Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ce afacere rentabila se poate face cu 1000 lei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#127
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 florinel, on 17 februarie 2015 - 20:52, said:

3. Un sistem de incalzit apa, foarte eficient, home made - cu ceva cunostinte de fizica fluidelor si instalatii - va costa 1/4 dintr-un sistem de la Dedeman, in special pentru ca pot fi folosite o gramada de obiecte ieftine. Un rezervor de acumulare de 200l se poate improviza dintr-un banal butoi de plastic, elementul activ se poate face din teava de cupru afumata ulterior, restul instalatiei se poate face cu PPR...samd. La fel, n-o sa-i dau aici reteta , daca este interesat va studia problema si-si va face singur proiectul.
Bine, sa presupunem ca apa din conductele improvizate se va incalzi, dar cati oameni de la tara au baie ca sa isi instaleze asa ceva? Iar cei care au cine se complica cu asa ceva?

 florinel, on 16 februarie 2015 - 23:03, said:

O idee, cel putin sezoniera, valabila la tara:
Cumperi cateva incubatoare. Cumperi oua. Pui ouale la incubatoare, la o saptamana diferenta.
O sa scoti pui, acestia pot fi vanduti destul de repede la tara. Vei avea in fiecare saptamana o sarja noua.

Poti opta si pentru plata in natura - sa scormonesti prin podurile taranilor. Ai ceva sanse sa gasesti obiecte vechi, interesante, artizanat...etc, care se vand mai departe pe net cu profit mai mare.

Intre timp, faci rost de ladite de lemn, culegi pahare din plastic, iei cativa saculeti de pamant bun , si pui rasaduri de diverse legume.Rosii, rosii cherry, rosii galbene, ardei "clopotel"...etc - chestii mai deosebite. Cand vine timpul, vinzi si din alea.

Cu banii stransi dupa operatiunile astea, iti iei ceva scule ieftine si te apuci de facut sisteme eco de incalzit apa menajera vara. Nu e greu, trebe doar ceva munca de cautare, niste teava de cupru si imaginatie. Cand or vedea oamenii apa calda gratis, o sa inceapa sa faca comenzi.

Cu banii din comenzi, iti iei un aparat de sudura, inveti sa sudezi. pe langa faptul ca o sa ai permanent clienti la sudat o furca, o coasa...etc; in toamna poti incepe sa produci sobe rocket - care consuma foarte putine lemne si intr-un mod foarte eficient. La fel, doar ceva munca de cercetare...

Si tot asa, esti acoperit tot anu`.
Sobe rocket? Vei raspunde tu daca lume va fi intoxicata cu monoxid de carbon? Sau la tara poate merge, doar nu e ca la CSI Miami.

Topital: Lasa prostiile cu afacerea ta de 1000 de lei, cu banii astia iti cumperi o motosapa de aia de la dedeman sau de la praktiker, aduse din China sau mai strange niste bani si cumpara o motosapa mai buna si mai mare, cu mici modificari poti sa o transformi in motocultor ! Poti sa frezezi pamantul pe la oameni prin sat, sa le prasesti ... primavara , vara , toamna .

#128
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Ce parere aveti ...Posted Image daca va spun ca acest subiect  ( ce afacere se poate face cu 1000 lei?_<< sa nu mai zic si rentabila...>>) este urmarit doar de 13 persoane... ?!!!   si banuiesc ca acest  site  este suficient de promovat!(asa consider eu )

Dac'as intreba ...ce afacere se poate face...( incepe)  fara bani..? !!! va  putea raspunde doar 13 persaoane...?Posted Image sau nici macar una... Posted Image ?!!!  
In principiu spuneti dvs cu ce suma se poate incepe o afacere...!Posted Image

#129
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Florinel ,are dreptate Posted Image  , ceea ce spune despre sobele tip "RACHETA" ...este adevarat si in plus cu putine adaptari se poate face si incalzire prin calorifere + apa calda  instant .Mai jos atasej si eu cateva poze si un link pentru a  putea analiza oricine ...
Oricum incepand din toamna ,o sa initiez si eu, o asemenea afacere !De abia  astept sa primesc comenzi ...apropo orientativ, cam cat ar costa manopera pentru o astfel de constructie?!!! Stie cineva?
In primele doua poze se poate vedea diferenta dintre o soba clasica  si o soba tip "RACHETA"
Attached File  conventional-wood-stove.png   50.26K   23 downloadsAttached File  rocket-mass-heater-house.png   34.84K   27 downloadsAttached File  rocket-mass-heater-warm.gif   45.48K   39 downloadsAttached File  adelaparvu-com-despre-lehm-und-feuer-19.jpg   72.61K   34 downloadsAttached File  adelaparvu-com-despre-lehm-und-feuer-6.jpg   26.66K   35 downloadsAttached File  rocket stove.jpg   46.57K   44 downloadsAttached File  rocket-mass-heater-diagram.png   174.1K   44 downloadsAttached File  RocketSauna.jpg   16.31K   38 downloads
http://www.natural-h...ta-rocket-stove

Edited by topital, 20 February 2015 - 00:05.


#130
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Se pot face schimburi...?!!!
Ce schimburi  se practica in ziua de azi...  care credeti ca sunt cele mai rentabile(profitabile)  ?

#131
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 topital, on 22 februarie 2015 - 09:55, said:

Se pot face schimburi...?!!!
Ce schimburi  se practica in ziua de azi...  care credeti ca sunt cele mai rentabile(profitabile)  ?
Schimburi de masini, variante. Asta se practica.

Edited by Benderbut, 22 February 2015 - 11:49.


#132
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Poti sa cumperi materie prima gen patrunjel, leustean, marar, si usturoi pe bani de nimic le speli ,le toci (le dai pe razatoare), le lasi la uscat apoi le umpli in recipiente cu dop cu gauri multe astfel se obtin condimente pentru spagheti si paste. Romanii au cam prins gust la macaroane si lipseste de pe rafturile supermarketurilor aceste produse.

De 600 Ron iti faci SRL, asigurate ca ai o ustensile sterilizate si o camera speciala pentru prelucrarea lor (igiena este sacra atunci cand iti lipseste o aprobare), iar de restul 400 RON cumperi materie primasi recipiente. 1,5 lei x 400 = 600 ron.

Asta este o idee fara prea mult efort si fara riscuri prea mari in caz ca nu merge bine, exact cum cred ca iti place tie.

Edited by Benderbut, 22 February 2015 - 20:29.


#133
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Pentru construirea unei sobe  tip "RACHETA".... stie cineva,  de la cat pleaca manopera  si pana la cat poate ajunge  ? !!!
Ce parere aveti   de acest business ?                                                                                                                                                                                                 Posted Image

Attached Files


Edited by topital, 23 February 2015 - 00:09.


#134
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Inainte sa faci o soba de asta trebuie sa stii sa faci o soba normala, ai mai vazut cum se fac? E prea complicat inca si pentru cineva experimentat, trebuie sa traga soba...

Fiind ceva nou si ciudat, oameni cam au abtineri.

http://olx.ro/oferta...html#bce60c1b13

Edited by Benderbut, 25 February 2015 - 00:14.


#135
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Un proiect care cere bani multi pentru implementare, dar cred ca se pot extrage cateva idei si se poate face ceva de genul asta si cu bani putini: link

Sau rezumat: fabricarea de sapun natural pentru rufe si reciclare uleiuri alimentare.

#136
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Se pot creea (gratuit) pagini  de vanzari pe  Facebook ?...dupa care...investitie in promovare, pentru vanzarea produselor?!!

#137
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015
Nu poti face asa de usor o pagina de facebook, cu atat mai mult una indreaptata spre latura comerciala, oricum partea comerciala nu prea atrage pe facebook, rata de conversie este mica de tot.

#138
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Cu 1000 lei (pentru a pune baza temeliei unei afaceri)  se poate merge la bulgari, cumpara produse... si dupa aceeia revandute in tara ?
Ce puteti  recomanda ... ?!!    la ce pret  se cumpara si cu cat se vind(e) in tara?

Edited by topital, 27 February 2015 - 22:28.


#139
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015
M-ai intrebat la nivel de bisnita, iti raspund la nivel de bisnita.
Cafea Amoray, Lavazza, Colgate, Salam, conserve foarte ieftine, toate de la Vidin.

Intr-o perioada se rugau ceva cunostinte sa merg cu ele, nu am fost, dar am primit marfa de acolo, de calitate, chiar si conserve de caracatita, sepie si etc...
Din nefericire nu stiu cat de ieftine sunt, dar calitate au, nu sunt contrafacute sau expirate.

#140
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
"Ce afacere rentabila se poate face cu 1000 lei ?"
Se poate face un CENTRU DE REPARATII TELEVIZOARE  si/sau aparatura electrocasnica ?
Ce investitie  trebuie sa faci ?
Investesti in cumpararea unui multimetru digital"de la rusi" in valoare de 15 lei , si 2-3 surubelnite in valoare de 10 lei .... incat sa poti desface capacul la televizor... un pistol de lipit de 20 -50 lei si 1 m de fludor in valoare de 1leu .Restul de piese rezistente ,condensatori...mai pot costa 20-30 lei (cele mai scumpe  ,circ. integrate ,tranzistori etc le cumparam  in functie de  necesitati)  Pe langa toate astea mai trebui angajat un depanator tv in regim de colaborae -pe care il platesti cota parte din manopera , .Manopera pleaca de  la 35-50 lei in sus pentru fiecareTV reparat.
Va astept cu alte propuneri de afaceri(e)

Edited by topital, 02 March 2015 - 14:25.


#141
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Nu mai are nimeni nici o parere , nici o idee ...?Posted Image

#142
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015
Eu ma gandeam, dar partea cu Reparat TV/Electrocasnica nu merge, componentele sunt scumpe si nu ai cat cere, daca ai patit(si mai mult ca sigur nu sunt singurul trecut prin asa ceva) sa se strice televizorul(crt sau led), masina de spalat, cuptorul cu microunde etc... Cel mai probabil meserioasul ti-a cerut un pret prea mare la reparatie, ceva de genul "50% din cat costa nou!"
Motivul? Componente scumpe, mai nou firmele china ofera 5 ani garantie, deci oricum se ocupa "garantia" de produs.
Si sa aduca piese facut pe vapor? hai sa zicem ca ai da de careva sa iti carpeasca televizorul, nu o sa tina, o sa faci o estimare(timp pierdut + benzina consumata + suma platita la prima reparatie)... o sa iti dai seama ca a mai buna alegere este sa cumperi alt produs din magazin.

Am un prieten care transporta materiale cu duba, are anunt pe internet si transporta diverse prin oras, muta mobila, ce are omul nevoie.
Ps: Stiu ca o duba nu este chiar 1000 de lei, mi-am adus aminte ce am observat ca mai merge, pe langa "tarif" are parte si de ciubuc.

In ultima perioada saracia a lovit nasol, majoritatea au inceput sa isi reduca visele, daca prin 2000 nu se gaseau asa de multe aprozare si alte magazine MIXTE, stomatologie de cartier, amanet, alt butic. 2015? Cred ca oricine locuieste la parter si are zona buna - Automat a facut o firma mica, asta fiind motivul pentru care genul asta de afacere a devenit foarte populara, profit mic, dar macar iti merge cartea de munca, in loc sa te frece la ridiche vreun patron pe 1500 de lei, stai la tine in casa si scoti un profit de cateva sute de lei, dar macar iti merge cartea de munca.

Edited by -Mosul-, 06 March 2015 - 15:00.


#143
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015
O alta "afacere"(pe bune trebuie gasit alt termen, "afacere" suna ceva a multinationala, pare ceva sinonim pentru bogatie): Stupina, stup de albine, investitie?  Un stup cu 10 rame este 100-150 de lei, in 1000 de lei sigur se aduc si ceva albine, mi-am adus aminte ca am stup la tara, desigur nu este stupul meu, dar a fost facut "home made" si cu ajutorul unei rude.

Exista cerinta mare pe piata, chiar si eu cumpar miere de la cineva, platesc intre 15-20 de lei pe un borcanel.

#144
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 -Mosul-, on 09 martie 2015 - 12:06, said:

O alta "afacere"(pe bune trebuie gasit alt termen, "afacere" suna ceva a multinationala, pare ceva sinonim pentru bogatie): Stupina, stup de albine, investitie?  Un stup cu 10 rame este 100-150 de lei, in 1000 de lei sigur se aduc si ceva albine, mi-am adus aminte ca am stup la tara, desigur nu este stupul meu, dar a fost facut "home made" si cu ajutorul unei rude.

Exista cerinta mare pe piata, chiar si eu cumpar miere de la cineva, platesc intre 15-20 de lei pe un borcanel.

Ai dreptate este o investitie pe termen lung  si profitabila ... se pot obtine si ceva fonduri europene   nerambusabile ;


Masura 141 in apicultura   http://eapicultorul....apicultura.html
Fonduri europene - masura 141 in apicultura, ghid masura 141, fonduri nerambursabile
Masura 141 – sprijinirea fermelor agricole de semisubzistenta

Uniunea Europeana impreuna cu Guvernul Romaniei ofera diferite tipuri de fonduri ce pot fi accesate de catre agricultori in general, si implicit de apicultori.
In acest articol ma voi adresa in special micilor agricultori si apicultori care prin intermediul acestor fonduri (masura 141) isi pot creste dimensiunea fermei si se pot dezvolta.
In cadrul masurii 141 se obtine o finantare pe cinci ani de zile (cate 1500 Euro in fiecare an) in valoare de 7500 Euro.
De retinut este ca dupa trei ani de zile (dupa ce micul fermier obtine 4500 Euro) plata este conditionata de indeplinirea obiectivelor propuse in proiectul de finantare. Daca se constata ca fermeriul (apicultorul) nu a indeplinit obiectivele mentionate in planul de afaceri, nu se mai acorda finantarea pe urmatorii doi ani de zile (3000 Euro) dar nici nu se ramburseaza suma primita (4500 Euro).
Fondurile prin masura 141 pot fi accesate pana in anul 2013 (respectiv au mai ramas anii 2011, 2012 si 2013).
Solicitanti fonduri prin masura 141
Beneficiarii sprijinului acordat prin masura 141 sunt persoane fizice în varsta de pana la 62 de ani, care desfasoara activitati economice, în principal activitati agricole si a căror exploatatie agricola are o dimensiune economică cuprinsă între 2 si 8 UDE, este situata pe teritoriul tarii, este înregistrata în Registrul fermelor/Registrul agricol, comercializează o parte din productia agricola obtinuta.
Persoanele fizice neautorizate la data depunerii Cererii de finantare, pot fi beneficiari eligibili ai acestei masuri, daca se înregistreaza si autorizeaza pâna la data semnarii Deciziei de finantare cu APDRP.
Un singur membru al familiei poate obtine sprijin pentru o gospodarie familiala.
Masura 141 pentru apicultori
Pentru apicultori masura 141 poate fi accesata cu un numar de minim 25 familii de albine.
Ca sa poata fi accesata aceasta masura apicultorul trebuie sa aiba inregistrate toate cele 25 familii de albine in registrul agricol, sa isi deschida o ferma la medicul veterinar de care apartine (sa fie trecut cu numar in registrul fermelor), sa aiba o vatra de stupina stabila (in proprietate sau in arenda – cu contract).
Ca apicultorul sa poata obtine mai multe puncte ar trebui sa fie inscris intr-o forma asociativa si sa aiba mai putin de 35 ani.
In sesiunea din toamna 2010 numarul de proiecte nu au acoperit fondurile disponibile, toti cei ce au indeplinit restul conditiilor fiind declarati eligibili.
Pentru cei interesati sa obtina fonduri prin masura 141 le sugerez sa citeasca cu atentie Ghidul solicitantului care poate fi luat de la adresa Ministerului agriculturii.
Daca stiti sa va descurcati in hatisurile birocratice puteti incerca sa faceti singuri proiectul si sa il promovati singur.
Pentru cei ce nu se descurca ramane varianta consultantei de la camerele agricole judetene (aceasta consultanta se plateste cu sume cuprinse intre 500 si 700 lei) care va indruma si asupra actelor ce trebuie sa le obtineti – nu sunt putine.
Dupa intocmirea proiectului si depunerea acestora va fi facuta o vizita la adresa fermei pentru a fi verificate cele declarate, apoi, daca proiectul se califica, se poate trece la semnarea contractului de finantare.
Pentru dimensiunea minima de 25 familii de albine in anul al treilea apicultorul trebuie sa ajunga la 67 familii de albine si sa creasca productia cu 20%.
In plus, in acesti trei ani, apicultorul trebuie sa urmeze cursul care s-a angajat sa il urmeze si sa realizeze si celelate obiective stabilite in planul de afaceri (printre obiective poate fi si realizarea unei investitii care va poate creste punctajul – de exemplu o centrifuga de inox cu valoare de peste 2100 lei).
Pentru ca birocratia in Romania este destul de mare trebuie sa va inarmati cu multa rabdare in razboi cu autoritatile statului.
Prin studierea cu atentie a ghidului oferit puteti sa obtineti toate informatiile de care aveti nevoie (ghidul trebuie citit cu atentie si printre randuri).
Si inca un sfat – Cel mai bine va infiintati PFA dupa depunerea si aprobarea proiectului pentru ca actele necesare sunt mai putine la depunerea proiectului, iar daca nu obtineti finantarea nu mai aveti nevoie de PFA

[ http://media.realitatea.ro/multimedia/image/201402/w728/12312rep1lica_38889400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate