Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Emigrare in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postfeitosak1, on 30 ianuarie 2015 - 01:34, said:

ii, da, ii.............cat pune el mana pe geografie, pune si tu pe gramatica, nu strica. Si uite-asa beneficiati amandoi de pe urma acestui topic Posted Image

E din Cluj, la ei acolo se vorbeste cu "ii". Nu este o greseala gramaticala, se considera un fel de dialect (ca si accentul pe care il are)

#20
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
De vorbit, se vorbeste cum se vorbeste, dar macar de scris, poate scriem corect Posted Image  Mai ales daca am fost buni la geografie.

Edited by feitosak1, 30 January 2015 - 01:49.


#21
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Este posibil sa fie ora vinovata pentru faptul ca nu am inteles de ce au aparut replici atat de acide la o intrebare cat se poate de normala.
Sa fi ajuns oare romanii atat de pasivi si limitati incat o dorinta de mai bine exprimata pe un forum sa le trezeasca mecanismele de aparare?

Legat de intrebarea initiatorului:
Ai sanse mici ca in 5-10 ani sa poti obtine o casa precum cea din fotografie.
Pretul pentru o casa de acest fel este intre 1.5 si 2 mil Euro. Detalii: http://www.rightmove...y-46122040.html
Spun mici pentru ca un inginer in Canada poate castiga intre 50 si 120k $ / an. In functie de cati bani castigi .. te-ai prins.
Cu siguranta insa iti vei putea permite o masina.

Oricare ar fi decizia ta, sa stii ca exista si case mai ieftine: http://www.rightmove...y-45640609.html

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAmhai, on 29 ianuarie 2015 - 22:38, said:

Sunt sanse dupa 5-10 ani de multa munca sa imi permit si eu o casa aratoasa/masina?
Aceste sanse le ai oriunde. Trebuie sa le vezi si sa le fructifici.
Problema nu sta in locatie, ci in tine.  

Prevad ca vei ajunge sclavul bancilor pana la adanci batraneti pentru niste stinghii de lemn si niste tabla insiruita.

Edited by Quantum, 30 January 2015 - 07:01.


#23
szocske

szocske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.10.2013
o casa ca cea din poza este undeva peste 1.5 mil, in Canada nu se castiga extraordniar de bine daca ai o slujba ,,mediocra"

nici in Ro nu te-a oprit nimeni sa iti realizezi visele.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Asa vorbiti de parca nu ati auzit ca pt majoritatea profesiilor/ meseriilor, in Romania se castiga in medie de 4-5x mai putin.

#25
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View PostKarhu, on 30 ianuarie 2015 - 12:57, said:

Asa vorbiti de parca nu ati auzit ca pt majoritatea profesiilor/ meseriilor, in Romania se castiga in medie de 4-5x mai putin.

Și mediul de muncă de 4-5x mai precar....

Edited by orthodox, 30 January 2015 - 13:19.


#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postorthodox, on 30 ianuarie 2015 - 13:15, said:

Și mediul de muncă de 4-5x mai precar....
De multe ori, da.
Totusi, exista si situatii in care poate sa fie mai periculos in vest (de ex. la ambulanta, cand mergi prin cartierele de negri si drogati, sau ca profesor la unele scoli, cand habar nu ai ce pistoale cara in ghiozdan smecherii clasei etc).

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postorthodox, on 30 ianuarie 2015 - 13:15, said:

Și mediul de muncă de 4-5x mai precar....
In ce film ai vazut asta? Ai fost tu anul trecut si ai comparat in mai multe tari sau vorbesti dupa ureche? Daca un prieten zicea asta, ii spuneam sa mai lase bautura...

#28
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

View PostQuantum, on 30 ianuarie 2015 - 13:44, said:

In ce film ai vazut asta? Ai fost tu anul trecut si ai comparat in mai multe tari sau vorbesti dupa ureche? Daca un prieten zicea asta, ii spuneam sa mai lase bautura...

Păi nu îți trebuie să mergi să petreci 5 ani în fiecare din zecile de țări vestice ca să îți dai seama de niște chestii de bun simț. Trebuie doar să intri într-o școală, într-un spital românesc... Îmi asum ce am spus și nimeni nu poate convinge de contrariu atâta timp cât viața mi-a demonstrat tocmai invers. De pildă sistemul bugetar are ca principiu OPUSUL meritocratiei. In mediul militar, la orice nivel, cel ce comanda nu trebuie sa fie neaparat inteligent, intelept sau cu judecata dreapta. De fapt, este OBLIGATORIU  sa fie invers. In 99% din cazuri, cei oligofreni (si aici folosesc un adjectiv extrem de bland) dau ordine celor capabili. Se spune ca este ierahia gradelor. Cel cu grad mare il comanda pe cel cu grad inferior. Dar problema este in felul urmator: cum a obtinut oligofrenul de el gradul superior? Ei bine, numai mituind sefii ierarhici cu tot felul de bunuri materiale si servicii prestate. Pe langa toate acestea se adauga si umilirile la care esti expus, torturarea psihica fara motiv si chiar fizica de catre oligofrenii superiori in grade. Oricum asta este un feedback pe care mi l-a dat cineva în cunoștință de cauză, și care a lăsat mediul militar pt o slujbă în Dubai. Aceste lucruri se reproduc pretutindeni în sistemul bugetar din România.

Întâmplarea face ca eu să nu fi lucrat nici în mediul militar, nici măcar ca bugetar, dar am lucrat în câteva orașe din România în IT, iar de un an sunt în UK și încă sunt uluit de cât relaxantă și plăcută e atmosfera de lucru în comparație cu japca, exploatarea și disprețul cu care eram tratat în România.

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Potoliti-va ca vorbiti prostii.
Situatia e asa cum ti-o faci. Poate fi foarte buna sau foarte rea.

Nu e o tara "mai buna" ca Ro, doar ca se poate trai mult mai bine.  Sau mai prost, depinde de ce am spus mai sus.

Va spun eu, a nu stiu cata oara: daca nu poti sa faci treaba in Ro, dincolo nici atat.
Noroc ca exista capsuni de cules prin imprejurimi.

#30
Amhai

Amhai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2015
De ce spun ca se castiga mult mai usor/bine in afara?Pai un ex : O masina pe care o iei , fie in RO , fie in Spania,fie in Italia,Franta ( ati inteles ideea ), o cumperi in EURO. Evident ca salariile difera de la tara la tara, dar pretul NU se schimba!.  Range Rover 2015 Evoque in Canada pretul incepe de la 61,000$ . In EU , pretul incepe de la 40,000 Euro . Cine isi permite mai usor masina?Cei din RO care ( doar prin noroc si pupat in fund ) scot 12,000E/an sau cei din Canada care ajung la salarii de 80-90,000$ /an cu putin efort?Aia daca economisesc( fara haine scumpe,vacante) isi iau masina intr-un an!Aici doar daca vrei sa mananci o data pe luna ti-o poti permite in 5-6 ani .. Vedeti unde bat?

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQuantum, on 30 ianuarie 2015 - 13:44, said:

Ai fost tu anul trecut si ai comparat in mai multe tari sau vorbesti dupa ureche?
Uite, iti spun eu ca asa este.
Si eu, si nevasta-mea avem fosti colegi prin diferite tari si toti spun asa cum spun si eu: e mai lejer, e mai relaxat, e mai placut, e mult mai usor sa ai o viata frumoasa, tihnita, si fara stress.

View PostRosebud09, on 30 ianuarie 2015 - 16:58, said:

Va spun eu, a nu stiu cata oara: daca nu poti sa faci treaba in Ro, dincolo nici atat.
Gresesti, stiu multe cazuri de persoane fara nu stiu ce studii, care in Romania abia faceau fata iar in vest (si acum ma refer mai ales la SUA) au reusit sa-si faca o viata asa cum si-au dorit si duc un trai imbelsugat.

Edited by Karhu, 30 January 2015 - 20:56.


#32
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Karhu, se poate. Unii au calitati, ascunse sau nu, care nu se pot manifesta in orice mediu. Mai este si problema motivatiei, cand stii ca se poate, atunci treci la treaba, nu ca atunci cand stii ca oricat tragi, cam tot aia e (daca nu mai rau.)

Sunt ciudate, pana la un punct, ideile cu care vin aici tinerii. Ce mama dracului va gandilti la un Evoquoe, ca sa dati exemplu???
Inseamna ca voi aveti cel putin numai Audi pe acasa si nu va uitati la masini obisnuite, pentru oameni obisnuiti. CU ASA MOFTURI STAI ACASA, si Audiu-ul e masina buna!!

Partea materiala se rezolva foarte rapid daca ai slujba ca lumea, e simplu. Sunteti obsedati de bani si case.... ca tot romanu de la tara (sorry)
Problemele sunt sa ajungi acolo, sa ai asa slujba, sa poti sa o pastrezi un timp cat mai lung, sa te poti integra cat de cat in societate, fie ea si cea a romanilor de acolo (desi eu va spun ca e cea mai jalnica optiune). Sa traiesti decent.
Dupa scurta vreme veti vedea ca banii nu sunt totul ci ceea ce poti face cu ei, mediul, obiceiurile, societatea. Nu traiesti ca un harciog ca sa strangi si sa strangi, sa te lauzi. Sa te lauzi cui?

In momentul in care venitul e sufficient pentru traiul decent de fiecare zi, nu e teama de a pierde tot a doua zi, oamenii isi traiesc viata cum pot mai bine.
Va dau un exemplu: contabil (mai sef...) si functionara, de origine ucrainiana: de 4 ori pe an pleaca in excursii peste mari si tari, cate o sapt- doua. De ieri sunt la Cancun pentru o nunta, in toamna au fost in Hawaii, ca in fiecare an. la Au facut inconjorul lumii, timp de 10 luni non-stop (acum vreo 5 ani) la pretul unei case mari desigur. Distractii, spectacole (de ex daca e ceva deosebit in Las Vegas, fuga sambata acolo (2500km), duminica inapoi). Munca cat cuprinde insa, in sezonul de taxare abia se vad in cursul zilei.  Circula cu VW broscuta, model vechi cca 2005 (decapotabila)- ea, respectiv un SUV mediu, fabr. americana cam 2009, el. Au vandut o casa ca era prea mare, stau acum in una obisnuita, dar au locuit vreo 3-4 ani in chirie dupa excursie. Vor sa se pensioneze, ea la 50, el la 60.
Li se rupe de gura lumii.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 30 ianuarie 2015 - 20:38, said:

Karhu, se poate. Unii au calitati, ascunse sau nu, care nu se pot manifesta in orice mediu.
Nu-I vorba de calitati ascunse, e vorba de cum functioneaza societatea.
Sau cum iti explici ca o persoana obisnuita, de exemplu un inginer (pe functie obisnuita, nu executiva) un profesor, un medic de familie etc, care in Romania au venituri mai degraba modeste, in vest, pt aceeasi munca, castiga (poate si cu un efort mai mic) de cel putin 4-5x mai mult?

#34
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Pentru ce se plateste de 4-5 ori mai mult, pentru aceeasi munca sau mai putina.

Una din cauze: nivelul general al salarizarii in alte domenii este tot atat de mare, deci se tine pasul. Se da chiar mai mult (la fel si la alte  ocupatii deosebit de importante pentru societate) ca semn al respectului si prestigiului profesiunii.

Vine apoi problema economica simpla: se poate plati mai mult pentru ca firma poate vinde mai mult, la pret mai bun. E vorba de eficienta interna, eficienta altor sectoare, cum ar fi marketingul, e vorba de legile in vigoare, de munca managerilor. Alta liga.

As putea sa dau multe exemple dar nu e nevoie decat de estentialul, care a a fost spus.

Sunt convins ca multi dintre cei de aici de pe forum, tineri sau mai putin tineri au cat de vaga idee despre volumul de munca depus pentru banii aia. Credeti ca se tin asa, 10 ingineri ca sa plimbe hartii, sau 5 doctori la trei pacienti? Se tine cat este necesar.
Efortul nu este intotdeauna proportional cu volumul de munca sau invers. Depinde mult de organizare, dotare si cheful de munca.

Pentru cei care au venituri de la buget ecuatia e mai simpla, vine de la faptul ca sunt bani la buget pentru ei si trebuie tinut pasul cu restul societatii. Este iarasi vorba de respect fata de oameni dar sa nu intelegeti ca asta se intampla din "bunatatea" conducatorilor. Au vazut ca nu e alta cale. O tara unde populatia nu are suficienta putere de cumparare e una condamnata la saracie, decadere si probleme sociale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate