Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6584 replies to this topic

#6553
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Nu, și nici așa de jos. Pe sus pe Jebel Jais în RAK s-a mai auzit, dar așa nasol în Al Ain, nu.

#6554
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
șiiiii....iar plouă
Nu tare, dar mno, suficient cât să rezolve planurile cu mersul la plajă.

#6555
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
stie cineva , exista poligon de tragere in Dubai ?  cu pistol sau arme usoare . nu airsoft .

#6556
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Teoretic există, la Jebel Ali Shooting club.
Practic, am preferat să merg în Sharjah pentru că ăia din JA au program de-ăla gen "când suntem aici e deschis...poate. Dacă avem chef" în timp ce în SHJ e clar pe site și chiar se țin de programul respectiv. Până acum am încercat de 3 ori să ajung la JA să văd ce prețuri au și ce arme, da' n-am avut baftă.
În SHJ am tras de două ori până acum, 9mm de fiecare dată. M-au îmbiat ei și la chestii mai mari, dar mi s-a părut prea scump. Nu mai țin minte precis cât costa, dar eram deja 1k dhs down de la experiența cu 9mm și nu am mai avut venă și pentru altceva.
Singura chestie de care nu sunt deloc convins este dacă e deschis și pentru turiști sau numai pentru rezidenți. Eu nu mi-am pus problema că deh...

#6557
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
mersi !  e un subiect  mai deosebit si nu am gasit info deloc . am incercat  si data trecuta cand am fost sa gasesc ceva info dar nimeni  nu a stiut nimic .

#6558
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View Postbuntzi, on 25 martie 2024 - 11:09, said:

[...]Nu mai țin minte precis cât costa, [...]
Am găsit în mesajele de la bancă, am dat 610 dhs în iulie. 2 persoane, câte 25 de focuri, cred că ambele arme au fost Glock 19. Prima dată sigur am dat mai mult, că a intrat și ceva "taxă de inițiere".

#6559
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Stie cineva poate sa-mi spuna si mie,la T2 in dubai imbarcarea debarcarea in,din avion se face cu autobuzul?A trecut prea mult timp de cand am zburat acolo si nu imi mai aduc aminte.
In alta ordine de idei sper sa se stea mai putin la pasapoarte acum ca s-a dat drumul la Schengen

#6560
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 08.02.2011
Îmbarcarea se face cu autobuzul. M am întors săptămâna trecută.

#6561
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Multumesc de raspuns,deci tineam minte bine,e la fel ca pe dwc.

#6562
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
sa stii ca e la fel de frig in perioada ta de concediu Posted Image Posted Image

#6563
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.03.2024
Din experienta mea din Dubai, poate ajuta pe cineva:

--> fantanile sunt faine tare, dar va recomand sa luati o rezervare la una din carciumile cu terasa din mall; se vede mult mai bine de acolo!
--> sky view e "meh"; iar datul cu presul pe tunelul de sticla e si mai "meh", nu recomand sa stati la coada 2 ore pentru asa ceva; efectiv cobori precum rama!
--> vedeti ce tur va alegeti spre Abu Dhabi; aici sa zicem ca a fost greseala noastra, da' am cam fost alergati de ghid; dpmd ar fi putut foarte bine sa mai taie din obiective si sa ma lase sa ma bucur mai mult de moschee; cladirea-i foarte, foarte frumoasa!
--> recomand din tot sufletul o vizita in "Global Village";
--> Gradina cu fluturi a fost iarasi "meh", dpmdv; cea botanica a fost draguta;
--> dune riding a fost interesanta; pacat ca n-am avut cadane la sfarsitul zilei, ca am fost in Ramadam;
--> urcatul in Burj Khalifa si piateta din centru merita vazute;
--> Burj Al Arab --> ~350/400 dirhami ca sa ma bage in lobby, nu merci; o fi el hol de 7 stele, da' da-l dracu; de hol;
--> Atlantisul --> daca doar vreti sa vedeti cladirea si zona nu merita, dpmdv, sa bateti drumul pana acolo;
--> apusul/rasaritul din The View la The Palm merita; este o priveliste faina;
--> returul cu monorailul din insula palmier este iarasi "meh"; esti situat la un nivel de unde se vede doar jumatatea cladirilor; nici prea sus, nici prea jos..
--> mallurile; ala din Dubai e urias; recomand sa consultati totemurile si sa va descarcati aplicatia din mall ca sa nu bananaiti ca mine x ore incercand sa gaseasca o iesire; partia de ski e in mall of emirates si e faina tare; 250 dirhami(daca imi aduc aminte bine) intrarea;
--> acvariul din Dubai Mall e iarasi "meh", iar gradina cu pinguini si toate cele e la nivel de zoo local :D
--> plimbarea cu yachtul a fost faina de tot; am nimerit 7 tauni in toata barca;
--> luati-va bautura de acasa; nu am gasit strop de alcool(poate si din cauza ca am picat in Ramadam); eram nimeriti cu niste italieni la masa si ei plangeau de acelasi lucru - ba, n-avem un pahar de vin sa bem si noi la cina; asta e un mare minuuuus, daca vii din Europa si esti obisnuit cu ceva beutura.
--> tur ghidat in Old Dubai, merita; e interesant sa-ti mai povesteasca una, alta; piata de condimente e faina si ar fi si mai faina daca nu ai fi hartuit, in cel mai literal sens al cuvantului, de comercianti; cum cascam gura la ceva, cum eram bombardat de nspe insi.. foarte aiurea; in aia de aur sunt mai linistiti baietii, dar totusi..
--> vremea a fost ciudatica rau(sfarsit de martie/inceput de aprilie); primele 2 zile au fost noroase; am prins si vreo 2-3 ploicici, 23-24 de grade; apoi s-a luminat si cerul, dar a crescut temperatura si a inceput sa bata vantul; 27-28 de grade; nu m-a omorat caldura cat umiditatea..
--> preturile, pentru oamenii obisnuiti, nu mi se par foarte piperate; sunt preturi de Bucuresti + 15%; de sezon estival pe la noi prin tara; mancarea e condimentata, dpmdv;

Per ansamblu merita vizita.

#6564
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
As avea 2 lucruri de obiectat putin:la atlantis the palm gradinile din spate sunt destul de dragute daca te lasa sa iesi.Despre bautura,desi caceu nu am servit acolo,stiu ca nu se gaseste la orice restaurant,nu stiu daca tine de ramadan.

#6565
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.03.2024
Din pacate la Atlantis n-am vazut decat interiorul. Vreo doua restaurante si obisnuitele tarabe cu suveniruri. N-am ajuns in nici o gradina :D

#6566
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
eu imi iau din Duty Free ceva de baut cand ajung in Emirate...:D

#6567
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.03.2024
Nu m-am gandit nici o data ca sunt asa stricti pe partea asta. Dar omu' cat traieste invata. Am gasit, totusi, niste Heineken fara alcool intr-un Carrefour. Ca ambitie am avut - de cautat am tot cautat :))

#6568
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

View PostCarol_I, on 11 aprilie 2024 - 05:03, said:

[...] luati-va bautura de acasa; nu am gasit strop de alcool(poate si din cauza ca am picat in Ramadam); [...]
Unde nu ați găsit? În marketurile normale nu se vinde alcool oricum, iar magazinele de băutură (A&E sau MMI) da, sunt închise pe perioada ramadanului. Nu mi-am pus problema la restaurantele cu licență iar acum nu mai avem cum verifica. La anul...

#6569
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Băi tovarăși, e de groază p-acili-șa cu ploaia asta.
Deci, ce se vede în clipul ăla e filmat de Je din birou, la ora 14:30 (adică acu' vreo 2 ore)...plm
Attached File  VID-20240416-WA0001.mp4   1.55MB   28 downloads

#6570
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
https://youtu.be/NnS...2djXHKYZMW4-z88
Iar a plouat in dubai.La tv am vazut ca in aeport puteai sa mergi cu barca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate