Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#2737
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da, asta as vrea sa stiu si eu. Cite beri sa fie? :D !

#2738
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru protectia la supra-tensiune am comandat un modul Schrack iS111310, pe care o sa-l instalez in tabloul de la parter, in partea stanga-jos, cu legaturile electrice in clemele de distributie din partea de sus.
Dar nu este pe stoc in Ro, se aduce din Austria si dureaza 2 saptamani.

Tineti cont ca la mine reteaua electrica este subterana.

Daca aveti retea aeriana, lucrurile sunt mai complicate. Ar fi bun inca un tip de descarcator, pentru lovituri de trasnet, care poate sa preia o energie mai mare decat cel de mai sus.

Attached Files



#2739
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Kolf, multumim de informatiile detaliate, nu am vazut insa nici o diferentiala prin tablouri, daca baga careva degetele in priza sare siguranta? Se pare ca testul se face cu un bec pe care pui un nul si o faza, daca sare e ok, daca nu e periculos in caz de electrocutare accidentala. In plus nu ar fi mai ok sa ai redundanta pe null (pe sistem englezesc) adica sa inchizi bucla de nul pe partea stanga din tablou? In caz ca ramai accidental fara nul pe vreo conexiune ai redundanta si nu prajesti cu cateva sute de volti ceea ce e pe acel circuit ramas fara nul. Ce parere ai? :)
Pentru bucatarie ai un singur circuit trifazic pentru plita si cuptor electric, nu era mai ok fiecare cu circuitul propriu a.i. sa echilibrezi consumul ceva mai bine?
Altfel acel descarcator de supratensiune este exact ce mi-a recomandat dirigintele de electrice, omul e pasionat si pare ca stie ce zice/face.

#2740
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Billy ce ai in firida?
Eu am pus Limat ca si diferential general, descarcator combinat supratensiuni si trasnet de la Obo, diferentiale unde apa (CT, MSR, MSV, bai) si becuri. In rest 1P+N.
Nea Vio sa-mi trimiti juma de bere.

#2741
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am bransament monofazic, ce am se vede in ultimele 2 poze de la postul asta:

https://forum.softpe...0#entry23279532

Deci limat - o chestie si descarcator combinat supratensiuni si trasnet de la Obo - un alt dispozitiv - 2 chestii in total. Linkuri, ceva?

Acum regret imediat decizia luata de a pune diferential pe general. Fratele meu are la fel la apartament in bloc nou, gaseste uneori curentul intrerupt de aceasta siguranta generala cu diferential si nu poate identifica de unde apare problema. Ar fi fost mult mai bine sa fi pus doar pe circuitele de la bai aceste diferentiale (ca tot suntem la ciclul daca stiam). Se pot modifica, desigur, nu e timpul trecut.

De fapt, de ce intreb eu de chestiunile astea. Stiti sau nu din jurnalul meu, dar am in plan o camera home-cinema/auditii. Echipamentele care o deservesc sunt ieftioare dupa unii sau scumpe dupa altii. Treaba e ca sunt si as vrea sa fie in continuare. Asta vara am patit beleaua la o furtuna cu descarcari electrice - s-au ars niste chestii (intrari hdmi de la receiver si de la playerul media). Vreau sa le protejez cat mai mult cu putinta, stiu treaba cu scosul din priza doar ca e cam greu daca nu esti acasa si nici nu am chef sa stau de fiecare data cand vreau sa le folosesc sa ma duc sa le bag/scot din priza (vor fi in camera tehnica, intr-un rack).

Edited by Bylly00, 08 October 2018 - 12:18.


#2742
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcatalijns, on 08 octombrie 2018 - 11:16, said:

nu am vazut insa nici o diferentiala prin tablouri, daca baga careva degetele in priza sare siguranta?
TOATE sunt "diferentiale" (denumirea corecta este disjunctor magneto-termic cu protectie diferentiala). Inclusiv tetrapolara de la circuitul pentru plita are si protectie diferentiala 30 mA. Pun o poza mai de aproape.

View Postcatalijns, on 08 octombrie 2018 - 11:16, said:

redundanta pe null (pe sistem englezesc) adica sa inchizi bucla de nul pe partea stanga din tablou?
Sistemul englezesc nu este despre "reduntanta pe null" ci despre circuit in inel, atat faza cat si nulul. Asa permite folosirea de conductoare mai subtiri pentru a alimenta un numar mai mare de consumatori.
https://en.wikipedia...ki/Ring_circuit
Topologia asta necesita un anumit mod de a cabla consumatorii (prizele), care nu se foloseste la noi.  Si nici nu recomand, pentru ca la noi ar putea fi periculos. Circuitul in inel permite sa faci un circuit de prize de 32A in total, folosind doar conductoare de 2.5 mmp.
De ce ar putea fi periculos? Pai prizele nu rezista la 32A.
De ce nu-i o problema la englezi? Pai la englezi stecherul are siguranta fuzibila incorporata de 6 - 10 - 13A, care limiteaza curentul maxim absorbit din priza.
La noi, consumatorii nu au aceasta limitare si exista pericolul sa poti trage peste 16 A dintr-o priza, ceea ce ar putea duce la incendiu.

View Postcatalijns, on 08 octombrie 2018 - 11:16, said:

In caz ca ramai accidental fara nul pe vreo conexiune ai redundanta si nu prajesti cu cateva sute de volti ceea ce e pe acel circuit ramas fara nul.
Problema este daca pica nulul in amonte de doua circuite monofazate, alimentate pe faze diferite.
De ex. daca se intrerupe nulul in firida de bransament, ai pus-o, nu ai cum sa te protejezi local decat cu descarcatoare sau relee de supratensiune. Nu poti sa te protejezi prin nici un fel de redundanta locala a nulului.
Iar cele mai frecvente "accidente" de acest tip se intampla exact in reteaua distribuitorului, nu in tablourile interioare.

Daca pica nulul pe un circuit monofazat, ramai fara curent pe acel circuit si atat. Altceva nu se intampla.

View Postcatalijns, on 08 octombrie 2018 - 11:16, said:

Ce parere ai? Posted Image
Sunt de parere ca instalatiile electrice rezidentiale nu sunt punctul tau forte. Te rog nu mi-o lua in nume de rau.

View Postcatalijns, on 08 octombrie 2018 - 11:16, said:

Pentru bucatarie ai un singur circuit trifazic pentru plita si cuptor electric, nu era mai ok fiecare cu circuitul propriu a.i. sa echilibrezi consumul ceva mai bine?
Echilibrarea are sens cand vorbim de consumatori monofazati.
Cel putin plita va fi consumator trifazat, deci notiunea de echilibrare nu are sens.
Dar eu am in vedere un agregat tip plita + cuptor in acelasi corp (Electrolux EKI 54950 OX), iar asta are o singura conexiune trifazica.
electrolux.ro/bucatarie/cooking/cookers2/electric-cooker/eki54950ox/

Attached Files

  • Attached File  dif.png   988.94K   99 downloads

Edited by kolfleading, 08 October 2018 - 13:00.


#2743
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
La treaba cu "sistemul englezesc" ma refeream doar la partea de inchidere bucla cu null a.i. sa ai redundanta, daca ramai fara null pe un circuit trifazat din diverse motive tehnice legate de interiorul tabloului (de ex. o prindere mai slaba cedeaza) inteleg ca nu strica sa ai un astfel de mecanism suplimentar de protectie.

Cat despre echilibrare cred ca poate sa existe aceasta situatie si la trifazice: la plita sau cuptor electric (appliance-uri separate). In destule cazuri inteleg ca acestea se leaga pe direct pe 2 faze. Daca legi pe aceleasi 2 faze atunci le incarci in caz de utilizare in paralel pe cand daca o folosesti si pe a 3-a atunci se mai distriie cumva puterea folosita. Cel putin asta e intelegerea mea. Bineinteles ca daca ai o priza trifazica pentru ambele atunci e clar ca nu ai cum sa faci asta, se echilibreaza singure :)

View Postkolfleading, on 08 octombrie 2018 - 12:51, said:

Sunt de parere ca instalatiile electrice rezidentiale nu sunt punctul tau forte. Te rog nu mi-o lua in nume de rau.
Sunt de acord cu tine. Totusi incerc sa invat cate ceva, eu cred ca am mai inteles cate una alta de-a lungul timpului :) Vorba cantecului, "facem eforturi sa ne elevam!" :)
Multam de explicatii, cred ca ne ajuta pe mai multi.

#2744
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcatalijns, on 08 octombrie 2018 - 13:34, said:

La treaba cu "sistemul englezesc" ma refeream doar la partea de inchidere bucla cu null a.i. sa ai redundanta, daca ramai fara null pe un circuit trifazat din diverse motive tehnice legate de interiorul tabloului (de ex. o prindere mai slaba cedeaza) inteleg ca nu strica sa ai un astfel de mecanism suplimentar de protectie.
Nu inteleg ce vrei sa spui. Posted Image
Incearca sa desenezi o schema.

View Postcatalijns, on 08 octombrie 2018 - 13:34, said:

Daca legi pe aceleasi 2 faze atunci le incarci in caz de utilizare in paralel pe cand daca o folosesti si pe a 3-a atunci se mai distriie cumva puterea folosita.
Pai asta faci acolo unde le legi. Nu are treaba cu plecarea din tablou.

#2745
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcristobob, on 08 octombrie 2018 - 09:28, said:

Tu sa fi sanatos, ca restul nu au curaj sa spuna ce-i doare.

View PostBylly00, on 08 octombrie 2018 - 10:49, said:

Hai ca si eu am scris despre destule buleli si depasiri de buget. Se intampla la toti, dar nu toti scriu despre ele.
Nu cred ca e casa construita fara sa apara si bulelile mentionate..Cred ca toti putem zice ca-s multe chestii pe care le-am fi facut mai bine "daca am fi stiut anumite chestii inca de la inceput". Multe dintre buleli le iei a atare..le mai repari / fixezi..sau inghiti in sec si mergi mai departe..Dupa un timp nici nu mai stii despre ce a fost vorba..sau is prea putin importante..

Nici eu nu mi-am echipat tablourile cu cine stie ce protectii. Am bransamentul trifazic ingropat..de la stalp pana la firida..si de la firida pana in casa. Daca vine vreun soc / supra-tensiuni..sper sa-si faca treaba sigurantele din tablouri..Centrala si pompele de la IPAT le-am pus pe un stabilizator de tensiune..care pare a declansa daca-s fluctuatii mari..mai are si niste intarzieri la 'restaurarea' tensiunii / alimentarii dupa ce 'cade'.

Edited by manghels, 08 October 2018 - 14:53.


#2746
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Man baga un exemplu cu link cu modulul ala de intarziere la revenire tensiune. 10x

#2747
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Pai ce link..cred ca toate stabilizatoarele au functia asta...

Am luat unu la intamplare de pe net:

Timp de întarziere: 6 secunde sau 180 secunde selectabile
Protectii: Tensiune scazuta, Supratensiune, Supraincalzire, Scurt Circuit

Poti sa-l setezi dupa cate secunde sa-ti restaureze tensiunea dupa ce-si revine reteaua..Asta poate preveni situatiile cand ai socuri ..intreruperi rapide si reveniri din retea.. (mult cunoscutele instalatii de craciun..cand iti palpaie becurile prin casa..ca instalatia de craciun)

Edited by manghels, 08 October 2018 - 15:04.


#2748
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Ptiu drace cat costa!

#2749
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Da-l incolo pe ala...ca unu din ala iti stabilizeaza toata casa (9kw).. Unu mai decent..pana in 800-100 ron..de pana in <1-2kw..dedicat anumitor device-uri cred ca e satisfacator..

#2750
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Cred ca unul din ala il poti pune doar pe un circuit. Nu pe mai multe.

#2751
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007

View Postkolfleading, on 08 octombrie 2018 - 10:42, said:


Pui o poza, te rog? Ca sa ne asiguram ca vorbim despre acelasi lucru.


Capacul de doza ingalbenit de soare e Gewiss original.

Attached Files



#2752
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Capacele astea pot fi date cu lavabila cu care dai peretele.

Edited by wizake, 08 October 2018 - 20:03.


#2753
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Corect. Ma asteptam sa fie din plastic asemanator cu restul care sunt expuse si nu au nimic.

#2754
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu as fi pus doza mai sus, chiar sub tablou, centrata cu tabloul, dar e fain si asa. Poti sa lucrezi mult mai lejer si mai estetic in tablou.
Pacat ca nu mi-a venit ideea asta in urma cu 6 luni.

Edited by kolfleading, 08 October 2018 - 20:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate