Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Acte cumparare auto Germania + how-to + dealeri problematici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1294 replies to this topic

#955
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
@balaur747 mă bucur că totul s-a desfășurat fără probleme. să o stăpânești sănătos și mulți km fără probleme.

#956
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Funny facts : la o achiziție în curs, un dealer de BMW cere printre acte, buletin administrator scanat fata și VERSO.

#957
balaur747

balaur747

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2012

View Postbobalex18, on 15 noiembrie 2018 - 09:56, said:

@balaur747 mă bucur că totul s-a desfășurat fără probleme. să o stăpânești sănătos și mulți km fără probleme.
Multumesc mult, bobalex18!

#958
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005

View Postcharlly, on 15 noiembrie 2018 - 15:58, said:

Funny facts : la o achiziție în curs, un dealer de BMW cere printre acte, buletin administrator scanat fata și VERSO.

sa vada daca a votat ...
e normal, sunt obligati, a dat veorica lege

#959
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
O fi dat veorica lege, dar ce-l intereseaza pe nemat sa vada pe spatele buletinului adminstratorului? Posted Image

#960
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
In Germania se cere intotdeauna copie fata + verso de la act de identitate. Explicatia este simpla: pe verso este trecuta o informatie foarte importanta si actuala, adresa (domiciliat).

Edited by Passenger001, 16 November 2018 - 13:50.


#961
ghitadumbrava

ghitadumbrava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.01.2013
Salut, vreau sa cumpăr din Germania o mașina pe firma si m-ar interesa ce acte trebuie. Firma e pe sora mea si oare trebuie împuternicire sa cumpăr mașina? Plata vreau sa o fac prin banca.

#962
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015
Este mai complicat pe firma. Daca iei masina de la dealer suni inainte si intrebi exact ce acte vor, iar tva-ul s-ar putea sa-l platesti de 2 ori, apoi sa recuperezi tva-ul din Germania dupa 2-3 luni.
Cel mai simplu cumperi masina pe persoana ta si i-o vinzi in acceasi zi firmei surorii tale prin contract v-c(ca sa justifice transferul bancar).

#963
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View Postghitadumbrava, on 26 noiembrie 2018 - 10:41, said:

Salut, vreau sa cumpăr din Germania o mașina pe firma si m-ar interesa ce acte trebuie. Firma e pe sora mea si oare trebuie ĂŽmputernicire sa cumpăr mașina? Plata vreau sa o fac prin banca.

Verifica la.dealer condițiile. TVA îl.vei plati sub forma de garanție și îl.vei recupera la înmatriculare

#964
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postrazvan_andrei82, on 26 noiembrie 2018 - 17:09, said:

Este mai complicat pe firma. Daca iei masina de la dealer suni inainte si intrebi exact ce acte vor, iar tva-ul s-ar putea sa-l platesti de 2 ori, apoi sa recuperezi tva-ul din Germania dupa 2-3 luni.
Cel mai simplu cumperi masina pe persoana ta si i-o vinzi in acceasi zi firmei surorii tale prin contract v-c(ca sa justifice transferul bancar).
Prietene, nu mai incurca omul daca nu stii despre ce vorbesti. Se discuta pe ultimele 2 pagini fix de subiectul achizitie pe firma si acum vii cu dume ca plateste TVA de 2 ori si apoi si-l recupereaza dupa 2-3 luni. In baza a ce plateste de 2 ori TVA-ul si pe ce baza si-l recupereaza dupa 2-3 luni? E pe baza de trecerea timpului sau cum functioneaza asta cu recuperatul TVA-ului, cel platit de 2 ori?
Se gandeste neamtul: oare ce-o mai face romanul ala caruia i-am luat TVA de 2 ori? Au trecut alea 2 luni dupa care se trimit banii inapoi in Ro? Aoleu, au trecut 3, hai ca-i dau 5€ in plus ca a fost baiat finut si a asteptat fara sa se enerveze. Posted Image

#965
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015

View PostLowrider, on 27 noiembrie 2018 - 23:12, said:


Prietene, nu mai incurca omul daca nu stii despre ce vorbesti. Se discuta pe ultimele 2 pagini fix de subiectul achizitie pe firma si acum vii cu dume ca plateste TVA de 2 ori si apoi si-l recupereaza dupa 2-3 luni. In baza a ce plateste de 2 ori TVA-ul si pe ce baza si-l recupereaza dupa 2-3 luni? E pe baza de trecerea timpului sau cum functioneaza asta cu recuperatul TVA-ului, cel platit de 2 ori?
Se gandeste neamtul: oare ce-o mai face romanul ala caruia i-am luat TVA de 2 ori? Au trecut alea 2 luni dupa care se trimit banii inapoi in Ro? Aoleu, au trecut 3, hai ca-i dau 5€ in plus ca a fost baiat finut si a asteptat fara sa se enerveze. Posted Image
"Prietene" vorbesc in cunostinta de cauza. Am achizitionat auto din Germania in urma cu 3 saptamani. Initial am vrut sa il cumpar pe pj direct (firma neplatitoare de tva), dar este mult mai complicat (acte de la anaf pt achiztie intracomunitara, acte firma, imputernicire, etc). Platesti tva-ul de 2 ori pt ca majoritatea dealerilor din Germania nu mai vand la pret net (datorita tepelor pe care si le-au luat), nu mai zic daca cumperi direct de la pf din Germania si mai platesti tva-ul in Romania. Tva-ul din Germania pe care l-ai platit il recuperezi dupa ce faci dovada platii in Romania si eventual inmatricularea. Fiecare face cum vrea, dar eu am facut cum am spus mai sus si a fost foarte bine. Ai cumparat masina din Germania pe firma in ultima perioada? Atunci lumineaza-ne cum ai facut cu tva-ul si actele. Succes!

#966
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View Postrazvan_andrei82, on 28 noiembrie 2018 - 23:18, said:


"Prietene" vorbesc in cunostinta de cauza. Am achizitionat auto din Germania in urma cu 3 saptamani. Initial am vrut sa il cumpar pe pj direct (firma neplatitoare de tva), dar este mult mai complicat (acte de la anaf pt achiztie intracomunitara, acte firma, imputernicire, etc). Platesti tva-ul de 2 ori pt ca majoritatea dealerilor din Germania nu mai vand la pret net (datorita tepelor pe care si le-au luat), nu mai zic daca cumperi direct de la pf din Germania si mai platesti tva-ul in Romania. Tva-ul din Germania pe care l-ai platit il recuperezi dupa ce faci dovada platii in Romania si eventual inmatricularea. Fiecare face cum vrea, dar eu am facut cum am spus mai sus si a fost foarte bine. Ai cumparat masina din Germania pe firma in ultima perioada? Atunci lumineaza-ne cum ai facut cu tva-ul si actele. Succes!

Dacă cumperi de la persoana fizica din Germania zici ca mai plătești și tva în România? De unde și pana unde?

#967
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015
Asa mi s-a spus de la Anaf, ca daca cumperi pe firma trebuie platit tva-ul si in Romania. Trebuie intrebat in judetul tau cum se procedeaza cu tva-ul.

#968
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Aaa.. Deci pe firma.. Credeam ca zici pe persoana fizica de la persoana fizica.   Mi se pare ciudat și pe firma sa mai plătești tva, ca doar vânzătorul nu-ți poate scoate factura. În fine, la noi se poate orice..

#969
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Informații sunt destule, doar citește ultimele 5-10 pagini. Pe firma plătitoare de TVA eu nu am plătit tva, dar sunt destui care l-au plătit și apoi recuperat după înmatricularea în România. Caz concret săptămâna aceasta la achiziție de 37000 net a trebuit sa vireze și TVA ca și garanție pana la înmatriculare.

Edited by charlly, 29 November 2018 - 22:24.


#970
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postrazvan_andrei82, on 28 noiembrie 2018 - 23:18, said:

"Prietene" vorbesc in cunostinta de cauza. Am achizitionat auto din Germania in urma cu 3 saptamani.
Stai ma, ca tu esti asta:

View Postrazvan_andrei82, on 19 septembrie 2018 - 16:11, said:

Daca merg personal sa cumpar masina pe firma (neplatitor de tva) platesc masina cu tot cu tva acolo sau platesc tva in tara (nu prea am inteles cu achizitiile astea intracomunitare)?
Si uite asa mi-am amintit ca tu esti ala pe combinatii dubioase de nici tu nu stiai sa explici ce vrei sa faci. Daca intr-adevar ai platit TVA de 2 ori, te-au facut baietii de nu stii de tine.

View Postrazvan_andrei82, on 28 noiembrie 2018 - 23:18, said:

Platesti tva-ul de 2 ori pt ca majoritatea dealerilor din Germania nu mai vand la pret net (datorita tepelor pe care si le-au luat)
In baza a ce ai platit TVA-ul de 2 ori? Atata timp cat intre Ro si De functioneaza acordul de evitare a dublei impuneri, TVA se plateste o singura data. In functie de situatia ta (PF, PJ neplatitoare de TVA sau PJ) se plateste ori in De, ori in Ro, dar o singura data. Nu exista baza legala pt care tu sa platesti TVA de 2 ori.

View Postrazvan_andrei82, on 28 noiembrie 2018 - 23:18, said:

Tva-ul din Germania pe care l-ai platit il recuperezi dupa ce faci dovada platii in Romania si eventual inmatricularea.
Aici esti relativ aproape de adevar, dar again, depinde cum cumperi: PF, PJ neplatitoare de TVA sau PJ platitoare de TVA. Pentru masinile second-hand, PJ platitoare de TVA datoreaza TVA in Romania, prin aplicarea taxarii inverse si depune la dosarul de inmatriculare o copie dupa CIF-ul sau. PF sau PJ neplatitoare de TVA nu platesc TVA in Romania, TVA-ul se va plati in tara de origine, apoi va cere de la ANAF certificatul din care reiese ca nu datoreaza TVA in Romania, certificat pe care apoi il va depune la dosarul de inmatriculare. Mai clar de atat nu cred ca poate sa ti se explice.

View Postrazvan_andrei82, on 28 noiembrie 2018 - 23:18, said:

Fiecare face cum vrea, dar eu am facut cum am spus mai sus si a fost foarte bine.
Daca tu consideri ca e foarte bine sa-ti iei teapa, ok... banii tai, distractia ta. Desi la cat de confuz ai fost si cand ai explicat ce ti-au propus cei din Cj, tind sa cred ca de fapt tu n-ai inteles ce-ai platit.
E posibil ca aia din Cj si partenerul lor din Germania sa fi facut treaba cu regimul special de taxare al TVA, ceea ce ti-au explicat colegii acum 2 pagini, dar acolo treaba e si mai simpla: daca vanzatorul aplica regimul special pt produse second (TVA platit numai pe profitul facut de intermediar - Directiva 112: achizitionare in scopul revanzarii), cumparatorul nu trebuie sa plateasca TVA in Romania, indiferent ca este PF sau PJ platitoare sau neplatitoare de TVA (m-a facut curios situatia expusa de tine atunci si vroiam sa inteleg mecanismul prin care ar putea ei sa-ti vanda tie fara TVA, tu fiind firma neplatitoare de TVA).

View Postrazvan_andrei82, on 28 noiembrie 2018 - 23:18, said:

Ai cumparat masina din Germania pe firma in ultima perioada?
Te las pe tine sa descoperi ce eroare de logica ai facut aici.

View Postghitadumbrava, on 26 noiembrie 2018 - 10:41, said:

Salut, vreau sa cumpăr din Germania o mașina pe firma si m-ar interesa ce acte trebuie. Firma e pe sora mea si oare trebuie împuternicire sa cumpăr mașina? Plata vreau sa o fac prin banca.
M-am luat cu ceea ce a debitat colegul si am uitat sa-ti raspund: da, ai nevoie de imputernicire pt a putea cumpara masina pe firma surorii tale. Va trebui sa ai la tine imputernicirea (legalizata si eventual tradusa), o copie dupa actul constitutiv al firmei (nu il cer intotdeauna, dar am vazut cand au facut-o pt ca acolo e trecut numele detinatorului firmei) si CI-ul sau pasaportul (de preferat original, nu prea se incred in copii) celui care e trecut pe actul constitutiv al firmei.

Edited by Lowrider, 29 November 2018 - 22:42.


#971
razvan_andrei82

razvan_andrei82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 26.01.2015
@Lowrider daca citeai filosof ramaneai.
Nu am scris ca am platit tva-ul de 2 ori. Toti ne pricepem la teorie, dar practica ne omoara. Sunt atatia care au platit tva-ul de 2 ori (in Germania si Romania), pe urma au recuperat tva-ul platit in Germania si tu sustii ca nu este adevarat, ca nu se poate asa ceva.
Eu am procedat asa: m-am dus personal in Germania, am cumparat masina de la pf. Am facut actele pe numele meu (brief, numere, asigurare) si am facut in aceeasi zi un contract de v-c intre mine si firma pe care va fi inmatriculata masina in Romania (plata prin transfer bancar trebuie sa fie in acceasi zi cu data trecuta pe contractul v-c). Asa nu te mai complici cu imputernicire, acte firma, tva ,anaf (vb de firma neplatitoare de tva). Inmatricularea in Romania o faci direct pe firma .
PS: am lasat-o balta cu firma din Cluj pt ca era cam mare bataie de cap. Din cate am inteles ei procedau asa: firma colaboratoare din Germania cumpara masina de acolo, o vindea la alta firma cu sediul in Bulgaria si tva-ul se pierdea "pe drum". Eu urmam sa cumpar masina de la firma din Bulgaria la un pret mai bun decat in Germania (plateam doar o parte din tva), iar firma din Cluj nu aparea nicaieri in acte.

#972
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Ce sa zic razvan_andrei... bine ca totuși nu ai pus botul la schema aia.
Situația ta e mai rar întâlnită la achiziție intracomunitara. Uzual mașinile din UE se achiziționează pe firme plătitoare de TVA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate