Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Inghet suprafata iaz

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 romulus69ro, on 05 februarie 2015 - 09:53, said:

Inspirate de aici, cred ca ai raspuns si la intrebarea ta, o zi buna.

http://lac.ro/hidrobiologia-apei/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KR-2NqlQbmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc mult.

 gcom61, on 05 februarie 2015 - 10:39, said:

Daca tot bate vantul,de ce nu incerci ceva folosind o morisca de vant;o pompa cu membrana care sa bage aer in iaz.Oricum este mai mult decat nimic...
Si unde as gasi asa ceva sau un model dupa care sa construiesc?Cred ca ar fi functionala la mine, deocamdata iazul nu are vegetatie prea multa si deasa care sa protejeze de vant si soare.

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Sunt multe schite si filmulete pe net...   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ckYfk4SEzvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Eu am vazut ca pentru inghet se folosesc bidonae de 5l de plastic cu greutati si la copci se pun ramuri de brad/paie.

#22
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 savantu, on 05 februarie 2015 - 15:50, said:

Eu am vazut ca pentru inghet se folosesc bidonae de 5l de plastic cu greutati si la copci se pun ramuri de brad/paie.
Am incercat cu cateva sticle de 2 l dar fara efect si la copci am pus crengi,asa cum mi-aspus cineva,la fel fara efect.O sa incerc si cu brad si paie.Multumesc pentru sugestie.

 gcom61, on 05 februarie 2015 - 12:06, said:

Sunt multe schite si filmulete pe net...   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ckYfk4SEzvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc pentru ajutor.O sa incerc sa gasesc o idee  de aici.

#23
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Paie se pun mai  multe, sa ai cel putin 20-30cm morman peste copca si 20cm de la margine.

#24
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 savantu, on 05 februarie 2015 - 20:06, said:

Paie se pun mai  multe, sa ai cel putin 20-30cm morman peste copca si 20cm de la margine.
Copca poate fi mai mare, cam de 50/50 si ca sa stea paiele ar trebui sa pun niste stinghii, asa-i?20 cm de la margine inseamna ca paiele sa depaseasca suprafata copcii cu 20 cm?

#25
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014
O pompa de aer pentru pond cu cateva pietre de aerare in zona cu apa mai mica, consider ca este solutia optima. Asta daca te induri sa consumi ceva curent (foarte putin de fapt)..

#26
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 mihai-hammer, on 07 februarie 2015 - 08:08, said:

O pompa de aer pentru pond cu cateva pietre de aerare in zona cu apa mai mica, consider ca este solutia optima. Asta daca te induri sa consumi ceva curent (foarte putin de fapt)..
Cred ca o sa incerc si varianta asta, eventual cu o priza programabila.Multumesc

#27
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014
Nu cu priza programabila.

Trebuie sa aereze cand temperatura exterioara scade sub -2 grade.
De la -1 grad in sus teoretic nu ingheata luciul apei.

Un compresor care sa iti asigure cateva copci consuma 50-100 w / ora.

#28
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 mihai-hammer, on 07 februarie 2015 - 15:14, said:

Nu cu priza programabila.

Trebuie sa aereze cand temperatura exterioara scade sub -2 grade.
De la -1 grad in sus teoretic nu ingheata luciul apei.

Un compresor care sa iti asigure cateva copci consuma 50-100 w / ora.
Deci ar trebui sa mearga 24 h continuu?Ar fi cam mult curent ! Exista ceva priza cuplata la termometru sau ceva de genul asta.Sper ca n-amspus o prostie prea mare?!

#29
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014

 eugen6215, on 04 februarie 2015 - 23:23, said:

Vecinul a a facut cam 8 copci cu diametrul de 50 cm in fiecare zi.

Decat sa faca vecinu' opt copci pe zi, mai bine face o plimbare si scoate din priza cand nu-i nevoie de aerator. Te uiti la meteo si il anunti.
Poti obtine doua copci rezonabile cu un aerator care sa consume cat un bec.

#30
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 mihai-hammer, on 07 februarie 2015 - 19:26, said:


Decat sa faca vecinu' opt copci pe zi, mai bine face o plimbare si scoate din priza cand nu-i nevoie de aerator. Te uiti la meteo si il anunti.
Poti obtine doua copci rezonabile cu un aerator care sa consume cat un bec.
Da poate ar merge asa,cu mica precizare ca vecinul mai si lucreaza si chiar nu pot sa-l deranjez cand am eu chef.El face copcile dimineata inainte de lucru.Cred ca o sa incerc metoda cu polistiren si cea cu paie, mi-am cumparat si o drujba.Dar astea vor fi valabile in iarna viitoare,acum nu cred ca va mai fi nevoie.Ma gandesc si la un soi de rezistenta izolata pe care s-o cuplez la curent cu priza programabila.O sa discut cu niste amici care se mai pricep la electricitate.

#31
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014

 eugen6215, on 08 februarie 2015 - 07:45, said:

Ma gandesc si la un soi de rezistenta izolata pe care s-o cuplez la curent cu priza programabila.O sa discut cu niste amici care se mai pricep la electricitate.

Nu este nevoie sa inventezi roata. Se gasesc incalzitoare de acvariu. Insa nu vei face economie folosind astfel de rezistenta electrica.
Plus ca daca aplici varianta cu pompa de aer introduci si oxigenul necesar in apa. Parca te vaitai ca au inceput sa moara pestii...

#32
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 mihai-hammer, on 08 februarie 2015 - 07:59, said:


Nu este nevoie sa inventezi roata. Se gasesc incalzitoare de acvariu. Insa nu vei face economie folosind astfel de rezistenta electrica.
Plus ca daca aplici varianta cu pompa de aer introduci si oxigenul necesar in apa. Parca te vaitai ca au inceput sa moara pestii...
Stiu de incalzitoare de acvariu(am avut multe acvarii), insa nu-mi inchipui ca ar face fata la balta mea.Mie imi trebuie ceva mai puternic si nu stiu daca exista asa ceva.Plus ca ar trebui niste modificari la cablu ca sa ajunga mai spre mijlocul baltii, dispozitiv ca sa-l tin la verticala altfel nu vad sa mearga treaba.Pestii au murit dupa cum am descoperit, din cauza loviturilor date cu dalta de spart gheata, li se sparge basica!Daca eu tin copcile deschise apa se aereaza suficient.

#33
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014
Si eu am si acvarii si iazuri de multi ani. Iazul este altceva.

Faci ceea ce crezi. Insa iti propun un exercitiu de imaginatie:
- decupezi copci cu drujba (daca tu consideri ca asta nu iti afecteaza pestii deja stresati)
- la temperaturile actuale, in cat timp crezi ca vei avea pojghita de gheata in copci?...
- asta inseamna adio degazeificare si presupusa aerare

Solutia propusa de mine se bazeaza pe experienta proprie (nu de pe net), dupa ce in urma cu vreo sapte ani am patit si eu ca tine.
Presupun ca mai sunt si alte motive care iti determina moartea pestilor, insa nu vreau sa fabulez.

Edit: daca ai fost atent, Battman, la postul nr. 9 ti-a dat aceeasi solutie.

Edited by mihai-hammer, 08 February 2015 - 08:58.


#34
eugen6215

eugen6215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.02.2015

 mihai-hammer, on 08 februarie 2015 - 08:54, said:

Si eu am si acvarii si iazuri de multi ani. Iazul este altceva.

Faci ceea ce crezi. Insa iti propun un exercitiu de imaginatie:
- decupezi copci cu drujba (daca tu consideri ca asta nu iti afecteaza pestii deja stresati)
- la temperaturile actuale, in cat timp crezi ca vei avea pojghita de gheata in copci?...
- asta inseamna adio degazeificare si presupusa aerare

Solutia propusa de mine se bazeaza pe experienta proprie (nu de pe net), dupa ce in urma cu vreo sapte ani am patit si eu ca tine.
Presupun ca mai sunt si alte motive care iti determina moartea pestilor, insa nu vreau sa fabulez.

Edit: daca ai fost atent, Battman, la postul nr. 9 ti-a dat aceeasi solutie.
-Ideea folosirii curentului nu este una fericita pt mine, din motive de prioritati financiare:-nu-mi permit sa cheltui atatia bani pentru intretinerea crapilor(am observat ca numai ei au aceasta problema, pt ca se pare ca nu hiberneaza si probabil sunt si curiosi sa vina in zona in care se lucreaza la copca-e parerea mea).
- Problema a aparut in cele 5-6 zile cand temperatura a fost de peste -20 si cand gheata a fost foarte groasa iar loviturile pentru spargerea ei au fost foarte puternice.
- Pe de alta parte, avand in vedere ca nu sunt pescar, nu mananc peste(decat la conserva), am facut iazul pentru drenajul terenului, pentru ca imi place apa, pentru ca am vrut sa-mi creez o oaza de relaxare si destindere dupa viata agitata, pentru ca se creeaza un microclimat, s.a, trebuie sa fac tot ce pot ca sa mentin viata in iaz, insa cu cheltuieli minime si cu folosirea de metode si materiale naturale in principal.Insist pe folosirea materialelor naturale in tot ceea ce fac pe proprietate.De fapt ies mai ieftin daca cumpar 5 crapi in fiecare primavara si incerc sa-i scot pana-n iarna, decat sa cheltui atatia bani pe curent plus aparatura.
-Imposibil sa nu gasesc pe cineva care sa-mi proiecteze si sa-mi faca un ansamblu folosind vantul(care bate bine la mine) si o rezistenta potrivita, fara sa ma coste foarte mult(sau cel putin ma costa o data) sau ma gandesc la varianta polistiren gaurit si pe care sa asez fan(evident fanul asigurat cu o plasa).Sau combinatii intre astea.Am vazut ca exista copci de polistiren cu rezistenta, de ce nu as putea sa-mi fac si eu una?Daca varianta folosirii energiei eoliene va fi valabila pt mine(cost acceptabil) banuiesc ca se poate cupla si aeratorul.
- Pana la urma sunt sigur ca voi gasi o solutie acceptabila si multumesc tuturor celor care m-au ajutat(inclusiv tie) cu idei, idei pe care o  sa le analizez si sa aplic tot ce mi se potriveste.Iti multumesc inca o data pentru ajutor.

#35
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Nu s-a spart nici o basica in ei ci au murit datorita hipoxiei cauzata si de supraaglomerare.
Carasul si linul este foarte rezistent la lipsa de oxigen si deaceea nu a murit.

Solutii traditionale:
-copcile se burdusesc cu stuf in pozitie verticala in zilele foarte geroase (prin tulpinile tubulare se face schimbul de gaze)
-deszapezita suprafata iazului cat mai mult posibil ca sa patrunda lumina si sa se poata face schimbul de gaze prin gheata (putin dar de ajutor)
-protejata copca cu un fel de cort in zilele nu foarte geroase pentru ca vantul sa nu determine formarea ghetii in copca.
-daca poti regla nivelul apei fara consum electric poti sa construiesti toamna un gratar din lemn la 20 de cm de suprafata apei si pe tot luciul bazinului si dupa ce ingheata bine scazi nivelul apei pana ramane un spatiu de 10 cm de aer intre gheata si nivelul apei (gheata va ramane suspendata pe gratarul din lemn).

Solutii mai moderne:
-construieste un "Hopa Mitica" ancorat pe suprafata apei care actionat de vant printr-o paleta sa se miste in continu prin balans mentinand copca neinghetata (in zilele geroase este posibil sa inghete si el)
-construieste o morisca home made pe mal ca in filmele western (vezi detalii pe net) cuplata la o pompa aspiro-respingatoare home made (tot pe net) si fa o mica arteziana (mai mult cu debit decat cu presiune)...vara o poti folosi la irigat gradina.

#36
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Ce solutii ai aplicat si daca au fost de succes ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate