!3e0?hl=ro

Vizualizare mesajnicusan75, pe 29 august 2018 - 16:39, a scris:

Și orașul Arachova merită vizitat.



Mulțumesc ��✌️

#6756
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Superb oraş, din ceea ce am văzut cu Street View.
Iniţial am crezut că e în Bulgaria, din cauza denumirii şi a pronunţiei (Arahova). :)

După el, următoarea oprire este Delfoi, sediul faimosului oracol (Delphi sau Delfi, cum îl ştim noi).

#6757
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Partea proasta e ca in Arahova drumul spre Delfi este foarte ingust si daca ai norocul sa te intalnesti cu un autocar trebuie sa gasesti urgent o straduta laterala caci amandoi nu aveti loc.

Edited by florinbad, 30 August 2018 - 11:39.


#6758
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
La ieşirea din Arahova este hotelul Anemolia.
Nu ştiu dacă are vreo legătură cu taverna de pe plaja Sarakiniko [denumirea vine de la "Sarakini" (un sat din Arcadia) care înseamnă "sarazini", în greacă - cu ocazia asta am lămurit şi misterul accentului, de ce nu este pe litera O], însă, din imaginile sferice de la interior, hotelul arată foarte bine.

Edited by PSC, 30 August 2018 - 11:48.


#6759
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007
Ne-am intors in seara asta din Thassos, in jurul orei  13 eram la  Makaza:destul de liber si pe un sens si pe celalalt, am trecut in 10 min . Drumul destul de aglomerat, mai ales a 2-a parte, cateva echipaje de politie, semnalizate pe Waze.
La Ruse a fost ceva coada, la plata podului, apoi alta coada la verificarea actelor, dar a mers repede( in jurul orei 19). Pe celalalt sens era coada pana pe pod.

Nu ne-a controlat nimeni pe nicaieri, nu ne-a intrebat nimeni daca avem carne de porc, nici la dus si nici la intoarcere ( aveam in lada frigorifica ptr sandvisuri).

#6760
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Citisem undeva ca ai voie cu peste si se iau doar de carnea de porc. Puteti incerca.

#6761
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.02.2004

Vizualizare mesajgriegut, pe 28 august 2018 - 16:01, a scris:

Aveti idee daca waze-ul poate fi folosit in Bulgaria si Grecia offline, cu datele mobile inchise? Am abonament la singurul provider din R care nu ofera roaming, iar internetul e cam scump. Sau pot folosi o aplicatie gen Maps.me care zice ca dupa ce ti-ai descarcat hartile functioneaza offline? Dar ambele aplicatii "ma vad" in continuare prin GPS, nu?
N-o fi gratis dar ieftin cu siguranta este. Daca nici acum nu ne permitem sa dam 3 E pt 1GB de date (pe care by the way nu-l faci decat daca dai live pe FB si urci poze sau stai pe Youtube) atunci nu ar trebui sa mai iesim afara. Acum ceva ani in Germania am dat 25E pt o cartela prepay cu 3GB care era chiar si asa foarte bine comparat cu roamingul de la Vomafone. In Franta anul urmator am luat cartela de la Orange,tot in jur de 20E. Acum 1 luna jumatate in Franta/italia/Austria, cu 2 telefoane cu net folosit fara restrictii dar fara abuzuri (gen Youtube) am dat pt roaming vreo 50 RON. Date si voce.

Sumar trafic telefonie pe destinatii
Serviciu : Trafic Internet Mobil
Trafic Internet 11038.6215MB 0,0000 EUR
Trafic Internet Roaming 1527.5997MB 5,4551 EUR

Serviciu : Trafic telefonie

Serviciu : Roaming
Apeluri efectuate 02:20:44 3,2840 EUR
Apeluri primite 00:40:59 0,3731 EUR
SMS-uri trimise 9 0,0450 EUR

#6762
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajroana71, pe 30 august 2018 - 23:53, a scris:

Nu ne-a controlat nimeni pe nicaieri, nu ne-a intrebat nimeni daca avem carne de porc, nici la dus si nici la intoarcere ( aveam in lada frigorifica ptr sandvisuri).

Vizualizare mesajDeenman, pe 31 august 2018 - 07:41, a scris:

Citisem undeva ca ai voie cu peste si se iau doar de carnea de porc. Puteti incerca.
Bulgaria interzice introducerea în țară a produselor din carne de porc, din cauza pestei porcine africane

#6763
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
@florinbad, link-ul pus de tine nu merge. Asta e destinaţia lui?

Pe de altă parte, atenţionare de călătorie în Grecia, mai ales Attica şi Peloponez.
Fiind o alertă oficială, îi dau crezare. Dar nu mă las, tot caut prin Sarti cazări pentru jumătatea lunii septembrie. Aţi văzut vreodată drac mort şi raţă înecată?

Edited by PSC, 31 August 2018 - 10:09.


#6764
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
la care benzinarie merita alimentat inainte de iesirea din Bulgaria pe la Kulata ?

#6765
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Oooffff... de câte ori s-a scris...
Fie de la Shell Ploski (după Strumyani), fie de la OMV Sandanski (foarte aglomerată), fie de la Shell-ul nou construit pe noua autostradă nou construită între Sandanski şi Kulata, imediat la intrarea pe ea, după Sandanski.

#6766
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajPSC, pe 31 august 2018 - 10:06, a scris:

@florinbad, link-ul pus de tine nu merge. Asta e destinaţia lui?
Da. Mersi!Posted image

#6767
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
In drum spre Thassos am ajuns joi 23 august in vama makaza in jurul orei 11.00 si am prin coada de cca 2,5 km, am stat 1 ora si 40 de minute. Cand am ajuns in punctul vamal, se intra in Grecia pe la 3 ghisee, ramanand doar 1 singur pentru sensul catre Bulgaria.

Ieri 1 septembrie am revenit din Grecia si am stat doar 10 minute la intrare in Bulgaria prin Makaza la ora 13.00.
Pe sensul de intrare in Grecia desi se lucra la 3 ghisee, coada era de 6,8 km!!!!, masurati de la kilometrajul masinii. Estimez ca cei de la urma cozii aveau de asteptat minim 4-4,5 ore. Erau foarte multi romani si mi-a fost mila de situatia in care se aflau. Ma gandesc ca, daca cei care veneau spre Grecia, ar fi monitorizat din timp pe Google Maps inca din zona Stara Zagora, situatia din vama Makaza, ar fi fost de preferat sa "schimbe Makaz(a)ul la Dimitrovgrad catre ruta Ormenio-Alexandropoli.
Eu cred ca ar fi castigat minim 2 ore (sunt cca 144 de km in plus de mers prin varianta Ormenio pana la Keramoti masurati de la Dimitrovgrad, decat prin Makaza) dintre care 140 km pe autostrada in Bulgaria si in Grecia. Decat sa stai 4 ore la coada frecand 6-7 km ambreiajul, in panta, pe caldura, cu copii in masina, mai bine mergi cca 2 ore in plus pe un drum lejer dar ocolitor.

Distante:

Dimitrovgrad-Makaza-Komotini cca136km
Dimitrovgrad-Ormenio-Alexandropoli-Komotini cca 277 km (140km autostrada)

Edited by florrinel, 02 September 2018 - 10:46.


#6768
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 05.09.2007
Mai e si varianta Slatograd. Putin virajata la granita dar libera.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate