Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

doua versiuni "prietenoase" de Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Salut, amatori de open-source!

Vreau sa va atrag atentia asupra doua noi versiuni de Linux, care au potentialul de a atrage o gramada de utilizatori care se tem de prea multe comenzi si prefera sa aiba o interfata grafica a la Windows si Mac.

www.lindows.com

www.xandros.com

Desi nu sint gratis (ahem!), cred ca ambele indica o tendinta de a face Linux-ul mult mai prietenos decit pina acum.

Va recomand cu caldura sa nu le ocoliti, in caza ca dati peste ele in peregrinarile voastre prin ciberspatiu.

#2
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
dude, nu-s chiar noi :)

#3
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Yup, doua-trei luni vechime. Pentru Xandros, cel putin, versiune completa, nu beta.

...nu stiam ca romanii sint atit de rapizi in a lua tot ce-i mai nou, din prima zi :)

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Sa dau $100 pt ca sa am o clona Windows ? :) cu $199 am originalul ! pana la XP, problema windows era stabilitatea. de cand cu xp, incep sa uit de linux...

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sa nu mai zic ca Action Pack de la MS imi da pt bani maruntzi... 250 pe an, aproape tot ce au... pentru 10 mashini parca.

10 licentze de XPProf, de XPOffice, Money, SQL Server, Backoffice, ISA Server... toate traznaile. Get real, kestia cu Linuxul a ramas pt visatori shi boemi. MS nu mai poate fi ajuns din urma... cine pricepe asta shi profita... bravo lui, cine nu pricepe, asta este. pana la urma mie mi'i se rupe ce OS am pe mshina DACA imi fac treaba. shi cu MS imi fac treaba pe bani putzi.

#6
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
dude, nu-i vorba de bani, ci de (respiratie adinca) principiu. In plus,
http://www.google.ca...&hl=en&ie=UTF-8

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
principiu ??????

Linux SUPPOSED to be free…

#8
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001
Pai e free ! Tu platesti 100 USD pt CD-uri si brosura colorata cu instructiunile de folosire  :glol:

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
free my ass. e free atunci cand pot face DL la el in mod legal. cum e Mandrake sau RedHat. broshura nu ma intere iar CD'uri ... vorba aia, fac cate vreau :)

#10
edy71

edy71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.05.2002
bravo arty,
dar aia 300 sunt de fapt 370 fara tva, si de cate mii de parai tre' sa vinzi microsoafte ca sa beneficiezi de "superoferta" ?

da' pe tine nu te intereseaza ce face softul in spate... ci numai sa-ti faci treaba... iar daca e treaba de doi lei .doc si .xls ai mare dreptate.

esti ciumec!

#11
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Originally posted by arty
Sa dau $100 pt ca sa am o clona Windows ? :) cu $199 am originalul ! pana la XP, problema windows era stabilitatea. de cand cu xp, incep sa uit de linux...

lolzzz
un pic off topic
se da problema :sistem cu licentza win xp si office xp .... un bonus de la renel ........ un mb si un hdd ars .......... ca tot omu` cumperi altele ..
intrebare :ce or sa-tzi zica cei de la microsoft cand o sa vrei sa itzi activezi din nou licentza de xp?

ashtept raspuns.............. nu cred ca o sa itzi convina raspunsul
:) :) :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate