Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Windows 10 Mobile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
8480 replies to this topic

#6319
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014

View Post_-_, on 18 mai 2017 - 06:27, said:

Am vrut sa deschid un pdf cu aplicatia Xodo, deoarece in Edge se incarca foarte greu paginile, dar am realizat ca nu ma mai intreaba cu ce aplicatie sa deschid. Pur si simplu, orice pdf se deschide doar in Edge.
Dupa cum stiti, pe W10M nu exista posibilitatea de a configura aplicatiile implicite si din cate imi dau seama nici Edge nu are vreo setare care sa-l impiedice sa considere ca doar el exista...
Am incercat si reset la aplicatie, ba chiar dezinstalare si reinstalare manuala dupa un restart.
Mai am si Foxit reader instalat, dar nici cu el nu mai pot deschide direct pdf-uri. Oricum, era la fel de lent ca si Edge la navigarea in pdf-uri.
O fi vreo alta rezolvare de care eu nu m-am prins eu inca? (Va rog, fara, solutii gen "treci pe Android!"...)

La voi cand doriti sa deschideti un pdf sub Creators Update apare lista de aplicatii care pot deschide pdf-uri si sa alegeti ce aplicatie doriti sau nu se mai poate deschide un pdf direct din managerul de fisiere, ci numai din aplicatia respectiva, parcurgand din nou calea catre folderul unde se afla pdf-ul?
Nu as vrea sa fac un reset (la factory settings).

La fel și la mine. Oarecum e deranjantă ideea, dar parcă e mai bine decât să mă tot întrebe cu ce app deschid. Dacă am neapărată nevoie cu xodo, deschid întâi aplicația caut pdf-ul. E adevărat că până acum nici nu am observat că îmi deschide implicit cu edge-ul.

#6320
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu preferam sa aleg aplicatia cu care deschid un fisier, ca pe Anniversary Update.
Dar macar daca puteai alege/ schimba oricand aplicatia implicita era ceva. Cerusera destui useri acest lucru...
Mie mi se pare un pas inapoi cum este acum. Xodo chiar este un pdf viewer foarte bun (probabil cel mai rapid). De ce sa nu pot deschide direct un pdf cu el? Plus ca sunt aplicatii care salveaza fisiere pdf intr-un folder propriu si nu ai acces la acel folder. Si atunci pdf-urile respective nu mai pot fi deschise decat cu Edge, ca asa vrea Microsoft...

#6321
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
In interoptool cauti default applications, te duci jos la .pdf selectezi xodo, apoi restart.

#6322
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exista o versiune compatibila cu Creators Update?
Ultima versiune a variantei pe care am instalat-o eu este din ianuarie (InteropTools RC2 1.9.400.0): http://insidewindows...e11-change-log/
Nu are Default Apps.

#6323
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Varianta de pe xda.

#6324
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Care din ele?
https://forum.xda-de...mobile-t3373675
InteropToolsApp_0.0.173.0_arm.zip
sau
InteropToolsApp_beta_1.7_0.0.157.0_arm.zip
Vad ca are si niste dependinte. Sunt valabile pentru oricare dintre versiuni?

Am instalat Interop Tools (Preview) din Store care are Default Apps.
(Nici nu stiam ca a aparut in Store.)

Edited by _-_, 18 May 2017 - 15:53.


#6325
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
de preferat 1.9.437.0, cea din magazin are unele limitari (nu "functioneaza" cu dual sim cam nimic).

#6326
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu am gasit nicio sursa de incredere pentru aceasta versiune.

#6327
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Increderea e aceeasi ca in store. Doar ca in store aplicatia e cheala, ca sa treaca de furcile caudine, functionand cu module aditionale care sunt deja integrate in varianta de pe xda.

https://forum.xda-de...43#post72318243

Edited by GreyBeard, 18 May 2017 - 16:31.


#6328
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Post_-_, on 18 mai 2017 - 16:12, said:

Nu am gasit nicio sursa de incredere pentru aceasta versiune.
Tu nu aveai Lumia 950?

Dacă da, nu văd de ce ai avea nevoie de Interop Tools doar pentru a schimba o aplicație implicită! Eu am pus IT pe Lumia 640 XL LTE ca să-i măresc memoria virtuală dar pe telefoanele ce vin cu WM10 nativ, modificările necesare rulării IT sunt mult mai mari și nu m-aș risca.


E drept, poți face "undo" cu WDR

#6329
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am Lumia 950 XL si chiar imi propusesem sa folosesc sistemul asa cum vine de la "mama" lui, sa ma adaptez la el. Nici in programul Windows Insider nu mai sunt.
Imi functioneaza foarte bine telefonul. Pot spune ca este cel mai bun telefon pe care l-am avut, dar treaba asta cu aplicatiile implicite chiar m-a scos din sarite.

La drept vorbind nu pot sa spun ca ma deranjeaza prea tare ca se deschid pdf-urile cu Edge, dar anumite pdf-uri se pot vizualiza mai rapid cu Xodo. As fi vrut sa pot alege sa ma intrebe de fiecare data cand deschid un fisier cu ce il deschid, cum era inainte. Eu folosesc mai multe aplicatii care pot deschide acelasi tip de fisiere si nu vreau sa setez una singura ca aplicatie implicita si nici sa deschid o aplicatie (neimplicita), apoi sa caut din aplicatia respectiva locatia unui fisier pe care il am deja "in fata" in managerul de fisiere.

#6330
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am instalat Adobe Reader si am posibilitatea sa aleg dintre Edge si Adobe, nu stiu ce e cu acel Xodo, Adobe este ok.
Din pacate de-a lungul timpului au scos unele facilitati care erau utile (poate erau doar pentru seria X50 si au zis sa uniformizeze platforma).

#6331
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In Adobe Reader la unele fisiere pdf se face si mai greu refresh in pagina. Il am si pe el instalat, dar tot cu Edge se deschid pdf-urile in mod automat.

#6332
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
build nou
10.0.15063.332
se misca wm 10m din ce in ce mai bine
La mine totusi este o problema si anume , cand este la incarcat prin usb-ul de la calculator, dupa ce deblochez ecranul nu mi se gliseaza in jos bara de notificari. Daca il deconectez de la calculator totul este OK; deasemenea daca sunt in ecranul de blocare , conectat fiind la usb-ul calculatorului se gliseaza bara. In rest se misca foarte bine. Telefon : L830

#6333
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Inca nu am primit acest update

#6334
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,483
  • Înscris: 29.10.2007
Pe Release Preview apare.

Iar colegul are Lumia 830 deci clar este pe insider.

#6335
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Aha, merci Posted Image. Daca a fost postat aici, credeam ca este pe official

Edited by micutu82, 26 May 2017 - 08:17.


#6336
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbikermanro, on 26 mai 2017 - 08:11, said:

Pe Release Preview apare.

Iar colegul are Lumia 830 deci clar este pe insider.

da, sunt pe insider, release preview , am uitat sa specific
Oricum trebuie sa apara si pe oficial; pe PC a aparut deja

Edited by MembruAnonim, 26 May 2017 - 09:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate