Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Interfața grafică potrivită/ preferată

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tine si de rutina, de dorinta de a incerca / testa ceva nou / diferit asa cum tine si de obisnuita de a folosi ceva fmiliar ceva click click si gata. De asta am si zis fiecare cu ce considera ca este okay pentru el / ea.

#38
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postqlimax1975, on 21 august 2016 - 12:52, said:

E gata: Arch i3wm, speedometer, mpd si ncmpcpp, wttr, ranger,htop. Asta ca sa zica unii ca ma dau "guru" (shogun pls dont edit )

Dacă ai un moitor mare ți-aș recomanda i3-gaps, arată mult mai bine dacă ai 2-3 pixeli între ferestre.

#39
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostAnbuBlack, on 22 august 2016 - 11:29, said:

Eu unul prefer minimalismul și posibilitatea de a controla software-ul pe care îl instalez pe sistemele mele.
Și eu la fel, dar treaba asta poate fi făcută cam pe orice distribuție și cam pe orice WM.

View PostMembruAnonim, on 22 august 2016 - 12:43, said:

Rolling release, stabilitate, simplitate si eficienta. E nevoie de mai mult?
Mie mi se par mai stabile distribuțiile non-rolling. Simplitate și eficiență au nenumărate distribuții.

View PostMembruAnonim, on 22 august 2016 - 12:43, said:

orice WM / DE non-tiling mi-as fi blestemat zilele sa obtin acelasi rezultat. In i3 am nevoie de ~30 de secunde sa obtin rezultatul respectiv
Îmi imaginez că vorbești despre a lucra cu mai multe terminale în același timp. Eu nu am nevoie de multe terminale, evident, că nu-s expert ca alții de pe aici, dar mie mi se pare suficient de ușor să deschizi terminator fullscreen și să îl împarți în câte terminale vrei.

View PostMembruAnonim, on 22 august 2016 - 12:43, said:

Don't make me laugh nor make me start on the shitty bubuntu. Ala prin definitie iti pune bete in roate si iti leaga pietre de moara de picioare deci pana la urma el insusi te opreste.
Nu știu ce bețe în roate ți-a pus ție Ubuntu, la mine nu au fost probleme.

#40
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
KDE(mi-a dat ceva batai de cap plasma 5 cu niste prostioare), Cinnamon

In schimb Gnome 3 si Unity mi se par catastrofe totale la capitolul ergonomie.

#41
qlimax1975

qlimax1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 07.03.2010

View PostAnbuBlack, on 22 august 2016 - 14:42, said:


Dacă ai un moitor mare ți-aș recomanda i3-gaps, arată mult mai bine dacă ai 2-3 pixeli între ferestre.

E de 22, nus, abia ce m-am obisnuit cu i3-blocks, parca nu m-as mai incurca cu altceva...dar..nu se stie niciodata. Multumesc de sugestie!

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OT: Mie unul pe Manjaro mi s-a parut destul de okay i3-gaps dar dupa cateva ore pe Arch cu i3-gaps nu stiam cum sa scap de respectiva chestie cat mai repede. Si asta in cazul in care desktopul e infipt intr-un monitor de 27". Probabil ca depinde tot de gust si daca te obisnuiesti sau nu cu acele gauri intre fereste.

#43
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Depinde cum ai setat gaps-ul dintre ferestre, ai posibilitatea să setezi doar pentru anumite workspace-uri gaps sau doar dacă ai mai multe containere deschise în același workspace (smart_gamps on).

#44
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008
Stiu ca utilizatori de placi video Nvidia au dificultati cu KDE (cred ca si Gnome 3.x) din cauza Tearing-ului ce apare pe ecran (indiferent ca sunt accesate pagini web, clipuri multimedia sau jocuri). Se mai intampla inca acest lucru ?

#45
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Salut scuze dacă nu postez unde trebuie dar am instalat pe un laptop Lenovo g5045 cu AMD a6 Ubuntu 18.04 și merge cam greu deși Windows 10 merge bine plus ca nu reușesc s ainstalez driverele grafice

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate