Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Sfaturi pentru mutarea in UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Salut, sunt interesat de UPC, pentru parintii mei, in provincie. As vrea ceva mai ieftin ca romtembelfonul actual. Nu ma intereseaza net de 200 sau tv hd, doar un pachet basic, net+tv. Am vb la call center la UPC si mi-au dat o oferta de net de 60mb + tv  la 55 de lei. E ok.

Intrebarea mea e legata de echipamente, am inteles ca UPC are reteaua pe coaxial si iti instaleaza in casa un modem de cablu, din care ies conexiunile tv si RJ 45.

Intrebarile mele sunt:
Stiti cumva daca UPC are modemuri de cablu cu wifi inclus?
Au porturi VOIP configurabile SIP? Ma gandeam sa imi portez numarul de fix la callromania.ro si sa il configurez pe modemul de cablu, daca se poate.

In momentul de fata folosesc un Huawei 655b pe care functoneaza si voip, daca cele doua functii se gasesc in modemul de cablu l-as scoate din schema.

Multam de raspunsuri.

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si-au instalat niste vecini langa mine (cablu TV + internet) si i-am intrebat daca modemul primit de la UPC este si WI-FI.
Raspunsul lor a fost ca modemul primit de la UPC este si WI-FI  Posted Image

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Din modem nu iese tv, doar internet si telefon. Pentru cablu se pune un splitter sa bifurce semnalul tv/modem.

#4
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Keffr3n ai primit o oferta foarte buna. Modemurile au porturi RJ45 si voce si pot fi simple sau cu router incorporat. Nu se pot configura pe voip/sip din cate stiu eu, n-am avut ocazia. Este oferta buna si de telefonie deci ai putea folosi inclusiv acest serviciu.

Uite o schema ca sa intelegi mai bine cum se fac legaturile prin casa:

Edited by gigsnet, 02 January 2015 - 14:02.


#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Au si modem cu router Wi-Fi inclus, dar ala se plateste suplimentar (4 lei/luna). Mai bine pui tu ce router vrei (dupa modemul UPC, fara Wi Fi).

Ce pachet TV contine abonamentul oferit?

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Da, UPC are si modem-uri cu router wifi si modem-uri simple. La pachetele din oferta www.upc.ro/oferte-speciale/pachete se ofera modem cu router wifi  (daca te uiti pe pagina de configurare - configurator.upc.ro  la abonamentul de 60Mbps nu se ofera modem cu router wifi).
In ceea ce priveste telefonia nu poti folosi modemul pentru telefonie daca nu platesti ( sunt doar 5 lei pentru abonamentul fix nelimitat - orice retea fixa din Romania si din Europa si orice retea fixa si mobila din SUA, Canada si Israel si 15 lei pentru mobil nelimitat - in orice retea fixa si mobila din Romania, Europa, SUA, Canada si Israel.)

Edited by MD, 02 January 2015 - 14:11.


#7
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

View PostSeb, on 02 ianuarie 2015 - 13:57, said:

Au si modem cu router Wi-Fi inclus, dar ala se plateste suplimentar (4 lei/luna). Mai bine pui tu ce router vrei (dupa modemul UPC, fara Wi Fi).

Ce pachet TV contine abonamentul oferit?

Il primeste gratis la pachet, cel putin momentan.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,800
  • Înscris: 06.09.2004
eu am modem cu wi-fi si merge chiar ok, n-a mai cerut un reset de vreun an de zile. are si port voip, pentru ca upc ofera telefonie fixa si telefonul se conecteaza in acelasi router - pe de alta parte nu stiu cat de configurabil este. daca te ajuta cu ceva, modelul meu de modem este cisco epc3925.

#9
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Eh, nu vreau sa le dau lor 4 lei pe luna, ca nu mai folosesc fixul, in tin doar pentru vreun apel de la cineva care nu are numerele de mobil. La voip nu ai abonament lunar, trebuie sa incarci 5 euro pe an ca sa iti pastreze numarul.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Nu vrei telefonie nici o problema ti-au oferit pachet si fara telefonie economisesti 5 lei, dar asa cum am scris mai sus pachetul ala social este cu un modem simplu fara router wifi.

Edited by MD, 02 January 2015 - 14:21.


#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Oferta buna!
Un router este 50 - 60 lei si gata WI-FI-ul.
LA MULTI ANI!

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am luat netul din decodorul lor si mi l-am bagat intr-un WiFI, acum vre-o 4 ani..Cum 4*12=48 /an *4 ani, rezulta ca mi-am scos de mult banii pe agregat si chiar i-am economisit..
De mers merge super Ok. Nu stiu daca l-am resetat vre-o data. Si a trecut prin cateva caderi de tensiune. Cand a revenit "curentul", a plecat ca nou.
Deci e OK..
Adevarul e ca mai am telefonie fixa de Romtelecom asa ca nu am folosit niciodata telefonul de la UPC.

#13
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

View PostPrien, on 02 ianuarie 2015 - 15:05, said:

Si eu am luat netul din decodorul lor si mi l-am bagat intr-un WiFI, acum vre-o 4 ani..Cum 4*12=48 /an *4 ani, rezulta ca mi-am scos de mult banii pe agregat si chiar i-am economisit..
De mers merge super Ok. Nu stiu daca l-am resetat vre-o data. Si a trecut prin cateva caderi de tensiune. Cand a revenit "curentul", a plecat ca nou.
Deci e OK..
Adevarul e ca mai am telefonie fixa de Romtelecom asa ca nu am folosit niciodata telefonul de la UPC.

Poti sa faci portare daca vrei sa ai toate serviciile de la un singur operator.

Routerul wifi se ofera gratuit in marea majoritate a cazurilor in cadrul abonarii la pachetul de servicii.

Edited by gigsnet, 02 January 2015 - 15:51.


#14
dreambox8000

dreambox8000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.05.2009
care e perioada minima contractuala la ei ?

#15
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Ti-am raspuns aici la postul tau http://forum.softped...2#entry16467563

#16
dreambox8000

dreambox8000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.05.2009
conditiile sunt perfecte dar nu am 26 ani ... am 3... nu exista o var si pt mosi?

#17
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
O varianta ar fi ca tu sa ai deja servicii de la ei si sa faci contractul pe 1 an. Variante de 6 luni pentru incepatori nu stiu sa existe Posted Image
De asta ti-am si dat-o pe aia ca era exact ce cereai tu.

Edited by gigsnet, 06 January 2015 - 15:49.


#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cu cateva luni in urma aveau o ofert (nu stiu daca aparea pe site sau nu): daca portai numarul de romtelecom/telekom, aveai gratis abonamentul de telefonie nelimitat fix Ro. Deci, in cazul tau, ai avea net+tv+tel cu plata net+tv. Suna sau dute intr-un magazin de-al lor. Toti ofera promotii la portare.

PS: in cel mai rau caz platesti 5 lei (abonament chel) si beneficiezi de un abonament de top.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate