Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ce afacere rentabila se poate face cu 1000 lei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#109
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

View PostBenderbut, on 13 februarie 2015 - 19:47, said:

Sunt de parere ca aceste ''gainarii'' gen comercializare de prajituri facute acasa si altele de acest gen reprezinta unica sansa pentru un profit , necesita mai multe cunostiinte de marketing decat prelucrarea produselor in sine . Cu cat mai putin costa un produs cu atat sunt mai multe sanse sa se vanda mai repede si ca multi oameni sa cumpere ''gainaria''.

Daca o" gainarie" cum ziceti dvs " reprezinta unica sansa pentru un profit"... atunci dati-ne astfel  de" gainarii ", iar de marketing ne ocupam noi  ...  hai sa reinventam  seara de seara ,sau zi de zi (in timpul liber al fiecaruia ,pentru a nu ne forta)  si credeti-ma ca o sa fie bine , eu cel putin as putea asigura (garanta) un loc de munca in fiecare localitate din tara... deci eu...cati  someri,meseriasi , etc, etc, as putea angaja (cu forme legale )...? Spun-ti  dvs  Nu ar fi posibil...? (eu oricum o sa va raspund in timp)

#110
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

View Posttopital, on 14 februarie 2015 - 00:36, said:


Chiar Benderbut, propune tu altceva !
Eu spre exemplu ,imi propun sa creez un loc de munca in fiecare localitate din tara ...ma crezi?!! .Nu spun domeniul si iti  garantatez ca este posibil.,

#111
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Cu 1000 lei?

#112
gabrielamirela28

gabrielamirela28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.02.2015
Topital,traiasca- ti creierasu'_asta am zis- o cu drag,mi-ai dat o idee de milioane!_ in leg cu un loc de munca in fiecare localitate a tarii! Peste câteva zile te anunț ce- am reușit!

#113
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Posttopital, on 14 februarie 2015 - 01:52, said:

Chiar Benderbut, propune tu altceva !
Eu spre exemplu ,imi propun sa creez un loc de munca in fiecare localitate din tara ...ma crezi?!! .Nu spun domeniul si iti  garantatez ca este posibil.,
Uite, vezi ce ai generat ? Acum asta ti-a furat ideea ...

View Postgabrielamirela28, on 14 februarie 2015 - 15:57, said:

Topital,traiasca- ti creierasu'_asta am zis- o cu drag,mi-ai dat o idee de milioane!_ in leg cu un loc de munca in fiecare localitate a tarii! Peste câteva zile te anunț ce- am reușit!

Posted Image Posted Image

Edited by Benderbut, 14 February 2015 - 17:17.


#114
gabrielamirela28

gabrielamirela28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.02.2015
N- am furat ideea in totalitate pt ca topital nu ne- a spus domeniul. Am început dej a de azi, săptămâna viitoare va spun rezultatele. Nici eu nu va zic domeniul ,sâc!

#115
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

View Postdanielavram, on 14 februarie 2015 - 15:30, said:

Cu 1000 lei?
Intr-adevar cu 1000 lei, se poate incepe

#116
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Ma bucur pentru Gabriela pt ca prelucreaza idei ,si ...cinste ei ! M-as bucura ca marca "topital' +Gabriela sa stea la baza dezvoltarii unei afaceri  la scara nationala ,daca nu mai mult.
Domeniile in care se pot face sunt multiple ("nu mi-a furat ideea")...deasemeni temele sunt nenumarate...
P.S  ... trebuie "mereu sa reinventam" (cu totii)

Eu deja ma gansesc  la  o afacere planetara (cum s-o  pun in practica ).

Edited by topital, 15 February 2015 - 14:22.


#117
gabrielamirela28

gabrielamirela28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.02.2015
Eu zic sa-ncepi din România. Sunt primul doritor.Ce - mi oferi?Chiar vreau sa colaboram daca ideea e pe bune! [email protected]

#118
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

View Postgabrielamirela28, on 15 februarie 2015 - 16:07, said:

Eu zic sa-ncepi din România. Sunt primul doritor.Ce - mi oferi?Chiar vreau sa colaboram daca ideea e pe bune! [email protected]
In functie de  ceea ce reusesti cu" locurile de munca " ( asta nu ca ar face parte din test...autocomplectandu-ti cv-ul" public live") oricum ramai 0 potentiala colaboratoare 100 % ... vom colabora !Altii   daca au idei  ... le tin doar pentru ei/ele ,cu exceptia celor care mi-au mai sugerat cate ceva si oricum le multumesc.
Domenii inovatoare sunt multiple ,si... hai sa mai facem publica o tema(  sunt destule +  si pentru  altii)... de fapt ramane tot  cea legata de locurile de munca "pe planeta"angajarea tuturor somerilor si disparitia somajului ...macar sa gaseasca cineva rezultat la aceasta tema ...si sa concuram !sau... sa nu mai putem desfiinta vre-un" loc de somer" ,pentru ca nu mai exista...!
Vezi ...ca deja  noi colaboram  public si in sector privat_in timp  ?Avem deja un subiect comun facut public , pentru localitatile din tara +interes mondial

Edited by topital, 16 February 2015 - 14:28.


#119
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Adica ai rectificat putin tema topicului din ''Afacere rentabila cu 1000 de lei '' in ''Afacere rentabila cu 1000 de lei la nivel planetar sa dispara tot somajul de pe planeta''

Nu imi vine nimic in minte Posted ImagePosted ImagePosted Image

#120
gabrielamirela28

gabrielamirela28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.02.2015
Cei care au idei si vor sa le puna in practica nu zic pt ca se tem de concurenta e ceva normal.Pt persoanele care accepta oferta mea de lucru eu le dau de la mine 400 lei pt a putea sa înceapă.Atât au nevoie plus munca.Eu am fonduri pt 21 de persoane.Am contactat azi câteva din toate colturile tarii,deseară la ora 22 intru sa va zic cu cați am reușit sa stabilesc colaborare .

#121
gabrielamirela28

gabrielamirela28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.02.2015
La 4 persoane le- am propus azi afacerea,una nu vrea ,doua se gândesc si ma suna sa- mi zică,una a acceptat,rămâne sa discutam detaliile. I- am zis ca eu îi dau banii pt început 400 lei,chiar e incantata,sper ca va ieși ceva frumos.Si voi continua in fiecare zi sa fac asta.

#122
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 28.08.2010

View Postgabrielamirela28, on 16 februarie 2015 - 22:11, said:

La 4 persoane le- am propus azi afacerea,una nu vrea ,doua se gândesc si ma suna sa- mi zică,una a acceptat,rămâne sa discutam detaliile. I- am zis ca eu îi dau banii pt început 400 lei,chiar e incantata,sper ca va ieși ceva frumos.Si voi continua in fiecare zi sa fac asta.
despre ce e vorba mai exact

#123
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 28.08.2010

View PostWordOfTanks, on 16 februarie 2015 - 22:15, said:

Da PM, scrie pe forum.
aa faza cu telefonul .. cine da 400 dolari pe un telefon dala in fine. daca vrei un business le bani putini parerea mea sa iti iei o masina de.tuns si o foarfeca si mergi la somaj daca nu lucrezi si faci un curs de frizer su tunzi acasa :)

#124
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
O idee, cel putin sezoniera, valabila la tara:
Cumperi cateva incubatoare. Cumperi oua. Pui ouale la incubatoare, la o saptamana diferenta.
O sa scoti pui, acestia pot fi vanduti destul de repede la tara. Vei avea in fiecare saptamana o sarja noua.

Poti opta si pentru plata in natura - sa scormonesti prin podurile taranilor. Ai ceva sanse sa gasesti obiecte vechi, interesante, artizanat...etc, care se vand mai departe pe net cu profit mai mare.

Intre timp, faci rost de ladite de lemn, culegi pahare din plastic, iei cativa saculeti de pamant bun , si pui rasaduri de diverse legume.Rosii, rosii cherry, rosii galbene, ardei "clopotel"...etc - chestii mai deosebite. Cand vine timpul, vinzi si din alea.

Cu banii stransi dupa operatiunile astea, iti iei ceva scule ieftine si te apuci de facut sisteme eco de incalzit apa menajera vara. Nu e greu, trebe doar ceva munca de cautare, niste teava de cupru si imaginatie. Cand or vedea oamenii apa calda gratis, o sa inceapa sa faca comenzi.

Cu banii din comenzi, iti iei un aparat de sudura, inveti sa sudezi. pe langa faptul ca o sa ai permanent clienti la sudat o furca, o coasa...etc; in toamna poti incepe sa produci sobe rocket - care consuma foarte putine lemne si intr-un mod foarte eficient. La fel, doar ceva munca de cercetare...

Si tot asa, esti acoperit tot anu`.

#125
gabrielamirela28

gabrielamirela28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.02.2015
N- are nicio legătură cu telefonul.Ala- i 400$,nici nu i- am zis eu sa cumpere telefon ea vrea sa lucreze nu sa cumpere ceva.Când începe eu îi dau 400 de L E I,îi ajunge,restul face prin munca ei.

Florinel,mi se pare foarte buna ideea cu sistem de încălzit apa. Nu poți sa începi direct cu el? Costa mai mult de 1000 lei?

#126
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Daca incerci sa gasesti bube in sistem, nu mai faci afaceri niciodata.
Ideile date de mine sunt viabile daca cercetezi si stii sa fructifici anumite ocazii.

1. Puiii. Evident exista concurenta. Concurenta scade daca stii sa vii cu un plus. O rasa mai speciala, foarte productiva pe carne sau oua. Sau altceva decat gaini. Aici tine de locatia unde e omu` nostru si cum stie sa isi vanda marfa. O reteta exacta nu o sa-i dea nimeni.
2.Omul e deja la tara, presupun ca se cunoaste cu oamenii pe acolo - deci ar avea sanse. Nu sa cumpere ci sa faca troc cu obiecte vandabile la preturi potential bune. Si aici e nevoie de munca de informare - da` are net , ii mai trebuie vointa si interes.
3. Un sistem de incalzit apa, foarte eficient, home made - cu ceva cunostinte de fizica fluidelor si instalatii - va costa 1/4 dintr-un sistem de la Dedeman, in special pentru ca pot fi folosite o gramada de obiecte ieftine. Un rezervor de acumulare de 200l se poate improviza dintr-un banal butoi de plastic, elementul activ se poate face din teava de cupru afumata ulterior, restul instalatiei se poate face cu PPR...samd. La fel, n-o sa-i dau aici reteta , daca este interesat va studia problema si-si va face singur proiectul.
4. Sudatul l-am recomandat ca o parte a unui sistem de productie. Cu aparatul de sudura ci ceva fieratanii faci sobe "rocket" -  care sunt relativ rare la noi, insa sunt extrem de eficiente, ardere fara fum, cu temperaturi foarte mari.....etc. Nu fac aici teoria, ideea e ca vii cu ceva nou ce prinde bine la casa omului.

Sudura in fonta este foarte pretentioasa si nu poate fi facuta doar cu un aparat de sudura, oricat ar fi de performant. Trebuie cuptor, se sudeaza dupa ce a fost incalzita la temperatura, apoi trebuie racita lent, in pat de nisip fierbinte....samd - o intreaga procedura. Cine zice ca sudeaza fonta fara cuptor......e degeaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate