Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

alegere sistem audio pt muzica clasica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#37
valeria m

valeria m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 02.01.2007
Iti multumesc foarte mult. Le multumesc tuturor. Chiar o sa merg sa ascult cateva. E mai bine asa decat sa cumpar ceva si apoi sa nu-mi placa. Se pare ca sistemele Yamaha sunt preferate de cei mai multi forumisti. Am sa le incerc, dar ma intereseaza si Philips care ofera multe posibilitati si din ceea ce am mai ascultat stiu ca are un sunet plin si profund, radiofonic si eu asa ceva imi doresc. Inca o data, multumesc.

#38
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Nu-i problema de preferinte, ci pur si simplu, in aceste momente, Philips nu mai construieste sisteme hi-fi ci se rezuma doar la niste modele de mini/micro sisteme...

Intr-adevar, acel model propus de dvs, pare a fi cea mai indicata solutie dintre mini/micro sistemele din acea gama de pret, dat fiind faptul ca are posiblitati de control bas si treble cum ati dorit, ceea ce n-am vazut la alte sisteme de acest fel, are posibilitati de conectare "la zi", ma gandesc in primul rand la Bluetooth (si NFC), e dotat cu mid-woofere de 13cm, desi toti concurentii pe care-i cunosc eu au difuzoare mai mici, de 10 - 11cm.
Ramane de vazut si cum se aude...

#39
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011

 valeria m, on 28 ianuarie 2015 - 16:38, said:

Iti multumesc foarte mult. Le multumesc tuturor. Chiar o sa merg sa ascult cateva. E mai bine asa decat sa cumpar ceva si apoi sa nu-mi placa. Se pare ca sistemele Yamaha sunt preferate de cei mai multi forumisti. Am sa le incerc, dar ma intereseaza si Philips care ofera multe posibilitati si din ceea ce am mai ascultat stiu ca are un sunet plin si profund, radiofonic si eu asa ceva imi doresc. Inca o data, multumesc.
Chiar ar fi bine sa asculti mai intai un amplificator stereo / receiver Yamaha, pentru ca genu asta de aparate au un sunet mai particular si poate nu-ti place cum suna, ca nu oricui ii place yamaha.
Ar fi chiar pacat sa cumperi un amplificator fara proba si sa ajungi mai tarziu la concluzia ca de fapt nu e ceea ce ti-ai fi dorit in realitate, ca de fapt ti-ai fi dorit un sunet mai plin, mai cald sau mai domol etc. Prin urmare, cea mai buna solutie e sa mergi intr-un magazin de profil sau mai multe chiar daca faci cateva drumuri in plus si sa incerci cateva amplificatoare stereo ( nu receivere AV ) + cateva perechi de boxe de raft, sa-ti duci si cateva CD-uri mai pretentioase si sa le asculti cu atentie fara sa te grabesti. Oricum, realitatea e ca la un asemenea buget daca mergeai pe varianta SH ieseai mult mai bine, da daca nu te pricepi si nu stii exact ce vrei sa cumperi si de unde sa cumperi, obligatoriu cu proba si sa ai si posibilitatea sa verifici aparatele inauntru, te poti pacali. Depinde si de noroc, uneori chiar nu merita cumparate scule noi. Singura varianta hi-fi e cea alcatuita din doua boxe de raft + un amplificator stereo dintre marcile consacrate in domeniu, ca nad, denon, harman, yamaha, pioneer, onkyo etc, de exemplu un amplificator stereo Pioneer mai simplu costa undeva pe la 700 de lei. Nu-i cea mai buna scula hi-fi, da bate oricand un microsistem sau sistem 5.1, nici nu se compara. Doua boxe de raft gasesti pe la 3-400 de lei, sau daca mai ridici un pic bugetul poate iti iei doua boxe de podea desi alea de raft ar fi mult mai recomandate la un buget mai redus. Fereste-te din start de marci ca Akai indiferent ca-i vorba de amplificatoare/receivere, boxe, sisteme etc. Akai-ul vechi e o alta poveste. Si daca vrei calitate pana la capat, trebuie sa pui accentul si pe sursa de redare, altfel ampliful si boxele pot suna destul de prost, uneori chiar foarte prost. Ar fi ideal daca ai folosi un pickup, un cd-player( astea se pot cumpara si SH, cu proba ), sau macar un dvd-player, sistem, combina etc cu iesire optica, asta daca ai si la amplif o intrare optica. Receiverele AV au, din pacate pe partea de sunet stau mai prost decit amplificatoarele stereo. Daca ai un cd-player, il pui din start pe auxiliar. Cabluri RCA bunicele gasesti incepand de la 20-30 de lei, pt a putea conecta cd-playerul la statie, cablurile de boxe le primesti impreuna cu boxele.

#40
valeria m

valeria m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 02.01.2007

 Protopopeus, on 28 ianuarie 2015 - 16:46, said:

Nu-i problema de preferinte, ci pur si simplu, in aceste momente, Philips nu mai construieste sisteme hi-fi ci se rezuma doar la niste modele de mini/micro sisteme...

Intr-adevar, acel model propus de dvs, pare a fi cea mai indicata solutie dintre mini/micro sistemele din acea gama de pret, dat fiind faptul ca are posiblitati de control bas si treble cum ati dorit, ceea ce n-am vazut la alte sisteme de acest fel, are posibilitati de conectare "la zi", ma gandesc in primul rand la Bluetooth (si NFC), e dotat cu mid-woofere de 13cm, desi toti concurentii pe care-i cunosc eu au difuzoare mai mici, de 10 - 11cm.
Ramane de vazut si cum se aude...

Am cercetat atat cat am putut. Eu nu aveam bani decat pt ceva modele asiatice neperformante dar care se auzeau bine. Totusi nici asa nu puteam sa cumpar tot sistemul dintr-odata. Pe de alta parte nu sunt adepta SH-urilor. Playere  asiatice am tot avut,: MASH Panasonic, Sanyo, Sony, Samsung. Desigur nu o combina. Asa ca am riscat si am comandat micro sistemul Philips BTD 7170/12 de care v-am mai vorbit. Din pacate, sau poate din fericire, pana m-am gandit eu s-a terminat stocul de la Altex si Megagalaxy asa ca am cumparat de la o firma cu sediul in Ungaria - Extreme Digital de la care mai achizitionasem aparatura electrocasnica si care este f. serioasa. Dar nu era la acelasi pret ci cu 125 lei in plus, adica 1123 lei. Asta e. Acum am sistemul. Ei zic in prospect ca ar fi un "home theater". Cert este ca accepta DVD, DVX, are conexiune HDMI care functioneaza perfect. Sunetul este minunat, asa cum l-am vrut. Are basi f f puternici si sunet amplu. Nu a trebuit sa reglez nimic. Radio excelent, Philips fiind o marca cu traditie. Pt CD player piesele de incercare au fost Valsul nr 2 de Shostakovici, CD Otis Redding, CD concert de pian Lang Lang iar acum vad pe televizor un DVD concert-gala in onoarea lui Bruce Springsteen 2013 Los Angeles. Imagine si sunet super. In ce priveste Otis Redding aveam senzatia ca se afla in incapere cu ale sale "girls". Am totusi si cateva nemultumiri dar ele se datoreaza nestiintei mele. Nu pot sa stabilesc conexiunea Bluetooth si ca urmare nici functia NFC desi telefonul meu este LG3 si este compatibil. Mai trebuie sa studiez problema. De asemenea nu stiu cum sa manipulez piesele de pe un stick (sa ascult numai ce vreau, nu inseriat).  De studiat si asta. Sunt f. multumita si va multumesc din nou tuturor.

#41
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Motanu13, on 29 ianuarie 2015 - 16:55, said:

Nu-i cea mai buna scula hi-fi, da bate oricand un microsistem sau sistem 5.1, nici nu se compara.
Depinde de sistem, un Pioneer P2 DAB ofera destula calitate audio intr-un format compact. Altii cumpara popularul Denon M39/M40 sau un Yamaha Pianocraft, din simplu motiv ca o combinatie entry-level gen NAD/Monitor Audio sare de 10.000 RON si e Made in China, nici nu mai are rost sa comentez alternative mai scumpe pentru ca fidelitatea muzicala creste asimptotic odata cu pretul. Mai e avandul real ce se face in convertoarele analog-digital an de an, plus se constata o tendinta de inlocuire a CD-ului si de conectare la PC.

E ca si la bere - majoritatea bea bere la PET din porumb, si atunci un doppelbock de calitate devine extrem de greu de gasit prin partile astea.

#42
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 AMDG, on 20 august 2015 - 07:38, said:

Altii cumpara popularul Denon M39/M40 sau un Yamaha Pianocraft, din simplu motiv ca o combinatie entry-level gen NAD/Monitor Audio sare de 10.000 RON si e Made in China,

de exemplu :

NAD C316 BEE + Monitor Audio MR-2 = 2 480 lei

#43
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 bibiaudiofil, on 20 august 2015 - 14:24, said:


de exemplu :

NAD C316 BEE + Monitor Audio MR-2 = 2 480 lei

Hai sa comparam mere cu mere, pentru ca un mini-sistem are si un player inclus si un tuner, ba chiar unele bat recordul la capitolul conectivitate si renunta de tot la formatul CD (  care are oricum soarta casetelor, sa nu zic dischetelor ). Si asa ajungem la un NAD 356 BEE cu modulul USB DAC ce acum a crescut la pret odata cu cursul USD, ba chiar la niste boxe MA Silver ce se preteaza mai bine pentru amplificatorul in cauza, era sa uit telecomanda NAD

Daca inainte maxim de comoditate era PC fanless plus DAC asincron, lucrurile au devenit mai complicate odata cu aparitia network playerelor sau a mini-sistemelor ce le includ din simplul motiv ca DAC-urile devin tot mai bune si sistemele tin circa 10 ani ( deh, acum sunt made in China, daca ai folosi boxe Elac made in Germany pretul ar sari si mai sus ). Ce ma deranjeaza e obsesia pentru integrarea cu smartphone/tableta, un alt dispozitiv gandit sa il folosesti putini ani.

Sa nu uitam estetica - multa lume prefera boxele cu furnir lemn sau lacuite, si eventual o interfata pe ecran in locul butoanelor clasice.

Si ca sa revin la subiect, tu ai prefera Denon, Pioneer, Yamaha sau altceva la capitolul mini/microsisteme ca recomandare pentru cineva comod ?

#44
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Si pana la urma in ce scop profanarea topicului ?!!!
Ca eu unul nu m-am prins...

Ca sa comparam mere cu mere, dar exemplificam prin NAD 365BEE, un monstru, comparativ cu o jucarie din aia de microsistem, si calitativ, si cantitativ, respectiv MA Silver care-s la ani lumina in fata unei perechi de boxulice Yamaha sau aducand drept argument in favoarea microsistemelor faptul ca au player (nu toate ) sau tuner (nu toate), dar imediat precizand ca acestea-s pe moarte, inutile ?!

Pa mina m-a batut "coerenta" din postul anterior...

Edited by Protopopeus, 20 August 2015 - 15:47.


#45
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 AMDG, on 20 august 2015 - 14:52, said:


Hai sa comparam mere cu mere, pentru ca un mini-sistem are si un player inclus si un tuner, ba chiar unele bat recordul la capitolul conectivitate si renunta de tot la formatul CD (  care are oricum soarta casetelor, sa nu zic dischetelor ). Si asa ajungem la un NAD 356 BEE cu modulul USB DAC ce acum a crescut la pret odata cu cursul USD, ba chiar la niste boxe MA Silver ce se preteaza mai bine pentru amplificatorul in cauza, era sa uit telecomanda NAD

Exagerezi foarte tare ( bine, vad ca preferi sa-i dai inainte in loc sa admiti ca ai exagerat ). Boxele minisistemului Denon ( SC-M 39 ) sunt mult mai slabe si decat Magnat Monitor Supreme 202 - aproximativ 650 lei ). MA Silver sunt la o galaxie distanta fata de boxele minisistemului Denon indicat de tine.

Daca te apuci sa intorci totul asa cum vrei tu, pot si eu sa-ti propun urmatoarea configuratie :

Yamaha R-N 500 ( ca sa nu mai ai probleme cu telecomenzi si conectivitate - merge si cu telecomanda inclusa si cu aplicatia pentru smartphone / tableta ) - 2400 lei
Heco Victa 301 - 800 lei

Total = 3200 lei ( sunet la o galaxie distanta de minisistem )

CDuri nu prea mai cumpara nimeni, daca tii neaparat gasesti o gramada de playere la preturi de nimic si iesi optic sau coaxial in Yamaha.

 AMDG, on 20 august 2015 - 14:52, said:


Si ca sa revin la subiect, tu ai prefera Denon, Pioneer, Yamaha sau altceva la capitolul mini/microsisteme ca recomandare pentru cineva comod ?

Nu ai revenit la nici un subiect, i-ai raspuns cuiva cu o intarziere de circa 6 luni, poate si-o fi luat ceva sa asculte muzica, intre timp ...

 AMDG, on 20 august 2015 - 14:52, said:


Daca inainte maxim de comoditate era PC fanless plus DAC asincron, lucrurile au devenit mai complicate odata cu aparitia network playerelor sau a mini-sistemelor ce le includ din simplul motiv ca DAC-urile devin tot mai bune si sistemele tin circa 10 ani ( deh, acum sunt made in China, daca ai folosi boxe Elac made in Germany pretul ar sari si mai sus ). Ce ma deranjeaza e obsesia pentru integrarea cu smartphone/tableta, un alt dispozitiv gandit sa il folosesti putini ani.


Este destul de probabil sa nu mai gasesti CDuri peste 10 ani in magazine ( probabil ca vei mai gasi doar in anticariate ). Solutia cu un mini PC fanless + DAC asincron USB mi se pare cea mai eleganta si comoda si acum, nu doar in trecut, este mult mai performanta decat majoritatea networkplayerelor de pe piata si mult mai flexibila.

 AMDG, on 20 august 2015 - 14:52, said:


Sa nu uitam estetica - multa lume prefera boxele cu furnir lemn sau lacuite, si eventual o interfata pe ecran in locul butoanelor clasice.


Asa este, sa n-o uitam !  Boxele minisistemului Denon ( SC-M 39 ) n-au vazut in viata lor furnirul de lemn sau lacul.

#46
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 bibiaudiofil, on 20 august 2015 - 16:00, said:

Daca te apuci sa intorci totul asa cum vrei tu, pot si eu sa-ti propun urmatoarea configuratie :

Yamaha R-N 500 ( ca sa nu mai ai probleme cu telecomenzi si conectivitate - merge si cu telecomanda inclusa si cu aplicatia pentru smartphone / tableta ) - 2400 lei
Heco Victa 301 - 800 lei

Total = 3200 lei ( sunet la o galaxie distanta de minisistem )
Hai sa intru in joc, obiectivul final fiind cel mai bun raport calitate-pret in era digitala. O combinatie care suna si mai bine decat cea indicata de tine ar fi un amplificator NAD D3020 si niste boxe Monitor Audio Silver 1, pe care le poti scoate sub 4000 RON ( are si telecomanda si poti face si streaming de pe smartphone pentru ca vrand nevrand cele clasice dispar). Unde mai pui ca poti alege un furnir de cires la boxe sa se asorteze cu mobila :)

Pc-ul fanless e interesant pentru ca poti avea acum unul cu dimensiuni extrem de reduse si cu o placa video ok incorporata in procesor, plus o sursa stabilizata "äudiofila" de exemplu de la HDplex. mai pui un monitor de 32" de la Benq sa zicem si ai ceva relativ decent.

P.S. Poti opta pentru finisajul lacuit negru ce e nitel mai scump si te bagi la egalitate cu Yamaha Pianocraft :)

 Protopopeus, on 20 august 2015 - 15:47, said:

NAD 365BEE, un monstru,
...  pe cale de disparitie, cu toate ca are optional un modul USB DAC. Amplificatorul viitorului e o jucarie digitala ce se conecteaza wireless la PC/smarphone/internet  din simplul motiv ca lumea va fi prea comoda ca sa deschida pana si PC-ul clasic.

#47
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 AMDG, on 21 august 2015 - 07:14, said:

Hai sa intru in joc, obiectivul final fiind cel mai bun raport calitate-pret in era digitala. O combinatie care suna si mai bine decat cea indicata de tine ar fi un amplificator NAD D3020 si niste boxe Monitor Audio Silver 1, pe care le poti scoate sub 4000 RON ( are si telecomanda si poti face si streaming de pe smartphone pentru ca vrand nevrand cele clasice dispar). Unde mai pui ca poti alege un furnir de cires la boxe sa se asorteze cu mobila Posted Image

Ai rezolvat problema mult sub cei minim 10,000 lei pe care i-ai indicat la primul post. Sunt de acord cu tine !

Edited by bibiaudiofil, 21 August 2015 - 07:45.


#48
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
AMDG, si pana la urma tot nu ne spui de ce-ai dezgropat topicul ?!

Ca sa aperi cauza microsistemelor dar pana la urma ajungi tot la amplificator stereo + o pereche de boxe separate, adica NAD D3020 + Silver 1 ?
Singura problema aici ar fi ca nu cumpara nici tata mare jucaria aia de la NAD atata timp cat vede pe ea o putere de consum de 15W, decat sa-si amplifice niscaiva casti poate. Si nu in situatia in care exista Marantz PM6005 pe la acelasi pret sau BC Acoustique EX-222, ceva mai ieftin, ambele avand DAC inclus, deci intrari digitale multiple iar al doilea chiar si Bluetooth.

Oricum ar fi, nu stiu care-i treaba cu sistemul acela de 4000lei, in conditiile in care noi, in acest topic, am avut un buget in jurul a 1000lei...

Treaba cu PC-ul fanless ce treaba are cu topicul nostru ?
Am auzit si noi ca s-a inventat PC-ul, chiar si de faptul ca poate fi configurat fanless, unii dintre noi chiar si folosesc asa ceva, de vreo 10 ani.

Nu trebuie sa te-apuci sa discuti....discutii, doar din plictiseala, despre ce-i pe cale de disparitie si ce nu-i, despre tendintele omului modern, etc., in cadrul acestui topic, eventual deschide altul si propui acolo teme de discutie.

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Protopopeus, on 21 august 2015 - 08:21, said:

AMDG, si pana la urma tot nu ne spui de ce-ai dezgropat topicul ?!
Pentru propriul upgrade, insa in prezent mai sunt inca pasi de facut pentru tranzitia la epoca post-CD si lucrurile nu sunt inca puse la punct, mai ales pe partea de comunicare wireless si marturisesc ca am ezistat intre estetica unui mini-sistem si calitatea sunetului care e evident mai slaba. O sa-ti urmez sfatul si nu o sa mai poluez topicul, si voi deschide unul in momentul cand vor aparea noi echipamente relevante discutiei ( imi amintesc ca acum cativa ani m-am duelat in replici pro - USB pentru ca se toti proslaveau CD-ul, si acum e la fel cu produsele gen network playere, ce se mai schimba omul ... )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate