Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Aparat de spalat cu presiune pentru auto.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014
Ca sa dau 1500 pe unul care s-ar merita mai bine ma duc la spalatorie si o spal 5 ani de bani aia...as vrea ceva mai bun decat sa o spal cu furtunul de gradina vara cand este vremea frumoasa. Nu am nevoie de presiunea de la spalatorie.

#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 Quantum, on 09 februarie 2015 - 04:09, said:

In domeniul asta, am auzit numai pareri proaste despre aparatele ieftine   (chiar daca sunt 'mercedesu' stropitorilor!)

Una e sa auzi si alta e sa te folosesti de un Karcher d-asta ieftin.
Si eu am fost avizat ca "nu ia ca are pompa de plastic", "se duce repede motoru" etc etc...Uite ca il am de 7 ani si merge bine mersi vara, spalat masina, spalat covoare, curtea...
Folosit mediu, nu industrial (adica spal pt mine, nu si pt vecini).

Pt spumare trebuie asa ceva, face spuma OK. Pt spalare buna sa se foloseasca si o manusa din microfibre bumbac! Si eu am fost impotriva manusii, dar dupa ce ai curatat bine cu jetul, poti linistit sa dai cu manusa (se evita pragurile).
Nu e musai spuma activa daca se foloseste manusa, merge foarte bine cu Pur sau ceva de genu.
Trebuie clatit bine.

...si sigur ca trebuie stearsa cu o carpa din piele dupa clatire, altfel raman pete (si la spalatorie raman).

Dar, tot chinul e la montare/demontare, adica trage furtunu...conecteaza la retea, trage prelungitoru de curent, cabluri, furtune...
La mine ramane totul "mascat" , am furtun de inalte lung de 12 metri :))

...si adevarul e ca mai bine te duci la spalatorie, iei 2-3 fise si o faci luna, nu te ai chinui sa tragi furtune si clabluri...
Dar poate mai ai de spalat un covor...adevarul ca si ala mai bine il duci la spalatorie (nu merita osteneala pt 15-20 lei...)

Attached Files

  • Attached File  k1.jpg   19.09K   35 downloads
  • Attached File  manusa.jpg   317.92K   27 downloads


#21
MareanPopa

MareanPopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2014

 Octavian___, on 10 februarie 2015 - 19:29, said:

Una e sa auzi si alta e sa te folosesti de un Karcher d-asta ieftin.
Si eu am fost avizat ca "nu ia ca are pompa de plastic", "se duce repede motoru" etc etc...Uite ca il am de 7 ani si merge bine mersi vara, spalat masina, spalat covoare, curtea...
Folosit mediu, nu industrial (adica spal pt mine, nu si pt vecini).

Pt spumare trebuie asa ceva, face spuma OK. Pt spalare buna sa se foloseasca si o manusa din microfibre bumbac! Si eu am fost impotriva manusii, dar dupa ce ai curatat bine cu jetul, poti linistit sa dai cu manusa (se evita pragurile).
Nu e musai spuma activa daca se foloseste manusa, merge foarte bine cu Pur sau ceva de genu.
Trebuie clatit bine.

...si sigur ca trebuie stearsa cu o carpa din piele dupa clatire, altfel raman pete (si la spalatorie raman).

Dar, tot chinul e la montare/demontare, adica trage furtunu...conecteaza la retea, trage prelungitoru de curent, cabluri, furtune...
La mine ramane totul "mascat" , am furtun de inalte lung de 12 metri Posted Image)

...si adevarul e ca mai bine te duci la spalatorie, iei 2-3 fise si o faci luna, nu te ai chinui sa tragi furtune si clabluri...
Dar poate mai ai de spalat un covor...adevarul ca si ala mai bine il duci la spalatorie (nu merita osteneala pt 15-20 lei...)


Multumesc pentru detalii! Cu siguranta o sa imi cumpar unul indiferent de ce zic uni. Imi place sa imi spal masina eu personal mai mult decat sa o duc la spalatorie. Cei de la spalatorii in interioare dau de mantuiala cu aspiratorul si pe exterior iese bine datorita spumei active si presiunii ca altfel...esti si varianta cu 2-3 fise dar sa stau la cozile alea ...asa in week cand ma duc la tara pot foarte frumos sa acord o ora spalatului masini! app am vazut ca poate trage apa nu trebuie neaparat racordat la o retea de apa. spre ex poti lua o galeata bagi furtunul in ea si apoi face presiune este adevarat? si scrie si pe siteul lor ca poti folosi un butoi plin cu apa de la ploaie dar sa ai neaparat filtru in capatul furtunului!

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu va sugerez sa aveti in atentie si un alt aspect al utilizarii acestor aparate. Modalitatea in care furnizeaza presiunea de spalare , este total nepotrivita pentru masinile care au mici ciupituri pe tabla , care au fost revopsite sau care au fost lovite si au kit. Desi pare sa spala fara urmari , stropii aceia care indaperteaza mizeria , au si o actiune nedorita si anume dezlipirea vopselei acolo unde aceasta are o intrerupere. Orice punct , orice ciupitura se va mari in urma fiecarei spalari cu un aparat sub presiune , in special in zona arcadelor rotilor si a pragurilor . Presiunea umfla pe dedesupt vopseaua sarita si nu numai ca largeste ciupitura dar si umple de apa , pe sub vopseaua care ramane nedezlipita si acest lucru duce in scurt timp la inflorirea de rugine a tablei afectate.

#23
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Se presupune ca speli o masina, nu o caruta de masina.
Lasa ca nu e dracu asa de negru, am spalat si Dacia 1300 si n-are nici pe dracu. Daca e o caruta de masina nu e vina aparatului.

Si Loganu e plin de ciupituri si nu mai sare vopsaua de pe el, nici acasa, nici la spalatorie.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu sare la fiecare spalare. Nu am spus asta. Dar , pe la arcade , pe muchii , aclo unde vopseaua nu este foarte groasa si unde la ciupituri se vede tabla , se umfla imediat si in cava timp vei vedea inflorituri de rugina pe sub vopsea. .

#25
kelu265

kelu265

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.05.2013
Pt cei care spun ca karcherul este cel mai bun aparat de spalat cu presiune as vrea sa spun si io patania mea
K5700 achizitionat de nou din brico a cedat pompa in el la un an si o luna de la cumparare. Folosit doar pt a spala masina si motocicleta o data pe sapt cand au fost peste 20grade afara (o folosire lejera spun eu). Total dezamagit de el la capitolul fiabilitate, ca presiune de lucru este ok. La ce ar trebuii sa mai aveti grija este garantiia produsului. Daca il luati pe persoana fizica aveti garantie 2ani, dar la persoana juritica ( pfa sofer) garantia scade la jumate (1 an).

#26
dstdan

dstdan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.08.2009
eu zic ca pareri isi pot da doar cei care folosesc asa ceva...ca din auzite. F. bine isi face treaba si Black Dereck PW 1500 S......acum e pe la Dedeman la 340 lei.....are rotite(da nu-i musai!), presiunea intre 80-120......dar100 tot ramane (media)....altele zic ca au 100 dar raman pe la 75, ......a si furtunul de lucru lung de 5,5 m si cu lancea...nu mai trebuie mutat de 10 ori, jetul e reglabil, de la punc, la evantai, la circular, are 2 capuri. Nu-i trebuie revervor sampon ca are un furtun cu sita ce se vara in orice vas si suge de aclo samponul. Spuma groasa ceea ca la spalatorie se da doar cu compresorul de aer.





.

#27
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Spuma pufoasa/groasa se poate da si doar cu presiunea lichidului. Se foloseste un cap cu sita si sistem venturi.

#28
dstdan

dstdan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.08.2009
se poate ai dreptate....pana la sistem venturi...zic ca-i mai mare bataie de cap...uite foto pentru idee

Attached Files



#29
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Eu am la black&decker PW1700 asa ceva plus spuma activa.
Face spuma exact ca si la spalatorie.

#30
dstdan

dstdan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 331
  • Înscris: 15.08.2009
Da e f bun, mai bun ca al meu cu o treapta. Am avut de optat intre mai multe marci..dar pe toate e made RPC sau China..brand-ul difera si implicit un pic si pretul, calitativ identice , motor electric- metal (nu plastic) aici e vorba de pinioanele/turbina din interior ce antreneaza apa si o arunca cu presiune. Atentie la accesorii, capete de lance, lungime cablu si lungime furtun apa (de la pompa la lance)...mai lung e mai bun. Va salut si spor la spalat.

#31
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu as vrea sa iau unul ieftin pentru a spala masina iarna, de sare (in special dedesubt, pe la roti).
Am cateva intrebari:
1) isi trage singura apa, sau trebuie presiune neaparat? Ideal ar fi sa isi traga dintr-o galeata cu apa calda...
pentru un spalat complet nu ajunge, dar e suficient pentru sare. Teoretic as putea trage o teava pana langa masina,
dar as prefera sa rezolv cu o galeata.
2) se poate regla presiunea de iesire? N-as vrea sa fac mai mult rau decat bine, asa ca nu-mi trebuie presiune
foarte mare.

#32
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
In functie de model / pret, isi trage apa din surse "adunate" sau nu. Cele mai scumpe (gen K5 de la Karcher) stiu sa faca treaba asta, celelalte nu stiu.

Pentru presiune - acelasi lucru ca mai sus. Ex: VarioPower face (si) treaba asta.

#33
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Pana la urma e vreun sistem bun pentru spalat masina fara carpa, burete, manusa? Cred ca as da undeva la 5-700 Ron total, dar sa faca si spuma ok.

Oare acesta ar avea tot ce trebuie pt spalare corecta si buna?
Karcher K3 Stairs 1600 W, 120 Bar, 380 l/h + set duza spumare si detergent ultraspumant 1L

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
ca sa nu mai deschid alt topic....

Unde mai pot gasi aparatul de spalat sub presiune Parkside vandut de LIDL cu vreo o luan. sau o luna si jumatate in urma? E cel cu 10m de furtun, 150 bari si include peria rotativa, era undeva la 550 ron.
Momentan nu mai e in oferta LIDL, si nici nu cred ca o samai apara curand, unde as mai putea sa il gasesc ?

#35
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 cuculea, on 18 aprilie 2019 - 21:05, said:

ca sa nu mai deschid alt topic....

Unde mai pot gasi aparatul de spalat sub presiune Parkside vandut de LIDL cu vreo o luan. sau o luna si jumatate in urma? E cel cu 10m de furtun, 150 bari si include peria rotativa, era undeva la 550 ron.
Momentan nu mai e in oferta LIDL, si nici nu cred ca o samai apara curand, unde as mai putea sa il gasesc ?

E in lidl acum la 399

#36
IonelTM

IonelTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 11.12.2010

 pielea, on 06 mai 2019 - 18:50, said:



E in lidl acum la 399
Mi-am luat eu din ăsta cu 399. La prima utilizare s-a rupt gâtul recipientului pt. detergent. Bineînțeles că nu-l pot înlocui, pt. că filetul are o dimensiune atipică. Aduc ăștia toate copturile în România.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate