Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13689 replies to this topic

#1387
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View PostTyby, on 25 iulie 2015 - 23:15, said:

[...] ... Insa Bulgaria exista un sfecimen aparte: soferul bulgar "cu basca". Cei care sunteti familiari cu traficul lor stiti despre ce vorbesc! Posted Image

Eu am trecut de multe ori prin Bulgaria dar nu am intalnit acest specimen. In schimb, am intalnit soferul bulgar, in varsta, cu Lada! Care accelereaza cat poate el atunci cand incerci sa-l depasesti. Si se uita cu ura la tine ca l-ai depasit....

#1388
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Ar mai fi soferul care vine din fata cand depasesti si, desi e la 100-200 de metri si merge cu 40, iti da flashuri nervoase sa te dai din calea lui.

#1389
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View Postkimi_ro, on 26 iulie 2015 - 11:09, said:


Eu am trecut de multe ori prin Bulgaria dar nu am intalnit acest specimen. In schimb, am intalnit soferul bulgar, in varsta, cu Lada! Care accelereaza cat poate el atunci cand incerci sa-l depasesti. Si se uita cu ura la tine ca l-ai depasit....

ALA e! :)

#1390
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am experimentat un altfel de condus periculos, vine bulgarul cu o masina bunicica si sta in spatele meu mult si e liber dar el depaseste doar cand se apropie un deal sau o curba fara vizibilitate si in multe cazuri tocmai atunci ii apare ceva din contrasens si ma sperie pe mine si tb s-a franez brusc. Experiente si experiente....

#1391
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
M-am intors din Thassos duminica 26 iulie. La Makaza (ora 14.00) am stat 15 minute, cadenta de trecere fiind de aprox 1masina/minut.
La Giurgiu am trecut (ora 20.00) in 20 minute ambele vami si podul.

In Bulgaria am vazut echipaje politie, pana in Karjali, langa Stara Zagora, Gurkovo, 10 minute dupa Gurkovo, putin inainte de Veliko Tarnovo, 2 inainte de Byala, la iesire din Byala.
Am remarcat in 2 cazuri noua gaselnita a politistilor bulgari. Stateau cu hayoanele ridicate pentru ca cei care vin din spatele masinii sa nu observe giro-farurile, acestea fiind bine mascate de hayon, plus ca te gandesti (venind din spate) ca sunt masini la care umbla cineva la portbagaj. Pe cei care veneau din spate ii opreau daca cumva "ciupeau" linia continua. Pe mine, pentru ca mergeam mai incet (din cauza denivelarilor) m-a depasit un bulgar pe linie continua in Gurkovo. A cazut in capcana masinii de politie cu hayonul ridicat.
Am mai remarcat ca soferii bulgari sunt cam neglijenti, nu acorda prioritate sau nu semnalizeaza. Cativa conationali mai grabiti m-au depasit de vreo 2-3 ori si apoi i-am regasit in vama, eu am mers ceva mai "pasnic".
Sper sa nu fie active noile camere radar sau sa nu se declanseze la doar +10 din din restrictia de viteza fiindca orice ai face tot o comiti. Sunt deja destul de dese si pozitionate strategic, in special dupa curbe, in zone cu limite de viteza.
Dupa iesirea din vama bulgara am vazut o scena care mi-a amintit brusc ca intru in romania: Mai multe masini au tasnit sa ocoleasca coloana de masini (care inainta lent spre pod) pe stanga si pe dreapta doar doar sa mai i-a fata vreunui fraier de la coada. Printre acestia am remarcat un "bizon" de moldova care cu doua roti a spulberat praful de pe dambul din dreapta drumului ca sa fie el mai cu mot. Bine am ajuns in Romanistan.

Va doresc drumuri bune.

Edited by florrinel, 26 July 2015 - 23:47.


#1392
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
In BG NU e valabila regula cu +10kmph in plus.
Bulgaria speeding fines - Google:
Fines
The most common violation of the traffic law in Bulgaria is over-speeding. If you are caught in doing so, you will be fined as follows:

Build-up areas:
Speeding Offence
Fine
Up to 10 km/h over the posted limit
20 leva
11 km/h to 20 km/h over the posted limit
50 leva
21 km/h to 30 km/h over the posted limit
100 leva
31 km/h to 40 km/h over the posted limit
200 leva
41 km/h to 50 km/h over the posted limit
300 leva
Over 50 km/h over the posted limit
350 leva and Licence Disqualification for 3 months
    Open roads:
Speeding Offence
Fine
Up to 10 km/h over the posted limit
20 leva
11 km/h to 20 km/h over the posted limit
50 leva
21 km/h to 30 km/h over the posted limit
100 leva
31 km/h to 40 km/h over the posted limit
150 leva
41 km/h to 50 km/h over the posted limit
200 leva
Over 50 km/h over the posted limit
300 leva and Licence Disqualification for 3 months

  ▪ Drivers (with less than 2 years of experience) with blood alcohol content (ascertained by a medical test) from 0.5 to 1.2 per mill, have their driving license suspended for a period from 2 to 12 months and pay a fine between 300 and 600 leva.
▪  For a repeated violation, the fine is from 1000 to 2000 leva and driving rights are suspended for 1 to 3 years.
  ▪  Drivers (with more than 2 years of experience) driving with blood alcohol content from 0.5 to 1.2 per mill have their driving license is suspended for a period from 1 month up to 1 year pay a fine from 200 to 500 leva.
▪  For a repeated violation, the fine is from 1000 to 2000 leva.
For driving with alcohol blood content exceeding 1.2 per mill, the law provides for up to 1 year of imprisonment.
In case of refusal to be tested for alcohol or narcotics test, the fine is from 500 to 1000 leva and the driving license is suspended for 12 to 18 months.


http://drivebulgaria...essentials.html

#1393
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Salutare. Am plecat ieri din Sb pe la 3 dimineata. La 7.30 eram la o cafea in Giurgiu(plus inca una la Vl). A durat cam 30 minute total pana am ajuns in Bg. Luat vigneta din sensul giratoriu, desi la 1-2 km mai incolo se poate lua cred ca mai ieftin (in sens e 12 Euro sau 60 roni pt 2 satamani). Totul ok pana la Veliko Trnovo, dupa care gps-ul m-a bagat cam ciudat iar pe indicatoarele lor nu te poti baza. Am feeling-ul ca am pierdut cam o ora, dar posibil sa fi avut ceva scurtaturi. Facut full la un Shell la Stara zagora si inca unul inainte deKeramoti ( 1.59 benzina, nu a acceptat card). La ora 15.30 eram in port, plecarea a fost la 16-23 euro masina si doua pers). I love my Honda, pe Sb-Keramoti imi arata viteza medie 75kmh si consumul mediu 6.0 dupa 844 km. drumuri bune sa aveti!

#1394
rane

rane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.08.2005
Am ajuns vineri seara (24 iulie) din Grecia pe Makaza. Cateva detalii: la dus (marti, 14 iulie) am stat 10 min pe pod la noi (de la 12.15 la 12.25, sau asa ceva, era pauza de masa), am oprit peste noapte in Bulgaria (Hotel Anhea - il recomand), iar la Makaza am ajuns la 6.10 dimineata si am fost singura masina atat pe sensul de intrare in Grecia cat si pe cel de intrare in Bulgaria. Nimeni, nici tipenie de om sau de masina!

Vigneta luata din sensul giratoriu: 6 euroi x 2 sapt = 12 euroi. Intr-adevar se dezlipeste greu si ramane lipita de parbriz o parte din ea.

Politie in Gurkovo - atat la dus cat si la intors (stau aproape de iesirea/intrarea in oras). Altfel, niciun incident demn de mentionat.

Motorina am pus din Bulgaria cu 2.36 leva si din Grecia cu 1.19, 1.17 eur.

Am stat 3 zile in Nei Pori (cu croaziera de o zi in Skiatos), apoi 5 zile in Kallithea, Kassandra, cu excursie de o zi pe Sithonia (vizita Neos Marmaras si Porto Carras).

Ne-am intors joi 23 iulie pe la Makaza - 20 min stat in vama, control superficial (2 sec uitat la CI), oprire din nou in Bulgaria (Hotel Arena - il recomand, de asemenea), plecare spre tara vineri 24 iulie, stat pe pod 37 minute intr-o caldura infernala de la 10.36 la 11.13, se lucra ca la romani pe pod: am vazut 2 - 3 Dorei, din care unul muncea, iar ceilalti se uitau la masini! Welcome to Romania!

Cam asta ar fi in mare traseul nostru pentru prima data in Grecia si sper ca nu va fi si ultima!

Intrebari daca sunt, raspund cu placere.

Edited by rane, 27 July 2015 - 13:23.


#1395
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Postrane, on 27 iulie 2015 - 13:18, said:

Intr-adevar se dezlipeste greu si ramane lipita de parbriz o parte din ea.

Un mic sfat primit de mine aici pe forum si care mi-a fost de folos de-a lungul timpului: Folositi scotch transparent pentru a lipi vigneta pe parbriz. Nu o lipiti direct ca o sa aveti de munca ....

#1396
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mai degraba de-ala de hartie, ca lasa mai putine urme.

#1397
legolas9

legolas9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2015
@rane

Cat mai costa excursia pe skiathos?anul trecut era 25 euro/pers.

Edited by legolas9, 27 July 2015 - 16:13.


#1398
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007

View PostBosley, on 27 iulie 2015 - 15:54, said:

Un mic sfat primit de mine aici pe forum si care mi-a fost de folos de-a lungul timpului: Folositi scotch transparent pentru a lipi vigneta pe parbriz. Nu o lipiti direct ca o sa aveti de munca ....

View PostBarboso, on 27 iulie 2015 - 16:02, said:

Mai degraba de-ala de hartie, ca lasa mai putine urme.


E dupa ce dau jos folia pentru a fi lipita ,o lipesc pe mine de cateva ori sa adun toate scamelede pe tricou sau pantalon si  cu siguranra nu opune rezistenta la dezlipire

Nimeni nu a mai trecut prin Kulata?

Edited by piciul, 27 July 2015 - 16:25.


#1399
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

o lipesc pe mine de cateva ori sa adun toate scamelede pe tricou sau pantalon si cu siguranra nu opune rezistenta la dezlipire

Cunoastem... si acum mai am urmele vignetei din 2013, ca n-am fost atent ce face si mi-a lipit-o copilotul, exact dupa "reteta" respectiva.

#1400
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Am patiti-o si eu.
Usor cu feonul copilotului si cu o racleta se curata.
Excesul de adeziv se ia cu alcool. Tehnic nu tuica.
Dca nu intelege.
Am "corectat" cu grapinaizer.
Am patitio sii ieu.
Usor,cu feonul copilotuluii sii cu o racleta se curata.
Ecscezul de adfeziv,se ia cu alcool.Tehnic nu tuica.

#1401
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
OFF: Dupa dezlipirea vignetei, resturile se curata foarte usor cu servetele umede, cele de la Lidl, de exemplu.
Nu cele de geam, cele pt curatarea mainilor, desi banuiesc ca functioneaza toate tipurile.

#1402
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
A mers cineva anul asta, către Sithonia, pe vechiul traseu bulgaresc, din București, prin Sofia? Ceva noutăți, schimbări, probleme pe drum?..
Anul trecut ne.am învârtit în cerc rău de tot via Makaza, ceea ce a produs mult stres și nervi, caci eram în toiul nopții, greu de tot am dat peste 2-3 bulgari care oricum nu pricepeau o boaba de engleza și greu am revenit pe drumul bun..

#1403
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postleelloo, on 27 iulie 2015 - 18:20, said:

A mers cineva anul asta, către Sithonia, pe vechiul traseu bulgaresc, din București, prin Sofia? Ceva noutăți, schimbări, probleme pe drum?..
Anul trecut ne.am învârtit în cerc rău de tot via Makaza, ceea ce a produs mult stres și nervi, caci eram în toiul nopții, greu de tot am dat peste 2-3 bulgari care oricum nu pricepeau o boaba de engleza și greu am revenit pe drumul bun..
GPS, telefon mobil, harti nimic? Din ce zice lumea de pe aici si ce mi-a spus si fratele meu (care a fost pe acolo pt prima oara), drumul nu pare a pune niciun fel de probleme.Nu inteleg cum te poti invarti in cerc pe un drum aproape drept.

Edited by marcopolo80, 27 July 2015 - 18:38.


#1404
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Era un cerc drept. :) :)
Se poate intampla.
O clipa de neatentie si asta a fost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

ady37

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate