Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Topic pentru hateri ("prafuri", "pastile", "sala", "bila de muschi" etc)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#55
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
:D Nu ierti nimic.

#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Din contra, imi scapa o gramada Posted Image

#57
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
la cate prostii debiteaza lumea cand vine vorba de fitness cred ca ar trebui sa iti faci job din cautat/postat pe topicul asta.

Quote

Cam putin ai dat jos in 3 saptamani,5 kg le poti da jos in 1 saptamana si putin ,daca tot ai si tinut regim si ai si alergat,din cate stiu o persoana sedentara care nu a facut nici un fel de miscare ,da mult mai repede jos kg fata de o persoana care este activa fizic si a acumulat niste kg in plus si slabeste mai greu pentru ca trebuie sa se antreneze foarte intens.


#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nu recunosti meritele autorului?

#59
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postoverseas, on 28 mai 2019 - 17:12, said:

Pai nu recunosti meritele autorului?
A aparut unul si la un topic nou al lui Vinciun Posted Image
Omul se arata si deranjat ca ma iau de el.

View PostFrom 22 august 2019 - 16:42:

Ai innebunit ?
Ala e supliment pentru bodybuilders Posted Image

Daca ia asa ceva si nu face miscare corespunzatoare (efort intens) o sa ai o sotie ... dubla fata de cat e acum
https://forum.softpe...50-animal-cuts/

Edited by sandu222, 23 August 2019 - 14:43.


#60
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostQuote

Depinde de genetica, in primul rand, si de cat bagi la ramazan si cat consumi.
Eu mananc zinic minim jumatate de kil de carne de porc, dar sunt si zile cand bag si un kil, dar muncesc si nu cred ca sunt multi care pot tine pasul cu mine, chiar daca sunt de aceeasi varsta cu tatii lor.
Acum 20 de ani puteam sa iau un tub de oxigen sau acetilena si sa-l urc 4 etaje fara oprire, sa fac genoflexiuni cu 145 de kile, sau sa duc 200 de kg 25-30 de metri, sa mananc 2 pui prajiti pe zi sau 10 oua prajite, ori o paine si juma de kil de salam la o masa.
Pe vremea aia aveam 85-88 de kg iar acum am doar 75-77 de kg si aceeasi inaltime, adica 1,86 m.

Eu mananc chiftele, omleta, slanina sau ceva consistent pe la 9-10 seara altfel ma trezesc peste noapte de foame si trebuie sa mananc ceva, iar nevasta doar fructe sau legume si nu mai tarziu de ora 7 ca cica se ingrasa.
Ghici cine isi face griji ca se ingrasa?

Mostenirea genetica e cea mai importanta v.a.v de felul in care acumulam rezerve.

Ca lauda, cel mai mult am macat intr-o zi cca 3,5-4 kg de porc sub forma de carnati, sunca, pomana porcului si ceafa la gratar.
Cel mai mult am baut intr-o zi, prin 2001 cand am sapat in gradina ardeiul gogosar,  5 litri de pepsi, 20 de beri timisoreana la jumatate, 7-8 litri de apa plus cafea si cateva kg de rosii.
In ziua aia au fost 40-41 de grade la umbra si a trebuit sa sap de la ora 6 dimineata pana pe la 7 seara

Unde se ascundea Batman, si tu Vinciun vrei sa ajungi un fel de Spartan.....pai te "face" Batman asta de nu e adevarat :)

#61
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
pffffff.... mai minte omul, dar nici chiar asa, ce dracu'....

si cum zicea el, ca ducea 200 de kile 30 de metri? poate ii rostogolea... :D

#62
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Chestia cu mancat oua prajite nu stiam ca e vreo voinicie.

#63
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016
A băut omul 25 de lichide in ziua aia..când naiba a mai avut timp sa mai și sape gradina aia?:)))))

#64
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmarco68, on 28 iunie 2020 - 12:00, said:

Visiomax.......la 52 ai mei poate asculti, poate nu.....am facut culturism  la virsta ta, si m-am lasat repede, oricum stateam si stau bine, 82/1.80.Deci am prieteni din acea perioada care acum au proteze la sold, probleme grave la genunchi....brrr te ia cu frica, eu inca alerg cite o ora fara probleme, am locuit multi ani la munte, am plaminii peste normal, cutia toracica idem....vad prosti care au lucrat doar pieptul si acum sint mai girbovi ca tata(deh, pieptul place la fete, bleah doar prostii, muschi oferi, proasta gasesti care te va schimba cu primu mai fortos).

Recomandarea mea la cererea ta....alergare, inot, ciclism , coasa, spart de butuci cu barosu, mincare diversa de la tara , tot ce simti nevoia, fara sinteza si chimicale .Apa de izvor curata si fara abdomene ca uzezi doar coloana degeaba, fara greutati, haltere  si alte bazaconii.Barbat esti  prin ceea ce gindesti ,nu cum arati.Aspectul cel mai important este ca iti vei opri cresterea sistemului osos......


#65
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Buna asta! :)

#66
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostMembruAnonim, on 03 iulie 2020 - 14:46, said:

Totusi , o observatie , proteine naturale sunt numai in mancare. In suplimente se folosesc substante de sinteza incepand de la productie si continuand cu conservanti , antiaglomeranti , aditivi pentru gust , consistenta , culoare etc.

Gustul conteaza pt. ca o proteina bauta in sila nu se asimileaza si iti afecteaza si ficatul.


#67
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postoverseas, on 09 februarie 2015 - 14:52, said:

As fi recunoscator daca se poate infiinta acest topic PENTRU HATERI. Eventual sticky. Ca sa nu ne mai polueze topicurile normale.

Daca te regasesti in aberatiile de mai jos, te rog frumos sa-ti versi amarul pe acest topic si sa ne lasi restul subiectelor in pace.
Aici poti dezvolta cat vrei subiecte de genul:

"orice praf (inclusiv proteine) este daunator"
"nu lua suplimente ca mori sau tampesti"
"vrei sa fii sanatos sau vrei sa mergi la sala ?"
"daca iei proteine vei ajunge o bila de muschi fara creier"
"cei care merg la sala sunt o secta periculoasa care se indoapa cu pastille interzise"
"vitaminele, mineralele si suplimentele sunt raul supreme, mai bine mananca un sandvis"
"parintii tai stiu ca vrei sa iei prafuri ?"etc
Ca unul cu multa experienta in domeniu asta - altii ar spune foarte multa daca 30 de ani pot fi considerati asa - indraznesc a crede ca pot furniza raspunsuri pertinente. Asadar :

"orice praf (inclusiv proteine) este daunator"

Mda, cam orice praf obtinut industrial este de evitat. Bani aruncati si riscuri asumate infantil. Proteinele alea sint vai de capul lor in ce priveste biodisponibilitatea, ca sa nu mai mentionez roabele de zahar si chimicale de aromatizare si colorare pe care le ingeri ca sa-ti...placa. Restul de "ca sa" este retentie de apa la greu (in prima faza), apoi burta.

"nu lua suplimente ca mori sau tampesti"

Cu greu se poate muri imediat, dar probabil ca excesul, in timp, poate scurta viata cu cateva luni sau ani in functie de ce patologie dezvolti. Nu tampesti dar risti sa fii tampit dand banii pe gunoaie. Cel mai bun supliment industrial e batut mar de cea mai proasta friptura de vita. Daca nu ai inteles asta, atunci chiar esti tampit. Desigur, in sensul cunostintelor de nutritie.

"vrei sa fii sanatos sau vrei sa mergi la sala ?"

Foarte bine pusa problema, deoarece multi salisti se aleg cu multe boli. Fie datorita unor escapade biomecanice harap albiste, fie datorita supraantrenamentului cronic, fie mirajului scurtaturilor anabolice, fie unui apetit scapat de sub control. Da, sala poate imbolnavi.

"daca iei proteine vei ajunge o bila de muschi fara creier"

Nu, dar te poti alege cu o bila de abdomen, ceea ce va releva lipsa de creier in supraevaluarea acestor gunoaie cu pretentie de nutritie, dar frumos ambalate.

"cei care merg la sala sunt o secta periculoasa care se indoapa cu pastille interzise"

Clar, nu toti, dar nici fum fara foc n-a iesit.

"vitaminele, mineralele si suplimentele sunt raul supreme, mai bine mananca un sandvis"

Mai bine mananca o fritura de vitel sau un macrou la cuptor.

Edited by NSR, 20 August 2020 - 19:21.


#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Asta e spargere de greva.
Nu armele ucid. Oamenii ucid.


#69
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostNSR, on 20 august 2020 - 19:19, said:

Ca unul cu multa experienta in domeniu asta - altii ar spune foarte multa daca 30 de ani pot fi considerati asa - indraznesc a crede ca pot furniza raspunsuri pertinente. Asadar :



Esti al 2-lea pe saptamana asta, cu experienta de 30 de ani, care vine sa ne convinga ca "prafurile" sunt nocive, cu biodisponibilitate scazuta, pline de zahar si chimicale. Si celalat user tot pe ideea asta insista.  Incep sa cred ca au aparut cam multe clone pe aici, pe aria asta, e doar parerea mea.

Ca parere personala, da, sunt de acord cu o parte din ceea ce ai scris. Doar ca nu am dovezi ca asta e realitatea. TU AI DOVEZI? sau doar pareri personale?

De exemplu, ai o statistica pentru afirmatia asta?

View PostNSR, on 20 august 2020 - 19:19, said:

Foarte bine pusa problema, deoarece multi salisti se aleg cu multe boli. Fie datorita unor escapade biomecanice harap albiste, fie datorita supraantrenamentului cronic, fie mirajului scurtaturilor anabolice, fie unui apetit scapat de sub control. Da, sala poate imbolnavi.



Uite colegul Vinciun este un caz fericit. Doctorii i-au zis ca sala ii va distruge coloana, dar ce sa vezi, el si-a "reparat" coloana la sala.
Referitor la anabolizante, oare abuzul de alcool, tigari, droguri etc nu face mai rau sau la fel de rau? Daca anabolizantele erau asa nasoale de ce se foloseste TRT pe termen lung(zeci de ani) la barbatii cu probleme? Statistica ce zice in acest caz? ce procent din aia care baga steroizi au probleme?

Si nici explicatia urmatoare nu o inteleg:

View PostNSR, on 20 august 2020 - 19:19, said:

"daca iei proteine vei ajunge o bila de muschi fara creier"

Nu, dar te poti alege cu o bila de abdomen, ceea ce va releva lipsa de creier in supraevaluarea acestor gunoaie cu pretentie de nutritie, dar frumos ambalate.

Adica, atunci cand faci burta, faci burta de la ceea ce bagi in gura, IN EXSCES! Poti baga in gura salate, piept de pui si legume si sa faci burta, daca mananci prea mult.

Edited by sandu222, 21 August 2020 - 12:42.


#70
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Apropo de prafuri.
O ruda de 75 ani cu diagnostic de trasplant ficat, i-am dat izolat de zer ca sursa de proteina pt ca nu putea consuma carne. Ghici ce. I s-au imbunatatit analizele la ficat.

#71
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postsandu222, on 21 august 2020 - 12:35, said:

1. Doar ca nu am dovezi ca asta e realitatea. TU AI DOVEZI? sau doar pareri personale?

2. De exemplu, ai o statistica pentru afirmatia asta?

3. Referitor la anabolizante, oare abuzul de alcool, tigari, droguri etc nu face mai rau sau la fel de rau?

4. Daca anabolizantele erau asa nasoale de ce se foloseste TRT pe termen lung(zeci de ani) la barbatii cu probleme?

5. Statistica ce zice in acest caz? ce procent din aia care baga steroizi au probleme?

6. Si nici explicatia urmatoare nu o inteleg:

Adica, atunci cand faci burta, faci burta de la ceea ce bagi in gura, IN EXSCES! Poti baga in gura salate, piept de pui si legume si sa faci burta, daca mananci prea mult.

1. Citeste eticheta.

2. Uita-te in oglinda, daca ai trecut de 30 de ani.

3. Ba da. Care e logica : daca mananc 2-3 otravuri, mai merge una ?

4. TRT este o...terapie pt oameni cu...probleme. Nu fa confuzii.

5. Toti. In functie de cat baga => TRT pe viata.

6.  Excesul caloric e doar una din cauze. Cealalta este raportul dintre macronutrienti. Concentratele proteice, pt a place gustului, sint pline de zaharuri. Zaharul in exces tine insulina sus mult timp, care, fiind si un hormon anabolic, converteste zaharul in grasime pe care o depune. Majoritatea consumatorilor de pudre minune (dar nedopati, adica naturali) sint niste mati, aposi grasuti sau pufosi. Oare de la ce ? De la roabele de zahar pe care le ingera prin aceste gunoaie comerciale cu pretenii de nutritie. Mda, stiu ca toti dorim retete rapide si miraculoase insa nu exista nimic mai bun ca o... friptura. :)

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai asa si zi deoadata. Ca zaharul nu pudra proteica. Este si pudra proteica natur, fara arome coloranti si neindulcita. Are gust nativ de zer. Multi de aia folosim.

Daca e sa cauti nod in papura cu lumanarea nici friptura nu mai e ce a fost.

In rest nu are rost sa dezbatem, ai venit pe aria asta doar sa ne demonstrezi noua, la astea care tragem de fier, cat de prostisi bolnavi suntem. Daca nu ai treaba cu domeniul treci pe alaturi. E ca  si cum eu ( care nu iubesc deloc fotbalul) as intra pe aria de fotbal si incerc sa le demonstrez tuturor de acolo ca au probleme la mansarda ca fug aiurea dupa minge, se mai si traumeaza etc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate