Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Inghet suprafata iaz

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015
Buna seara.Am un iaz de 25/15 m, cu adancime in trepte de la 1.4 la 3,5 m.Din pacate este un iaz inchis, cu alimentare subterana din izvoare(mai completez cu apa dintr-un put forat) si fara scurgere.Practic o groapa sapata in lut si polochim(sper ca asa ii zice).Problemele cele mai mari le am iarna, cand ingheata.Iazul l-am populat cu crapi, carasi si cleni.Mentionez ca nu sunt pescar,iar lacul l-am sapat pentru a drena terenul.Acum 2 ani am uitat sa fac copci si mi-au murit toti  crapii.Am cumparat altii.Anul asta am rugat un vecin(eu nu stau iarna acolo) sa-mi faca copci, cu un spargator de gheata.Acum am descoperit alti 5 crapi morti.Un prieten mi-a spus ca din cauza loviturilor li se sparge membrana.
Acum , dupa ce v-am plictisit cu toate aceste amanunte, poate ma ajuta cineva cu o idee de a pastra niste ochiuri de apa fara cheltuieli prea mari.Multumesc .

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu cred ca pestii iti mor din lipsa de mancare, nu pot trai multi pesti in suprafata aia.

#3
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Cu o cascada. Detaliile tehnice le stabilesti functie de variabile: temperatura minima, detalii teren, energie electrica etc.

#4
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 Friskey, on 04 februarie 2015 - 22:51, said:

Eu cred ca pestii iti mor din lipsa de mancare, nu pot trai multi pesti in suprafata aia.
Exclus aceasta varianta-crapii aratau perfect, erau si 2 femele cu icre.Pe langa hrana din iaz le mai si dau saptamanal boabe.

 tibi346, on 04 februarie 2015 - 22:51, said:

Cu o cascada. Detaliile tehnice le stabilesti functie de variabile: temperatura minima, detalii teren, energie electrica etc.
Din pacate nu stau bine la capitolul tehnica asa ca nu stiu cum o sa stabilesc eu asa ceva.Am energie electrica chiar la 4 m de iaz, terenul este drept, temperatura minima cel putin iarna asta a fost cam -20, poate -22, terenul este deschis asa ca bate vantul tare.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Atunci poate mor din cauza lipsei de oxigen din apa. O balta mica acoperita cu gheata nu prea cred ca se oxigeneaza.

#6
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Planteaza papura la colturi si apa o sa inghete mai greu.

#7
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 Friskey, on 04 februarie 2015 - 23:10, said:

Atunci poate mor din cauza lipsei de oxigen din apa. O balta mica acoperita cu gheata nu prea cred ca se oxigeneaza.
Vecinul a a facut cam 8 copci cu diametrul de 50 cm in fiecare zi.Nu cred ca asta e motivul.Cred ca mai degraba este spargerea membranei datorita loviturilor-am inteles ca crapii sunt mai sensibili.

 icXu, on 04 februarie 2015 - 23:11, said:

Planteaza papura la colturi si apa o sa inghete mai greu.
Am papura intr-un colt dar degeaba.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mare prostie ca ai bagat caras....se inmulteste al dracu de rapid si de mult pentru un iaz atat de mic si ii sufoca pe ceilalti.
Baga crap si atat,nu baga,stiuca sau biban ca iti mananca tot puietu...

#9
battman

battman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 05.04.2011
Este adevarat ca mor de la socuri. Am si eu un iaz in curte, nu este prea mare, am si carasi, si crapi-coi...faza la mine e ca am pompa de oxigenat, gen alea la acvarii dar mai mare, si merge non stop, asa nu ingheata apa si au si oxigen... Asta ca mor de foame e o prostie super mare, ei cam hiberneaza iarna, mai ales la - afara, abea se misca, nu prea manca iarna..

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Care lovituri si care membrana?
Copcile... sper ca le faci cu o coarba speciala pentru gheata, nu cu tarnacopul!

#11
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 Razvan_N, on 05 februarie 2015 - 01:11, said:

Care lovituri si care membrana?
Copcile... sper ca le faci cu o coarba speciala pentru gheata, nu cu tarnacopul!
Asta e problema-mi-a facut cineva o coarba, dar nu e buna de nimic si atunci am folosit o unealta de spart gheata, trapezoidala cu coada.Deci trebuie sa dai bine ca sa spargi, mai ales cand e gheata groasa.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Lipsa oxigen, se fac multe gauri mari dreptunghiulare cu drujba, se baga aerator sau se construieste un soi de cascada.
De carasi nu mai scapi. Cand faci ceva ce nu stii, e bine sa intrebi pe altii care se pricep.

#13
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 battman, on 05 februarie 2015 - 00:18, said:

Este adevarat ca mor de la socuri. Am si eu un iaz in curte, nu este prea mare, am si carasi, si crapi-coi...faza la mine e ca am pompa de oxigenat, gen alea la acvarii dar mai mare, si merge non stop, asa nu ingheata apa si au si oxigen... Asta ca mor de foame e o prostie super mare, ei cam hiberneaza iarna, mai ales la - afara, abea se misca, nu prea manca iarna..
Problema este ca eu nu pot locui acolo iarna si atunci intrerup tot(apa , curent), intru in hibernare cu proprietatea.Un prieten mi-a dat o idee de rezolvare-o placa de polistiren cat mai gros,in care sa dau gauri de 10-12 cat mai multe si pe care s-o ancorez ca sa n-o duca vantul.El zice ca nu ingheata pe langa polistiren.Eu am luat o copca din aia speciala, dar n-a avut niciun efect-a dus-o vantul si mi-a scos-o gheata.

#14
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 Quantum, on 05 februarie 2015 - 08:18, said:

Lipsa oxigen, se fac multe gauri mari dreptunghiulare cu drujba, se baga aerator sau se construieste un soi de cascada.
De carasi nu mai scapi. Cand faci ceva ce nu stii, e bine sa intrebi pe altii care se pricep.
Azi ma duc si-mi cumpar drujba.Cu carasii nu e atat de grav-am reusit sa scot bucatile mai mari, a ramas numai puietul si ala a fost decimat de 2 rate pe care am facut prostia sa le las pe lac pana in noiembrie.Din pacate nu prea am avut pe cine sa intreb, multi mi-au spus tot felul de prostii, care mai mult m-au bagat in ceatza.Pe de alta parte nici nu prea vreau sa consum mult curent, am oricum un consum mare in restul anului cu filtrul si aeratoarele tip arteziana.

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 eugen6215, on 05 februarie 2015 - 08:20, said:

intru in hibernare cu proprietatea.

lasa si pestii sa intre in hibernare. intra pe site-urile de specialitate, unde se discuta "problemele" pondurilor. am vagi cunostinte in domeniu, dar stiu sigur ca pe perioada hibernarii pestilor nu se da de mincare. neavind cine sa o consume, actioneaza chimic asupra calitatii apei. impotriva inghetului, cica ar exista niste biloaie plutitoare, care se alimenteaza solar si care se "plimba" pe suprafata apei, impiedicind formarea "banchizei".
este posibil ca unele din afirmatiile mele sa fie gogoritze. ce am scris este din citirea superficiala a unor articole, sau "din auzite". cauta site-uri de acvaristica/pond.

#16
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Inspirate de aici, cred ca ai raspuns si la intrebarea ta, o zi buna.

http://lac.ro/hidrobiologia-apei/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KR-2NqlQbmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by romulus69ro, 05 February 2015 - 10:05.


#17
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 r_murphy, on 05 februarie 2015 - 08:57, said:

lasa si pestii sa intre in hibernare. intra pe site-urile de specialitate, unde se discuta "problemele" pondurilor. am vagi cunostinte in domeniu, dar stiu sigur ca pe perioada hibernarii pestilor nu se da de mincare. neavind cine sa o consume, actioneaza chimic asupra calitatii apei. impotriva inghetului, cica ar exista niste biloaie plutitoare, care se alimenteaza solar si care se "plimba" pe suprafata apei, impiedicind formarea "banchizei".
este posibil ca unele din afirmatiile mele sa fie gogoritze. ce am scris este din citirea superficiala a unor articole, sau "din auzite". cauta site-uri de acvaristica/pond.
O sa caut ceva cu biloaiele de care spui.Multumesc

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca tot bate vantul,de ce nu incerci ceva folosind o morisca de vant;o pompa cu membrana care sa bage aer in iaz.Oricum este mai mult decat nimic...

...sau    http://www.aquascapi...05-egeria-densa

Edited by gcom61, 05 February 2015 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate