Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Roata dintata "home made"

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
I-mi cer scuze daca vin cu o problema mai putin comuna cu topicul, dar gandind ca aici sunt multi mecanici care au vazut sau care sunt in "ritm" cu tehnica actuala, vreu sa va cer o informatie!
Exista o unealta care prin presare sa creeze "dinti" la un tub (de aluminiu ,plastic ...sa zicem) , practic ma refer la un tub de plastic ,aluminiu de 8 mm diametru extern(intern va fi de grosimea necesara), de lungime aproximativ 1-2 cm ...
daca exista o unealta care prin presare sa creeze "dinti"...
Am facut acest cnc , din plastic, si toate componentele care intra in constructia lui sunt foarte ieftine, si ma gandeam daca exista o varianta sa fac si o roata dintata ieftina, compatibila cu o curea dintata care se vand la metru si sunt ieftine(ca alea de la imprimante), 1-2 euro /metru.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aIowblAp84w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
va multumesc anticipat... si daca nu e binevenita intrebarea in acest topic... sunt de acord, fara nici o problema , cu stergerea lui...
Numai bine!

Edited by bobyca2003, 12 February 2015 - 13:17.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
imi.

In primul rand te hotarasti intre plastic si aluminiu ca difera tehnologia.... la strungar in principal.... ori daca ai cu chef si mult spirit in tine iei o bormasina cu un burghiu fin si te joci pana iti iese modelul dorit

Edited by MooF2010, 12 February 2015 - 13:57.


#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cred ca de un strung ai tu nevoie.

#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Roata dintata trebuie calculata. Nu se da diametrul tubului de aluminiu ci se pleaca de la profilul dintelui/modul si distanta dintre axe, astfel incat sa nu ti se blocheze angrenajul, si din numarul de dinti iti rezulta diametrul de angrenare. Rotile dintate se realizeaza prin frezare, taiere cu melc, turnare, samd. Daca vrei din plastic sau aluminiu, ai putea sa le faci prin turnare iar daca vrei prelucrare pe cilindru si ai profilul dintelui si toate datele necesare, poti prelucra dar nu cu ce vad in imaginea aia.

L.E. Are nevoie de strung doar daca este unul automat, CNC, si are magazie de scule si cap de frezare. Strungul prelucreaza doar concentric si nu poate realiza roti dintate. Are nevoie de freza, masina de rabotat/brosat.

Edited by nicolaie, 12 February 2015 - 14:01.


#5
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
N-ar merge si o imprimanta 3D ca sa faca o roata dintata din plastic?

#6
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Inseamna ca nu exista ceea ce caut eu... ma gandeam ca intre timp sa inventat...  acum se face de toate...
deci ma gandeam la alt tub de otel, ceva. Cam in genul la cutia de viteze pentru 4x4. Nu mai stiu unde am vazut... este bara care la un capat are dinti pe exterior, si cealalta bara are dinti pe interior. ele intra una in alta si "aluneca" inainte inapoi...
ma gandeam ca daca gasesc acea bucata de bara de otel cu dinti interiori si prin presare introduc un tub de aluminiu ...iese pe partea ailalta cu dinti... sau la plastic mai usor daca incalzesc "unealta"...
exista asa ceva?
Multumesc pentru raspunsuri !

Edited by bobyca2003, 12 February 2015 - 14:10.


#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Depinde de precizia imprimantei si dimensiunile specifice ale rotii. In principiu merge, daca e o roata care lucreaza in parametri de incarcare de valori reduse merge facuta si din polipropilena sau PLA sau mai stiu eu ce plastic e disponibil pentru imprimare 3D. Dar trebuie sa aiba un model 3D al rotii sau macar un contur plan pe care sa il repete, si nu o sa-l obtina decat plecand de la geometria dintilor curelei pe care vrea sa o conduca.

Edit: @bobyca2003: Nu sunt la curent, poate exista asa ceva, pentru un angrenaj prestabilit, gen realizezi un set de prelucrare pentru 2 roti cu distanta intre axe stiuta, ce vor angrena. Dar ce te faci daca faci rost de asa ceva iar dintii nu se potrivesc cu cureaua pe care o conduci ? Dupa cateva ture, faci varza cureaua sau nu iti angreneaza deloc.

Edited by nicolaie, 12 February 2015 - 14:14.


#8
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Dar la strung se poate executa la un pret acceptabil astel de tub de otel ?
Ca ma gandesc ca se face orice la strung, dar cu cat se pierde mai mult timp cu realizarea si pretul se ridica! Posted Image
Sau ma trimite strungarul ... la plimbare!  :)

Edited by bobyca2003, 12 February 2015 - 14:26.


#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Asta ziceam mai sus, un strung clasic nu stie asa ceva. Doar un strung avansat cu comanda numerica ce are si capete aditionale de prelucrare ar putea sti. Trebuie sa ii prezinti strungarului ceva concret, un profil calculat pe care sa il bage in strung. Merge pe un strung din asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Du9Up_9Qsa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lcGHtI9Lql4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nicolaie, 12 February 2015 - 14:31.


#10
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Am inteles! nu-mi permit!
dar ar face acel tub de otel ceea ce mi-am propus?
adica sa faca ceva dinti acolo pe un tub de aluminiu, mai mult pentru a nu aluneca cureaua de cauciuc adica dintii curelei de cauciuc sa nu treaca, alunece peste dintii tubului rezultat ?
Pentru ca vorbesc de un cnc hobby, fara multa precizie, e o unealta mai mult pentru joaca!
Mai mult teoretic vorbind, ca in practica e mai greu sa dai cu presupusu!
cam care ar fi "problemele"  la aceasta idee, cu acest tub cu dinti,rezultat?

Edited by bobyca2003, 12 February 2015 - 14:55.


#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Arata-mi tubul de otel ca sa vad geometria partilor taietoare si daca ai o poza cu cureaua, da sa vad cum arata dintii, ce dimensiuni au. In principiu nu poti indeparta material decat daca evacuezi corespunzator aschiile si daca mergi progresiv, in mai multe treceri. Din prima, cu un sistem ca in poza de mai jos, nu se poate decat daca dintii rotii rezultate sunt foarte mici/multi sau prelucrezi plastic.

Cazul 1 nu este posibil pe aluminiu si nici pe plastic. Cazul 2 e posibil pe plastic si, functie de dinti, poate si pe aluminiu, mai ales daca se vine inainte cu o roata cu dinti mai mici. Asta nu e tehnologie de obtinut roti dintate, oricum.

Attached File  Caz 1 roti.JPG   54.09K   21 downloads Attached File  Caz2 roti.JPG   58.37K   21 downloads

Edited by nicolaie, 12 February 2015 - 15:31.


#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Dupa profilul curelei faci calculul rotii. Treci la proiectarea rotii, raza, numar dinti, etc. Faci un sablon cat mai exact. De preferat pe un suport destul de dur cum ar fi plastic. Lipesti sablonul pe roata bruta, scuipi in palme si cu ajutorul unui set de pile purcezi la realizarea dintilor. In plastic sau aluminiu e aprope joaca de copil.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Rotile dintate se calculeaza in functie de scop. Ele sunt de multe feluri si unele pot fi foarte complicate. La ceea ce faci tu, e bine sa adaptezi ceva de la alte ultilaje existente (imprimante etc), astfel vei plati mai nimic sau vei lua gratis, comparativ cu niste costuri imense...

#14
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postnicolaie, on 12 februarie 2015 - 15:17, said:

Arata-mi tubul de otel ca sa vad geometria partilor taietoare si daca ai o poza cu cureaua, da sa vad cum arata dintii, ce dimensiuni au. In principiu nu poti indeparta material decat daca evacuezi corespunzator aschiile si daca mergi progresiv, in mai multe treceri. Din prima, cu un sistem ca in poza de mai jos, nu se poate decat daca dintii rotii rezultate sunt foarte mici/multi sau prelucrezi plastic.

Cazul 1 nu este posibil pe aluminiu si nici pe plastic. Cazul 2 e posibil pe plastic si, functie de dinti, poate si pe aluminiu, mai ales daca se vine inainte cu o roata cu dinti mai mici. Asta nu e tehnologie de obtinut roti dintate, oricum.

Attachment Caz 1 roti.JPG Attachment Caz2 roti.JPG
Da! exact ceea ce gandeam...
Stiu ca nu e tehnologie standard... dar si acest cnc care l-am facut nu tine de nici o tehnologie standard, e pur si simplu imaginatie...
in legatura cu rotile dintate obtinute prin metoda de mai sus, pot obtine multe roti la un pretz scazut, ca nu vreau sa fac doar o singura roata ... ci mai multe ... dar de aceeasi dimensiune...pe principiul :prind in menghina si strang pana intra unul in altul... de scos dinauntru... gasesc eu o metoda... sau o metoda mai simpla... un ciocan bine plasat ...si tubul intra in "matrita" Posted Image
Mi se pare exagerat sa dai 5 euro pe o "roticica"( la chinezi ! ca aici cred ca costa de 2-3 ori mai mult!) ... si daca ma uit mai atent la poze ... se pare ca dintii sunt facuti tot prin presare in matrita !
http://www.aliexpres...2028126284.html

Edited by bobyca2003, 12 February 2015 - 16:03.


#15
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cat dai, atata face. Piesa aia e turnata mai mult ca sigur, cea centrala, e o metoda rapida si ieftina de a realiza un volum mare de repere. Altfel nu iti iese la 5 dolari bucata, pret de vanzare. N-as crede sa fie extrudata pentru ca parca vad niste mici bavuri in partea de jos a rotii si daca ar fi fost extrudata la cald/rece ar fi fost ulterior debitata si nu cred ca ar fi ramas bavurile alea.

Cu metoda asta de formare prin presare pe care vrei tu sa o abordezi ai nevoie de o scula prelucratoare realizata dintr-un otel de scule, cu o geometrie speciala a dintelui taietor, pe care eu nu am ilustrat-o iar dupa realizarea unui numar de repere e posibil sa fie nevoie sa ascuti. Daca dai cu ciocanul, avand in vedere numarul mare de canale, e posibil sa o crapi.

Edited by nicolaie, 12 February 2015 - 16:08.


#16
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postnicolaie, on 12 februarie 2015 - 16:04, said:

Cat dai, atata face. Piesa aia e turnata mai mult ca sigur, cea centrala, e o metoda rapida si ieftina de a realiza un volum mare de repere.
Aha! Gen "molding"... similar cu piesele de plastic facute prin "injectie"?

Edited by bobyca2003, 12 February 2015 - 16:06.


#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Casting/injection molding, se aplica la aluminiu. Poti sa faci foarte multe piese cu caracteristici cvasi identice. Sunt putin afara din elementul meu pentru ca am cunostinte doar pe proiectare 3D si injectare mase plastice. Poate ne lamureste un inginer tehnolog.

Edited by nicolaie, 12 February 2015 - 16:10.


#18
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006

View Postnicolaie, on 12 februarie 2015 - 16:09, said:

Casting/injection molding, se aplica la aluminiu. Poti sa faci foarte multe piese cu caracteristici cvasi identice. Sunt putin afara din elementul meu pentru ca am cunostinte doar pe proiectare 3D si injectare mase plastice. Poate ne lamureste un inginer tehnolog.
Ti-as fi mai mult ca recunosator daca mi-ai raspunde si la urmatoarea curiozitate, sunt bucuros ca esti amabil cu mine, si-ti multumesc sincer...
Tinand cont ca ai cunostinte despre injectia de mase plastice, daca as realiza o "matrita" din aluminiu cu acei dinti interiori, si as incalzio... apoi as introduce plastic care se topeste inauntru... mai am sanse sa scot "piesa dinauntru?
sau daca as face matrita din doua jumatati... care plastic ar fi mai bun din punct de vedere sa nu se lipeasca , sa fie "lichid" la temperaturi mai joase ... dar si mai putin toxice , sau macar sa constientizez pericolul...
I-ti raman indatorat... cu o bere cand ne intalnim! Posted Image
apropo de programe ... sunt freeware si beerware... presupun ca i-ti imaginezi sau deja stii ce inseamna!

/*
HTTP auth implementation. Only does basic authentication for now.
*/
/*
* ----------------------------------------------------------------------------
* "THE BEER-WARE LICENSE" (Revision 42):
* Jeroen Domburg <[email protected]> wrote this file. As long as you retain
* this notice you can do whatever you want with this stuff. If we meet some day,
* and you think this stuff is worth it, you can buy me a beer in return.
* ----------------------------------------------------------------------------
*/


Edited by bobyca2003, 12 February 2015 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate