Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

intrebare pfa sau srl ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Oasisinovaed

Oasisinovaed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2015

View PostCiprianionut88, on 18 februarie 2015 - 23:48, said:

Salut am un srl din 2008 la care sunt administrator si sunt in prag de insolvente am datorie catre o filma de leasing si hotarire judecatoreasca,executare silita,poprire pe cont. Acum am o afacere si trebui sa deschid o firma noua in care sa am o implicare de 50% partenerul are functia de administrator.Va intreb in situatia in care urmeaza sa am cazier financiar eventual poprire pe contul personal in ce masura poate afecta bunul mers al noii afaceri,se poate ca in baza executarii silite sa se extinda si la noua firma unde am 50%.Contabila sugereaza ca ar fi mult mai bine sa cer radierea firmei,situatie ce dureaza 3-4 luni,dar exista posibilitatea sa scap de cazierul financiar.Va multumesc pentru ori ce sugestie.

O gramada de informatii, nici nu stiu cu ce sa incep :
Sunteti in prag de insolventa, sau sunteti in insolventa ? Insolventa nu inseamna faliment, puteti sa va desfasurati pana atunci activitatea si pe firma existenta.Care e situatia in momentul de fata ?
Datoria e pe persoana fizica, sau juridica ? Daca e pe persoana juridica si intrati in insolventa, nu va mai poate executa, se sisteaza orice actiune de acest gen. Daca datoria e pe persoana fizica si aveti poprit contul personal, e alta treaba. O datorie la terti nu apare in cazierul fiscal, cazierul cuprinde alte informatii, nu datoriile de la banci sau leasing, de ex.
Apoi, daca sunteti executat ca persoana fizica si aveti actiuni la una sau mai multe societati, teoretic, poate fi pus sechestru si executate si partile sociale la aceste firme, dar, cel putin pana acum, executorii au urmarit bunuri vandabile, inca n-am auzit sa puna sechestru si sa vanda parti sociale la firme cu capital de 200 lei...  Dar pot, insa, sa puna poprire pe veniturile care le-ati avea de la aceste societati : salariu, dividende, sau daca se dizolva firma, sa va popreasca veniturile rezultate din dizolvarea firmei. Deci ?
Parerea mea e ca daca vreti sa faceti inca o firma, faceti actele acum, ca sa stati linistit, cat inca nu aveti cazier, sau treceti in firma noua pe cineva din familie, apropiat, in care aveti incredere.

#20
Ciprianionut88

Ciprianionut88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2015
Multumesc,da o gramada de informatie si oarecum inprecisa.Datoriile sunt catre terti,cu poprirea deja instituita ca S.C. si persoana fizica,sa mai desfasor activitate pe firma respectiva nu se justifica economic si mai ales ca in situatia nou creata am 50% participare.
Stiu care este procedura in cazul insolventei,in mare,inca nu sa inceput procedura de punere in insolventa,eu aici am nelamurire dupa perioada de 1 an ma poate afecta cazierul in cazul in care va exista?
La firma noua pentru ca sunt actionar poate interveni executorul judecatoresc sa institue retinere pe conturile firmei,eu nu detin functia de administrator.
Si o alta intrebare mai am un S.R.L.la vecini bulgari,am sa incerc sa desfasor activitatea pe firma respectiva,executorul poate interveni in cazul acestei societati?

#21
Oasisinovaed

Oasisinovaed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2015
Pentru a fi trecute în cazier, faptele trebuie mai întîi dovedite de instanţe.Deţinătorii firmelor care sînt în insolvenţă se aleg cu înscrisuri în cazierul fiscal dacă au înstrăinat activele companiei. Mai exact, în cazier se trece „fapta persoanei care înstrăinează, în frauda creditorilor, în caz de insolvenţă a debitorului, o parte din active”. O altă faptă cu greutate care atîrnă în cazierul fiscal este reţinerea de la angajaţi şi neplata către stat, cu intenţie, în termen de 30 de zile de la scadenţă, a sumelor reprezentînd impozite sau contribuţii cu reţinere la sursă. De asemenea, se trece în cazierul fiscal şi nereţinerea sumelor ce reprezintă, potrivit legii, stopaj la sursă.
Daca va stiti cu musca pe caciula, faceti firma acum si gata, nu mai aveti grija cazierului fiscal.
Executorul nu poate pune poprire pe conturile societatii, chiar daca sunteti sau nu administrator. El poate pune poprire pe veniturile dvs., atat ( am mai zis, salarii, dividende, orice v-ar mai intra in cont...).
Cat despre Bulgaria, nu au gasit ei bunuri de executat 2 judete mai incolo, credeti ca ”vad” dincolo de granita?! Si la fel, nu poate executa societatea pentru o datorie a dvs. !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate