Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Necinstea celor din domeniul imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Colegul @nicolaie probabil a urmărit emisiunile cu vînzările civilizate de aiurea de pe glob.

Toți cred că am urmărit măcar un episod.

Şi acolo se caută maximizare a profitului şi acolo se întîlneşte cel care vrea mai mult cu cel care vrea să dea mai puțin...

Totuşi, calitatea umană diferă notabil.

@nicolai probabil la asta se referă  :)

#38
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postnicolaie, on 27 martie 2015 - 01:39, said:

Sa va descriu situatia noastra.

Cautam de o luna si ceva apartament in vila/bloc sau un mini-duplex pentru Prima Casa. Gasisem un anunt pe net de la proprietar in care cerea 60.000 pe apartament cu 3 camere in vila. Ajungem acolo si ne arata unul de 2 camere si zice ca e 63.000. Ne ofilim si plecam.

De cautat am mers si din casa in casa dar multe nu aveau ocupanti/numar de telefon pe fatada. Cautam doar noi, trebuie sa spun. Iar anunturile din online sau ziare sunt 95% prin agentii, deci daca iti place ceva, de unde dai de proprietar ?

Sunt apartamente care ne-au placut din poze si agentul nu a mai reusit sa dea de proprietar, tipul era plecat, nu raspundea la telefon, samd.

Deci nu sunt toti chiar fraieri. Daca iti place ceva mult, e in zona ta, suprafata, finisaje, pret, dar nu stii unde se afla, ce poti face ?




Bun, dupa tot cautatul asta am gasit un fel de duplex construit perete la perete cu alte vreo 10, cam 100 Mp, teren in spate de inca 100, porotherm, termopan 3 incinte, P+M cu living, 2 bai si 2 dormitoare. Gasit doar anunt pe net, vizitasem personal zona si nu era nimic scris pe fatada, era santier.

Pretul era 62000 pe net, am gasit 2 anunturi de la agentii diferite. Vorbim cu agentul la telefon, ne zice ca e in 2 variante, cu 62.000 si 66.000 (difera doar gradina din spate ca marime), ne intalnim in localitatea respectiva si imediat imi spune ca e o problema, ca proprietarul a vandut ultimul duplex cu 62 si ca acum doar la 65 mai sunt ..

Mergem la fata locului si ne arata duplexul de 65, apoi ne duce la unul finisat care vezi doamne costa 70. Ne sugereaza ca undeva mai incolo se afla unul de 62 care nu mai e valabil.

Verificam iara anunturile de pe net si agentul modificase pretul de la 62 la 64 de mii .. iar celalalt agent il avea tot la 62.

Astia sunt tampiti sau ne cred tampiti ?

Logodnica e topita dupa duplex, nu vrea sa il pierdem pentru sumele astea, dar mie mi-a ajuns dupa atatea saptamani de discutat cu scursuri umane care iti inchid telefonul in nas, pe care ii suni sau te intelegi sa te sune si nu te mai suna, dar viseaza mii de euro.

Eu m-am gandit sa le ofer ferm 62.000, ca si limita de buget, sau sa fac o oferta initiala de 60.000 si sa incepem dansul.

Desigur, ni s-a servit imediat placa cu "sunt ultimele doua bucati". Daca nu blufeaza si pierdem duplexul ?!

Voi ce ati face ?

Orice om cu o "bruma" de coloana vertebrala  i-ar fi luat toti "raposatii" taximeristului fraudulos intitulat agent imobiliar "la dans" si pe urma ar fi plecat. Eu nu pot sa inteleg oamenii ca voi, acceptati sa fiti prostiti,mintiti si pacalaiti pe fata si mai ales pe banii vostrii.
Daca ar fi fost aia ultima casa de pe pamant si eu tot n-as fi cumparat-o.

Edited by daybreak246, 27 March 2015 - 18:28.


#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Aşa gîndesc şi eu, mai puțin cu injuriile.

În rest de acord.

Dacă am gîndi toți la unison aşa ar dispărea şi ciorăneala.

#40
adriands

adriands

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Parerea mea?
Daca esti de buna credinta.. probata, eu as cumpara cu tine un teren, am construi impreuna trei apartamente pe acest teren! 3=trei!

Pentru oferta de la agenti? Daca ”te face” fara sa simti, ce baiat finut! Daca nu este ”educat” si nu gusti maneaua lui cu vocea ai riscat sa nu vezi oportunitatea…  Si daca ai fi agent? Vrei sa ai comision? DA! Si fara sa citesti inveti sa manipulezi visurile ”fraierilor”. Exista denuntatori in toate segmentele. Anunturile false? ”Mircea fa-te ca lucrezi” intelegi ? seful lui observa ca este cautat, din 10 clienti pacaleste unul mai lenes! Pacala este roman! A venit pentru curcan dar bun si un pui de gugustiuc.
Despre proprietari? Numai de bine.
La dezvoltatori? Doar ei stiu ce costuri de ”promovare” platesc. Tu cu siguranta platesti suprafata construita!
Sunt deschis sa inteleg pe toti cei care sunt gentelmani

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Înțeleg că este bine aşa...

Că lumea civilizată nu îl are pe Păcală  :)

Ne învîrtim în cerc, cercul vicios.

#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Baieti, as fi plecat cu draga inima, si cu niste injuraturi servite agentului. Dar dupa o luna si jumatate de cautari pe net, citit articole si vizitat apartamente, asta e singurul care ne-a placut din toate punctele de vedere. Si daca eu as fi renuntat la el pentru ca este la 8 km de centru, logodnica tinea mortis sa il cumparam. Asa e cand sunt 2 care aleg, nu am avut incotro si am semnat antecontract.

Si daca asa incepe colaborarea, e de asteptat ca asa sa si continue.

Ultima smecherie: Ne-au lasat sa ne alegem finisajele interioare iar pentru usi (5) ne-au dat un buget f. ok de 180 de euro pe bucata si ne-au trimis la o firma de usi import Germania cu care colaboreaza ei. Ajungem acolo si vanzatoarea stia de buget si ne-a prezentat 4 usi, toate colorate deschis, diverse nuante de alb si galben.

Dar noi doream usa mai inchisa la culoare, imitatie de nuc, asa cum avem si acum acasa. Maro, nuc, wenge, in paleta asta de culori. Apai ce credeti, aia nu era la acelasi pret (desi parea identica la model), aia costa cu 35 de euro/bucata in plus Posted Image)

Pentru ca nu intelegeam, am intrebat-o pe vanzatoare ce are in plus usa respectiva si mi-a explicat ca e laminata cu o folie mai rezistenta la uzura. Si poate are dreptate, nu vreau sa vorbesc cu pacat, dar sa oferi la 180 de euro doar usi albe si crem, fara posibilitate alegere alta culoare ?

Ah, si clanta montata pe acea usa era un optional extra, trebuia platit in plus pentru ea, altfel primeam una mai pentru saraci.

Of of ..

L.E. Aici nu am mai cedat, am ales una din cele incluse.

Edited by nicolaie, 07 April 2015 - 11:46.


#43
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Firma chinezeasca ce are ? Tuseste ?
astia " colaboreaza " numai cu firme nemtesti ?
Ce abureala !!! Buget foarte  O.K. de 180 euro si cand vrei sa cumperi usa, mai trebuie sa aduci bani de acasa  , sa platesti eventual transportul .
Montajul ? alt buget atla distractie ?

#44
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
But wait, there's more !

Vanzatorul tepar Adi Cionca de la New R.P.C., ca de el e vorba, ne-a lasat sa alegem finisajele pentru apartamentul promis spre vanzare, apoi s-a apucat sa le monteze in cel de langa, cel cu structura pe care nu am vrut-o din start ! Cand ne-am scandalizat, ne-a dat optiunea sa il luam pe asta pe care se apucasera sa il finiseze, sau altul pe alta structura, lucrat nitel altfel.

Au profitat ca nu e clar ce adresa este si ne-au promis unul pe care l-au vandut intre timp pe mai multi bani sau era deja vandut iar in contract au trecut adresa efectiva a unuia pe care nu l-a vrut nimeni si au sperat ca il luam noi ca ultima solutie.

Am zis ok la una din propuneri pentru ca era mai logic construit pentru ca la final, inainte sa livreze banca banii si sa semnam sa aducem un inspector de santier si sa vada ca ultimul rand de caramida ce tine acoperisul nu are centura turnata !! Acoperisul intr-o apa statea pe caramizi !

I-am facut nitel cu ou si otet si ne-au luat banii inapoi.

Fast forward saptamana asta, cand am inceput sa discutam cu un dezvoltator ce vindea un superb apartament cu 3 camere, incalzire in pardoseala, balcon mare, vila cu 6 apartamente, loc de parcare si spatiu verde comun.

Vorbesc astazi cu dezvoltatorul, care am presupus ca e vanzator, si imi explica ceva de genul:

"Apartamentul este liber, finisarea incepe peste 2-3 saptamani dar semnarea contractului de vanzare se poate face doar in Ianuarie din cauza ca vanzatorul a vandut deja un apartament anul asta si nu vrea sa aiba probleme din cauza ca nu e platitor de TVA"

Intreb si eu, stiind ca TVA in constructii e doar 5%, cine vinde apartamente fara sa fie platitor de TVA ? Cum este posibil si prin ce firmulite cu diversi proprietari vand oamenii astia apartamentele ?

Apartamentul e superb dar povestea e dubioasa tare, ati mai auzit asa ceva ?

#45
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
e un putregai total pe  toate palierele...agent imobliar-banca-notar-evaluatori...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate