Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pensie anticipata cu certificat g...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 

Vreau sa devin client UPC la internet, rog lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
M-am decis sa trec si cu net-ul la UPC fiind deja client la TV digit.de ani buni, dar am nevoie de cateva lamuriri din partea celor care sunt deja clienti la internet-ul lor.

-modemul lor wireless are norma N sau AC, are ambele benzi 2.4 si 5Ghz?
-are rost sa pastrez si routerul meu(am un linksys EA 6700) sau merg doar pe modemul lor wireless?
-merge bine net-ul lor sau se deconecteaza cand ti-e lumea mai draga?
-viteza este cea promisa sau e doar o minciuna?
-duce ok torentii?(nu va ganditi la piraterie dar aici imi dau seama de viteza)

Multumiri anticipate Posted Image

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
De unde esti? UPC ofera router cu standardul AC, daca alegi abonamentul superior, de 500 Mbps. Toate serviciile functioneaza fara probleme. Ce scrie in contract, aia primesti.

#3
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Are tot felul de restrictii routerul lor, vezi pe aria dedicata.

#4
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011

View PostValmont43, on 31 decembrie 2014 - 18:14, said:

M-am decis sa trec si cu net-ul la UPC fiind deja client la TV digit.de ani buni, dar am nevoie de cateva lamuriri din partea celor care sunt deja clienti la internet-ul lor.

-modemul lor wireless are norma N sau AC, are ambele benzi 2.4 si 5Ghz?
-are rost sa pastrez si routerul meu(am un linksys EA 6700) sau merg doar pe modemul lor wireless?
-merge bine net-ul lor sau se deconecteaza cand ti-e lumea mai draga?
-viteza este cea promisa sau e doar o minciuna?
-duce ok torentii?(nu va ganditi la piraterie dar aici imi dau seama de viteza)

Multumiri anticipate Posted Image

- da, functioneaza cu ambele benzi, banda 5 ghz o poti activa singur in meniul routerului
- daca tu ai o casa mare si vrei o acoperire mai buna, poti pune modem-ul upc intr-un colt al casei, iar celalalt modem tragi un fir din modemul upc si il pui in celalalt colt al casei
- merge extrem de bine, probleme chiar nu sunt
- viteza intotdeauna a fost cea promisa, daca tu nu prea ai nevoie de upload totul este ok, (600 kb/s abonamentul cel mai mic si 2.5 mb/s abonamentul cel mai scump)
- duce foarte ok torentii, am abonamentul de 200 mbps si trag cu 23-25 mb/s fara dropuri.

E foarte avantajos la UPC sa ai un pachet triple play, internet+telefonie+televiziune, iesi extrem de ieftin.

Edited by satanistu, 31 December 2014 - 18:36.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este extraordinar de proasta ideea de a pune un router in coltul unei case fiindca(daca e o casa cu pereti la unghiuri de 90) 75% din raza de acoperire e afara.

#6
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011

View Postxeleron, on 31 decembrie 2014 - 18:39, said:

Este extraordinar de proasta ideea de a pune un router in coltul unei case fiindca(daca e o casa cu pereti la unghiuri de 90) 75% din raza de acoperire e afara.

M-am exprimat eu prost, le pune in doua puncte unde crede ca e el mai bine.

#7
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Da, sunt parolisti, ce scrie in contract aia primesti. Serviciu de internet foarte stabil, dar au si ei pacatele lor, cea mai mica viteza de upload, daca nu te deranjeaza atunci e ok.

#8
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View Postwasteyard, on 31 decembrie 2014 - 18:40, said:

Da, sunt parolisti, ce scrie in contract aia primesti. Serviciu de internet foarte stabil, dar au si ei pacatele lor, cea mai mica viteza de upload, daca nu te deranjeaza atunci e ok.
Nu cred asta..

#9
cmi67

cmi67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2013
Salut! Dintre cei trei mari,upc,rds,telecom-upc e cel mai bun pe internet...de ani de zile am net de la ei ,dupa experienta neplacuta cu rds...reiau  si eu ce ti-a spus cineva mai sus 'ce scrie aia primesti'....numai bine!

#10
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View Postcorectsunt, on 31 decembrie 2014 - 18:45, said:

Nu cred asta..

Ma rog, e ma limitez la experienta personala si a cunoscutilor mei, mai mult de atat...
Avand experienta cu aproape toti marii ISP-isti de la noi, totusi UPC a oferit cel mai constant serviciu de internet.
Pe de alta parte, nu bag mana in foc pentru nimeni. Posted Image

Pentru mine, de exemplu, UPC pe rezidential nu este satisfacator tocmai din cauza vitezei reduse de upload, dar pentru cei care internetul se limiteaza la browsing, youtube, descarcare de pe torenti, banuiesc ca e in regula.

Edited by wasteyard, 31 December 2014 - 18:54.


#11
luxaeterna

luxaeterna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.06.2014

View PostValmont43, on 31 decembrie 2014 - 18:14, said:

M-am decis sa trec si cu net-ul la UPC fiind deja client la TV digit.de ani buni, dar am nevoie de cateva lamuriri din partea celor care sunt deja clienti la internet-ul lor.

-modemul lor wireless are norma N sau AC, are ambele benzi 2.4 si 5Ghz?
-are rost sa pastrez si routerul meu(am un linksys EA 6700) sau merg doar pe modemul lor wireless?
-merge bine net-ul lor sau se deconecteaza cand ti-e lumea mai draga?
-viteza este cea promisa sau e doar o minciuna?
-duce ok torentii?(nu va ganditi la piraterie dar aici imi dau seama de viteza)

Multumiri anticipate Posted Image
Sunt OK din toate punctele de vedere. Nu o sa ai vreo revelatie insa nici nu o sa fii dezamagit. Eu te sfatuiesc sa-ti pastrezi routerul.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
In cazul optarii pentru un pachet cu trei servicii, recomand cu mare drag si abonamentul de telefonie nelimitata oriunde, in tara, in strainatate - pe fix si pe mobil.

#13
luxaeterna

luxaeterna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.06.2014

View Postwasteyard, on 31 decembrie 2014 - 18:50, said:

Ma rog, e ma limitez la experienta personala si a cunoscutilor mei, mai mult de atat...
Avand experienta cu aproape toti marii ISP-isti de la noi, totusi UPC a oferit cel mai constant serviciu de internet.
Pe de alta parte, nu bag mana in foc pentru nimeni. Posted Image

Pentru mine, de exemplu, UPC pe rezidential nu este satisfacator tocmai din cauza vitezei reduse de upload, dar pentru cei care internetul se limiteaza la browsing, youtube, descarcare de pe torenti, banuiesc ca e in regula.

View Postcorectsunt, on 31 decembrie 2014 - 18:45, said:

Nu cred asta..
Cam asa este insa sunt extrem de putine cazurile in care ai nevoie de upload mai mare decat iti ofera UPC.

#14
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View Postluxaeterna, on 31 decembrie 2014 - 19:00, said:

Cam asa este insa sunt extrem de putine cazurile in care ai nevoie de upload mai mare decat iti ofera UPC.

Am specificat ca eu am "nevoi speciale" :))

#15
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011

View Postluxaeterna, on 31 decembrie 2014 - 19:00, said:

Cam asa este insa sunt extrem de putine cazurile in care ai nevoie de upload mai mare decat iti ofera UPC.

Tin sa te contrazic. Am asteptat o gramada de timp sa uploadez un filmulet facut cu telefonul meu catre cineva, mai ales ca era Full HD. In alta ordine de ideei, daca cei de la RCS (cu viteza cea mai mare de upload) ar avea aceeasi viteza ca noi (6 mbps), in niciun caz nimeni nu ar mai putea trage de pe torrente cu 25 mb/s sau 55 mb/s.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
La abonamentul de 500 Mbps, uploadul e decent, 25 Mbps. In rest, e cam micut, eu astept sa pot contracta 500. La stabilitate si calitate - mereu maxim, nu cade cand fulgera, cand ninge, ploua, bate vantul tare sau mai stiu eu ce.


Iti pun cateva teste facute acum, de pe o conexiune 200/6:
[ http://www.speedtest.net/result/4024353779.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/4024355810.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/4024357492.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/4024359978.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Eu m-am oprit pana la urma la Nextgen, am abonamentul asta de cativa ani si e ok.
Test facut acum:
http://www.speedtest...sult/4024367352
parca suna altfel, nu? :)

Edited by wasteyard, 31 December 2014 - 19:10.


#18
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Singurul avantaj al modemului cu router de la UPC e ca scapi de un acar Paun (routerul - daca e al tau - e principalul favorit pentru a prelua vina al celor de la Relatii cu Clentii UPC in cazul in care merge prost netul; daca e router-ul lor, nu mai pot sa dea vina pe el; le mai raman totusi antivirusul si firewall-ul ca pretexte).

Eu am TV si net de ani de zile de la UPC (au preluat retelele la care eram abonat). Pana acum o luna problemele la net au fost rare si intotdeauna rezolvate rapid. De la inceputul lunii decembrie insa, exista undeva o problema si astia nu o pot rezolva (ultima varianta a lor este ca "e semnal slab in zona, fiind afectate cateva amplificatoare de linie si un nod optic"). In plus, au si o atitudine ce lasa de dorit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate