Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

M-as gandi sa incerc si un SLR pe film

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
F80 are un vizor cu "marire" foarte foarte mica, 0,71 X, care este de fapt micsoare mare.
Asta il face practic relativ inutilizabil pt supervizarea focalizarii, si a texturilor din compozitie.

Pentaoglinda este teoretic mai slaba la transmiterea luminii fata de pentaprisma, deoarece are mai multe suprafete optice si pierde prin reflexie si refractie, insa sunt probabil tratate antireflex, deci diferenta nu este f. mare doar pt. ca una este cu oglinzi.

Conteaza insa:
- calitatea geamului mat - care are mai multe caracteristici de urmarit, respectiv echilibrul dintre matuire si luminozitate,
- marimea pentaprismei, care permite traseu optic mai lung, eye point mai mare si marire mai mare,
- si optica din ocular, care in f. de marimea pentaprismei, fixeaza eye pointul si marirea.

D5100 are format APS-C, crop 1,53 pe latura, adica suprafata de ~ 2,4 X mai mica, deci de 2,4 X mai putina lumina pe geamul mat.
Din aceasta cauza, apar urmatoarele probleme:
- marirea reala din vizor este cu 1,53 X mai mica decat cea specificata cu obiectivul de 50 (52) mm - specificatie care este in sine o tzeapa....normal trebuia specificat cu obiectiv de 35mm, si mai grav, marirea cu adevarat reala se masoara corect cu 43mm pe FF35 si cu 28mm pe crop 1,53 din FF35.
- pt. a nu fi beznoase, se pun geamuri mate mai luminoase, cu mat mai prost, mai ales la modelele ieftine
Este practic realizata din compozit incarcat masiv cu fibra de sticla.
- marirea mica se alege deliberat pt. a pastra luminozitatea mai mare, si pt. a pastra si eye pointul utilizabil.
La unele modele se pun geamuri mate mai pricopsite, care reusesc prin diverse artificii sa pastreze mai bine luminozitatea si matul simultan, insa marirea se poate creste doar putin in plus - ex eos 7D are 1x, dar impartit la 1,62 cropul APS-C-ului Canon...= 0,61 X, si in practica cu ultranormalul este si mai mica de atat...

Pentax MEsuper are marire 0,95X din formatul FF35.
Nikon F80 are 0,71X din FF35.
Nikon D5100 are 0,78X din crop 1,53 de FF35, deci 0,5 X.

D5100 are si redare doar 95% din cadru, deci taie si din imagine....
Insa F80 are redare 92%, deci taie si mai mult...
F100 are redare 96%, si marire 0,76X, o idee mai buna, poate si cu mat mai bun, insa tot mic rau este...

Pt. a fi cu adevarat SLR cu vizor utilizabil pt supervizare focalizare si texturi, ai nevoie atat de un geam mat cu mat bun, ( dar si luminos), cat si de marire peste 0,8 X din FF35.
Si 0,8 este putin.
De la 0,88X in sus este buna marirea.
Si conteaza si eye pointul, distanta posibila intre ochi si ocular, care la valori mai decente, taie din marirea posibila...
Doar printr-un design optic foarte bine pus la punct se pot echilibra toate f. bine, si este nevoie de o pentaprisma ceva mai mare - insa asta inseamna in practica 1-2-3 mm in plus, care se inmultesc in traseul optic prin pentaprisma...
Se face economie si la cateva grame de cristal, dar si la proiectarea si realizarea unui design optic f. bine pus la punct.
Trebuie precizat ca Pentax MX cu 0,97X si redare peste 95%, si Oly OM-1 care este apropiat, si au si geamuri mate destul de bune, au totusi un eye point destul de modest, totusi utilizabil.

PE APS-C este imposibil sa ai marire decenta cu un vizor optic pasiv, deoarece, dincolo de relatia dintre eye point si marire, ai prea putina lumina data de oglinda mica pe geamul mat mic - mari cat formatul senzorului, si o marire mare scade luminozitatea prea mult.
Mai mult, si geamul mat este in general cu mat mai prost decat se poate pe FF35 - la camere cu vizor f. bun, tot din motiv de a pastra luminozitatea.

Edited by loock, 01 May 2015 - 10:37.


#74
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postburlan, on 30 aprilie 2015 - 21:19, said:

Ceea ce ma surprinde pe mine la acest aparat este marimea vizorului , aproape dubla ca la nikonul d5100, oare chiar asa e ori mi se pare mie?
Se cheama full frame.

Sterge-l si tu cu niste spirt, macar il dezinfectezi.

#75
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Si la F100 sunt probleme cu partile din cauciuc care se dezlipsesc.

La Pentax MZ-S nu am astfel de probleme cu partile de cauciuc nici la corp si nici la battery grip.

Are insa niste capacele mici de cauciuc pe mufa de pe corp pt. telecomanda prin cablu, si sub corp la cele de comunicare cu gripul, care nu au fost bine polimerizate, si au devenit mai moi decat plastilina, ca o crema mai groasa.
Le-am si fiert si tot degeaba.
Nu stau sa le fac alte polimerizari, si nici sa le amestec cu sulf si sa le vulcanizez....
Oricum tin gripul pe camera, si cele de sub corp sunt puse sub grip asa ca nu ma intereseaza prea mult.
Cea de la mufa de telecomanda ma cam enerveaza, chit ca e o bulina de cativa mm...Probabil ca am sa o scot si o sa pun ceva manufacturat cand o sa am timp.
Si la *istD s-a rupt capacelul de cauciuc de la mufa de telecomanda prin cablu, chit ca acolo cauciucul era bine polimerizat...
Oricum, astea sunt maruntisuri, insignifiante, si care se pot si repara.

Daca la F80 nu este doar o problema de dezlipire, ci chiar se dezintegreaza cauciucul, e mai greu de remediat..
Cauta pe ebay, poate ai noroc si gasesti acele parti din cauciuc, sa le lipesti in locul celor vechi.

Edited by loock, 01 May 2015 - 16:49.


#76
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
,vroiam totusi si ceva din metal.Pretul pentru un Pentax me super aici e bun? https://www.ebay.co....D8AAOSwSxFahBGs

Edited by burlan, 16 February 2018 - 20:50.


#77
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Posttocmaiacum, on 21 februarie 2015 - 12:59, said:

The Top 10 Best and Worst Minolta Cameras Ever

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N9DSDfVYHBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt le dă numai pe alea cele mai bune (cu cele mai proaste nu a făcut filmare), dar din păcate X-700, un aparat super (îl am) nu e inclus pe acolo  Posted Image   Se zice că X-700 făcute sau asamblate prin China au avut probleme, dar nu am pus mâna pe vreunul până acuma. X-700 a fost un aparat de succes, produs între 1981 şi 1999 (adică timp de 18 ani!) - nah, că nu numai în comunism se producea un model de ceva timp de mulţi ani. Dar văd că deşi "Minolta" nu are aşa de mulţi fani în România, obiectivele pentru aparatele cu focus manual (montura MC/MD) sunt scumpe, ba chiar mai scumpe decât cele pentru cele pentru aparatele cu autofocus (montura A.F. merge şi la "Sony")... că mi-aş dori un obiectiv de 35 m.m., dar nu găsesc unul până în 120-150 Lei   Posted Image "Minolta" a folosit aceiaşi montură de la primul lor S.L.R. (SR 2) până la ultimul S.L.R. cu focus manual.
Mai poţi găsi "Pentax"-uri vechi cu montură filet M42, probabil una dintre cele mai răspândite monturi de pe planetă.

Sunt Minolist, nu am de gând să trec la altă firmă pentru film (păcat că "Konika-Minolta" a vândut divizia de aparate foto celor de la "Sony"), da' sincer mă fascinează "Nikon" F-1... it's got the look. Păcat că nu se mai fac filme color (negative şi pozitive) cu culorile alea frumoase de altădată... la ce culori au majoritatea peliculelor color din ziua de azi nu e mare diferenţă între ele şi digital (am mai văzut ca şi cât de cât excepţii "Kodak" Ektar şi unele dia color, dar nu foarte mare excepţia).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZIgdfjUK7pI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5dS2mgNGvxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 10 September 2018 - 00:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate