Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Roata dintata "home made"

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Injectarea de mase plastice este complicata pentru ca materia prima este complicata. In general, parametrii de injectare sunt:

- temperatura de procesare (functie de tipul granulelor de material plastic, 150-250 grade). E temperatura maxima obtinuta in cilindrul de incalzire al masinii de injectare, inainte ca plasticul topit si omogenizat sa fie fortat prin duza/dig sa intre in matrita de injectare;
- presiunea de injectare ! Este presiunea (zeci - sute de atmosfere) cu care plasticul este indesat de catre cilindrul masinii de injectat prin duza in matrita astfel incat sa umple toate cavitatile inainte sa se raceasca;
- viteza de injectare. Este viteza cu care vana de material plastic topit intra in cavitate.
- viteza de rotatie a melcului. E viteza de rotatie a elementului care omogenizeaza amestecul topit si care contribuie la topirea acestuia din cauza frecarii interne a materialului;
- timpii de proces;
- presiunea de inchidere a matritei;

Acum, pentru injectare ai nevoie de o masina de injectare mase plastice, care costa pe la 40-60.000 de euro, plus o forma in care sa torni, o matrita de turnare, care mai costa pe la 40.000 si ea (nu am date concrete).

Costurile astea sunt pentru productia in serie, se pot produce mii sau sute de mii de repere care amortizeaza costul echipamentelor. Procesul de injectare mase plastice este extrem de costisitor iar parametrii de proces trebuiesc reglati foarte precis altfel te alegi cu rebuturi.

Ce propui tu nu stiu daca este realizabil pentru ca granulele de plastic au aer intre ele, aer care face ca plasticul topit sa fie plin de bule daca nu este compactat si aerisit, iar plasticul de capul lui nu o sa stie sa umple exact cavitatea pe care i-o dai, trebuie presat acolo. La compactare se apropie lanturile moleculare, se intercaleaza, ai o structura rezistenta.

Cat despre scoaterea din matrita, orice plastic iti ramane intepenit daca nu tii cont de suprafetele umbrite si daca nu dai inclinare peretilor matritei astfel incat odata solidificat materialul, sa se demuleze si sa poata fi extras fara sa se zgarie, sa se rupa.

Despre toxicitate nu pot sa iti spun multe, parca PVC-ul (sau PC ??) degaja vapori toxici, la fel si poliuretanul. Halele in care se toarna mase plastice au aerisire serioasa si te expui la pericol lucrand fara sa stii cu ce lucrezi.

Daca vrei sa te joci cu plastic topit cauta pe google firme ce livreaza "granule mase plastice" si cumpara niste Poliamida sau Polietilena, Polipropilena, convinge-i sa iti vanda sau doneze 1-2 kg de granule. De regula se vand la saci mari.

Pentru 2-3 rotite facute, cred ca solutia cu pila propusa de colegul de sus e mai buna, sau gasesti un nene frezor, pe cineva ce a lucrat la o intreprindere prelucratoare.

Edited by nicolaie, 12 February 2015 - 16:51.


#20
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Am citit cu atentie cele de mai sus!
Multumesc!

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Salut bobyca2003. Cam ce diametru trebuie sa aibe roata dintata?
Cat despre injectarea unei roti dintate, nu ai nevoie de prea multa teorie. Inainte de ´89,m-am ocupat de antene colective. In perioada aceea, in comert nu se gaseau mufe de antena, asa incat am fost nevoit sa-mi fac o masina de injectat. Realizarea nu e grea, am folosit un injector de tractor, cu pistonasul aferent. Ca material am folosit granule de poliamida. Problema a fost,(dar nici aceea prea mare, pe atunci puteai face orice prelucrari mecanice in oricare atelier de lacatuserie) confectionarea matritelor. Daca te intereseaza subiectul, desenul unei mici masinarii de injectat mase plastice, te pot ajuta. Da-mi un pm si discutam.
Cel mai simplu e realizarea la o imprimanta 3D.

Edited by myshyk, 12 February 2015 - 19:44.


#22
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
Am construit un cnc cu motoare stepper cu reductor (cam 1/60 parca), si apare o problema,are joc axul principal al motorului,si asta se traduce, ca atunci cand se schimba sensul de rotatie se "pierde" cativa pasi , datorita jocului la rotile dintate din interiorul motorului.
Intrebarea este: este o functie in gcode care sa trateze aceasta problema?
Multumesc anticipat!

Edited by bobyca2003, 15 April 2015 - 20:36.


#23
poxypol

poxypol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2019
Buna ziua am 2 rotite zimtate amandoua cu 2 cote mentionez ca sant din plastic cine ma poate ajuta sa le realizez va multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate