Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Unghie incarnata - Armata?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DragosAndreiR

DragosAndreiR

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2015
Buna ziua. Ma numesc Dragos si am 18 ani. De cand eram mic imi doresc sa ajung in armata, sa port uniforma, sa indeplinesc diferite misiuni si sa-mi servesc patria. Din pubertate, insa, lucrurile au luat-o razna. Principala mea problema este una de sanatate, mai clar unghiile incarnate. Sufar de acestea de 4 ani si am fost operat de 3 ori(extragere partiala sau completa). La haluce, ambele picioare, unghiile cresc putin in carne pe lateral, provocandu-mi dureri, umflaturi si discomfort. Nu pot alerga cum puteam in copilarie, unghia apasandu-mi in carne. Plus ca port si ochelari, dioptrie doar la ochiul drept, cel stang fiind neafectat. Ma simt captiv, inima imi spune ceva, dar corpul nu-mi permite( ma refer la degetele de la picioare). In rest, in ceea ce priveste sanatatea, stau bine. Fac sport, sunt apt, nu fumez, nu fac parte din anturaj, ma consider diferit. As dori niste pareri in ceea ce priveste micul handicap si daca se poate face ceva sa ameliorez situatia, sau sa scap de ea definitiv ca sa-mi pot implini visul. Multumesc anticipat.

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Apuca-te de femei, si lasa armata

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Dupa parerea mea, nu ai sanse, imi pare rau.
   Dar du-te la cel mai apropiat Centru Militar  (CMJ) si intreaba, o sa ai un raspuns oficial.

#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Unghiile încarnate apar de la tăierea excesivă și pe rotund a lor. Încearcă să le lași să crească, și taie-le drept! Fii ca ăștia, bărbat adevărat și cu unghii netăiate!

Edited by 0x0c, 16 January 2015 - 22:01.


#5
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Pai eu zic ca e mai bine sa ai picioare, chiar si cu inconvenientul unghiilor incarnate, decat sa nu ai picioare deloc in cazul in care calci pe o mina, de exemplu.
Ma ficior, prea multe filme cu Rambo?

#6
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Auzi, mine, crezi ca toti se duc in Afghanistan? Multi o ard pe la unitati.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu se pot desfiinta unghiile pentru todeauna ?

#8
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Asta-i altă unghie?

P.S. Bună seara!

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu se poate scapa de unghia aia pentru todeauna ?

#10
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
Sa te angajezi in armata pentru ce ? Pentru un salariu de 1300 - 1400 de lei? Daca tot vrei uniforma incearca la M.A.I. Job-ul este mai bine platit si este mult mai dinamic fata de M.A.N. Din pacate, cred ca problema ta nu este compatibila cu cerintele din cele doua ministere. Incearca o parere avizata din spitalele ce apartin ministerelor.

Edited by UbeDoble, 16 January 2015 - 22:18.


#11
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014

 DragosAndreiR, on 16 ianuarie 2015 - 22:02, said:

As dori niste pareri in ceea ce priveste micul handicap

Cel cu unghia sau cel cu armata?

#12
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

 DragosAndreiR, on 16 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Buna ziua. Ma numesc Dragos si am 18 ani. De cand eram mic imi doresc sa ajung in armata, sa port uniforma, sa indeplinesc diferite misiuni si sa-mi servesc patria. Din pubertate, insa, lucrurile au luat-o razna. Principala mea problema este una de sanatate, mai clar unghiile incarnate. Sufar de acestea de 4 ani si am fost operat de 3 ori(extragere partiala sau completa). La haluce, ambele picioare, unghiile cresc putin in carne pe lateral, provocandu-mi dureri, umflaturi si discomfort. Nu pot alerga cum puteam in copilarie, unghia apasandu-mi in carne. Plus ca port si ochelari, dioptrie doar la ochiul drept, cel stang fiind neafectat. Ma simt captiv, inima imi spune ceva, dar corpul nu-mi permite( ma refer la degetele de la picioare). In rest, in ceea ce priveste sanatatea, stau bine. Fac sport, sunt apt, nu fumez, nu fac parte din anturaj, ma consider diferit. As dori niste pareri in ceea ce priveste micul handicap si daca se poate face ceva sa ameliorez situatia, sau sa scap de ea definitiv ca sa-mi pot implini visul. Multumesc anticipat.

Pentru cei neavizati, o unghie incarnata afecteaza destul de mult mersul si anumite activitati fizice, oricat de barbat ai fi. Am avut si eu problema aceasta. Prima data, la halucele de la piciorul drept, s-a rezolvat definitiv prin extragerea partiala a unei bucati de unghii+carne Posted Image . Beleaua a fost la piciorul stang, unde am ajuns sa am o forma destul de urata bilaterala. Ghinionul meu a fost sa pic pe mana unui chirurg (pediatru la acea vreme) care a smuls unghia cu totul, distrugand matricea unghiei. Astfel, unghia a inceput sa creasca direct in carne,ajungand sa trec prin alte 3 interventii chirurgicale, pe parcursul a 2 ani. Satul de atata taiat in carne vie, am apelat la rivanol (reducea din inflamatie),creme de galbenele, pulverizari cu alcool metilic intense si umblat descult cat de mult posibil. In 6 luni problema s-a rezolvat, insa in continuare mentin o igiena foarte stricta la acel deget. Asta mi s-a intamplat mie, acum depinde daca ascunzi si un fung undeva sub acea unghie, trebuie tratament.

Cand ti s-a extras unghia total ?

Edited by sandokan965, 16 January 2015 - 22:21.


#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,619
  • Înscris: 16.08.2010
Ai grija ce-ti doresti...

Daca se mai agita mult luceafarul de la rasarit, e posibil sa ajunga in armata si aia care vor si aia care nu vor... si aia care pot si aia care nu pot... Doamne fereste, vorba ateului.

#14
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 sandokan965, on 16 ianuarie 2015 - 22:17, said:

Satul de atata taiat in carne vie, am apelat la rivanol (reducea din inflamatie),creme de galbenele, pulverizari cu alcool metilic intense si umblat descult cat de mult posibil. In 6 luni problema s-a rezolvat, insa in continuare mentin o igiena foarte stricta la acel deget.
Cam ăsta-i secretul. Renunți la încălțămintea strânsă și lași unghia să crească. O tai drept când e cazul. Unghiile de la picioare nu se taie o dată cu cele de la mâini. Cresc de 3-4 ori mai greu!

P.S. Rivanolul e antiseptic. Nu antiinflamator.

#15
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 DragosAndreiR, on 16 ianuarie 2015 - 22:02, said:

Buna ziua. Ma numesc Dragos ...... daca se poate face ceva sa ameliorez situatia, sau sa scap de ea definitiv...... Multumesc anticipat.
Perseverenta, situatia se remediaza nesperat de usor.Nu cu extras unghii ca nu rezolvi nimic, doar traume.Mergi acolo unde merg cu precadere femeile, adica la manichiurista(pedichiura).In citeva sedinte te va invata cum sa-ti croiesti singur conturul unghiei si sa scapi de stresul si indispozitia pe care ti-o creeaza acea unghie incarnata.(vorbesc din proprie experienta).
Partea a doua cu armata,Posted Image MAI GINDESTE-TE,in afara-i vopsit gardul si dincolo-i leopardul, sau nu tot ce zboara se si maninca.
Succes!!!nu uita,salvarea ta =MANICHIURISTA=(poate fi si tinara),dar mai bine una mai batrina cu experienta, nu fufe de astea facute peste noapte mari manichiuriste...

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"imi doresc sa ajung in armata, sa port uniforma, sa indeplinesc diferite misiuni si sa-mi servesc patria."
Inscrie-te la masterchef, daca vei castiga, vei putea fi un loial bucatar la popota ofiterilor. Chiar si in Afganistan.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 DragosAndreiR, on 16 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Buna ziua. Ma numesc Dragos si am 18 ani. De cand eram mic imi doresc sa ajung in armata, sa port uniforma, sa indeplinesc diferite misiuni si sa-mi servesc patria.


mie mi-ai castigat respectul pentru ca cel putin spre deosebire de multi asa zis destepti care scriu pe forumul asta , ai notiunea elementara de a saluta , de a te prezenta .
urmeaza-ti visul . oricare ar fi el .
incearca sa-ti rezolvi problemele cu unghiile incarnate la medic . pe forum vei primi doar bascalie .
exista in armata si oameni care poarta ochelari sau au dioptrie doar la un ochi , cum e cazul tau .
mergi la comisariatul de care apartii si intereseaza-te acolo .

mult succes si ar fi bine ca unii care au chef de bascalie sa se abtina in fata unui tanar de 18 ani care in mod indirect le-a dat o lectie . dar na , cine sa inteleaga ?

#18
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 nicu131, on 16 ianuarie 2015 - 21:58, said:

Apuca-te de femei, si lasa armata

...adica, vezi de arma...ta! Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate