Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri Hyundai Tucson

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cand masinile tale sunt ascutitori cu motor de pana in 2 litri, nu te intereseaza consumul. Daca te urc in X5 cu motor V8 ca la americani sa vezi cum apreciezi consmul de diesel mai bine :) Referitor la consum, nu poti scoate super-consumuri cu un SUV maricel. AWD, Aerodinamica, greutate totul e impotriva ta. Ca si referinta comparatie un Seria 5 xdrive cu motor de 3 litri scoate la consum mediu cam 2-3 litri in minus fata de un X5 cu acelasi motor.

#20
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Colegule, doua dintre ascutitorile mele sunt fix doua BMW-uri cu motoare de 3000cmc. Unul SUV cu x-drive si unul este chiar un 5, fara x-drive.
Te-ai apucat si tu sa vinzi castraveti la gradinar? :D :P

Ca fapt divers, am scos consum de aproape 30% cu benzina, 2 litri aspirat :D

Acum, indiferent despre care dintre cele doua BMW as vorbi, consumul este sensibil la fel. Una e manuala in 6 trepte si 4x4, cealalta e automata in 8 si doar cu tractiune spate. Extern la ambele scot in jur 7-8 sau peste iar in oras undeva pe la 10 intr-un oras de provincie unde nu prea ai unde sa-i dai talpa.

Ma uit pe consumuri similare la masini similare cu Tucsonul si fie ca e vorba de Nissan, Renault, Ford... toate tot cam atat papa. Asa ca afirmatia cum ca Tucsonul consuma aberant de mult este aberant de falsa.

@filipxxx, subscriu la ce zici cu SUV maricel, aerodinamica, greutate si sa nu uitam, important este si stilul de conducere. Cu acelasi x5 un amic de-al meu nu scade sub 14% in oras iar eu mai mult de 11 nu trec. Deci...

#21
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Eu am precizat o chestie. "Consum in oras" e o formulare extrem de imprecisa. In Oradea iti garantez ca nu o sa am "consum in oras" ca voi in Bucuresti, cu fix aceeasi masina. Daca ma duc eu in Bucuresti n-o sa am acelasi consum cu aceeasi masina. Cu acelasi stil de conducere. Am mai spus asta: consumul in oras e relevant doar pentru un anumit traseu si intr-un anumit oras, traseu pe care il faci cu diferite masini. Desi stiu ca se discuta intens despre "consum in oras", in realitate e o ceva extrem, extrem de variabil si irelevant daca nu e facut cu cap.

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Intamplator sunt chiar in Oradea acum si pot sa spun ca traficul este foarte lejer comparativ cu estul extrem al Romaniei. E drept, nu am fost la o ora de varf dar chiar era mega lejer. Doar la mall era full de masini.

#23
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Eu sunt din Oradea, dar m-am mutat de ceva vreme. Ai mei sunt inca acolo. De aia spuneam de Oradea, pentru ca e lejer fata de Cluj de ex, sau fata de Bucu.

Daca stai in Bucuresti mai spre periferie si ai un job tot mai spre periferie si in drumul tau zilnic ocolesti centrul, si daca ai un Opel 1.4 benzina, cand o sa ii spui altuia cu aceeasi masina care strabate zilnic centrul orasului ce consum ai, o sa se enerveze ala. Daca spui "consum in oras" fara sa spui pe unde mergi prin oras, deja e irelevant. Daca ai Opel 1.4 benzina si locuiesti in Pitesti si treci zilnic centrul, s-ar putea sa ai consum mai mare decat unu din Bucuresti care nu traverseaza centrul. Deci de aia spun ca e o informatie prea putin relevanta.

Cred ca cel mai aspropiat de adevar rezultat il poti avea uitandu-te pe spritmonitor.de si adaugand sau scazand ~0.5 l in functie de zona in care locuiesti in Romania si de traseul pe care il ai preponderent.

#24
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Reactor2015, on 23 iulie 2018 - 14:44, said:

Colegule, doua dintre ascutitorile mele sunt fix doua BMW-uri cu motoare de 3000cmc. Unul SUV cu x-drive si unul este chiar un 5, fara x-drive.
Te-ai apucat si tu sa vinzi castraveti la gradinar? :D :P

Ca fapt divers, am scos consum de aproape 30% cu benzina, 2 litri aspirat :D

Acum, indiferent despre care dintre cele doua BMW as vorbi, consumul este sensibil la fel. Una e manuala in 6 trepte si 4x4, cealalta e automata in 8 si doar cu tractiune spate. Extern la ambele scot in jur 7-8 sau peste iar in oras undeva pe la 10 intr-un oras de provincie unde nu prea ai unde sa-i dai talpa.

Ma uit pe consumuri similare la masini similare cu Tucsonul si fie ca e vorba de Nissan, Renault, Ford... toate tot cam atat papa. Asa ca afirmatia cum ca Tucsonul consuma aberant de mult este aberant de falsa.

@filipxxx, subscriu la ce zici cu SUV maricel, aerodinamica, greutate si sa nu uitam, important este si stilul de conducere. Cu acelasi x5 un amic de-al meu nu scade sub 14% in oras iar eu mai mult de 11 nu trec. Deci...

Arata-ne si noua minunea de X5 cu cutie manuala si motor de 3 litri te rugam. Multumesc anticipat. Dar sa fie la dimensiune 1 la 1 ca alea cu telecomanda nu se pun.

 Reactor2015, on 23 iulie 2018 - 14:44, said:

Colegule, doua dintre ascutitorile mele sunt fix doua BMW-uri cu motoare de 3000cmc. Unul SUV cu x-drive si unul este chiar un 5, fara x-drive.
Te-ai apucat si tu sa vinzi castraveti la gradinar? :D :P

Ca fapt divers, am scos consum de aproape 30% cu benzina, 2 litri aspirat :D

Acum, indiferent despre care dintre cele doua BMW as vorbi, consumul este sensibil la fel. Una e manuala in 6 trepte si 4x4, cealalta e automata in 8 si doar cu tractiune spate. Extern la ambele scot in jur 7-8 sau peste iar in oras undeva pe la 10 intr-un oras de provincie unde nu prea ai unde sa-i dai talpa.

Ma uit pe consumuri similare la masini similare cu Tucsonul si fie ca e vorba de Nissan, Renault, Ford... toate tot cam atat papa. Asa ca afirmatia cum ca Tucsonul consuma aberant de mult este aberant de falsa.

@filipxxx, subscriu la ce zici cu SUV maricel, aerodinamica, greutate si sa nu uitam, important este si stilul de conducere. Cu acelasi x5 un amic de-al meu nu scade sub 14% in oras iar eu mai mult de 11 nu trec. Deci...

Una e manuala si 4x4 adica x5 ul imaginar, iar cealalta automata adica 5 arul.
Intr-adevar, consumul o fi sensibil la fel avand in vedere dimensiunea paralela in care exista cele doua. Altfel un x5 de 3 litri consuma cum a zis colegul filip  2 3 litri in plus fata de un 5 ar, care are cx de limuzina si vreo 400 de kile mai putin.

#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Drept pedeapsa ia si mai citeste o data ;)
Unde am zis eu ca am X5?

Si nu mai cita aiurea de doua ori aceeasi postare :)

#26
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Uite ce ai postat mai sus, poate ai nevoie de niste ochelari :
" am 2 BMW uri cu motor de 3000,  unul suv cu x drive, cealalta 5-ar fara x drive" , apoi scrii mai jos "una e manuala in 6 trepte si 4x4, cealalta automata cu 8 trepte si tractiune spate".
Chiar si pt cineva cu retard mintal este usor de dedus din cele doua fraze ca aia cu xdrive e manuala si e suv. Daca tot minti, macar fii mai atent cum postezi ca nu toti conduc Logan si cred ca Cielo cu eleron e Subaru Impreza.
Mai bine lasa Bmw urile imaginare pt cei care au si zi-ne daca ai gasit jante aftermarket pentru Tucson.

Edited by cavaliere, 23 July 2018 - 23:53.


#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ok, iti mai spun, mai citeste odata.
Te suspectez ca nu esti roman, ca alta explicatie nu am.
Si esti si obraznic...

#28
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Hai ca nu mai ai replica. Recunoaste ca te-am prins cu minciuna si gata. Explica-ne din cele 2 fraze de la postul 26 ce reiese si spune de fapt ce masina conduci.

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este vorba de X3 omule. Daca mi-ai fi urmarit postarile de mai demult ai fi stiut deja asta. Dar nu ai ce face si te mananca de-un flame de numa-numa.
Mergi si vezi-ti de treaba ta si nu te mai baga in seama aiurea unde nu ai niciun rost ;)
Ma faci sa-ti pun o poza cu ambele masini, cu capota ridicata si cu un mesaj din ala ca pentru Dragnea la numar :D

#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am spus de X5, cavaliere a dedus de X5 chiar daca ai X3 cu motor de 3 litri acasa. Comparatia cu X3 nu e corecta, dar nu e locul sa vorbim de Xuri aici. Ce ziceam ramane valabil, la acelasi motor si cutie si cutie e fizic imposibil sa consumi mediu la fel cu o masina mai mare, mai grea, mai putin aerodinamica. Pure fizics :)

#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Corect tot ce spui.
Si putini inteleg ca putere mai mare înseamnă și consum mai mare.
Spun de Tucson ca are consum mare dar îl compara cu masini cu 300kg mai usoare, mai secunde și cu cel putin 50 de cai mai puțin.

#32
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Pai Tiguanul, x3-ul au aceeasi greutate cu Tucsonul si consuma mult mai putin.
Si te rog pune ultimele 7 caractere din seria aia de sasiu de la x3 de 3000 cmc cu cutie manuala, sa vad si eu minunatia. x3 f25 nu a avut manual pe 3 litri motorina, cutie manuala gasesti la x3 f25 doar pe motorizarile de 2 litri.
Si ca fapt divers, daca ai probleme de coerenta in exprimare, nu e vina noastra. Alta data inainte sa postezi, verifica ce scrii.

#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
E83 din 2007.
Chiar nu vrei sa fii băiat elegant si sa mai lași partzurile?
Pot să spun că agresivitatea ta tine deja de patologic. Chiar ai o problema.

X3 e mai greu. Uită-te după COC nu după ce spune lumea pe net ;)

Edited by Reactor2015, 24 July 2018 - 12:25.


#34
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Reactor2015, on 24 iulie 2018 - 12:24, said:

E83 din 2007.
Chiar nu vrei sa fii băiat elegant si sa mai lași partzurile?
Pot să spun că agresivitatea ta tine deja de patologic. Chiar ai o problema.

X3 e mai greu. Uită-te după COC nu după ce spune lumea pe net Posted Image

Deci tu compari o masina din 2007 care e euro 4 cu un Tucson euro 6 cu motor jumatate cilindree si ti se pare ca nu consuma mult Tucson? Esti mare expert, ce sa zic.
Compara cu un Tiguan 2017 2.0 tsi si vezi ca ala consuma minim 2 3 litri mai putin decat Tucsonul. Compara cu un x3 f25 2017 si vezi ca si ala are consum mai mic decat Tucsonul la performante mult mai bune si motor de 2000, nu 1.6.
Pana si Tucsonul diesel 2.0 are consum mai mare decat concurenta directa cu motoare tot de 2.0.
Pana si comparatia x3 din 2007 euro 4 cu un f10 automat euro 5 este total deplasata. Dar trolleaza cat doresti, mie imi place sa iti citesc ineptiile.

#35
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Here we go again... Ti-am zis eu ca la tine e patologic Posted Image Crezi ca am cum sa rezolv situatia asta eu? In niciun caz, sunt doctor de masini, nu de oameni.

Masinile astea Hyundai consuma in draci. "Ie" fiță Posted Image


L.E. Skoda Karoq, are consum la versiunea 4x4, 1,5tsi si 150cp de 4,8 extraurban, 6,5 urban si 5,4 mixt. Am facut test cu ea, 12% a fost consumul. Ei zic ca are 1400kg(Tucson in versiunea 1,6tgdi 4x4 DCT are 1700kg), ceea ce este foarte greu de crezut. Cu siguranta are mai mult si consumul sub nicio forma nu este ala. Nici la diesel nu scoti un asemenea consum in conditii normale de utilizare. 300kg diferenta de greutate intre doua masini aproape identice ca dimensiuni? Niciodata. Pur si simplu nu ai cum mai ales ca Skoda nu e vreo masina cu caroserie din aluminiu ci tot o fieroaica lowcost.
Acelasi test cu Hyundai Kona 1,7t-gdi 4x4 si DCT, 10% consum in test. Fix motorul si transmisia de pe Tucson doar ca masina este mai micuta si mai usoara.
Asa ca... "mințesc" mult astia. Am avut Octavia 2.0tdi 140cp PD cu DSG Elegance si imi lua un 7 in oras si nu 5-6 in afara la stilu meu de condus. Iarna putin mai mult. Si repet, era diesel si PD. Commonrail-ul care i-a urmat a fost mai gurmand.

Edited by Reactor2015, 24 July 2018 - 19:01.


#36
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Serios? Consuma in draci? Chiar si cel de 2L. Eu am fost cu el, modelul actual, si mi-a placut f mult. Nu stiai in niciun moment ca ai Diesel sub capota. Rontzaitul era absent.

Nu am mers destul ca sa pot face un consum, nici macar ca idee...

Cica noul 2L Diesel e mai rafinat si i-au pus cutie cu 7 viteze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate