Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Canon 5Ds - 50.6 MP

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Merlin
Cred ca unii dintre ei au camera setata pe modul fps.  Si cand apasa declansatorul, fac 3-4 cadre. Presupun ca nu vor sa prinda oamenii cu ochii inchisi.
Daca chiar ajuta, nu stiu.

-

Edited by katran, 06 February 2015 - 18:25.


#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
http://canon-premium...ownloads/02.jpg mi se pare foarte slaba. Prima in schimb e superba.

#39
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Prima mie imi pare o idee cam soft. O compar cu 6D + 100 2.8 IS. Nu-mi dau seama nici de ce sunt arse pe alocuri florile.

#40
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca mergi la nunta si tragi 1000 de cadre e ok, dar ai un stil mai "pozat", mai minimalist. Nu tragi la momente, nu cauti cadrul perfect de la dans, pe care il alegi dintre alte 10 similare. Eu trag intre 2400-3000 la nunta, si daca iei 18 ore de stat acolo, nici nu sunt exagerat de multe. Ai 1080 de minute in 18 ore, daca tragi 1000 de cadre, cam stai degeaba ..

Prefer sa trag 2800 si sa aleg 500 bune din ele decat sa trag 1000 si sa imi musc unghiile ca a iesit una neclara sau a inchis cineva ochii. Sigur, daca ai D800, nu prea ai incotro decat sa tragi mai putinel.

P.S. Cand tragea cu 1Dmk3, Caius venea acasa cu 4-5 mii de fotografii, si nu pentru ca nu avea habar ce face si spera sa nimereasca cateva bune.

Fiecare cu stilul lui.

Edited by nicolaie, 06 February 2015 - 23:23.


#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postnicolaie, on 06 februarie 2015 - 23:19, said:

Daca mergi la nunta si tragi 1000 de cadre e ok, dar ai un stil mai "pozat", mai minimalist. Nu tragi la momente, nu cauti cadrul perfect de la dans, pe care il alegi dintre alte 10 similare. Eu trag intre 2400-3000 la nunta, si daca iei 18 ore de stat acolo, nici nu sunt exagerat de multe. Ai 1080 de minute in 18 ore, daca tragi 1000 de cadre, cam stai degeaba ..

Prefer sa trag 2800 si sa aleg 500 bune din ele decat sa trag 1000 si sa imi musc unghiile ca a iesit una neclara sau a inchis cineva ochii. Sigur, daca ai D800, nu prea ai incotro decat sa tragi mai putinel.

P.S. Cand tragea cu 1Dmk3, Caius venea acasa cu 4-5 mii de fotografii, si nu pentru ca nu avea habar ce face si spera sa nimereasca cateva bune.

Fiecare cu stilul lui.

Pe film trageam 6 role de 36-37.

6 x 37 = 222 cadre.
Nu aruncam insa decat cel mult un cadru, poate chiar deloc.

Mergeam la un lab cu Fuji Frontier digital, si in maxim 50 de minute plecam cu fotografiile supervizate de mine personal la fiecare bucata.

Pe digital ai libertate sa tragi si 300, si 600, dar mai mult de atat gasesc complet absurd.
Ca sa prelucrez din RAW la un nivel care sa ma satisfaca cat de cat, nu perfect, imi ia o luna pt. 50 de cadre...
Pt 600 poate nu imi ia chiar un an, dar se apropie....si asta daca sunt extrem de motivat - chestie imposibila, si daca nu am altceva de facut - chestie si mai imposibila...
N-as sta sa analizez si prelucrez 3000 de cadre la o nenorocita de nunta,  nici daca as fi platit cumulat cu greutatea mirelui in aur, plus a miresei in diamante de minim 5 carate bucata (plus fofoloanca ei bonus)...

Edited by loock, 06 February 2015 - 23:42.


#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postloock, on 06 februarie 2015 - 23:33, said:

Pe film trageam 6 role de 36-37.

6 x 37 = 222 cadre.
Nu aruncam insa decat cel mult un cadru, poate chiar deloc.

Mergeam la un lab cu Fuji Frontier digital, si in maxim 50 de minute plecam cu fotografiile supervizate de mine personal la fiecare bucata.

Pe digital ai libertate sa tragi si 300, si 600, dar mai mult de atat gasesc complet absurd.
Ca sa prelucrez din RAW la un nivel care sa ma satisfaca cat de cat, nu perfect, imi ia o luna pt. 50 de cadre...
Pt 600 poate nu imi ia chiar un an, dar se apropie....si asta daca sunt extrem de motivat - chestie imposibila, si daca nu am altceva de facut - chestie si mai imposibila...
N-as sta sa analizez si prelucrez 3000 de cadre la o nenorocita de nunta,  nici daca as fi platit cumulat cu greutatea mirelui in aur, plus a miresei in diamante de minim 5 carate bucata (plus fofoloanca ei bonus)...

Vorbesti asa pentru ca nu esti fotograf de nunta. Cine prelucreaza 3000 de poze ? Atat declansezi, apoi te apuci acasa si sortezi. Pui steluta la 4-5-6 sute de fotografii care iti plac, stergi restul si apoi le iei la mana. Nu trebuie sa faci prelucrari avansate decat eventual la cateva care sunt mai deosebite. La restul reincadrezi, corectezi inclinarea, perspectiva, balansul, expunerea, contrastul, eventual culorile, ceva corectii locale de luminozitate, si cam atat. Apoi le dai export si mai lucrezi in Photoshop pe layere sau dai niste actiuni, pluginuri.

Nu e fotografie de fine art si nu trebuie sa predai 500 de capodopere, trebuie 500 de cadre bune.

#43
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Nicolae, eu stau cu aparatul la ochi si degetul pe tragaci tot timpul unui event, chiar daca dureaza 24 de ore cum mi s-a si intamplat de foarte multe ori pana acum. Ideea e ca declansez doar atunci cand consider ca merita cadrul si nu trag ca tampul lasandu-ma pe tanjala si pe faptul ca oricum le voi sorta acasa. Si da .. chiar sortez acasa si mai rup 2-300 dintre ele. Si da .. mai trag si rafala la momente cheie .. dar sa trag in nestire .. asta imi suna a lipsa si neputinta de previzualizare, de intuitie, de a simti "treaba" .. si, dupa parerea mea .. asta vine din experienta si mai ales cu asta te nasti .. am un prieten care se lauda acum ceva vreme ca tragea intre 7000- 13000 de cadre la o nunta si preda 1200. Si-l cred, i-am inchiriat odata un aparat si am mers cu el .. ca nu m-a lasat inima sa nu-l supraveghez ... a tras nu mai putin de 23 de cadre cand mireasa a pus floare in piept soacrei mari.  23 de cadre?? Din acelasi loc, acelasi unghi si aceeasi focala??  Ma intepa inima, pe cuvant! Am slabit in ziua aia 2 kg de nervi ..

  Revenind la noul Canon .. ca aparat de back-up si cu folosire stricta pentru studio si partea de sedinta foto .. ar merge .. desi cred totusi ca-i mult prea mult pentru event-uri .. chiar si pe unele platitre cu 1-2000 de euro.

Edited by merlin Gl, 07 February 2015 - 08:50.


#44
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Sunt destul de mult 3000 cadre per nunta , eu unul nu am sarit de 700-1000 , stat de dimineata pana a doua zi dimineata, oricum pentru nunti ramane 5D MKIII , 6D-ul imi pare putin cam firav  dar daca vrei faci treaba chiar si cu 5D MKI.
Pentru studio noul 5Ds este putin cam mult , 1Ds MK3 / 5D MKII este de ajuns ,era bine daca scoteau si ei RAW pe 16 biti , pe la 5000-6000 eur iti gasesti un medium format si un digital back decent , cu ceva noroc , era intr-un timp pe ebay uk un Mamiya DM33, 645DF si 80mm f/2.8 , Pentax 645-ul din pacate are tot 14 biti .
Chiar si pentru sesiuni , sunt prea multi 50 mp , nu cred ca scoate cineva fotografiile la plotter , 10-20 mp sunt de ajuns.

Eu unul inca astept sa vad un Pentax FF , desi am Canon .

#45
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postmiromulus, on 06 februarie 2015 - 18:34, said:

Prima mie imi pare o idee cam soft. O compar cu 6D + 100 2.8 IS. Nu-mi dau seama nici de ce sunt arse pe alocuri florile.

Sunt arse din motive evidente de DR redus....

Cei de la Canon trebuie apreciati pt. demersul lor eroic de a incerca sa puna capat razboiului megapixelilor, cu riscul asumat (si garantat) de a cadea prost cu un DR redus, plus o lumina proasta pe o carca de obiective...

Fara analiza inutila, putem observa usor din doua p.d.v. problema:
1. Pe de o parte nu este ceva socant la Canon, deoarece nici pana acum nu a fost un performer la DR, nici la camere mai noi, si nici la modele mai vechi.
Poate unele camere Canon au fost o idee mai bune la DR, insa nu la diferente mari.
Desigur, nu este nici ceva bun, faptul ca este si mai slaba la DR, fata de niste modele care nu erau nici ele stralucite la acest capitol...

2. Fata de senzorii Sony o sa cada totusi destul de prost...si cei APS-C, si cei FF35, si cei MF...
Nu avea ce sa faca cu 14 bit RAW, si cu atat mai putin cu 16.
Apropo de postul de mai sus, sunt modele Pentax care salveaza pe 12 bit, si nu ard luminile, pastrand textura pe alb si in lumina naturala, necontrolata ( de ex. K-10, care avea conversie A/D pe 22bit, dar salva doar 12 bit.
Acum au 14 bit toti producatorii, inclusiv Pentax.

Edited by loock, 07 February 2015 - 10:18.


#46
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Calculand minutele, mie mi se pare deja enorm sa poti face o imagine buna pe minut.

#47
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008

View Postmiromulus, on 07 februarie 2015 - 11:07, said:

Calculand minutele, mie mi se pare deja enorm sa poti face o imagine buna pe minut.

Unii trag 6 cadre pe secunda :)))

#48
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cam mult zgomot la ISO 200, deci e clar de ce au limitat la 6400 (12800).

#49
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Primele sample-uri arata bine dpmdv si aparatul isi va face treaba, si anume sa impiedice utilizatorii de Canon sa jinduiasca la D810 ;).

#50
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postmiromulus, on 07 februarie 2015 - 11:07, said:

Calculand minutele, mie mi se pare deja enorm sa poti face o imagine buna pe minut.

Daca prin poza buna intelegem poza predata, atunci e enorm, ar insemna ca la o nunta de 18 ore predai 1080 de fotografii. Daca predai pe jumatate, cam cum se obisnuieste, inseamna ca ai facut o poza buna la 2 minute. Dar toate pozele pe care le faceti voi sunt bune ? Chiar nu aruncati nimic, doar mergeti acolo si ce iese le dati ?

Zici ca stai sa prinzi cadrul bun cu aparatul la ochi dar daca cadrul bun a fost cu o zecime inainte sa te gandesti tu sa declansezi, sau daca cadrul bun a fost fix intre 2 cadre pe care le-ai facut ? Eu nu trag rafala la nunta dar nici nu trebuie sa se roage cineva de mine ca sa fac o poza. Probabil voi nu faceti multe cadre la sala sau poate nu trageti pe manual. Eu trag pe manual, inclusiv cu blitz in 95% din cazuri, si atunci esti mai expus la rateuri, tragi mai mult pentru ca ai si cadre de test, ai si serii care nu au iesit perfect si le faci din nou cu setari mai bune. Un shutter nou nu e chiar un capat de tara dar am sa regret ceva timp un cadru bun ce mi-a scapat.

Fiecare cu stilul lui.

Edited by nicolaie, 07 February 2015 - 17:17.


#51
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Normal ca e .. fiecare cu stilul sau .. insa nu ai prins ideea .. intuitia si experienta iti spune cand sa declansezi si sa nu ratezi un cadru.. doar sa dormi cu aparatul la ochi si degetul pe tragaci si sa nu observi potentialul unui cadru care "sta sa vina"  .. zic si eu .. si tragem si noi pe manual, aparatul meu doar manual are inca de cand a aparut. Si trei semi - Tu ai trecut mult mai tarziu pe D700, maxim 2 ani asa-i? ..     si zici ca si blitul de pe aparat e pe manual  in 95% din cazuri, nu doar cele de pe stative??  Pai nu-i pacat de sistemul i-TTL al Nikon? Intreb si eu /...

Referitor la noua jucarie, asa o vad unii, cam toate sample-urile puse cand au aparut noi aparate au aratat jalnic .. si nu inteleg motivul .. parca vor sa-si taie toti creanga de sub picioare. Posibil ca astia de la Canon sa vina din urma cu o armata de noi obiective .. ori sa mearga pe mana noilor obiective de la Sigma .. :D ..   Eu sunt bucuros ca, in cele din urma, se pare ca Nikon spala rusinea cu D750 si-l repara bine, dupa cum spunea ieir un baiat pe forum care abia si-a primit aparatul din service si nu a mai reusit sa reproduca problema chiar daca a folosit vreo trei obiective, aceleasi ca si inainte.  Sa vedem, zis orbul!  Daca nu .. mai exista si Fuji si mai nou Samsung care are un potential enorm si de infrastructura dar si banuti!

#52
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postnicolaie, on 07 februarie 2015 - 17:15, said:

Daca prin poza buna intelegem poza predata, atunci e enorm,

Nu nicolaie, prin poza buna inteleg poza buna. Ideal ar fi sa dam doar imagini de foarte buna calitate la un job. Si mi se pare ireal sa reusesti sa scoti o imagine cu adevarat buna pe minut. Chiar si la doua minute. Asta arata ca e destul de multa umplutura in cadrele de nunta.

Merlin, blitzurile de pe stative le ti in manual, si le controlezi de pe blitzul/controllerul de pe camera (ideal). Daca masoara el, nu are de unde sa stie ca vrei sa traga ceva mai puternic cel din dreapta si inca si mai tare un pic cel de contur.

Edited by miromulus, 08 February 2015 - 01:30.


#53
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Am scris altfel?  "si zici ca si blitul de pe aparat e pe manual  in 95% din cazuri, nu doar cele de pe stative??"

#54
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
@miromulus: diferente de exprimare, esenta e aceeasi.

@merlin: eu asa folosesc blitzurile. atat cel de pe aparat cat si cele de pe stative sunt pe manual. Folosesc blitz pe aparat doar la sala si uneori si la civila sau pregatiri, dar doar uneori. Doar la pregatiri mai pun pe TTL, daca e cazul. Daca am lumina previzibila, pereti potriviti, nu e multa actiune, manual scrie pe el. TTL nu este previzibil, trebuie sa tot compensez functie de multe aspecte (nu dau niciodata cu blitz pe subiecti, asa ar fi simplu pentru TTL).

Edited by nicolaie, 08 February 2015 - 17:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate