Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ingineri in industria auto - UAE

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Cam care sunt salariile pt. ingineri in industria auto / aero / defence  in UAE (Abu Dhabi , Dubai) ?

(va rog sa precizati cu sau fara beneficii cazare , transport  etc. )

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 quantico2708, on 03 februarie 2015 - 13:59, said:

Cam care sunt salariile pt. ingineri in industria auto / aero / defence  in UAE (Abu Dhabi , Dubai) ?

(va rog sa precizati cu sau fara beneficii cazare , transport  etc. )


... auto / aero / defence  in UAE (Abu Dhabi , Dubai) ?
   pere   mere   struguri

Edited by adisz, 03 February 2015 - 14:13.


#3
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
preferam 3 aproximari $

sau un raspuns de genul :  lucrez asta am atat $ ....sau o cunostinta lucreaza aialalta si are $$ ...

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Pai mai dureaza pana apare o persoana de genul asta.
Am si eu o nelamurire. Aia din UAE au fabrici?

#5
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Au, acolo construiesc masini de aur si avioane de aur si rachete de aur.
Unii traiesc cu totul pe alta lume.

#6
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
probabil acolo construiesc si trolli de aur  ca pe la noi trollii se fabrica doar din kkt

Edited by quantico2708, 03 February 2015 - 15:53.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De la salariu de sclavete care sta intr-o dugheana de 25 mp cu alti 30 de sclaveti pana la salariu de director care traieste ca un seic.
Pentru ca una e sa fii sclavetele care face cafelele dintr-o firma auto / aero / defence sau sa speli geamurile, alta e sa fii director intr-o firma auto / aero / defence.
Si din cate stiu eu in defence mie la suta nu te vor angaja aia acolo, auto n-au si cred ca nici aero (cu exceptia aeroporturilor). In cazul asta daca poti trai numai cu soare, aer si nisip atunci o sa fii boier acolosa.

Edited by Friskey, 03 February 2015 - 16:06.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 quantico2708, on 03 februarie 2015 - 15:53, said:

probabil acolo construiesc si trolli de aur  ca pe la noi trollii se fabrica doar din kkt

Acum pe bune, exista industrie acolo ca sa te angajezi?

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Bursul, on 03 februarie 2015 - 16:11, said:

Acum pe bune, exista industrie acolo ca sa te angajezi?
Ceva exista, de exemplu la Ikea am vazut niste becuri (CFL) pe care scria made in UAE...

#10
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Pe mine ma sunasera unii acum vreo 2-3 ani cu un job prin zona aia cica in domeniul auto, inca nu ajunsesem la detalii de salariu ca nu prea ma interesa dar era vorba de modificat masini pt diversi seici... acum cate e de munca pt treaba asta nu am idee, dar nu cred ca se plateste regeste asa cum multi viseaza, eventual poate te lasa seicul o tura prin harem :D

#11
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

 quantico2708, on 03 februarie 2015 - 15:53, said:

probabil acolo construiesc si trolli de aur  ca pe la noi trollii se fabrica doar din kkt

Tu trebuie sa stii foarte bine treaba asta, ca topicele de genul asta put a trolaj si prostie.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Engineer_xxl, on 03 februarie 2015 - 18:14, said:

......, eventual poate te lasa seicul o tura prin harem Posted Image

Dar numai dupa ce iti "asomezi" oooolePosted Image

#13
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Cel mai important e să afli ce job anume e.
În industria auto poate să însemne service, customizare (inclusiv detailing sau carosări de camioane) sau vânzări, Aero poate să însemne servicii de mentenanță (știu că Boeing are ceva reprezentanță locală, dar nu știu detalii, dar e plin de elicoptere și avioane ușoare) iar defence, nu cred că angajează foarte ușor străini.
Depinde în principal de fiecare job în parte.

#14
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 quantico2708, on 03 februarie 2015 - 13:59, said:

Cam care sunt salariile pt. ingineri in industria auto / aero / defence  in UAE (Abu Dhabi , Dubai) ?

(va rog sa precizati cu sau fara beneficii cazare , transport  etc. )

de la $30k la $150k pe an cu sau fara beneficii cazare, transport

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Project Engineer, industria fatadelor de cladiri, experienta 10 ani, mi s-a oferit 7500 de euro pe luna tax free sau after tax, nu m-am prins exact, cert e ca e vorba de bani in buzunar.

Cum este salariul asta pentru Dubai? Nu sunt incluse cazare, masina. In schimb toate cheltuielile legate de firma sunt decontate upfront (company credit card). Include traveling 25% din timp, inclusiv in Arabia Saudita.

Poate se milostiveste buntzi cu un sfat. Momentan lucrez in Belgia pe mult mai putini bani dar pe mult mai mult prestigiu si work satisfaction si personal development si quality of life.

#16
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 Groot, on 02 iunie 2015 - 20:04, said:

Project Engineer, industria fatadelor de cladiri, experienta 10 ani, mi s-a oferit 7500 de euro pe luna tax free sau after tax, nu m-am prins exact, cert e ca e vorba de bani in buzunar.

Cum este salariul asta pentru Dubai? Nu sunt incluse cazare, masina. In schimb toate cheltuielile legate de firma sunt decontate upfront (company credit card). Include traveling 25% din timp, inclusiv in Arabia Saudita.

Poate se milostiveste buntzi cu un sfat. Momentan lucrez in Belgia pe mult mai putini bani dar pe mult mai mult prestigiu si work satisfaction si personal development si quality of life.

Incerc eu sa-ti raspund pentru ca am clienti si cunostinte care au lucrat /lucreaza pe acolo. Nu prea e convenabil sa pleci pe banii aia ; presupun ca munca trebuie facuta in "aer liber" , ca sa ma exprim elegant. Si am inteles ca aerul e destul de apasator prin locurile alea.
Locuintele sunt in majoritatea contractate de firmele angajatoare in complexe pentru expati.  Preturile sunt mari (de obicei inclus totul , de la aer conditionat , la femeia care face curatenie). Un apartament ok cu totul inclus undeva la 2000-3000 euro pe luna. Vorbesc de conditii "europene". Prin complexele alea de expati poti sa mai bei un sprit, sa mai vii cu o prietena (fara sa-ti ceara certificatul de casatorie) etc.
In rest gasesti si mai ieftin la pakistanezii , indienii, etc.
Sunt si complexe de lux cu vile frumoase, totul inchis (nu prea intra politia lor religioasa), dar de obiecei sunt fie construite de cate o firma pentru angajatii proprii, fie costa bine de tot.
Din ce am cunoscut eu (tot ingineri pe IT diverse ), luau 7000-15000 dar totul asigurat de firma. Daca ai nevasta si copil si vrei sa pleci cu ei, e foarte greu pentru ca scolile costa foarte mult.

Masinile sunt ieftine, atat ca depinzi de "sponsor" compania angajatoare la orice hartie.

#17
Diesta

Diesta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2012

 N62B44, on 05 iunie 2015 - 21:57, said:


Incerc eu sa-ti raspund pentru ca am clienti si cunostinte care au lucrat /lucreaza pe acolo. Nu prea e convenabil sa pleci pe banii aia ; presupun ca munca trebuie facuta in "aer liber" , ca sa ma exprim elegant. Si am inteles ca aerul e destul de apasator prin locurile alea.
Locuintele sunt in majoritatea contractate de firmele angajatoare in complexe pentru expati.  Preturile sunt mari (de obicei inclus totul , de la aer conditionat , la femeia care face curatenie). Un apartament ok cu totul inclus undeva la 2000-3000 euro pe luna. Vorbesc de conditii "europene". Prin complexele alea de expati poti sa mai bei un sprit, sa mai vii cu o prietena (fara sa-ti ceara certificatul de casatorie) etc.
In rest gasesti si mai ieftin la pakistanezii , indienii, etc.
Sunt si complexe de lux cu vile frumoase, totul inchis (nu prea intra politia lor religioasa), dar de obiecei sunt fie construite de cate o firma pentru angajatii proprii, fie costa bine de tot.
Din ce am cunoscut eu (tot ingineri pe IT diverse ), luau 7000-15000 dar totul asigurat de firma. Daca ai nevasta si copil si vrei sa pleci cu ei, e foarte greu pentru ca scolile costa foarte mult.

Masinile sunt ieftine, atat ca depinzi de "sponsor" compania angajatoare la orice hartie.

Imi pare rau dar nu e adevarat ce spui, as putea chiar sa spun ca dezinformezi.

1. Un salariu de 7500E pe luna inseamna 30000 de dirhami, ceea ce e un salariu foarte bun, chiar extrem de bun. Mai mult iei daca ai pasaport britanic, altfel, oha. Taxe nu exista pe salariu.
2. Chiria intrun loc decent, nu e 3000E pe luna. La banii astia gasesti 1 bedroom in Barsha sau chiar in Dubai Marina. Preturile s-au cam dus in cap fata de 2008. Eu unul dau 5000 de dirhami pe luna in IMPZ, studio la etajul 23 , full mobilat si utilat cu totul nou (am fost primul care a deschis usa ca si client), cu toate utilitatile platite (DEWA, internet, gaze, TV), parcare inclusa in subteran cu cartela, paznic 24/7 la receptie, cleaning o data la 2 saptamani, shared pool, gym, loc de gratare, loc de joaca pt copii, etc. Si eu dau mult pentru ca platesc monthly, in mod normal daca dai totul gramada pe un an, e cam 36000 un studio din asta, dar la suma asta iti platesti utilitatile, care pentru 2 persoane, te cam duc 800-900 pe luna.
3. Nu exista politia religioasa. Unde ai auzit de asemenea aberatii ? Exista politia rutiera, si CID - Criminal Investigation Department si nu te baga nimeni la puscarie decat daca faci vreo tampenie.acelasi lucru si pe strazi. nu te opreste nimeni daca nu faci nimic.
4. Masinile: poti sa inchiriezi o perioada o masina, un Yaris 2015 (cum am luat eu) te costa cam 1600 aed pe luna + 1000 depozit pe card (doar ti-i blocheaza), pana faci 3 luni de Dubai si poti sa scoti de la banca 3 extrase de cont sa poti lua un credit pt masina cu dobanda incepand de la 4.25% care e descendenta pana la 2.5% in functie de durata creditului si evident de suma luata. Daca iei de la banca unde ai transferat salariul de catre angajator, e si mai bine, mai putine acte. Plus ca, pana iti iese viza de rezident, poti sa conduci cu permisul de origine EU pe care il ai (RO, BE, whatever), si doar masina inchiriata. Dupa ce iti iese viza, trebuie sa aplici pt permis de UAE, costa 410 dirhami si dureaza 15 minute sa ti-l faci. Pentru Romania se preschimba, nu dai niciun test, decat ala de ochi, la orice magazin care vinde ochelari. Si apropo, nu "depinzi" de sponsor, e doar o formalitate in plus. Eu n-am auzit de cand sunt aici de vreo unu care nu a luat NOL (no objection letter) pentru permis auto sau altceva...poate doar daca esti din lumea a 3-a si lucrezi pe santier ca salahor sa faca faze din astea angajatorii.
5. Lucrez la o firma de telecomunicatii (62% detinuta de guvern) pe Cloud Computing (IT) project manager pe solutii de infrastructura, si poti sa iti spun ca nu am atatia bani cat ai spus tu acolo la IT-isti, poate ca ai specificat 7000-15000 in dirhami, ca in Euro sigur nu se dau atatia aici. Iar daca ai totul inclus, salariul scade, nu creste. Ori nu ai vorbit cu cine trebuie, ori cu cine ai vorbit, te-a mintit ca sa se laude.

#18
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Tu ai dreptate din perspectiva ta. Probabil ai plecat din Romania in Dubai.

Eu stau in Olanda si am dat exemple de olandezi/belgieni. Un manager face aici 7000-8000 euro brut, care crezi ca pleaca in Dubai pentru 3000 euro ?

La 7000-8000 euro in Olanda , nu esti magnat, dar iti permiti o casa si o masina rezonabila. Pleaca vreunul  in Dubai sa stea in garsoniera si sa conduca Toyota  Yaris ?

Situatia e similara pentru aproape tot Vestul Europei, un inginer / software developer cu ceva experienta face 3500-6000 euro in medie , care e tampit sa plece fara minim 7-10.000 ?

Politie religioasa e in Arabia Saudita. ( imi povestea cineva care a stat in Riad ) . In UAE posibil sa nu fie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate