Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Ce stiu romanii despre DVB-T sau telev. digitala..

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asta e rezultatul faptului ca vanzatorii au cel putin o facultate terminata. E adevarat, intr-un domeniu care nu are nici un fel de cautare, dar mama si tata l-au obligat sa faca o facultate.
@ initiator
Faci o confuzie intre "romani" si "vanzatorii romani"

Edited by myshyk, 29 December 2014 - 10:33.


#20
STARTREK1

STARTREK1

    cćutćtor pe gugćl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007
cumperi tv plus jucaria asta http://www.elstar.ro...78da9d0354d4d1e
de fapt multe din specificati nu sunt trecute nici in cartea tehnica a tv-lui respectiv, asa ca sa nu mai dam vina pe angajati de la raioane

Edited by STARTREK1, 29 December 2014 - 11:17.


#21
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@STARTREK1 de ce ai face aia, cand poti cumpara un TV cu DVB-T2?

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Azi investitia nu mai e in TV ci in componente.

#23
STARTREK1

STARTREK1

    cćutćtor pe gugćl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007
nu toate televizoarele model nou au T2;

#24
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostShieu, on 29 decembrie 2014 - 09:03, said:


Asta e si ideea, defapt mai e o chestie.. din 3 magazine mari si late de electronice din oras n-am putut gasi
un amarat de decodor

Pai ce vrei sa faci cu el din moment ce nu ai semnal DVB-T2 in zona?

#25
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006
in anii 90 sa deschis la baia-mare un magazin altex veselie,bucurie mare
m-am dus sa intreb de un dvd-player care citea formate div x (era la moda atunci)

Discutie intre mine si un baiat (increzut le stie pe toate) de la ALTEX
Vanzator : Buna  Ziua.. cu ce va pot ajuta?
Eu : aveti dvd player ?
Vanzator : Da. avem mai multe modele  mai scumpe si ieftine
Eu : pai eu vreau unul care stie sa redea formatul div x
Vanzator: sa stiti ca toate stiu sa redea pal-secam
Eu: pardon mie imi trebuie  cu div x
Vanzator:da da pal-secam
Eu : eu stiu ca pal-secam este numai  la video nu?
Vanzator : si la dvd este acelasi lucru  sa sti de la mine  va spun eu Posted Image
Eu :bine daca dvs asa spuneti  
Vanzator :pai eu ce v-am spus

in comert se aplica proverbul:
daca nu poti sa-l convingi pe cumparator ,atunci zapacestel   Posted Image Posted Image

vanzatori au targhet/plan  sa vanda  cat mai mult---angajatul luni
nu este de mirare  ca nimeni  nu isi  da interesul  si pentru ce ?la 9 milioane pe luna salar
chiar daca sant putine persoane (vanzatori) care  stiu  si sant bazati  sant putini la numar ,iar colectivul  de munca/colegi  in loc sa ia exemplu  incep a lua in deradere cu tot felul de vorbe  si misto--bai tu esti mai tare ca gogu (google)

dar sÎnt/sunt si cumparatori care aud de tv 4k UHD sau 3D si achizitioneaza   vin cu ele acasa  conecteaza la rds cablu sau satelit  (ia spus cel de la magazin ca merge si pe rds/upcPosted Image )si constata  ca (nu se vedea asa frumosPosted Image )cum se vedea la mag de unde la cumparat
uni isi cumpara samsung S5 si  si ifone 5 si stiu doar sa apese pe tastele verde si rosuPosted Image
,daca intrebi pe detinatori de telefoane :ce stie acel telefon?
raspuns :stie multe  e beton/cool/smecher

Edited by megafanro, 30 December 2014 - 17:22.


#26
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
inainte de sarbatori am fost cu cineva sa-si ia un led sony 42 w815!am gasit in flanco de la cora pantelimon!ne-am dat la vorba cu flacaul de acolo!ce-i spune baiatul de la flanco prietenului meu care se uita la un sony 4k:   zice stiti tvr a transmis finala cm din brazilia la fotbal  in 4k ultra hd!te doare capul de atata prostie din parte lor!

#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Si uite asa se adevereste proverbu': "daca tacea filosof ramanea" :)
La noi cand e sa mergi la cumparaturi trebuie sa mergi cu temele facute de acasa pentru vreo doua, trei modele.
Eu unul in magazine ma duc doar sa vad cam cum arata in realitate sa-mi fac o idee legata de aspectul exterior si dimensiunile lui, atat.
Informatiile, detaliile tehnice, probleme, le gasesc pe Internet, eventual mai cer parerea cunoscatorilor pe form-uri, acesta fiind unul dintre ele :)

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Ca sa nu va mai bateti capul prea mult. Practic "receptorul" - adica tunerul - este acelasi fie ca e T sau T2, C sau C2, S sau S2.
Posibil ca asta sa fie si motivul ptr care producatorii nu specifica detaliat si 2-ul pe ele.

Problema e decodorul - care stie poate doar MPEG2 - T simplu sau stie si MPEG4 - T2. Ce-i drept mai sunt cateva diferente minore, dar aici e problema - daca poate decompresa o imagine MPEG4 FullHD.

Cam toate TV-urile care au pe ele player incorporat la care apare MPEG 4 1080p ( FullHD ) stiu T2 - folosesc acelasi chip de decodare.

#29
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 28.10.2006
@eiffel
Esti sigur de ce afirmi?
Eu nu cred ca asta este diferenta intre T si T2!
MPEG-2 vs. MPEG-4 este de fapt SD vs. HD, asa, mai pe intelesul noob-ilor, in cazul transmisiilor TV digitale, fie ele terestre sau pe cablu!
Verifica te rog, si corecteaza daca nu este asa cum ai afirmat!

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
La majoritatea tv-urilor noi functia de decodare DVB-T2 se poate activa printr-o  upgradare de firmware. iar dupa cum vad noutatile la decodare pt T2 se regasesc in DVB-C, si chiar asa nici eu nu cred in implementarea emisiei  digitale in 2015

#31
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postviceroy56, on 29 decembrie 2014 - 13:56, said:

@eiffel
Esti sigur de ce afirmi?
Eu nu cred ca asta este diferenta intre T si T2!
MPEG-2 vs. MPEG-4 este de fapt SD vs. HD, asa, mai pe intelesul noob-ilor, in cazul transmisiilor TV digitale, fie ele terestre sau pe cablu!
Verifica te rog, si corecteaza daca nu este asa cum ai afirmat!

Se poate transmite SD Mpeg4 si HD Mpeg2.
Da, sunt cateva diferente tehnice intre T si T2. http://en.wikipedia....nces_with_DVB-T

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004

View Postciine, on 29 decembrie 2014 - 14:02, said:

La majoritatea tv-urilor noi functia de decodare DVB-T2 se poate activa printr-o  upgradare de firmware. iar dupa cum vad noutatile la decodare pt T2 se regasesc in DVB-C, si chiar asa nici eu nu cred in implementarea emisiei  digitale in 2015

Să ai dreptate şi să nu se implementeze la anul Posted Image

Eu mă întreb dacă magazinele nu pierd clienţi din cauza asta. Şi eu, care nu mă omor cu tehnica modernă, ştiu care e diferenţa de principiu dintre D.V.B.-C. şi D.V.B.-T.

Edited by djl, 29 December 2014 - 16:24.


#33
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdjl, on 29 decembrie 2014 - 16:23, said:

Să ai dreptate şi să nu se implementeze la anul     Posted Image

Eu mă întreb dacă magazinele nu pierd clienţi din cauza asta. Şi eu, care nu mă omor cu tehnica modernă, ştiu care e diferenţa de principiu dintre D.V.B.-C. şi D.V.B.-T.
Ce dorinta tembela mai e si asta?Posted Image

#34
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postviceroy56, on 29 decembrie 2014 - 13:56, said:

@eiffel
Esti sigur de ce afirmi?
Eu nu cred ca asta este diferenta intre T si T2!
MPEG-2 vs. MPEG-4 este de fapt SD vs. HD, asa, mai pe intelesul noob-ilor, in cazul transmisiilor TV digitale, fie ele terestre sau pe cablu!
Verifica te rog, si corecteaza daca nu este asa cum ai afirmat!

Eiffel e pe dinafară. O fi el băiat deștept, dar aici le cam confundă.

View Postciine, on 29 decembrie 2014 - 14:02, said:

La majoritatea tv-urilor noi functia de decodare DVB-T2 se poate activa printr-o  upgradare de firmware. iar dupa cum vad noutatile la decodare pt T2 se regasesc in DVB-C, si chiar asa nici eu nu cred in implementarea emisiei  digitale in 2015
Nu, nu se poate prin firmware.
Nu bat ”FEC-urile”, trebuie un proc mai potent.

View Postdjl, on 29 decembrie 2014 - 16:23, said:

Să ai dreptate şi să nu se implementeze la anul Posted Image

Eu mă întreb dacă magazinele nu pierd clienţi din cauza asta. Şi eu, care nu mă omor cu tehnica modernă, ştiu care e diferenţa de principiu dintre D.V.B.-C. şi D.V.B.-T.

Nu știi, doar ții trendul.

Edited by spider_zero_sapte, 29 December 2014 - 17:51.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postviceroy56, on 29 decembrie 2014 - 13:56, said:

@eiffel
Esti sigur de ce afirmi?
Eu nu cred ca asta este diferenta intre T si T2!
MPEG-2 vs. MPEG-4 este de fapt SD vs. HD, asa, mai pe intelesul noob-ilor, in cazul transmisiilor TV digitale, fie ele terestre sau pe cablu!
Verifica te rog, si corecteaza daca nu este asa cum ai afirmat!

Cum am zis, mai sunt diferente, dar asta e cea majora - care conteaza ptr utilizator.

Nu e SD vs HD. Pana acum 3 ani si un pic standardul ptr Romania fusese DVB-T cu transmisie HD in MPEG 2 - exceptand ProTV-ul care a transmis de la inceput MPEG4.. Dupa care s-au schimbat si au hotarat sa treaca la T2 cu compresia MPEG 4.
Sunt patit. Am TV cu receptie DVB-T care de-atunci nu mai prinde posturile terestre decat la sunet. Inainte le prindea fara probleme.
Ideea a fost ca in felul asta se pot transmite mai multe canale.

Nu am sesizat sa se foloseasca alte diferente - de ex QAM-ul inca se foloseste 64 - valabil si in T-ul simplu. La noi s-a schimbat doar compresia. Si atat.

#36
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Posteiffel, on 29 decembrie 2014 - 17:59, said:



Pana acum 3 ani si un pic standardul ptr Romania fusese DVB-T cu transmisie HD in MPEG 2 - exceptand ProTV-ul care a transmis de la inceput MPEG4.. Dupa care s-au schimbat si au hotarat sa treaca la T2 cu compresia MPEG 4.


Dar nu au trecut pana acum ,au ramas cu DVB-T MPEG 4  ! Asteptam echipamentele dupa februarie 2015 !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate