Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Dorinta plecare din romania/sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Resident22

Resident22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.01.2013
Salut, va multumesc ca cititi si cazul meu desi , actualmente mai sunt o multime de topicuri despre plecatul in afara.
Desi termin liceul la care ma descurc foarte bine, eu personal sunt de parere ca facultatile sunt 0 , numai daca faci ceva gen politehnica , informatica, sau daca ai bani.

Eu la varsta mea am realizat destul de multe in domeniul online si cred ca in timp pot face unele lucruri sclipitoare.
Pentru asta imi trebuie timp si bani.
Anyway

Am o verisoara in anglia care mi.a spus sa vin acolo, de engleza nu se pune problema pentru ca o stou in proportie de 70%.
Daca ma duc acolo, oare gasesc ceva de lucru care sa fie platit binisor din care , dupa ce-mi platesc toate cheltuielile inclusiv chiria, sa mai imi ramana si ceva?
Verisoara respectiva nu ma poate gazdui insa ma poate indruma oarecum, de asta e de preferat Anglia.
Vreau sa lucrez ...iar le parcurs am in planuri dezvoltarea unor planuri pe partea online.Ma pricep destul de bine aici, la partea de programare html si css, am inceut sa invat si php.
Dar oricum nu cred ca te angajeaza cineva doar ca ai putin din toate.
Sunt convims ca va trebui sa lucrez di. astea obisnuite.
CE CREDETI?
La facultare am renuntat si din motivul banilor, nu am familie solida sa ma intretina, am mai multe probleme.
Stiu ca multi care se duc afara sunt care nu au nimic in cap, si desi au bani pentru studii, hotarasc la spalat pe jos sa nu faca efort psihic prea mare.Eu nu sunt asa.
Imj trebuie doar un inceput si sunt convins de puterile mele.

Edited by Resident22, 24 January 2015 - 16:08.


#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 16:05, said:


La facultare am renuntat si din motivul banilor, nu am familie solida sa ma intretina, am mai multe probleme.

camin studentesc, bursa de merit .
nu-i nevoie de familie solida, te poti intretine singur , nu ai 11 ani , nu ai nevoie de biberon .

#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
1) Sper ca stapinesti mult mai bine ortografia cind scrri ceva in engleza.
2) Cu ceea ce crezi ca stii, nu cred ca ai sanse sa gasesti un job in IT.
3) Pina iti gasesti un job ( chiar sustinut de catre rudele de acolo ) ti-ar trebui sa ai bani pentru minim 2 luni ( drum, chirie, mincare, transport local etc ).
Aduna aici ceva banuti si cunostinte ( o meserie gen instalator, electrician etc ) ti-ar deschide alte cai.

#4
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Se referea la facultati haret, cantemir, ecologice etc unde tre sa sari cu banu, nu facultati de stat.

View Postandu2006, on 24 ianuarie 2015 - 16:16, said:

...
Aduna aici ceva banuti si cunostinte ( o meserie gen instalator, electrician etc ) ti-ar deschide alte cai.
Pt electrician/instalator trebuie sa dai acolo examen si sa obtii atestat, nu prea se practica sa pui anunturi pe stalpi ca la noi. Tre sa fii autorizat, inregistrat, sa platesti taxe etc.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
faci o facultate de profil: AC, Informatica, etc si abia apoi poti cere un loc de munca in domeniu, mai ales in UK
daca inveti nu este nevoie sa te sustina nimeni, e chiar mai bine asa, de nevoie vei trage tare si vei realiza mai multe in viata decat daca ai face o facultate cu banii de la parinti
daca inveti nu platesti taxa, primesti cazare si poate prinzi si bursa

Edited by Kroghy, 24 January 2015 - 16:25.


#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Nu stii nimic, mai ai de invatat ca sa te poti angaja mai ales in strainatate. Daca totusi cu mare noroc iti vei gasi ceva d lucru vei fi platit foarte prost si nu te poti intretine.
Ai nevoie de experienta. Stai in tara si baga-te pe la o firma pe unde te poti angaja, inveti si faci ceva experienta macar 2 ani si apoi pleci.
Te poti angaja si fara facultate si in tara si in afara, experienta in lucru e secretul.

Edited by Tipiric, 24 January 2015 - 16:27.


#7
Resident22

Resident22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.01.2013

View Posttiopedi, on 24 ianuarie 2015 - 16:12, said:


camin studentesc, bursa de merit .
nu-i nevoie de familie solida, te poti intretine singur , nu ai 11 ani , nu ai nevoie de biberon .
Nu imi cunosti situatia, mi s-a schimbat viata radical dupa ce m-am mutat foarte departe de bucuresti.,Fac 160 km dus  saptamanal la liceul unde am ramas pt ca nu m-am mai mutat ca imi era greu.
Daca tu crezi ca te poti descurca cu bursa de merit intr-o facultate din Bucuresti, cu viata de aici, ok.Eu am stat aici si stiu cum e.

Edited by Resident22, 24 January 2015 - 16:26.


#8
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 16:26, said:

Nu imi cunosti situatia, mi s-a schimbat viata radical dupa ce m-am mutat foarte departe de bucuresti.,Fac 160 km dus  saptamanal la liceul unde am ramas pt ca nu m-am mai mutat ca imi era greu.
Daca tu crezi ca te poti descurca cu bursa de merit intr-o facultate din Bucuresti, cu viata de aici, ok.Eu am stat aici si stiu cum e.


Bursa de merit, job part time (poate chiar si full time daca esti destept si nu frecventezi cursurile). Banii se aduna, gasesti sa stai la camin, mancare faci rost..

#9
Costi87

Costi87

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.10.2013
Daca zici ca te pricepi la anumite chestii online poti bine mersi sa practici aceasta meserie de aici de acasa din Romania. Vei obtine aceeasi bani in mediul online si nici nu vei avea cheltuieli prea mari, cum ai avea daca te-ai muta in alta tara. Asta e frumusetea la afacerile online, faptul ca nu trebuie sa fii in Anglia ca sa faci un job pt. cineva din Anglia, poti bine mersi sa faci asta de acasa din sufragerie. Bine, acuma conteaza si ce anume iti place tie, la ce te pricepi si cat de bine te pricepi.

Just my 2 cents.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 16:05, said:

Daca ma duc acolo, oare gasesc ceva de lucru care sa fie platit binisor din care , dupa ce-mi platesc toate cheltuielile inclusiv chiria, sa mai imi ramana si ceva?
Ai toate sansele sa ramai vesnic imigrantul fara studii si nici o meserie, care alerga mai tot timpul dupa un job de azi pe maine iar cand te va intreba cineva ce stii sa faci vei ridica din umeri. Nu ignora studiile si a invata o meserie clara.

#11
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013

View Postrinser, on 24 ianuarie 2015 - 16:20, said:

Se referea la facultati haret, cantemir, ecologice etc unde tre sa sari cu banu, nu facultati de stat.


Pt electrician/instalator trebuie sa dai acolo examen si sa obtii atestat, nu prea se practica sa pui anunturi pe stalpi ca la noi. Tre sa fii autorizat, inregistrat, sa platesti taxe etc.
E foarte adevarat, nici nu mi-am imaginat ca va lucra le negru, insa meserii din domeniul celor mentionate de mine vor avea mereu cautare, fie pace , fie razboi si fata de lucrul in constructii cu circa este ceva mai usor fizic. ( asta daca il duce capul  ca si instalatiile nu-s pentru oricine )

#12
Resident22

Resident22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.01.2013

View PostCosti87, on 24 ianuarie 2015 - 16:29, said:

Daca zici ca te pricepi la anumite chestii online poti bine mersi sa practici aceasta meserie de aici de acasa din Romania. Vei obtine aceeasi bani in mediul online si nici nu vei avea cheltuieli prea mari, cum ai avea daca te-ai muta in alta tara. Asta e frumusetea la afacerile online, faptul ca nu trebuie sa fii in Anglia ca sa faci un job pt. cineva din Anglia, poti bine mersi sa faci asta de acasa din sufragerie. Bine, acuma conteaza si ce anume iti place tie, la ce te pricepi si cat de bine te pricepi.

Just my 2 cents.
La asta ma gandeam dar dupa cum am spus am o situatie foarte dificila.Cand vreau sa fac ceva pe online , se iveste cate o problema.Acum nu am nici internet, doar pe telefon de la un wifi.
Din cate am inteles, la info e cam greu sa ai un job.Eu sunt la profil contabilitate(nu stiu la ce m-am gandit la admitere cand am ales asta...copil)...nu am facut fizica dintr-a 10.Mi s-a spus ca d-abia o sa ma descurc in primul an..si cum intru eu la facultatea de info cand acolo se da examen la fizica?


Unde o dau e cate o problema.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 16:34, said:

cum intru eu la facultatea de info cand acolo se da examen la fizica?
Nu exista fizica la informatica ! Doar la inginerie/calculatoare. Iar la info poti intra si pe baza de dosar.

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 16:34, said:

Eu sunt la profil contabilitate(nu stiu la ce m-am gandit la admitere cand am ales asta...copil)
Nici nu-ti imaginezi cat valoreaza un contabil care sa inteleaga realitatea economica, sa dea un sfat pertinent patronului, sa aiba inregistrarile in regula s.a.m.d. Diplome sunt cata frunza si iarba dar nu asta-i scopul tau.

Edited by neagu_laurentiu, 24 January 2015 - 16:39.


#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
poti face o facultate de profil economic, de ex. Contabilitate si informatica de gestiune la ASE iar daca Bucurestiu e scump poti veni la Iasi
cu o asemenea specializare vei gasit usor de lucru, ce-i drept salariul nu e foarte mare la inceput dar macar ai un start asigurat si imbini profilul liceului cu pasiunea pt. informatica si iti asiguri si o meserie

Edited by Kroghy, 24 January 2015 - 16:42.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cei care chiar se descurca nu au nevoie de sfaturi de pe forumuri . Aia nu au timp sa isi puna in practica propriile idei , nu sa mai asculte ineptiile altora . Stai pe "dosul " tau pana incepi sa intelegi cum se traieste in lumea asta si nu mai elucubra pe forumuri .

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 16:05, said:

Vreau sa lucrez ...iar le parcurs am in planuri dezvoltarea unor planuri pe partea online.Ma pricep destul de bine aici, la partea de programare html si css, am inceut sa invat si php.
Dar oricum nu cred ca te angajeaza cineva doar ca ai putin din toate.
Sunt convims ca va trebui sa lucrez di. astea obisnuite.
CE CREDETI?
Daca numesti html si css programare, atunci cred ca habar n-ai despre ce vorbesti.

#17
Resident22

Resident22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.01.2013
La politehnica nu merge pe baza de dosar.
Am gasit o favultate care merge pe baza de dosar, ca sa nu deviem de la subiect,imi explica si mie cineva pe scurt ce se face, care e mai bun,mai greu, dintre profilele automatica, calculatoare si electronica.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 17:14, said:

La politehnica nu merge pe baza de dosar.
Eu vorbeam de Informatica.
Dar sunt in tara si inginerii (alta mancare de peste in raport cu info) unde se intra pe baza de dosar.

View PostResident22, on 24 ianuarie 2015 - 17:14, said:

imi explica si mie cineva pe scurt ce se face, care e mai bun,mai greu, dintre profilele automatica, calculatoare si electronica.
Treaba e relativa, pe scurt: ce-ti place. Pentru ca din oricare poti avea avantaje cat si chinuri groaznice daca nu ai o pasiune pentru ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 24 January 2015 - 17:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate