Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Emigrare in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Amhai

Amhai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2015
Salut! Am ajuns la concluzia ca sansele de emigrare in America pentru o viata mai buna sunt imposibile asa ca voiam sa va intreb cum decurge procesul de emigrare in Canada?Este mai usor decat in America?Sunt sanse dupa 5-10 ani de multa munca sa imi permit si eu o casa aratoasa/masina? ( asta mi-a placut cel mai mult ) http://images.remax..../WP/3460280.jpg . M-am saturat de Romania din toate punctele de vedere si doar cand stau si ma gandesc ca nu voi putea avea o casa mare sau masini scumpe in viata mea atata timp cat nu detin vreo mafie ,grup de camatari , dealeri sau alte rahaturi. Imi vine sa ma duc la fiecare casa luxoasa in parte si sa intreb propietarul " Nu va suparati, cu ce va ocupati de va permiteti o asa viata?Invatati-ma si pe mine cum ati reusit acest lucru in Romania".
Scuzati off topic-ul Posted Image Se traieste greu in Canada?Sau chiar exista oameni care si-au cumparat case/masini dupa cativa ani de trai?

Edited by Amhai, 29 January 2015 - 22:40.


#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Tipic romanesc! Casa mare si masina scumpa!Posted Image

#3
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Du-te, du-te, Vasilica!Posted Image

Edited by rinser, 29 January 2015 - 22:46.


#4
Amhai

Amhai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2015

View Postbietu, on 29 ianuarie 2015 - 22:45, said:

Tipic romanesc! Casa mare si masina scumpa!Posted Image

Nu inteleg de ce spui asta. Am spus Casa mare si masina scumpa nu masina scumpa si garsoniera ^^

#5
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostAmhai, on 29 ianuarie 2015 - 22:46, said:


Nu inteleg de ce spui asta. Am spus Casa mare si masina scumpa nu masina scumpa si garsoniera ^^

La ce pretentii ai nici nu ma mir ca nu intelegi!

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Depinde ce stii sa faci.

#7
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postbietu, on 29 ianuarie 2015 - 22:45, said:

Tipic romanesc! Casa mare si masina scumpa!Posted Image

Sa fim seriosi, cine nu vrea o casa mare, masina scumpa, o familie mare si fericita, si un cont bancar gigant? Si mai usor cu tipic romanesc, din cauza acestui complex de inferioritate "romanesc", mediatizat porcos de media (si vizez aici in mod direct trustul intact), nu ne vom dezvolta ca societate si ca tara.

Edited by Yukoto, 29 January 2015 - 22:51.


#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAmhai, on 29 ianuarie 2015 - 22:38, said:

Salut! Am ajuns la concluzia ca sansele de emigrare in America pentru o viata mai buna sunt imposibile asa ca voiam sa va intreb cum decurge procesul de emigrare in Canada?Este mai usor decat in America?Sunt sanse dupa 5-10 ani de multa munca sa imi permit si eu o casa aratoasa/masina? ( asta mi-a placut cel mai mult ) http://images.remax..../WP/3460280.jpg . M-am saturat de Romania din toate punctele de vedere si doar cand stau si ma gandesc ca nu voi putea avea o casa mare sau masini scumpe in viata mea atata timp cat nu detin vreo mafie ,grup de camatari , dealeri sau alte rahaturi. Imi vine sa ma duc la fiecare casa luxoasa in parte si sa intreb propietarul " Nu va suparati, cu ce va ocupati de va permiteti o asa viata?Invatati-ma si pe mine cum ati reusit acest lucru in Romania".
Scuzati off topic-ul Posted Image Se traieste greu in Canada?Sau chiar exista oameni care si-au cumparat case/masini dupa cativa ani de trai?
Pune ba burta pe carte si lasa visele.

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostAmhai, on 29 ianuarie 2015 - 22:38, said:

Se traieste greu in Canada?Sau chiar exista oameni care si-au cumparat case/masini dupa cativa ani de trai?
Daca te duci la taiat de lemne, se traieste destul de greu (munca grea in frig, departe de familie). Vezi ca era pe-aici unul care dupa 20 de ani de munca in Canada vroia sa iasa la pensie anticipat si sa se intoarca in RO. Poate faceti schimb de impresii si va hotarati sa va intalniti undeva la mijloc, intr-o tara mai civilizata (decat Romania) din Europa.

Edited by Michidoo, 29 January 2015 - 22:57.


#10
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
poti sa bati la usa multor case luxoase,nu-ti deschide nimeni, proprietarul e la lucru prin Anglia,Germania etc .

#11
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
[ http://www.city-data.com/forum/attachments/automotive/63558d1275277426-true-drivers-who-drive-big-suvs-must_not_feed_the_troll.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Poston64, on 29 ianuarie 2015 - 22:56, said:

poti sa bati la usa multor case luxoase,nu-ti deschide nimeni, proprietarul e la lucru prin Anglia,Germania etc .

Sau prin puscarii. Exista destule exemple...Posted Image

...si abia astept urmatoarele exemple.

Edited by FreeThinker, 29 January 2015 - 23:03.


#13
Lieutenant

Lieutenant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 13.07.2014

View PostAmhai, on 29 ianuarie 2015 - 22:38, said:

...cum decurge procesul de emigrare in Canada?Este mai usor decat in America?Sunt sanse dupa 5-10 ani de multa munca sa imi permit si eu o casa aratoasa/masina?...
Scuzati off topic-ul  Se traieste greu in Canada?Sau chiar exista oameni care si-au cumparat case/masini dupa cativa ani de trai?

Pare un site care sa-ti raspunda la (o parte din) intrebari: http://www.emigrarecanada.ro/

#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Daca stii bine limba si o meserie cautata, poti obtine toate care le-ai enumerat in mai putin de 3 ani (pe credit , desigur, NIMENI nu face asta cu banii jos, decat daca a venit de la inceput milionar, a castigat la loterie sau e tampit de-a binelea).
Sa te astepti la o concurenta foarte puternica, cum slabesti putin cu trasul cum se arunca altii pe tine ca lupii, sa-ti ia locul.

Diferenta fata de Eu poate fi foarte mare, dar, repet, sa stii limba bine si sa ai meserie.
Cu toate astea, sa stii ca cele enumerate de tine ca lucruri de obtinut sunt lucruri simple, comparativ cu alte lucruri la care vei ajunge mai greu sau niciodata, e vorba de viata sociala, integrarea in societatea canadiana (nu romana de acolo).

#15
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View PostRosebud09, on 29 ianuarie 2015 - 23:48, said:

Daca stii bine limba si o meserie cautata, poti obtine toate care le-ai enumerat in mai putin de 3 ani (pe credit , desigur, NIMENI nu face asta cu banii jos, decat daca a venit de la inceput milionar, a castigat la loterie sau e tampit de-a binelea).
Sa te astepti la o concurenta foarte puternica, cum slabesti putin cu trasul cum se arunca altii pe tine ca lupii, sa-ti ia locul.

Diferenta fata de Eu poate fi foarte mare, dar, repet, sa stii limba bine si sa ai meserie.
Cu toate astea, sa stii ca cele enumerate de tine ca lucruri de obtinut sunt lucruri simple, comparativ cu alte lucruri la care vei ajunge mai greu sau niciodata, e vorba de viata sociala, integrarea in societatea canadiana (nu romana de acolo).

Nu mai conteaza chestiile astea minore atata timp cat omul are o casa mare si o masina scumpa!

#16
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Stai linistit. De multe ori se castiga cam ca aici, diferenta este ca traiul este mult mai ieftin la ei. Dar dupa ce iti vei face o familie vei vedea ca darile catre stat sunt cam aceleasi.
Diferenta e ca ei isi vad de viata lor nu de masina, casa. Multi stau cu chirie, dar multi au reusit sa isi faca rate pentru case.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Canada ii tot in America.

Pana ajungi acolo pune mana pe putina geografie, sa nu le zici localnicilor ca ai ajuns in Asia.

#18
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
ii, da, ii.............cat pune el mana pe geografie, pune si tu pe gramatica, nu strica. Si uite-asa beneficiati amandoi de pe urma acestui topic ;)

Edited by feitosak1, 30 January 2015 - 01:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate