Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Papillon Zeugma(Belek) sau Delphin de luxe (Okurkalar)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
viodor

viodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 07.03.2007
As dori sa stiu care dintre cele doua resorturi este mai bun pentru un sejur din 15 iunie,familia este formata din 2 adulti si un copil mic de 4 ani.(Zeugma este mai scump cu 150 euro )

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
e misto la papillon, perfect as putea spune mai ales si pt copil, dincolo nu am fost deci nu ma pronunt, dar in belek sigur n-o sa regreti

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Esti la primul sejur in Turcia? Stii cat dureaza zborul si transferul spre hotel? Nu ai specificat acest lucru si nu ai specificat nici cum faci deplasarea, acest aspect fiind foarte important.
Ce iti spun este pur parea mea personala: niciodata nu am ales o locatie mai indepartata de aeroport ca si Belek. Iti spun si de ce.
Daca o sa folosesti avionul trebuie sa ai in vedere ca exista posibilitatea sa pleci din Bucuresti si la ora 15 asta inseamna ca la 17 esti in Antalya pana vin bagajele + control pasapoarte si iesi din aeroport mai trec cel putin 30-45 min. Daca de la ora 18 te mai urci in autocar pt transfer hotel pentru inca 2-3 ore inseamna ca ajungi la hotel in jur de ora 20-21 la care adaugi formalitatile de cazare, deci in concluzie s-a dus o zi din sejur. Totul se poate repeta la intoarcere. Ce te faci daca zborul de intors e dimineata la 8-9 si trebuie sa ajungi in aeroport cu 2 ore mai devreme. Daca pe drum mai faci 2-3 ore acum socoteste si tu la cat trebuie sa pleci din hotel. Deci in concluzie eu prefer un resort cat mai aproape de aeroport. Nu am luat in clacul "Tati, mai avem mult?" repetat de o infinitate de ori. Si tu arzi de nerabdare sa ajungi odata, da` un copil de 4 ani. De ex: cel mai misto am prins in 2012 am plecat din Otopeni la ora 07.00 si la ora 10 eram pe plaja iar la intoarcere am avut zborul la ora 17 din Antalya, asa ca am mai prins 1/2 juma de zi de scaldat. In acest moment nicio agentie nu are stabilit partenerul care organizeaza charterul si deci nu este in masura sa iti comunice orarul de zbor, dar in contract se mentioneaza ca prima si ultima zi s-ar putea sa le pierzi cu transport.

Referitor la pareri strict despre resorturi... acestea pot fi subiective, unora sa le placa altora sa nu le placa. De obicei romanul e scartar in toate si baga de vina la toate, ca "ii schimba prosoapele abia la 3 zile" de parca el acasa le schimba mai des, etc, etc.
Esti hotarat pe unul din cele doua mentionate de tine? Arunca un ochi si pe Titanicul din Belek (atentie nu cel din Lara), nu e chiar pe malul marii, e pe un rau intr-o padure, transfer la plaja pe rau cu 2 buc catamaran si (in 2013 anul deschiderii cand am fost eu) era vorba ca din 2014 sa introduca si un trenulet, dar pe poate merge si pe jos.

Acum alege si tu resortul care te avantajeaza pe tine, ca doar nu o sa alegi unul cu vreo 20 de discoteci in conditiile in care tu mergi cu un copil de 4 ani si ai nevoie liniste, odihna si cat mai multe topogane/aquaparc.

Recomand de asemea resorturile mai noi / recent renovate. Nu vrei sa stii ce ramane in urma unei invazii de rusi sau de englezi, iar daca in resort nu s-a investit nimic recent atunci e nasol cu "N".
Iti recomand sa consulti tripadvisor si booking si sa nu tii cont de parerile romanilor si rusilor.

Edited by dacibesti, 05 January 2015 - 12:11.


#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Zeguma este inca inchis deci e de presupus ca in seson va arata ft.bine si multe lucruri vor fi noi, refacute, renovate. Un vot si din partea mea pt. Zeguma.

#5
viodor

viodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 07.03.2007
Deplasarea se va face cu avionul din Cluj,al cincilea sejur in Turcia,din pacate programul de zbor este infernal, la 12.30 plecarea din Cluj(daca nu sunt intarzieri) revenirea in tara la 9.30.
Multumiri colegilor care au postat!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
E clar.Inseamna ca platesti 7 zile si stai cam 5 1/2.Pai asta nu-i hotie curata?Mama lor de capitalisti cu charterele lor cu tot!!!

ps.
Charterele nu ajung niciodata la timp.O spun si din propria experienta.Poate,zic poate,este mai convenabil cu masina proprie.Costurile cu transportul vor cu ceva mai mari,dar nu mai depinzi de nimeni si iti incepi sejurul la ora 00:00 si ti-l termini la 24:00.
ps1
In vara asta care a trecut am fost in Tunisia cu banditii de la Khartago (pentru ultima oara).Trebuia sa ajungem la destinatie la ora 19:00.Am ajuns a doua zi dimineata la 05:00.Asta-i doar un exemplu.
ps2
Va rog sa nu ma intrebati de ce n-am facut scandal cand m-am intors.Am avut motivele mele bine intemeiate.

#7
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

 adisz, on 05 ianuarie 2015 - 12:49, said:

... Costurile cu transportul vor cu ceva mai mari,dar nu mai depinzi de nimeni si iti incepi sejurul la ora 00:00 si ti-l termini la 24:00.
...

In niciun caz nu este mai convenabil cu masina proprie. Gandeste-te doar ca are cu el un copil de 4 ani, inchipuie-ti cum ar face un copil de 4 ani in masina timp de 3 zile intregi?
De la Oradea pana in Antalya ii trebuie cel putin 2 nopti cazare la dus + 2 nopti cazare la intors. Asta inseamna ca pe langa concediul la mare mai trebuie sa isi mai aloce inca 5-6 zile de concediu pt transport.  Trebuie pus in balanta cat costa 4 nopti de cazere pe drum + combustibilul aferent + oboseala pe drum raportat la timpul scurt si costul cu avionul? De multe ori timpul scurt face toti banii. Faptul ca pierde prima si ultima zi e deja o certitudine pt el.

Doar el isi stie bugetul alocat si in functie de asta poate alege un sejur de 10 nopti (11 zile)... macar asa are timp sa simta ca e in concediu.
La fel si la durata sejur, toata lumea stie ca check-in e dupa orele 12-13 iar check-out se face pana in ora 10.00

Edited by dacibesti, 05 January 2015 - 13:15.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 dacibesti, on 05 ianuarie 2015 - 13:06, said:

Banuiesc ca stii ca aici exagerezi putin... nu? De la Oradea pana in Antalya ii trebuie cel putin 2 nopti cazare la dus + 2 nopti cazare la intors. Asta inseamna ca trebuie sa isi mai aloce inca 5-6 zile pt transport. Stii cum ar face un copil de 4 ani in masina timp de 3 zile intregi? Trebuie pus in balanta cat costa 4 nopti de cazere pe drum + combustibilul aferent + oboseala pe drum raportat la timpul scurt si costul cu avionul? De multe ori timpul scurt face toti banii. Faptul ca pierde prima si ultima zi e deja o certitudine pt el.

Doar el isi stie bugetul alocat si in functie de asta poate alege un sejur de 10 nopti (11 zile)... macar asa are timp sa simta ca e in concediu.
La fel si la durata sejur, toata lumea stie ca check-in e dupa orele 12-13 iar check-out se face pana in ora 10.00

    Ai perfecta dreptate.
    Dar tu insuti ai zis ca pierde prima si ultima zi.Adica plateste si nu primeste nimic in schimb.Daca merge cu masina isi plateste si primeste o camera si eventual un mic dejun.Normal ca este vorba de timp in plus.Dar sa n u cumva sa crezi ca timpul este chiar asa de scurt.
    Un mic calcul:Oradea - Cluj sunt 153 de km.La 60 la ora media ar fi 2 1/2 ore.Trebuie sa-ti o marja de timp ca sa nu intarzii plus cele doua ore inainte de decolare.Inca 3 1/2 ore.Apoi belesti ochii cat cepele cand vezi ca ai vreo trei ore (daca esti norocos) intarziere.Apoi zborul si formalitatile din aeroport.Adica inca vreo 6-7 ore.Si iaca ca se fac cam 13 ore.Drumul de la aeroport la hotel nu-l iau in considerare.
    In ceea ce priveste check-in si check-out incearca sa privesti partea plina a paharului.Cine ma opreste sa ajung la 06:00 in statiune,ma duc sa fac o baie in marei,mananc&beau&dorm una buna si fix la ora intrarii imi iau in primire camera si apoi imi continui "placerile".La iesire fac totul la fel,bineinteles in ordine inversa,si plec cand doresc eu.

#9
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Ia-ti o cursa de linie si ai rezolvat problema, pleci la ce ora vrei tu iar acolo nu e politica charter-ului de schimbare a orei/datei de plecare. Ai destul de multe optiuni: Tarom(Ataturk), Pegasus(Sabiha Gokcen), Turkish(Ataturk) pana la istanbul si de acolo Tarom, Turkish, Pegasus, Onurair, Atlasjet, etc pana-n Antalya. Si unde mai pui ca e si cu cateva sute de euro mai ieftin(in fct. de numarul persoanelor) si calatoresti si tu cu oameni care nu prea aplauda la aterizare. Posted Image

Aaa, era sa uit: ai gasit ceva de linie ieftin dar ajunge tarziu in Antalya, ia-ti o noapte la un hotel in Antalya pe plaja undeva dragut la 5-60 de euro dubla, a 2 a zi ai halit micul dejun si a venit masina sa te ia de la hotel catre Riviera turca(rezerva-l pe net, 3-4 persoane private 6-70 euro dus intors pana-n Belek, de ex.) ;)

Edited by barbat, 05 January 2015 - 13:50.


#10
viodor

viodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 07.03.2007
Barbat ,ai perfecta dreptate  asa as fi facut acum 20 ani dar acum nu prea imi pot permite sa alerg de la un aeroport la altul probabil voi opta pt avion charter Cluj-10 zile la hotel si retur!

#11
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
La zeugma vreau si eu anul asta ca tot il renoveaza si e ultimul din lantul papillon in care n am stat(vreau sa ajung acolo pe la sfarsit de mai).Anii isi spuneau cuvantul, am fost anul trecut in el, chiar daca era voie buna si lume satula. :) La aischa a fost super anul trecut, proaspat renovat...vreo 360 de camere pe 6 hectare.

#12
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt viodor
Eu am stat la Papillon Bevil (august 2012) şi la Delphin DeLuxe ( iunie 2011). De departe Delphinul câştigă! Are servicii foarte bune, toată lumea zâmbeşte, am înţeles că acum este proaspăt renovat, vegetaţie frumoasă şi baldachinele de pe plajă şi din grădină sunt free. Serviciile de la Papillon Belvil nu m-au dat pe spate, vegetaţie mai puţină decât la Delphin. Şi la capitolul mâncare mi s-a părut Delphinul DeLuxe mai bun. La amândouă era mâncare f bună şi îndeajuns, dar mult mai variată la Delphin! La Papillon câteodată am avut senzaţia de o "cantină" mai făţoasă, e drept, dar tot cantină! Mulţi români gălăgioşi şi repet modul cum se purtau cu turişti este mult sub Delphin.... La Delphin la plajă şi piscină vin cu căruciorul cu: pepene, fructe, legume, sucuri, băuturi etc. La Rixos am am întâlnit aşa şi la Carpe Diem dar cu o varietate mai mică de produse la ultimul . La  Delphin erau amenajate peste tot locuri de joacă pt cei mici. Eu Delphinul DeLuxe aş alege...
O seară bună,

#13
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
te referi la cel din Alanya,da?

#14
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt barbat:
Da, la cel din Alanya mă refer.... La sfârşitul lunii septembrie 2014 am fost la Delphin Botanik cu aşteptări mari deoarece ştiam serviciile de la DeLuxe. Am fot un pic dezamăgită deoarece împarte grădina şi plaja cu Botanikul vechi şi cel mai ieftin dintre Delphine, aşa că la plajă nu am avut parte de acelaşi răsfăţ! Dacă făceai plajă la piscină veneau cu căruciorul cu fructe, sucuri, băuturi etc. La plajă, nu deoarece erau şi cei de la Botanik. Un alt minus a fost masa care a fost bună, dar monotonă! Nu au fost seri tematice, lucruri ieşite din comun nu prea au fost.... E drept, am fost după 25 septembrie, adică sfârşit de sezon şi s-a cunoscut la cantitatea şi dar mai ales varietatea de mâncare! Asta nu înseamnă că nu aveai ce mânca, dar era cam la fel! În iunie la DeLuxe a fost foarte, foarte bine

#15
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
de acord in mare, iar pentru ca faceai comparatie cu belvil tin sa fac si eu cateva precizari. n am fost la de luxe(cel din Alanya) insa am fost la Delphin Palace si din cate am vazut, merg pe servicii bune si potol mult si gretos pe alocuri(gustos, diversificat). cu atat mai mult cu cat atat imperialul are la vreo 650 camere pe vreo 5 ha, palace ul e pe 4 ha si la vreo 550 camere, deci foarte aglomerat si e pe fast forward mai totul.
belvil ul e mai cozy, mai boem, spatiu, chestii, trestii...ai inteles tu Posted Image

Edited by barbat, 11 January 2015 - 19:10.


#16
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt barbat':
"belvil ul e mai cozy, mai boem, spatiu, chestii, trestii...ai inteles tu" - eu nu prea am simţit asta! Dintre hotelurile de 5 stele la care am fost (Limak Lara, Rixos Sungate, Carpe Diem, DeLuxe, Botanik, Belvil), Belvilul mi s-a părut cel mai puţin atractiv, iar DeLuxe mult mai bun la servicii... De aceea am şi spus că la Belvil mi s-a părut că la restaurant e ca la cantină, iar designul interior şi exterior nu avea nimic frapant! Dar, evident aceasta este percepţia mea....
O zi bună,

#17
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Pai toate au un fel de cantina cand te gandesti la faptul ca sunt cateva sute de oameni pe o arie de cateva sute de mp cat are un restaurant. Peste tot , fara exceptie, se umbla cu farfuria n mana dintr un loc in altul....dar deh, tine de imaginatia fiecaruia unde se vede. Posted Image

Edited by barbat, 12 January 2015 - 17:04.


#18
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Avand in vedere ca PZ se renoveaza major pentru sezonul 2015 ( nu doar dat o mana de vopsea ci schimbat cam tot , pardoseli, mobilier , constructii noi, etc), plus plaja cu nisip eu as alege Zeugma.
Si Delphin De Luxe este un hotel foarte bun dar are 2 dezavantaje majore: transferul mai lung si plaja cu pietris. Are in plus fata de Zeugma luna park.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate