Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Paris sau Glasgow, ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mie Glasgow mi se pare trist rau... mai e si vremea de rahat... La Londra m-as duce, pentru bani, afaceri, arta... ca oras imi place mai mult ca Parisul, cu toate astea, Parisul are acel jeo-neo-se-cua... care, cu tot sclifosul localnicilor, il face cu siguranta mai interesant, iar vremea nu te deprima ca la alelalte, desi vara e zapuseala mare.

Daca te vezi in viata ca un robotel muncind pentru bani si obiecte, alege unde castigi mai mult, necontand cum traiesti si simti tu.

#38
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostQuantum, on 02 februarie 2015 - 07:33, said:



Daca te vezi in viata ca un robotel muncind pentru bani si obiecte, alege unde castigi mai mult, necontand cum traiesti si simti tu.

Omul vrea sa scape de mentalitate romaneasca de rahat si tu ii recomanzi Parisul?... unde locuiesc francezi!!

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La orice popor gasesti si mentalitati de rahat, daca cauti si observi atent...
(sau la englezi nu vezi asaceva?)

#40
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View PostOctavian_SK, on 01 februarie 2015 - 16:30, said:

draci vargati,mai taie coada vulpii

Argumente ai ? Evident, pentru un om de rand care tot ce stie e sa aiba burta plina, nu poti tu pricepe ce e Parisul. Dar pentru un om cultivat care stie sa aprecieze arhitectura, Parisul e nestemata Pamantului.

#41
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostAbc2020ro2, on 02 februarie 2015 - 11:15, said:



Argumente ai ? Evident, pentru un om de rand care tot ce stie e sa aiba burta plina, nu poti tu pricepe ce e Parisul. Dar pentru un om cultivat care stie sa aprecieze arhitectura, Parisul e nestemata Pamantului.
LOL

#42
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View PostOctavian_SK, on 02 februarie 2015 - 12:35, said:

LOL

E chef de chef si toti banii mei ii dau pe femei. Posted Image Cui ii trebe cultura ?

#43
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Ia o foaie si un pix si noteaza:
- taxe venituri
- chiria medie
- cheltuieli (abonament tv, tel, incalzire, apa, curent)
- cheltuieli masina (inmatriculare, parcare, asigurare)
- locuri de munca din domeniul tau pe o raza de 100km
- asigurare de sanatate, ce, cum, cat

Lasa arhitectura, dupa cateva luni oricare dintre cele doua orase devine asociat cu locul de munca, aglomeratie, vreme, xenofobie si abia astepti o iesire.
Daca tu castigi mai bine UK, du-te acolo, ca Parisul il poti vizita oricand.

Nu uita ca parisul e atat de poluat si aglomerat incat au bagat circulatie cu numere pare si impare.

#44
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View Postalexkr, on 02 februarie 2015 - 13:00, said:

Lasa arhitectura, dupa cateva luni oricare dintre cele doua orase devine asociat cu locul de munca, aglomeratie, vreme, xenofobie si abia astepti o iesire.

Inseamna ca n-ai intalnit orasul pe placul tau, pentru ca din orasul preferat nu iti vei mai dori niciodata o iesire. Atat in Paris, cat si in Glasgow am trait mai multe luni. Din Glasgow abia asteptam o iesire dupa cateva saptamani. Din Paris imi parea rau ca il parasesc dupa 8 luni. Si azi imi e dor de Paris, dupa cativa ani de cand am plecat de acolo.

#45
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAbc2020ro2, on 02 februarie 2015 - 12:46, said:

E chef de chef si toti banii mei ii dau pe femei. Posted Image Cui ii trebe cultura ?
@galeo, mentalitati de genul sunt mai multe in paris ca si in UK, asta ca sa iti intaresc faptul ca Glasgow e o alegere mai buna.
@Abc2020ro2, inainte sa ne dam culti si sa ii facem pe altii incluti, poate ar trebui sa studiem un pic despre bunul simt si cei 7 ani de acasa. Vad ca 8 luni in Paris nu te-au ajutat la respectivul capitol.

Edited by Catean, 02 February 2015 - 14:17.


#46
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View PostCatean, on 02 februarie 2015 - 14:17, said:

@Abc2020ro2, inainte sa ne dam culti si sa ii facem pe altii incluti, poate ar trebui sa studiem un pic despre bunul simt si cei 7 ani de acasa. Vad ca 8 luni in Paris nu te-au ajutat la respectivul capitol.

Ce vrei sa zici ?

#47
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View PostAbc2020ro2, on 02 februarie 2015 - 13:17, said:


Inseamna ca n-ai intalnit orasul pe placul tau, pentru ca din orasul preferat nu iti vei mai dori niciodata o iesire. Atat in Paris, cat si in Glasgow am trait mai multe luni. Din Glasgow abia asteptam o iesire dupa cateva saptamani. Din Paris imi parea rau ca il parasesc dupa 8 luni. Si azi imi e dor de Paris, dupa cativa ani de cand am plecat de acolo.
Orasul meu preferat e undeva in Alpi, cu dimineti racoroase vara si cu zapada iarna, aproape de un lac si cu niste izvoare termale in zona.

View PostCatean, on 02 februarie 2015 - 14:17, said:

Vad ca 8 luni in Paris nu te-au ajutat la respectivul capitol.
Tocmai, ca l-au format :lol:

#48
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View Postalexkr, on 02 februarie 2015 - 14:55, said:

Tocmai, ca l-au format Posted Image

Ce vrei sa zici ?

#49
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostAbc2020ro2, on 02 februarie 2015 - 15:03, said:


Ce vrei sa zici ?

Vrea sa zica ca degeaba arhitectura unei case e frumoasa, cand e goala pe dinauntru.

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Poate lasati intepaturile la o parte si reveniti on topic.

#51
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015

View PostCatean, on 02 februarie 2015 - 15:30, said:


Vrea sa zica ca degeaba arhitectura unei case e frumoasa, cand e goala pe dinauntru.

Cum sa fie goala ? In orice oras casele au pat, masa, scaun, frigider, aragaz, etc. Deci fie ca e Glasgow, fie ca e Paris, interiorul va fi acelasi. Dar una e ca atunci cand iesi din casa sa vezi maretie in jurul tau, alta e sa vezi ploaie si frig.

#52
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu cred ca initiatorul e un om normal (la cap) care a pus o intrebare pertinenta; intrebarea lui sta la baza unei decizii care il va ajuta sa sa faca ceva pentru familie si sa asigure un viitor si o educatie copiilor; balivernele cu orasul luminii arhitectura galactica, si maretie nemaivazuta nu numai ca sunt rodul unei gandiri puerile si dau impresia de trolling ieftin nici nu ajuta cu absolut nimic pe initioator; adica sunt cat se poate de off topic; cel mai probabil nu ai inteles exact ce doreste cell ce a deschis acest topic...de fapt nu cred ca ai inteles deloc... "maretia cladirilor and shit" nu-l intereseaza, mai importanta este mentalitatea oamenilor si mediul social la acere se adauga valoare castigurilo, iar in cazul asta as fugi de Paris mancand pamantul

#53
Abc2020ro2

Abc2020ro2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 20.01.2015
Pentru unii conteaza si alte lucruri in viata decat banii. Candva Europa era pe drumul cel bun... cand oamenii traiau si pentru spirit, si contruiau orase in consecinta. Azi nu mai stiti decat bani. Trist...

#54
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostOctavian_SK, on 02 februarie 2015 - 16:56, said:

Eu cred ca initiatorul e un om normal (la cap) care a pus o intrebare pertinenta; intrebarea lui sta la baza unei decizii care il va ajuta sa sa faca ceva pentru familie si sa asigure un viitor si o educatie copiilor; balivernele cu orasul luminii arhitectura galactica, si maretie nemaivazuta nu numai ca sunt rodul unei gandiri puerile si dau impresia de trolling ieftin nici nu ajuta cu absolut nimic pe initioator; adica sunt cat se poate de off topic; cel mai probabil nu ai inteles exact ce doreste cell ce a deschis acest topic...de fapt nu cred ca ai inteles deloc... "maretia cladirilor and shit" nu-l intereseaza, mai importanta este mentalitatea oamenilor si mediul social la acere se adauga valoare castigurilo, iar in cazul asta as fugi de Paris mancand pamantul
Total de acord, plus ca scotienii chiar mi s-au parut ok ca oameni, mai ok decat englezii care sunt cam ingamfati. Plus ca nu stiu de ce, am impresia ca Marea Britanie va avea un viitor mai bun decat Franta, care mi se pare o tara in decadere.
Oricum decizia am facut-o, am ales Glasgow, le-am trimis refuzul deja celor cu job-ul pentru Franta.

Plus ca proiectul din UK e mult mai stabil, statul britanic are grija ca santierele navale sa nu intre in faliment, le dau comenzi pentru nave militare tocmai pentru a creea locuri de munca si a dezvolta zonele mai defavorizate ale UK-ului.

As vrea sa vad si eu ziua cand statul roman va da de munca santierelor si fabricilor din Romania.
Statul roman a cumparat vechiturile alea de fregate de la britanici in loc sa construiasca unele noi la noi in tara, unde chiar avem santiere specializate pe nave militare.

Noroc ca santierele navale romanesti au comenzi pentru alte state, nu pentru Romania:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/90Vpdm4918k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by galeo, 02 February 2015 - 19:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate