Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Interfața grafică potrivită/ preferată

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ti-au trebuit 6 luni sa faci aceasta constatare?
E testata pe mult mai multe pc-uri, desktop si laptop, si oricum baza e Rosa, testata deja...

#20
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
  • Unity - De cand m-am dat pe Ubuntu, never looked back
  • Gnome 3 - prima cu care am luat contact
  • KDE - Imi place mult, am interactionat mai putin


#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Mate( fostul Gnome 2) , XFCE , Openbox și KDE sunt preferatele mele.

#22
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Kde, mate, cinnamon (ce bine ar fi daca ar fi mai optimizat) si gnome ( dar ar mai primi un +1 daca era mai personalizabil)

#23
adrgu372

adrgu372

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 20.02.2016
Mi-am instalat astazi pantheon in Debian 8.3 si pot sa zic ca merge foarte bine.

#24
Silvi25

Silvi25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.05.2008
LXDE chiar nimeni ?

#25
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
1. i3WM
2. spectrwm
3. awesome (doar că are tendință când este updatat de la o versiune majoră la alta să se "rupă")
4. Xfce (pentru modularitate)
5. Openbox.

#26
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
Desi utilizez KDE imi place  mult IceWm  (cuplat cu ROX )

Edited by danchi, 20 May 2016 - 21:19.


#27
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Care e atracția pentru Arch + i3?

#28
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010
Nu stiu sa explic, pur si simplu am vazut, mi-a placut mult, si am vrut si eu. Plus ca dupa ce te obisnuiesti e chiar practic si usor de folosit. Parerea mea.

#29
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Posta3e6u9, on 21 august 2016 - 19:27, said:

Care e atracția pentru Arch + i3?

Cred că discuția asta ar trebui mutată într-un alt thread (rog un mod să facă asta).
Atracția este următorea:
_ pe un display mic (13.3") nu pierzi spațiu cu tot felul de decorațiunii ale ferestrelor;
_ modul tilling care facilitează lucrul;
_ faptul că i3 este relativ ușor de configurat față de alte WM-uri și nu depinde de alte limbaje. Spre ex: Awesome depinde de lua, este un WM excelent dar la fiecare update s-a stricat ceva; dwm: dacă nu ști C este greu de configurat, nu imposibil dar mai greu. Poți trece și peste partea asta, însă când este să aplici patch-uri (gaps, tray, etc.) acestea nu sunt tot timpul la zi și trebuie să editezi codul sursă, deci iar chix; xmonad: dacă nu ști haskell iar ai bătai de cap la configurare. De asta mulți preferă i3WM.
_ de ce combinația asta (Arch+i3) pentru că îți permite să înveți o grămadă de lucuri, spre deosebire de alte distro-uri bazate pe GUI. Nu te "murărești pe mâni" nu înveți. Valabil și pentru Gentoo, Slackware, Crux, Debian dar în măsură mai mică.

Edited by AnbuBlack, 21 August 2016 - 22:03.


#30
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Va rog sa nu poluati subiectele ariei, orientati-va putin, daca nu exista un topic potrivit deschideti unul!

LE: deasemenea am rugamintea de-a raporta pe calea consacrata (butonul Report...) orice neregularitate, nu in mesaje! Asa moderatorii pot interveni daca e cazul mai prompt.

Edited by shogun1, 22 August 2016 - 05:47.


#31
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostAnbuBlack, on 21 august 2016 - 22:02, said:

_ pe un display mic (13.3") nu pierzi spațiu cu tot felul de decorațiunii ale ferestrelor;
Laptop-ul meu e de 13 inch. Am impresia că am subțiat "decorațiunile", dar nu am vrut să le scot cu totul, deși e ușor în openbox, arată ciudat fără decorațiuni. Am scos decorațiunile la browsere, acolo contează mai mult spațiul.

View PostAnbuBlack, on 21 august 2016 - 22:02, said:

_ modul tilling care facilitează lucrul;
Sunt de acord, tilingul e util, dar cred că mi-ar fi greu să mă obișnuiesc cu el. La unele programe am stabilit mărimea și poziția ferestrelor, ca să stea mai bine. Poate ai văzut cum a ieșit: http://imgur.com/d9nVfkZ

View PostAnbuBlack, on 21 august 2016 - 22:02, said:

_ faptul că i3 este relativ ușor de configurat față de alte WM-uri și nu depinde de alte limbaje.
Nu am folosit i3 dar îmi imaginez că nu e cel mai ușor WM de configurat. Ce-i drept, mi-a luat ceva timp să învăț să configurez openbox, folosisem fluxbox înainte de el, care e mai ușor de configurat.

View PostAnbuBlack, on 21 august 2016 - 22:02, said:

_ de ce combinația asta (Arch+i3) pentru că îți permite să înveți o grămadă de lucuri, spre deosebire de alte distro-uri bazate pe GUI.
Bănuiesc că depinde ce vrei să înveți. Până la urmă, nu te oprește nimeni să instalezi Ubuntu în mod text, varianta minimal și să configurezi manual tot ce vrei, dar Ubuntu nu te obligă să muncești, ca Arch.

View Postshogun1, on 22 august 2016 - 05:42, said:

Va rog sa nu poluati subiectele ariei, orientati-va putin, daca nu exista un topic potrivit deschideti unul!
Mai greșesc și eu, dar fără greșeli ți-ai pierde antrenamentul. :)

#32
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Posta3e6u9, on 22 august 2016 - 08:00, said:

Laptop-ul meu e de 13 inch. Am impresia că am subțiat "decorațiunile", dar nu am vrut să le scot cu totul, deși e ușor în openbox, arată ciudat fără decorațiuni. Am scos decorațiunile la browsere, acolo contează mai mult spațiul.


Sunt de acord, tilingul e util, dar cred că mi-ar fi greu să mă obișnuiesc cu el. La unele programe am stabilit mărimea și poziția ferestrelor, ca să stea mai bine. Poate ai văzut cum a ieșit: http://imgur.com/d9nVfkZ


Nu am folosit i3 dar îmi imaginez că nu e cel mai ușor WM de configurat. Ce-i drept, mi-a luat ceva timp să învăț să configurez openbox, folosisem fluxbox înainte de el, care e mai ușor de configurat.


Bănuiesc că depinde ce vrei să înveți. Până la urmă, nu te oprește nimeni să instalezi Ubuntu în mod text, varianta minimal și să configurezi manual tot ce vrei, dar Ubuntu nu te obligă să muncești, ca Arch.


Mai greșesc și eu, dar fără greșeli ți-ai pierde antrenamentul. Posted Image

Până la urmă totul ține de preferințele fiecăruia, de timpul și disponibilitatea pentru a configura un WM/OS. Eu unul prefer minimalismul și posibilitatea de a controla software-ul pe care îl instalez pe sistemele mele.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posta3e6u9, on 21 august 2016 - 19:27, said:

Care e atracția pentru Arch + i3?
Rolling release, stabilitate, simplitate si eficienta. E nevoie de mai mult?

View Posta3e6u9, on 22 august 2016 - 08:00, said:

Sunt de acord, tilingul e util, dar cred că mi-ar fi greu să mă obișnuiesc cu el. La unele programe am stabilit mărimea și poziția ferestrelor, ca să stea mai bine. Poate ai văzut cum a ieșit: http://imgur.com/d9nVfkZ
Nu esti developer si nici networking guy, altfel ai fi vazut tiling-ul daca ai fi fost incadrat in cele 2 categorii mai sus amintite. Vezi mai jos despre ce  vorbesc, cu orice WM / DE non-tiling mi-as fi blestemat zilele sa obtin acelasi rezultat. In i3 am nevoie de ~30 de secunde sa obtin rezultatul respectiv plus sa  ma loghez pe masina pe care am nevoie si sa dau si un clear pe fiecare consola.

View Posta3e6u9, on 22 august 2016 - 08:00, said:

Bănuiesc că depinde ce vrei să înveți. Până la urmă, nu te oprește nimeni să instalezi Ubuntu în mod text, varianta minimal și să configurezi manual tot ce vrei, dar Ubuntu nu te obligă să muncești, ca Arch.
Don't make me laugh nor make me start on the shitty bubuntu. Ala prin definitie iti pune bete in roate si iti leaga pietre de moara de picioare deci pana la urma el insusi te opreste.

Dar fiecare cu ce ii place si cu ce e multumit.

#34
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostMembruAnonim, on 22 august 2016 - 12:43, said:

Nu esti developer si nici networking guy...
Ai ajuns la esența problemei. Unui home user care, cum sunt marea majoritate, nu folosesc PC-ul decât pt navigat pe net (youtube, filme online, facebook, mail), ascultat o muzică și cel mult prelucrat o poză la ce îi este util?

Edited by Dobrin_M, 22 August 2016 - 13:22.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La ce ii este util KDE, XFCE, Openbox, Fluxbox, mate, cinamon sau cum ii zice, unity si etc? Exact la asta ii este util si i3-wm unui home user. Ca pe un developer sau pe cineva din telecom / networking ajuta mai mult i3-ul, da recunosc asa este. Dar printul de mai sus e de pe desktopul de acasa pe care nu am altceva in afara de i3-wm. Si acel desktop nu e folosit pentru job ci pentru activitati de zi cu zi.

#36
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Da, Kagaroth, dar tu ai un anume nivel care, nu numai că îți permite să folosești fără probleme așa ceva chiar și acasă, dar ține și de rutină.
Pentru un home user, unity, cinnamon, xfce, care vin cu tot ce trebuie e mai mult decât suficient, căci categoria respectivă e focusată pe utilizarea PC-ului în scopurile enumerate mai sus, nu sunt dispuși prea multi sa caute rezolvări la multele probleme ce apar în acest caz și pe care nu știu sa le rezolve făra ajutor sau îndelungi căutări.

LE
Și nu numai că nu sunt dispuși, dar nu văd nici utilitatea.

Edited by Dobrin_M, 22 August 2016 - 13:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate