Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Recomandare HDD 2TB

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
impero

impero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 24.04.2006
Ceau

As dori sa imi achizitionez un HDD pe care o sa il folosesc in general pentru stocare si ocazional gaming. M-am gandit ca si capacitate la 2TB. Ce sa aleg dintre urmatoarele :

http://www.pcgarage....i-7200rpm-32mb/
http://www.pcgarage....i-intellipower/
http://www.pcgarage....4-mb-barracuda/
http://www.pcgarage....wer-64mb-green/

#2
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
O sa pui si sistemul de operare pe el?
Daca ai deja un ssd care il folosesti pt OS atunci eu zic sa mergi WD purple pentru un an in plus de garantie.
Un seagate dinala am si eu in PC. Picase dupa 2 luni si l-am schimbat la garantie. Poate am fost eu mai ghinionist.

Edited by AMETHIST, 12 February 2015 - 09:58.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Din start WD Purple iese din discutie. Nu e ptr PC-uri - e doar ptr sisteme de supraveghere care scriu 24h/24 - nu necesita parcare de capete. pe PC se va paradi in scurt timp.
Daca alegeai un Red/Blue/Black mai mergea.
WD Green e ptr stocare de date - lent.

Seagate-urile sunt performante dar nu foarte fiabile in timp.

#4
impero

impero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 24.04.2006

 AMETHIST, on 12 februarie 2015 - 09:54, said:

O sa pui si sistemul de operare pe el?
Daca ai deja un ssd care il folosesti pt OS atunci eu zic sa mergi WD purple pentru un an in plus de garantie.
Un seagate dinala am si eu in PC. Picase dupa 2 luni si l-am schimbat la garantie. Poate am fost eu mai ghinionist.
Da, o sa pun si sistemul de operare pe el.

#5
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Am schimbat multe seagate pe garantie, in ultimele 2-3 luni. Ia un WD, blue sau green.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
Este bun un hard disk Toshiba DT01ACA200 2TB SATA-III 7200 RPM 64MB la pret ok: http://www.forit.ro/...-7200-rpm-64mb/
Eu am de 1 an varianta Toshiba DT01ACA100 1TB care este rece(sta la 25*C) si silentios.

Edited by xmanyacs77, 12 February 2015 - 10:22.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca ziceti voi ca seagate MAI PICA... atunci sa recomandam altceva nu? (asa ca idee al meu de 2Tb are aproape 3 ani fara probleme)

din pacate de toshiba nu stiu ce sa zic (am asa o retinere), si altele nu prea sunt potrivite pentru sistemul de operare.

iar din seriile WD cu intellipower nu as recomanda nimic pentru sistmeul de operare.

personal daca as mai lua inca unu, tot seagate as lua. ca pica  1 din 100, treaba lor. sansa e mica.

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Eu am WD Red de 2Tb.
Ca viteze de scriere/citire nu am ce-i reprosa, dar faza e ca-l folosesc foarte rar.
HDD-ul de 1Tb nu mi-a fost suficient, asa ca l-am luat si pe cel de 2Tb care este just for storage pentru resurse. Il folosesc odata la cateva zile intru, dureaza vreo 2 secunde sa-mi deschida partitia fiindca hdd-ul este default oprit, imi iau ce am nevoie apoi uit de el. Posted Image
Deci despre fiabilitate iarasi nu am nicio parere.

Edited by AndyM, 12 February 2015 - 10:40.


#9
impero

impero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 24.04.2006

 shmu, on 12 februarie 2015 - 10:36, said:

daca ziceti voi ca seagate MAI PICA... atunci sa recomandam altceva nu? (asa ca idee al meu de 2Tb are aproape 3 ani fara probleme)

din pacate de toshiba nu stiu ce sa zic (am asa o retinere), si altele nu prea sunt potrivite pentru sistemul de operare.

iar din seriile WD cu intellipower nu as recomanda nimic pentru sistmeul de operare.

personal daca as mai lua inca unu, tot seagate as lua. ca pica  1 din 100, treaba lor. sansa e mica.
Ai varianta cu 2 sau cu 3 platane?

#10
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Eu am varianta cu 2 platane si cum am zis, a picat dupa 2 luni. Cel nou merge momentan de ~1 an jumate.
Oricum varianta cu 3 nici nu cred ca mai gasesti prin magazine.

#11
impero

impero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 24.04.2006

 AMETHIST, on 12 februarie 2015 - 10:47, said:

Eu am varianta cu 2 platane si cum am zis, a picat dupa 2 luni. Cel nou merge momentan de ~1 an jumate.
Oricum varianta cu 3 nici nu cred ca mai gasesti prin magazine.
Tocmai ca o tot gasesc. De ex la pcgarage doar cu 3 platane au...

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 impero, on 12 februarie 2015 - 10:44, said:

Ai varianta cu 2 sau cu 3 platane?
ST2000DM001-9YN164
Attached File  Clipboard03.jpg   180.72K   19 downloads

daca gasiti poate imi spuneti si mie Posted Image

LE: din ce am citit pe net, ar trebui sa caut seria... :)
so... maybe later...

Edited by shmu, 12 February 2015 - 11:19.


#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Am avut un ST2000DM001 versiunea cu platane de 1T care a cazut la o saptamana dupa expirarea garantiei.
Am reusit totusi sa copiez datele de pe el fara nici o problema. La teste ulterioare (inclusiv consola) am constatat ca unu din capete raporta rezistenta mult mai mare decat celelalte.
Da sa fiu sincer acuma, era pe torrent si mergea 24/24.

#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 xmanyacs77, on 12 februarie 2015 - 10:17, said:

Este bun un hard disk Toshiba DT01ACA200 2TB SATA-III 7200 RPM 64MB la pret ok: http://www.forit.ro/...-7200-rpm-64mb/
Dacă-mi permiți:
Eu am exact această variantă din vara 2014,și mi-a făcut probleme de când l-am achiziționat,și anume nu l-am putut formata NTFS mai mult de 54 la sută cu vista,apoi am instalat W7 și a mers până la capăt formatarea,însă în timp(când s-a umplut)nu a trecut de 54 la sută.Practic este plin 54% din 2T,iar restul nu îi pot folosi.Nici HD Tune nu i-a găsit buba.
Teoretic poate am avut eu ghinion și am nimerit unul defect din start,dar mai bine să știe și colegul pentru "a fi în temă".

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Şi eu sunt în căutarea unui HDD extern nou, tot de 2 TB şi nu ştiu de care să aleg: unul "clasic" sau unul SSD?
Momentan am un WD My Book de 1 TB, are spaţiu liber cam 3%, de aceea se impune achiziţia altui HDD extern.
My Book-ul îl am de vreo 4 ani, este cu alimentare separată şi până acum nu mi-a făcut niciun necaz. Funcţionează ca şi partiţie componentă a sistemului, la fel ca HDD-ul intern (utilizare normală).
Noul HDD extern vreau să-l folosesc pentru stocare şi vizionare de filme.

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 impero, on 12 februarie 2015 - 10:44, said:

Ai varianta cu 2 sau cu 3 platane?
se pare ca am varianta cu 2 platane:

de pe net said:

Serial Number - Site Code:
--------------------------
3 - AMK - Singapore
3 - TK - Thailand
4 - TK - Thailand
5 - WUXISG WU - China
6 - SU - China
7 - ML2 -
9 - KRATSG TK - Thailand
S - SU - China
W - WU - China
Z - TK - Thailand
1 = platter-type / density (1 = 1TB / platter, 2 = 700GB / platter)
E = 4 heads (F = 6 heads, D = 2 heads)
Variant
1E = 1TB / platter
1F = 700GB / platter
seria mea: Z1E0H0D3
asadar e facut in Tailanda si are 2 platane

cred ca daca ar fi o posibila problema cu ele, mult mai relevanta este tara de fabricatie si nu nr de platane (adica fabrica in sine)

Edited by shmu, 12 February 2015 - 14:18.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

 PSC, on 12 februarie 2015 - 11:58, said:

Şi eu sunt în căutarea unui HDD extern nou, tot de 2 TB şi nu ştiu de care să aleg: unul "clasic" sau unul SSD?
Noul HDD extern vreau să-l folosesc pentru stocare şi vizionare de filme.
Nu exista SSD extern de 2 Tb, cred ca nici intern mai mare de 1 Tb - si asta nu la noi - poate doar experimental. Iar cele interne SSHD ( deci nu SSD ci GDD cu SSD de 8 Gb ) sunt lente - au acel mic SSD ptr cazul in care pui sistem de operare pe el - scade timpul de boot facand cache pe el la fisierele sistemului de operare.

Si vezi ca te-ai bagat in topicul altcuiva  care vrea INTERN. Pe aria asta e fiecare cu topicul lui !
Altfel ies incurcaturi. Rog sa nu-ti mai raspunda nimeni, altfel o sa sterg toate postarile referitoare la cererea ta, inclusiv ale tale.

Edited by eiffel, 12 February 2015 - 14:10.


#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 shmu, on 12 februarie 2015 - 10:36, said:

daca ziceti voi ca seagate MAI PICA... atunci sa recomandam altceva nu? (asa ca idee al meu de 2Tb are aproape 3 ani fara probleme)

din pacate de toshiba nu stiu ce sa zic (am asa o retinere), si altele nu prea sunt potrivite pentru sistemul de operare.

iar din seriile WD cu intellipower nu as recomanda nimic pentru sistmeul de operare.

personal daca as mai lua inca unu, tot seagate as lua. ca pica  1 din 100, treaba lor. sansa e mica.
https://www.backblaz...september-2014/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate