Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recomandare HDD 2TB

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postxeleron, on 12 februarie 2015 - 16:23, said:

site-u ala said:

What is the likely cause of this?
It may be that those drives are less well-suited to the data center environment. Or it could be that getting them by drive farming and removing them from external USB enclosures caused problems. We’ll continue to monitor and report on how these drives perform in the future.
eh... ce bine ar fi daca am si CITI tot si interpreta putin datele.

asadar geniile astea de la blackblaze dupa care ne luam noi, au luat niste hdd-uri proiectate pentru pc consumer-grade si le-au bagat intr-un datacenter, dupa care le si folosesc cam aiurea si se mira ca le pica.

si voi va luati dupa rezultatele lor.

GZ!

Edited by shmu, 12 February 2015 - 16:30.


#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Si intr-un datacenter tot acelasi lucru se intampla ca si intr-un pc obisnuit,doar ca gradul de uzura este AMPLIFICAT de faptul ca sunt utilizate intens.Ceea ce ne arata graficul nu inseamna ca un Seagate pica obligatoriu intr-un an (cum le pica lor),ci pica in 3,oricum procentele se respecta.Ca fapt divers,ai citit vreodata cum se calculeaza MTBF-ul componentelor electronice?Se face exact acelasi lucru,se iau cate sute de componente,se imping la extrem si se observa prima componenta care pica.Durata de functionare se inmulteste cu numarul de unitati testate si asa se obtine acel timp.
P.S:nu mai fi asa nervos.

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postascended, on 12 februarie 2015 - 11:34, said:

Dacă-mi permiți:
Eu am exact această variantă din vara 2014,și mi-a făcut probleme de când l-am achiziționat,și anume nu l-am putut formata NTFS mai mult de 54 la sută cu vista,apoi am instalat W7 și a mers până la capăt formatarea,însă în timp(când s-a umplut)nu a trecut de 54 la sută.Practic este plin 54% din 2T,iar restul nu îi pot folosi.Nici HD Tune nu i-a găsit buba.
Teoretic poate am avut eu ghinion și am nimerit unul defect din start,dar mai bine să știe și colegul pentru "a fi în temă".

HDD Toshiba sunt asamblate in fabrica de HDD Hitachi!Posted Image
[ http://a1.a4w.ro/assets/yoda/2014/01/21/image_galleries/17262/care-sunt-cele-mai-bune-hard-diskuri-de-pe-piata-firmele-in-care-merita-sa-ai-incredere.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xmanyacs77, 12 February 2015 - 20:37.


#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postxmanyacs77, on 12 februarie 2015 - 20:36, said:

HDD Toshiba sunt asamblate in fabrica de HDD Hitachi!
Si cu tehnologie WD. :D

#23
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Vad ca nu s-a mai scris din 2015 pe acest topic.. Caut si eu un HDD de 2TB, 7200 rpm, va fi intr-un desktop pentru stocare si accesare zilnica.... Ce recomandati ?

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cea mai ieftina varianta ar fi Toshiba P300, model relativ nou: https://altex.ro/har...mb-hdwd120uzsva

Urmatorul la rand este Seagate BarraCuda, o idee mai consacrat: https://altex.ro/har...4mb-st2000dm006

Varianta high-end ar fi WD Re, foarte durabil, dar care costa aproape dublu: http://www.emag.ro/h...z/pd/D4KYKYBBM/

Edited by jegmihai, 04 June 2017 - 11:24.


#25
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Eu zic sa te indrepti spre WD sau Seagate si sa eviti Toshiba.

#26
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
Modelul de la Toshiba l-am cumparat si eu saptamana trecuta. Nu stau rau deloc la performante, nu caraie si nici nu am ce sa-i reprosez.
Mentionez ca il folosesc ca back-up si este alimentat doar cand am nevoie de el.
Cam de un an de zile, aceeasi soarta au avut-o si cele doua Seagate care au fost inlocuite de acest Toshiba. Din cele cca 9.500 ore de functionare, doar primele 6000-7000 au fost cu hardurile in sistem si nu in rack.

Scriere pe Toshiba (sursa: Seagate) a unui calup de cca 500 GB (in special fisiere mari si foarte mari)
Attached File  Clipboard01.jpg   18.6K   14 downloads


PS. "ala bun", adica cel care nu prezinta simptomele celui "rau". Au aparut in prima luna de functionare (long time to go) si remediul a constat in schimbarea cablului de date.

Ala "rau"
Attached File  Clipboard02.jpg   82.21K   14 downloads


Review P300

Edited by Termic, 22 June 2017 - 15:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate