Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

ChaletOS - Win7/8 style

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Ai si tu tovarase shogun1 dreptate, multi dintre noii veniti incep sa ridice nasul dupa primele ore petrecute folosind o anumita distributie.
ShogunArch ar suna chiar mai bine... Posted Image) Gusturile nu se discuta, ce-ti place tie altuia ii displace, etc.
Acum serios vorbind, sincer consider ca este nevoie de o distributie care sa arate familiar cu Windows-ul si care sa fie prietenoasa din cale afara, primii pasi sunt mai grei iar daca la inceput nu este creata acea chimie intre utilizator si mediul de lucru (de multe ori, tema si aranjarea panel-urilor, meniurilor, butoanelor, s.a.m.d conteaza enorm) , ala fuge inapoi in barca M$ si ramane cu impresia ca mediul *nix este o sperietoare.
Din aceste considerente salut distributiile user friendly si care imita in limita bunului simt Windows-ul. O data ce utilizatorul a dat de gust, vrea sa incerce si alte arome, ca deja stie ce e ala terminal, invata sa caute informatii, etc.

Edited by 13YTe, 01 March 2015 - 17:15.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 17:13, said:

ala fuge inapoi in barca M$ si ramane cu impresia ca mediul *nix este o sperietoare
Da' cine are nevoie de acestia ? In general cei care produc software pentru acest sistem nu si-au propus sa bifeze indeplinirea unui plan de atragere a acestor clienti. Ca se lauda altii ce alcatuiesc o distributie si promit marea cu sarea, e alta poveste, nu stiu pe ce se bazeaza ! Licenta sub care au luat aplicatiile spune altceva (This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY).

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 17:13, said:

vrea sa incerce si alte arome, ca deja stie ce e ala terminal, invata sa caute informatii, etc.
Acesta-i publicul tinta vizat. Restul la plata la MS, Apple, IBM, Oracle si care mai sunt pe latura comerciala.

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 14:56, said:

Nu inteleg de ce este atata ura referitoare la cei care incearca sa puna accent si pe aspectul unor distributii consacrate, simplitate in utilizare si familiarizarea cat mai rapida a noilor utilizatori.
Nu e vorba de ura. Dar de multe ori iau o distributie consacrata, schimba si alte lucruri pe acolo nu doar o tema, nu o lasa compatibila cu pachetele distributiei originale dar depinde de ea, oameni multi nu-s ca sa o intretina si rezulta ceva care repara un aspect dar strica pe altul.

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2015 - 20:25.


#21
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Hai sa nu fim asa elitisti, oricine doreste sa treaca de partea asta a baricadei este liber sa o faca dar fara pretentii.
Faptul ca exista unele persoane care fac lobby, faciliteaza trecerea si perioada de acomodare este salutar.
E foarte bine ca exista distributii precum Linux Mint, Netrunner, Zorin OS, Chalet OS...
@neagu_laurentiu te rog nu scoate din context si nu deforma afirmatia mea, eu am spus:

Quote

Odata ce utilizatorul a dat de gust, vrea sa incerce si alte arome, ca deja stie ce e ala terminal, invata sa caute informatii, etc.
Nu are cum sa dea de gust daca toti sunt expeditivi si-i spun ca nu are ce cauta acolo, linux nu trebuie sa ramana un sistem orientat spre pasionatii de IT sau profesionisti.
Este obligatoriu sa ajunga sa cucereasca masele, altfel este sortit pieirii!

Edited by 13YTe, 01 March 2015 - 20:38.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 20:31, said:

Hai sa nu fim asa elitisti
Eu doar constat un aspect si nici nu le tin calea spre descoperire.

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 20:31, said:

nu scoate din context si deforma afirmatia mea
Cand vei vedea o schimbare a filosofiei sistemului atunci poti spera la altceva, pana atunci ce am scos eu din context reprezinta un adevar (sau asa-l percep eu).

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 20:31, said:

E foarte bine ca exista distributii precum Linux Mint, Netrunner, Zorin OS, Chalet OS...
Da. Insa n-au schimbat balanta in raport cu Windows (ca tot se ia model). Si nici nu o vor face acestia care doar schimba o tema. Pana la urma fiecare isi gaseste ceva pe gustul lui din atatea distribuii. Da' mai lipseste ceva.

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 20:31, said:

linux nu trebuie sa ramana un sistem orientat spre pasionatii de IT sau profesionisti
Sa nu ramana. Da' un Windows II nu-si doreste nimeni din cei implicati in dezvoltarea sistemului, exista deja unul.

View Post13YTe, on 01 martie 2015 - 20:31, said:

Este obligatoriu sa ajunga sa cucereasca masele, altfel este sortit pieirii!
Open source are alt concept in a exista iar oameni curiosi din fire, doritori de a contribui la acest ecosistem fara sa ceara ceva in schimb, egoisti, dornici de afirmare, de toate categoriile pana la urma vor fi mereu, ei au alte resorturi pentru ce fac, nu doar banul. Ca nu-s multi, e adevarat. Dar atat cati sunt obtin produse ce concureaza cu cele din sfera comerciala si pentru asta eu imi dau jos palaria.
Mai degraba cei care nu mai gasesc clienti stau cu securea deasupra capului (cati din Unix comercial - servere- mai vand ceva, putini si acestia pe moarte).

Edited by neagu_laurentiu, 01 March 2015 - 21:21.


#23
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
L-am testat de curiozitate si am constatat surprins ca se misca foarte bine. Chiar mai bine decat Mint 17 XFCE, drept care l-am inlocuit cu aceasta. Singura problema (specifica XFCE, nu distributiei in sine) a fost tearingul devenit si mai pregnant dupa instalarea driverului Nvidia ce nu a putut fi eliminat decat prin instalarea Compiz si setarea acestuia ca WM. Consecinta directa a fost faptul ca setarile pentru schimbarea temei nu au mai functionat decat partial. De exemplu bara de titlu a ferestrelor nu a mai putut fi schimbata decat din dconf-tools.
De asemenea, fata de Mint XFCE functioneaza toate screenlets pe care le-am testat (sub Mint multe nu apareau pe desktop)
Aspectul este foarte placut si aerisit.

Edited by Dobrin_M, 07 March 2015 - 19:14.


#24
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cu tearingul asta e situația, atât timp cât maintainerii nu vor să înlocuiască XRender cu OpenGL trebuie schimbat compozitorul sau WM-ul. Dacă folosești un compozitor precum compton (https://wiki.archlin...dex.php/Compton) poți folosi WM-ul implicit dacă acesta nu are capacități de copmpoziție adecvate (xfwm-4) și setările acestuia, dar dacă folosești un alt WM trebuie să utilizezi instrumentele de setare ale acestuia CCSM pentru compiz. Și eu folosesc ocazional Xfce4 cu kwin (http://stressat.blog...wrap-xfce4.html).

Edited by shogun1, 07 March 2015 - 21:36.


#25
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
bun, dupa cateva zile bune de testare pot spune ca este un calvar atunci cand doresti sa faci un lucru simplu cum ar fi sa iti afiseze iconitele corect in tray...
Dropbox-ul, Skype refuza pur si simplu sa afiseze corect iconita pe bara atunci cand comptonul este activat...
Nu este nimic l-am dat jos, insa tearing-ul este prea deranjant incat sa fie ignorat.

Pentru cine nu doreste altceva decat un sistem de operare, Windows - like acesta este o alegere minunata.
Insa cine doreste sa faca play video sau sa aiba un pic de pretentii de la OS ii recomand cu caldura sa aleaga altceva decat XFCE-ul ;)

Mi-a placut viteza incredibila a Thunar-ului ;)

#26
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
am o rugaminte la voi daca il mai are cineva instalat desigur.
Imi puteti spune cum se numeste aplicatia aia care este pe TaskBar (Panel ca vorbim de linux aici Posted Image ) pe care faci click si iti deschide un meniu vertical si in care poti adauga alte aplicatii ...ca un fel de quick - launcher ?

Incer sa caut ceva similar insa pe Linux Mint, adica sa nu fie ca un CAIRO de complicat ci simpla...


LaterEdit: am rezolvat prin adaugarea astuia din Applets

Edited by Mihai_3, 28 March 2015 - 08:44.


#27
desperadoo

desperadoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.05.2016
Salut, am vazut ca a esit o noua distributie Linux (Chalet OS 16.04) care seamana ca interfata cu Windows-ul.. A-si vrea sa o instalez in dual boot, crede-ti ca e buna pentru un mai putin cunoscator in ala Linux-ului.?...Mai demult am avut instalat tot in dual boot Ubuntu parca 14.04 cam o luna si un pic dupa care am renuntat ca nu ma prea ma descurcam si nici softurile nu le aveam pe cele care i-mi trebuiesc.

#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
La kde nu am vazut instabilitati. Pe parcurs de cateva luni am instalat/folosit mint 17.2 mate, mint 17.3 xfce, Manjaro xfce si acum folosesc pe 2 calculatoare mint 17.3 mate si kde.

Attached Files

  • Attached File  17.png   2.17MB   12 downloads


#29
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Chalet e bazat pe Xubuntu... Deci Ubuntu cu Xfce, putin aranjat. Are aceleasi aplicatii ca orice alt Linux, va trebui sa spui ce anume doresti in materie de softuri. Dar e ok pentru un incepator, Xfce (asta e interfata grafica) e stabil.

Edited by shogun1, 04 May 2016 - 20:32.


#30
desperadoo

desperadoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.05.2016
Pai niste exemple, fac editari foto video si alte softuri prin care lucrez cu telefoanele, gen root, custom recowerry, custom room-uri etc... mai pot face lucrurile astea cu Chalet OS.?

#31
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Cam pe orice linux pt video se poate instala Shotcut, Kdenlive, sau lightworks(versiunea gratuita e limitata la 720p), HandBrake, dvd styler, pt poze raw therapee, darktable, GIMP.

Soft de authoring bluray nu este in linux, cel putin eu nu am gasit.

Edited by c_anicai, 04 May 2016 - 23:21.


#32
desperadoo

desperadoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.05.2016
Deci sa inteleg ca nu pot face chiar tot ce pot face cu windows-ul.!

#33
linuxnoob0008

linuxnoob0008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.04.2016
oare la asta merge windows phone?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate