Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

M-as gandi sa incerc si un SLR pe film

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
m-am gandit ca pe viitor sa incerc si un SLR pe film.ce mi-ati recomanda?
Chiar e adevarat , ca ,in cazul expunerii tehnic corecte pe film  , fotografiile alb-negru ies mai bine , fiiind dynamic range mai larg?
ce parere aveti de Nikon f100 https://en.wikipedia...wiki/Nikon_F100

#2
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Da. Si poti incerca si diapozitivele care sunt superbe atata timp cat expunerea e corecta. Daca ai dubii ca ai expus incorect ceri la developare sa ti-l ridice...

#3
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
am gasit aici ceva, asta o fi BUN? http://www.tocmai.ro...m-21666554.html
sau asta?http://www.tocmai.ro/aparat-foto-slr-minolta-dynax-5-cu-obiectiv-af-28-80-d-15284800.html
apropo, cum se evalueazza pretul la astfel de aparate, cum se testeaza?

Edited by burlan, 15 February 2015 - 11:51.


#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Daca te uiti la minolta iti recomand minolta dynax 7. + un obiectiv bun. Minolta 5 e mai micut...

Eu m-as uita aici, nu pe rebuturile alea de pe tocmai.ro....http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR7.TRC2.A0.H0.Xminolta+dynax+7.TRS0&_nkw=minolta+dynax+7&_sacat=0

Al treilea e sub 500 ron, fara obiectiv. Obiective gasesti tot pe ebay cu 2-300 ron maxim.

Edited by xtremdriving, 15 February 2015 - 12:01.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Esti sigur ca vrei sa mergi pe calea filmului? Dece?

#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
dynamic range mai larg..., mai nepopular, latitudinea de expunere

Edited by xtremdriving, 15 February 2015 - 12:57.


#7
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Cu respect nu inteleg ce ce inseamna  " sa incerc si un SLR pe film" . Eu practic m-am ocupat de ; fotografiat (pozat)  ,developat film (obtinerea negativului) si a  pozitivului (tranpunerii pe hartie _lucioasa,raster, filigran) + obtinerea  diferitelor trucaje ,prin supraexpunere ,subexpunere , mixarea diferitelor imagini.Am vandut si am facut ceva banuti din fotografii alb-negru. Mi-a placut!

#8
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Omul, cred, spune clar..a incercat digitala insa a auzit ca latitudinea de expunere e mai larga la negative ( nu a auzit si de diapozitive, se pare) si ar vrea sa incerce. Insa din ce am vazut vroia sa incerce cu o camera de 200 ron. I-am sugerat sa dea si el 800-1000 ron si sa ia una buna daca tot incearca si vrea rezultate.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De ce?
Daca vrea "just for fun", dimpotriva, as recomanda un aparat simplu, in genul Pentax ME Super. Cu un obiectiv de calitate - un clasic 50mm, poate un 35 sau chiar un modern FA Limited - scoate rezultate cel putin la fel de bune ca si cu un aparat de 800-1000 lei.

#10
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
crokodilu , nu vreau sa merg pe calea filmului, oricum partea de laborator mi se pare al naibii de dificila, vreau doar asa ca idee pe alb-negru.
Culorile parca la digital mi se par totusi mai pe gustul meu , mai vii,acum astept si parerea voastra.
Dar pentru alb negru cu un film de calitate si expunere corecta am inteles ca s-ar obtine rezultate mai bune.

#11
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Daca te pasioneaza B&W de ce nu ramai pe digital si folosesti spre exemplu chestia asta?

Edited by lucian2008, 16 February 2015 - 08:07.


#12
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
pare interesant, multumesc pentru sugestie

#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postxtremdriving, on 15 februarie 2015 - 12:53, said:

dynamic range mai larg..., mai nepopular, latitudinea de expunere

Mai larg decat ce? Decat digitalul modern in niciun caz...

Quote

Chiar e adevarat , ca ,in cazul expunerii tehnic corecte pe film  , fotografiile alb-negru ies mai bine , fiiind dynamic range mai larg?
Pe scurt... nu.
Pe lung... nu.

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
http://en.leica-came...ica-M-Monochrom

#15
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostStefanSC, on 16 februarie 2015 - 15:14, said:

Mai larg decat ce? Decat digitalul modern in niciun caz...


Pe scurt... nu.
Pe lung... nu.
Hai na... e binestiut ca evident ca are un spectru mai larg. Sfat: uita-te la nori si vezi cate nuante reda o digitala si cate un film...o sa fii uimit. Deasemenea e de lucrat cu diapozitiv daca vrei rezultate.

Intotdeauna un film va reda muuulltt mai multe nuante de gri decat o digitala...Doar sa ai un scaner bun.


La intamplare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AL3L0Lexr4c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xtremdriving, 16 February 2015 - 23:44.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Doar $7200 body? O nimica toata.

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postxtremdriving, on 16 februarie 2015 - 23:38, said:

Hai na... e binestiut ca evident ca are un spectru mai larg. Sfat: uita-te la nori si vezi cate nuante reda o digitala si cate un film...o sa fii uimit. Deasemenea e de lucrat cu diapozitiv daca vrei rezultate.

Intotdeauna un film va reda muuulltt mai multe nuante de gri decat o digitala...Doar sa ai un scaner bun.


Evident ca e bine stiut mai ales de cei care nu prea au pus mana pe o camera foto in viata lor.

Dat fiind ca trag cu digital de ceva ani si am trecut si ceva role de film prin batranul OM, o sa iti repet o singura data. Daca pricepi bine, daca nu, iarasi bine:

Toate camerele digitale moderne au gama dinamica mult mai mare decat orice film de aceeasi dimensiune. Se vede in prelucrare, se vede pe ecrane si se vede in print.
Daca vrei, iti pot explica de ce si cum si chiar arata, dar timpul meu costa...

#18
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Pustiule...sunt a 3 a geberatie...nu prima, ca tine... Asta legat de pus mana pe un aparat... cand ma jucam cu astea tu te jucai in nisip. Daca ai lucrat cu filme de calitate ai fi avut alta conceptie...dar timpul meu costa mai mult. Singurul dezavantaj la film e ca ai neviie de scaner extrem de bun si costurile +timpul de prelucrare e urias...

Edited by xtremdriving, 17 February 2015 - 09:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate