Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dorinta plecare din romania/sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Postul imi aduce aminte de show-ul lui George Carlin - " Religion is bullshit " . In acest show ( reproduc aproximativ ) , tipul il prezinta pe Dumnezeu cam asa : " Dumnezeu este mare , unic , atotputernic ...dar ....nu stiu cum , are probleme cu banii , ca de aia ii cere de la credinciosi ) . Asa si tipul asta cu topicul. Este genial , muncitor, are realizari de care este multumit , se descurca fantastic ...dar cere pareri despre cum sa plece din tara ca aici nu se mai poate Posted Image . Ne lasi ?

#20
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 17:14, said:

La politehnica nu merge pe baza de dosar.
Am gasit o favultate care merge pe baza de dosar, ca sa nu deviem de la subiect,imi explica si mie cineva pe scurt ce se face, care e mai bun,mai greu, dintre profilele automatica, calculatoare si electronica.
Un kg de plumb este mai greu decat un kg de aluminiu  si un kg de argint este mai bun decat unul de cositor .
Confuzia merge bineinteles mai departe :
Ce treaba are absolvirea unei facultati cu modalitatea de admitere in acea facultate  ?
Facultatea nu " merge " pe baza de dosar .
Prin exceptie poate ca  la spiru ca se intampla din astea inexplicabile

#21
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
E atit de greu sa citesti cu ochii tai de pe sit-urile unei universitati tehnice despre ce vei invata la automatizari, calculatoare sau electronica ?
Asa cum s-a mentionat mai sus , este foarte important sa-ti placa ce faci si atunci vei invata cu drag, vei cauta sa iti dezvolti nivelul de cunostinte  ( pe scurt sa fii bun ) si iti va fi usor sa iti gasesti un job.
Sa nu crezi ca vechiul dicton invatati, invatati, invatati nu este de actualitate. Si ca instalator trebuie sa inveti pentru ca mereu apar lucruri noi si usor vei fi depasit de situatie. Ce afirma altii ca nu ai nevoie sa inveti sunt baliverne ( doar daca te duci sa cari cu spatele nu ai nevoie de invatatura ).

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandu2006, on 24 ianuarie 2015 - 17:27, said:

( doar daca te duci sa cari cu spatele nu ai nevoie de invatatura )
Si acolo trebuie, daca nu citesti (de exemplu) inscriptia pericol risti sa cazi de la etaj cu tot cu sacul.

Edited by neagu_laurentiu, 24 January 2015 - 17:30.


#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
lasati studiile ca stie el mai bine: "eu personal sunt de parere ca facultatile sunt 0"
care este almanahe se descurca excelent fara studii prea multe

Edited by Kroghy, 24 January 2015 - 17:34.


#24
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
prietene, eu cred ca tu deschizi topicul la cacealma.
ti-am citit topicurile pe care le-ai deschis in ianuarie si ma indoiesc ca te descurci pe mediul online asa bine.
raspunsul la topicurile tale se gasesc pe google.
Citez : "Vreu sa cumpar un matiz ,momentan nu stiu ce euro 3,4...si cati cm.
Ce inseamna taxa 0. , ce inseamna taxa recuperata,nerecuperata ,neachitata ?"
sau "alut.Am 17 ani si pe parcursul a 15 ani-prezent am luat vreo 15 amenzi ratb."
deschizi topicuri doar pentru a avea notorietate pe forum?
pt. moderatori - n-o luati ca atac la persoana

Edited by ducipalu, 24 January 2015 - 17:34.


#25
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Facultatea te prosteste, iti inhiba spiritul antreprenorial, te dezamageste cand vezi ca majoritatea sunt colegilor prosti (afara) sau majoritatea profesorilorsunt prosti ca oameni sau ca pedagogi (in tara) + programe de studiii si informatii din anii '50, din carti sovietice in programa noastra scolara.
Dar fara diploma universitara, salariile tale vor fi mult mai mici.
In plus, nu arzi de dorul de a invata daca nu esti obligat de examene si de sistemul de invatamant, asa ca nu prea ai sanse sa te auto-educi, daca nu esti vreun geniu sau mustesti de ambitie.
Daca nu esti vreun Bill Gates, Steve Jobs, etc. sau vreun pui de afacerist, incearca sa obtii o diploma universitara, chiar daca trebuie sa te imprumuti sau sa lucrezi part-time ca sa te intretii.
Ai toata simpatia mea pentru ca ai o viata grea, dar cu vointa, noroc si rabdare vei reusi...
Bafta!

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthamal, on 24 ianuarie 2015 - 17:40, said:

programe de studiii si informatii din anii '50, din carti sovietice in programa noastra scolara.
Facultatea nu-i scoala de meserii ci invatamant superior. Apoi nu cred ca s-au schimbat teoriile si principiile astazi. Iar ca sa intelegi prezentul trebuie sa cunosti si trecutul domeniului.

Edited by neagu_laurentiu, 24 January 2015 - 17:48.


#27
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 16:34, said:

La asta ma gandeam dar dupa cum am spus am o situatie foarte dificila.Cand vreau sa fac ceva pe online , se iveste cate o problema.Acum nu am nici internet, doar pe telefon de la un wifi.
Din cate am inteles, la info e cam greu sa ai un job.Eu sunt la profil contabilitate(nu stiu la ce m-am gandit la admitere cand am ales asta...copil)...nu am facut fizica dintr-a 10.Mi s-a spus ca d-abia o sa ma descurc in primul an..si cum intru eu la facultatea de info cand acolo se da examen la fizica?


Unde o dau e cate o problema.

un economist beton castiga muuuult mai mult decat un IT-ist. chiar si miliardarii de la oracle, ms, google, etc nu pot exista fara economisti ce sunt platiti multe multe milioane. si lifestyle-ul acelor economisti este super. numai ca trebuie sa stii ce vrei si se fii beton in domeniu. era sa uit, mai trebuie sa si gandesti.

#28
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007

View Postneagu_laurentiu, on 24 ianuarie 2015 - 17:47, said:

Facultatea nu-i scoala de meserii
Dar ce scoala e, scoala de labareala? Programarea nu e si ea o meserie? Daca la nici o facultate nu poti invata meseria asta numita programare, chiar la nivel superior atunci e ce dracu ai mai face facultatea?

@initiator: Facultatea NU se face in Romania, nu exista facultati in Romania. Facultatea se face in strainatate la o universitate buna, in Uk sunt multe foarte bune.
Tu deocamdata nu stii nimic. Invata, invata macar ceva PHP, apoi baga-te la o firma locala vreo 2-3 ani chiar daca e pe salariu mic apoi iti iei zborul. Si apoi daca tu consideri ca iti trebuie facultate poti face facultatea acolo unde esti. Mai ales ca tu esti lipsit de orice ajutor financiar trebuie mai intai sa te infigi in munca, apoi mai vezi.
Daca vrei numai programare faci facultatea de informatica, daca vrei si electronica si programare atunci faci Calculatoare. Automatica e cu electronica si programarea circuitelor integrate.
Stiu ca esti copil zapacit dar n-ar strica sa te informezi pe cont propriu ce si cum mai ales acum cand gasesti informatii la botul calului.

Edited by Tipiric, 24 January 2015 - 18:42.


#29
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
http://www.studentie...mbabwe-id107001

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTipiric, on 24 ianuarie 2015 - 18:40, said:

Dar ce scoala e
E o treapta in plus pe scara invatamantului (cu teorii, lucruri practice cat si abstracte). Pune si bazele unei meserii dar nu e acea scoala la care viseaza unii, in care strict prin cursurile ei te trezesti cu meseria in brate iar tu devii angajabil doar holbadu-te la tabla !

View PostTipiric, on 24 ianuarie 2015 - 18:40, said:

Facultatea NU se face in Romania, nu exista facultati in Romania. Facultatea se face in strainatate la o universitate buna, in Uk sunt multe foarte bune.
Ca sa vezi ! Cursurile din UK nu-s tot introducere in domeniu, nu tot primesti o bibliografie, nu accentul cade pe tine in timpul liber, nu dezbati la facultate cele neintelese ? E acelasi sistem, doar chef sa aiba studentul sa invete si sa puna in practica, mai ales in IT.

Edited by neagu_laurentiu, 24 January 2015 - 19:02.


#31
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Nu e DELOC acelasi sistem. Mai documenteaza-te si nu mai ridica in slavi facultatile din Romania. Stiu ca ai facut facultatea in Ro (si eu am facut-o) dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne punem ochelarii de cal.
Facultatea e o scoala superioara de meserii, dar nu in Romania.

#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
facultatea NU ESTE scoala de meserii
daca vrei scoala de meserii se cheama profesionala sau postliceala si iesi sudor, lacatus, tamplar sau frizer, adica muncitor calificat
e bine si muncitor calificat decat muncitor necalificat platit cu ziua pt. munca campului insa e mult bine sa fii licentiat sau absolvent cu diploma si asta poti numai terminand o facultate
facultatea e mult mai sus si mai importanta decat o scoala de meserii de asta e si apreciata mai bine de orice angajator decat o profesionala sau potliceala

dupa facultate urmeaza master si apoi doctorat dar deja e prea mult de inteles pt. unii care confunda facultatea cu o scoala de meserii

Edited by Kroghy, 24 January 2015 - 19:18.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTipiric, on 24 ianuarie 2015 - 19:13, said:

nu mai ridica in slavi facultatile din Romania
Nu am a ridica dar nici a ponegri. Ca mai pot gasi si lucruri ce pot fi imbunatatite, e adevarat. Dar la fel de adevarat e ca merg absolventi din Romania in UK si nu se fac de rusine cu studiile de aici.

#34
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 02.12.2007
Merg absolventi din Ro in UK  si spala vasele si veceurile cu studiile de aici.
Facultatile acolo n-au absolut in nimic in comun cu facultatile din Ro, esti total paralel cu realitatea. De la programa, structura anului scolar pana la metodologia de predare TOTUL este diferit.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
@initiator:

Tu ai niste probleme si trebuie sa tii cont de ele, asa trebuie sa-ti faci planul de viitor. Banuiesc ca stii putine lucruri legate de o meserie, la ora asta.
Facultatea te poate desteapta, daca inveti si te tii de ea, daca faci conexiuni, daca te implici. A o face, e alegerea si putirinta ta. Pana la urma se poate face si ceva la FF sau la distanta, avand 1-2 slujbe...

Poti emigra, insa se poate intampla ca verisoara sa te ajute ajute numai cu putine sfaturi, si asta din cand in cand... vremurile sunt grele si asta e natura umana...
Ca urmare va trebui sa te bazezi numai pe tine insuti: sa ai bani de ajuns acolo si de stat o perioada, sa-ti cauti serviciu, sa gasesti, sa locuiesti si sa traiesti.

Daca acum esti pregatit pentru toate astea... iti doresc succes!

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTipiric, on 24 ianuarie 2015 - 22:03, said:

Merg absolventi din Ro in UK  si spala vasele si veceurile cu studiile de aici.
Știi bine ca nu la aceștia m-am referit.

Quote

Facultatile acolo n-au absolut in nimic in comun cu facultatile din Ro, esti total paralel cu realitatea. De la programa, structura anului scolar pana la metodologia de predare TOTUL este diferit.
Eu am spus in esenta altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate