Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

intrebare pfa sau srl ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
traiannnnnn

traiannnnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 03.02.2015
Salut, pe viitor as dori sa lucrez ca programator independent, de acasa.
As fi interesat de PFA sau SRL.
Cum se pot face acestea, cat este impozitul pe venit si care e mai bine sa imi fac PFA sau SRL.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La Registrul Comertului se infiinteaza.

La PFA platesti 16% impozit, 5.5% sanatate (% aplicate la venituri minus cheltueli deductibile adica in folosul activitatii), si 26.3% pensii aplicat la o suma contractata de tine (minim de plata lunar 222.3 lei / luna, daca mai ai si un contract de munca altundeva atunci poti sa nu platesti pensiile aici).

La SRL pana la o cifra de afaceri de 65000 Euro platesti 3% pe venit, un contabil si impozit pe dividende la final de exercitiu (daca iei banii acasa) de 16% (plus 5.5% sanatate daca nu mai ai alte venituri ca persoan fizica) din suma in cauza. De mentionat ca nefiind salariat nu beneficiezi de asigurarea de sanatate ori pensii, trebuie sa platesti individual (5.5% respectiv 26.3% ca mai sus).

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2015 - 20:35.


#3
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
io as zice ca srl ii mai bun decat pfa, ii mai scump si iti trebuie contabil amu depinde la ce scara iti imaginezi afacerea daca asa mai mic atunci poate ajunge pfa numa noah ai grija ca daca iti da ceva amenda raspunzi cu averea personala. La srl raspunzi numa cu capitalu social, amu depinde si aici daca esti administrator sau nu. Daca esti administrator atunci poate ca te trage la raspundere asta nu stiu sigur, cred ca trebuie sa dovedeasca ca ai fost rau intentionat etc
Poti sa ti faci srl cu asociat unic, atunci tu esti si administratorul daca ii srl normal deci minim 2 asociati atunci poti sa pui pe celalalt administrator, iar tu primesti dividende la sfarsit de an.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
SRL.
Avantaje:
- te poti angaja tine, adica ai carte, iti merge vechimea
- mult mai serios mai ales in fata unor firme care doresc servicii de la tine
- in caz ca se gandeste cineva sa te dea in judecata platesti doar cu firma, nu si cu casa, masina ta, banii tai

PFA.
Avantaje:
- tre' sa muncesti 90 de ani pentru un stagiu complet de pensii. Da, chiar daca platesti 30 milioane pe luna o sa o iei in freza la 65 de ani ca iti calculeaza altfel.
- faci bani, nu faci bani trebuie sa vii cu 3000 de lei de acasa (252 lei lunar la pensii contributie obligatorie)
- daca te da cineva in judecata si nu ai bani nici o problema iti scoate statu' la vanzare casa, masina, banii din

#5
traiannnnnn

traiannnnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 03.02.2015
Si imoozitul se plateste o data pe an ???
16% din ce am facut tot anul sau...

Edited by traiannnnnn, 10 February 2015 - 20:38.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
@potae, da-mi un link din legislatie cu privire la pensii ca eu nu am gasit nimic din ce spui tu.

View Posttraiannnnnn, on 10 februarie 2015 - 20:36, said:

Si imoozitul se plateste o data pe an ???
Lunar sau trimestrial, depinde de cum esti impus.

View Postpotae, on 10 februarie 2015 - 20:35, said:

SRL.
- in caz ca se gandeste cineva sa te dea in judecata platesti doar cu firma, nu si cu casa, masina ta, banii tai
Ia citeste si codul de procedura fiscala. Surprize, surprize !

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2015 - 20:44.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Haha, da' spuneti-i ca la PFA dar si la SRL trebuie sa ceara acordul vecinilor 50%+1 pentru infiintare daca sta la bloc. Plus alte chestii.
Te doare capul si te doare si mai tare cand vezi ca regulile se schimba subit.

Edited by Friskey, 10 February 2015 - 20:46.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFriskey, on 10 februarie 2015 - 20:46, said:

Haha, da' spuneti-i ca la PFA dar si la SRL trebuie sa ceara acordul vecinilor 50%+1 pentru infiintare daca sta la bloc.
Sa caute pe cineva la tara, un contract de comodat si gata.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, daca taranii s-ar gasi asa tac pac, in plus asta inseamna alte complicatii si obligatii.
P.S.: La SRL platesti impozit mai mare per total plus birocratie mai mare.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt atatea firme inregistrate, nu cred ca s-au impiedicat in sediu.

Chestiunea care se pune e urmatoarea: un programator mai are timp sa fie si manager ? Initiatorul stie, mai ales ca antreprenoriatul necesita alte cunostinte.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2015 - 20:55.


#11
traiannnnnn

traiannnnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 03.02.2015
Eu unul cred ca e mai ok un PFA...

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa-ti faci calculele, de la caz la caz poate iesi una sau alta optima. Nu uita ca la PFA, chiar daca legea-ti permite, tot trebuie sa ai un contabil sa te ajute daca tu nu te pricepi si nici nu vrei sa inveti sa te ocupi de acte.

La PFA, daca poti factura consultanta si nu dezvoltare, scapi mai ieftin cu o norma de venit.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2015 - 21:11.


#13
traiannnnnn

traiannnnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 03.02.2015
Am timp sa fac calcule si sa ma decid.
Va multumesc oricum. :)

#14
IRQ

IRQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 04.02.2015
Nu-ti fa nici una nici alta pt ca te gandesti cum sa economisesti in loc sa vrei sa platesti  un milion de euro impozit.

#15
Ciprianionut88

Ciprianionut88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2015
Salut,am si eu o intrebare putin mai dificila.Sunt administrator si actionar la doua firme,bineinteles la una din ele singur actionar.Posted Image Acum problema dureroasa ambele firme sunt cu datorii si astept insolventa in ori ce moment.Posted Image O situatie nou aparuta,o posibila afacere,bineinteles ca trebui sa am dinnou un srl.Acum intrebarea infiintez un nou srl in care sa am o implicare 50% si partenerul meu sa aiba functia de administrator si sediul social,cum poate afecta si in ce masura noul srl,istoricul meu gri in relatia cu anaf-ul,mai ales ca nu am incheiat socotelile cu firmele vechi,inca detin functia de administrator.Posted ImageVa multumesc pentru orice sugestie,parere.

#16
Ciprianionut88

Ciprianionut88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2015
Mai precis,in momentul in care se va decide ceva in legatura cu administrarea defectuoasa a firmelor,gen sechestru,poprire pe contul personal situatie ce deja exista,se poate extinde cu recuperarea datoriilor si la firma nou infiintata unde am 50%din actiuni?

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
da

#18
Ciprianionut88

Ciprianionut88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2015
Salut am un srl din 2008 la care sunt administrator si sunt in prag de insolvente am datorie catre o filma de leasing si hotarire judecatoreasca,executare silita,poprire pe cont. Acum am o afacere si trebui sa deschid o firma noua in care sa am o implicare de 50% partenerul are functia de administrator.Va intreb in situatia in care urmeaza sa am cazier financiar eventual poprire pe contul personal in ce masura poate afecta bunul mers al noii afaceri,se poate ca in baza executarii silite sa se extinda si la noua firma unde am 50%.Contabila sugereaza ca ar fi mult mai bine sa cer radierea firmei,situatie ce dureaza 3-4 luni,dar exista posibilitatea sa scap de cazierul financiar.Va multumesc pentru ori ce sugestie.

Salut am un srl din 2008 la care sunt administrator si sunt in prag de insolvente am datorie catre o filma de leasing si hotarire judecatoreasca,executare silita,poprire pe cont. Acum am o afacere si trebui sa deschid o firma noua in care sa am o implicare de 50% partenerul are functia de administrator.Va intreb in situatia in care urmeaza sa am cazier financiar eventual poprire pe contul personal in ce masura poate afecta bunul mers al noii afaceri,se poate ca in baza executarii silite sa se extinda si la noua firma unde am 50%.Contabila sugereaza ca ar fi mult mai bine sa cer radierea firmei,situatie ce dureaza 3-4 luni,dar exista posibilitatea sa scap de cazierul financiar.Va multumesc pentru ori ce sugestie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate