Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

ANAF-spatiul virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Sunt una din persoanele de moda veche, ce sa-i faci, asa sunt toti din familia mea.
Vreau sa scap de darile catre stat mai repede, sa stiu ce-mi mai ramane pentru casa, familie, animale de companie, benzina, amanta, o bere cu prietenii, etcPosted Image
Mi-am facut cont pe spatiul virtual-anaf, am intrat ieri dar nu am reusit sa aflu ce am de platit. Am lansat o cerere, am citit mesajul primit, rezulta ca nu am nimic de plata, nu e adevarat, am de platit. Vorba cantecului: 'Am bani de dat, am datorii la stat'.
A mai patit cineva ca mine? E posibil ca in 23 ianuarie sa nu fie data decizia de impunere sau e vreo greseala de procedura din partea mea? Anul trecut am facut acelasi lucru in august, atunci a mers!

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Mi-am facut cont si eu acum, am primit mesaj sa merg in 10 zile la ANAF cu codul care mi-a fost atribuit si CI original+copie, insa nu vad unde pot sa verific ce am de plata.

Tie nu ti-a venit prin Posta decizia de plata pe anul in curs? La mine, a venit plicul chiar miercurea trecuta daca nu ma insel.

Edited by -Diana-, 24 January 2015 - 12:18.


#3
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
O sa vezi dupa ce te duci cu actele pe care ti le-au cerut. Dupa aia urmeaza activarea.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ma gandeam eu. E bine ca in sfarsit se misca ceva in acest sens, scapam si noi de drumuri si de aglomeratia la ghisee.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Mi-am facut cont anul trecut, in august sau septembrie, nu am avut nevoie sa depun  niciun act, am facut contul numai online.
Acum am intrat in cont, am cam bajbait pe acolo, de aceea intreb, am apasat butonul cerere, nu am putut selecta anul dar am trimis cererea. Banuiesc ca nefiind precizat anul, mi-a aparut zero la obligatii de plata.
Am facut o sesizare, am primit raspunsul generat automat, probabil luna viitoare voi primi si decizia de impunere.
O precizare:
Am povestit la persoana I-a, am scris in numele unei persoane in varsta de 66 ani, m-a rugat sa fac eu cont, etc, nu se poate deplasa, anul trecut a primit aviz de la posta pentru recomandata cu decizia de impunere, nu a fost sa o ridice de la posta, eu nu puteam (ca sa-mi faca procura trebuia alta cheltuiala, sta rau cu banii, deplasare la notar, etc). Atunci am obtinut raspuns de la ANAF prin email, m-am dus cu hartia si am platit.
Banuiesc ca nici anul acesta nu va intra in posesia deciziei de impunere, nu deschide usa cand e singura acasa, postasul probabil ca  pune direct in cutia postala avizul pt recomandata cu decizia. Locuieste la etajul 10, nu urca postasul acolo degeaba! Daca avea mandat postal, sa-i ramana si lui cativa lei, poate o facea. Nu am intentionat sa critic postasul, probabil daca eram in locul lui, procedam asemanator.

Edited by altuser09, 24 January 2015 - 10:51.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 -Diana-, on 24 ianuarie 2015 - 10:27, said:

Mi-am facut cont si eu acum, am primit mesaj sa merg in 10 zile la ANAF cu codul care mi-a fost atribuit ci CI original+copie, insa nu vad unde pot sa verific ce am de plata.
Eu mi-am facut acu o luna, si nu am avut timp in cele 10 zile sa merg pe acolo pt activare asa ca l-am lasat in... :)

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am intrat din nou in cont la ANAF, nu se pot selecta decat deciziile de impunere pt anul 2014, 2015 inca nu apare, oare pt trimestrul I/2015, termen de plata in martie, cand o sa apara?

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Daca asteptati sa puteti vedea,plati online datoriile catre ANAF - mai asteptati vreo 20 de ani. Eu , de cate ori am trecut pe la ghiseele lor (alea unde se depun declaratiile si ar trebui sa se calculeze deciziile) am primit raspunsul "nu functioneaza sistemul".
Bine, in cazul meu - am platit in plus CAS pentru ca putorile jegoase care lucreaza la ANAF au "uitat" sa inregistreze ca m-am angajat. Asa ca, ar fi trebuit sa regularizeze asta in contul unei datorii la impozit. A trecut un an si guess what? Mi-au blocat contul pentru datoria care ar fi trebuit sa dispara.....dar nu a facut-o.
Nu va lasati in baza online-ului, si nici a angajatilor - mergeti acolo si insistati sa inregistreze de fata cu voi.

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am patit si eu sa nu functioneze, am facut asta-vara 2 drumuri degeaba!. E adevarat ca se poate sa nu mearga conexiunea din diverse motive ( echipamente vechi, conexiune lenta, server sufocat, etc....). Mi s-a intamplat sa incerc sa platesc la oficiul postal, deci nu la casieria lor si au fost necesare 3 incercari ale functionarei respective pana a reusit sa se conecteza si sa-mi faca chitanta. In cazul meu nu cred ca sunt numai oamenii care lucreza acolo vinovati.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am fost miercuri la Administratia finantelor locale Buc sector 6, am depus o declaratie de venit pentru anul 2015,, azi am primit mesaj in spatiul virtual cu decizia de impunere. Spre deosebie de cei de la sectorul 2, aici se lucreaza "cu cap".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate