Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Geto-Dacii îi încântă pe israelieni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#37
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 Iochanan, on 29 decembrie 2014 - 10:06, said:

Apropo, cum de au emigrat mulți iudei din URSS în Israel și când s-a întâmplat asta?

In anii '80, inainte de caderea comunismului. Glasnost.

 Iochanan, on 29 decembrie 2014 - 10:06, said:

Ca să fim și mai exacți, alea sunt niște identificări formale care nu au nicio legătură cu vieților lor adevărate.

No true scotsman [ http://www.sherv.net/cm/emo/sad/deep-sigh-smiley-emoticon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Stormi, on 29 decembrie 2014 - 10:39, said:

Pai nu ni l-au lasat evreii, dimpotriva, au vrut si au si reusit sa-l matraseasca.

Ba vi l-au lasat, chiar vi l-au bagat pe git, ca voi  va mintuiti prin moartea, nu prin viata lui Iisus.

 altul2, on 29 decembrie 2014 - 11:52, said:

Cum adica sa aleaga ce crede el ca va fi mai bine?
Tu asa vrei sa cresti copii: le dai tigari si alcool si apoi le zici vedeti voi ce e mai bine?

Bineinteles ca nu poti da copiilor numai tigari si alcool. Nu au nici un farmec fara droguri si prostituate.

Viitorul adult va alege, nu copilul. Vezi mai sus aia cu discernamintul si liberul arbitru.

#38
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 12:08, said:

Bineinteles ca nu poti da copiilor numai tigari si alcool. Nu au nici un farmec fara droguri si prostituate.

Viitorul adult va alege, nu copilul. Vezi mai sus aia cu discernamintul si liberul arbitru.
OK asa pare mai uman.
Deci parintii trebuie sa-l invete pe copil crestinismul si nu altceva.
Iar apoi daca la 20 de ani vrea sa devina inuman, e intradevar problema lui, parintii nu mai pot fi facuti responsabili.

Dar parca nu ai zis asa, ci ai incercat sa ne inoculezi. In fine

#39
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 12:08, said:


Ba vi l-au lasat, chiar vi l-au bagat pe git,


ca voi  va mintuiti prin moartea, nu prin viata lui Iisus.


Nu prea cred... decat daca tii cu tot dinadinsul sa fii mai mult decat sarcastica, facand referire la crimele facute de evrei impotriva primilor crestini..


Vad ca ai inteles crestinismul mai mult de o gramada.. Dar fiindca esti totusi o fiinta inteligenta o sa iti aduc aminte ca viata nu poate merge inainte fara jertfa.. Iar jertfa nu e echivalenta cu moartea ci cu renuntarea la ceva..  In plus, moartea face si ea parte din viata,... respectiv modul in care te raportezi la ea face din tine un mantuit sau nu... fiindca in crestinism jertfa persoanei proprii este importanta si nu jertfirea altora, ca in religiile pagane egoiste.. Eu inteleg ca din afara crestinismului jertfirea personala se vede ca o mare prostie.. desi toata lumea se bucura cand un erou se jertfeste la un moment dat pentru ca altii sa poata trai, si nu zice de acela ca a fost prost..  Si pana nu incepi sa traiesti crestineste, multe lucruri din crestinism sunt greu de inteles...

#40
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 11:43, said:



Adica, daca parintii sint talibani, toti urmasii lor pina la a n-spea generatie trebuie sa ramina talibani?

Eu nu vorbesc de crestini, budhisti, sau satanisti. Eu vorbesc de copii in general. Copiii trebuie sa stie ca exista si alte opinii, si alte credinte. Discernamintul, Stormi - ala atit de important pentru exercitarea liberului arbitru eminamente crestin - nu se obtine prin ignorarea realitatii. Cea mai mare greseala pe care o poate face un educator - parinte sau profesor - este de a invata copilul CE sa gindeasca. Noi trebuie sa invatam copiii CUM sa gindeasca, iar asta nu se poate realiza prin metoda "noi avem dreptate, tot restul lumii greseste".

Da, evident ca un crestin va dori sa-si educe copilui in acelasi spirit, dar o poate face prin exemplu personal. Daca tatal crestin baga ideea de iubire a aproapelui cu cureaua prin partea dorsala, termenul "iubire crestineasca" va capata o conotatie sinistra in ochii elevului. Copilul invata prin imitare, face ce vede, nu ce i se spune. Vrei copil crestin? Arata-i tu, prin comportamentul tau, ce inseamna crestin. Te intreaba copilui de ce voi va duceti la biserica, iar altii la moschee? "Noi - tatal, mama, bunicii, unchii - sintem crestini, credem in anumite chestii. Tu vei invata de la noi crestinismul, vei vedea la altii alte credinte, alte obiceiuri, iar cind vei fi mare vei alege ce crezi tu ca e mai bine".

Sunt de acord, copilul sa invete crestinismul din comportamentul parintilor, fara sa-l forteze in vreun fel. Dar nu negociez cu el botezul. Datul sau natural, ca fiu al meu, e sa fie crestin. Cand va creste, singur va hotara daca merge sau nu la Biserica, asta e de la sine inteles...

Pe de alta parte, eu iti raspunsesem la asta :

"Evident ca situatia ideala este sa nu se invete nici o religie. Copiii trebuie lasati sa explore toate posibilitatile si sa isi aleaga singuri calea in viata."

Deci, nu e deloc ideal ca un copil de crestin sa nu invete nici o religie, ci sa exploreze teoretic toate religiile dar sa stie de mic ce inseamna sa fii crestin...

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 12:08, said:






Ba vi l-au lasat, chiar vi l-au bagat pe git, ca voi  va mintuiti prin moartea, nu prin viata lui Iisus.



Aberatii...

Edited by Stormi, 29 December 2014 - 13:03.


#41
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Iochanan, on 29 decembrie 2014 - 10:06, said:

Dumneata nu eşti reprezentativă pentru creştinism, prin urmare aproape orice vorbeşti în materie este egal cu zero.

Slava domnului....bine ca nu ma legi de religie ca faceam criza...
Eu sunt reprezentativa pentru mine.
Si ca atare am trait acele vremuri si nu a fost nici-o prigoana.
A fost robinetul dezmatului religios inchis si asa trebuia sa ramana.
Popii si calugarii, sa puna rasaduri de rosii si ardei, vita de vie, sa sape, sa pliveasca, sa secere, sa treiere si sa-si coaca singuri painea daca ne zic noua ca duc cuvantul domnului.
Nu sa intre cu forta la mine in camara si sa puna in desaga

Edited by vio69a, 29 December 2014 - 13:08.


#42
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014

 vio69a, on 29 decembrie 2014 - 13:06, said:



Slava domnului....bine ca nu ma legi de religie ca faceam criza...
Eu sunt reprezentativa pentru mine.
Si ca atare am trait acele vremuri si nu a fost nici-o prigoana.
A fost robinetul dezmatului religios inchis si asa trebuia sa ramana.
Popii si calugarii, sa puna rasaduri de rosii si ardei, vita de vie, sa sape, sa pliveasca, sa secere, sa treiere si sa-si coaca singuri painea daca ne zic noua ca duc cuvantul domnului.
Nu sa intre cu forta la mine in camara si sa puna in desaga

Mda...acu zi-ne cat de bun a fost comunismu' si cat de rea e libertatea asta ...:lol:

#43
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 Stormi, on 29 decembrie 2014 - 13:06, said:

Sunt de acord, copilul sa invete crestinismul din comportamentul parintilor, fara sa-l forteze in vreun fel. Dar nu negociez cu el botezul. Datul sau natural, ca fiu al meu, e sa fie crestin. Cand va creste, singur va hotara daca merge sau nu la Biserica, asta e de la sine inteles...

Pe de alta parte, eu iti raspunsesem la asta :

"Evident ca situatia ideala este sa nu se invete nici o religie. Copiii trebuie lasati sa explore toate posibilitatile si sa isi aleaga singuri calea in viata."

Deci, nu e deloc ideal ca un copil de crestin sa nu invete nici o religie, ci sa exploreze teoretic toate religiile dar sa stie de mic ce inseamna sa fii crestin...



Aberatii...

Teoriile dumitale au dat faliment in Romania ca au crescut  romani care nu au vazut un evreu in carne si oase in viata lor dar antisemitismul unii au primit din la povestile parintilor.  Asta este clar ca unii parinti au trebuit sa explice e grozaviile facute de ei in trecut evreilor si cea mai simpla cale era sa pretinda ca au facut evreilor ce li se cuvenea.

 Stormi, on 29 decembrie 2014 - 13:10, said:

Mda...acu zi-ne cat de bun a fost comunismu' si cat de rea e libertatea asta ...Posted Image


In acele timpuri comunistii se simteau foarte bine si nu le lipsea nimica. Ce le lipsea  luau de la instariti si daca cineva nu era comunist dar lucra la Securitate  vai ce bine o ducea.

 karuna, on 29 decembrie 2014 - 12:31, said:

Nu prea cred... decat daca tii cu tot dinadinsul sa fii mai mult decat sarcastica, facand referire la crimele facute de evrei impotriva primilor crestini..


Vad ca ai inteles crestinismul mai mult de o gramada.. Dar fiindca esti totusi o fiinta inteligenta o sa iti aduc aminte ca viata nu poate merge inainte fara jertfa.. Iar jertfa nu e echivalenta cu moartea ci cu renuntarea la ceva..  In plus, moartea face si ea parte din viata,... respectiv modul in care te raportezi la ea face din tine un mantuit sau nu... fiindca in crestinism jertfa persoanei proprii este importanta si nu jertfirea altora, ca in religiile pagane egoiste.. Eu inteleg ca din afara crestinismului jertfirea personala se vede ca o mare prostie.. desi toata lumea se bucura cand un erou se jertfeste la un moment dat pentru ca altii sa poata trai, si nu zice de acela ca a fost prost..  Si pana nu incepi sa traiesti crestineste, multe lucruri din crestinism sunt greu de inteles...

Ignoranta poate aduce omul la spanzuratoare.

Crestinismul a fost infintat cam 300 de ani dupa Rastignire nu in tara evreilor,singura tara care Mantuitorul a cunoscut. Asta este stiuta si de teologii crestini. Crestinismul a fost infintat la Roma. NT nu a fost scris original in singura limba care Iisus a cunoscut.

Multe din Crestinism se explica sau complicat  din adins ca nimeni sa nu inteleaga sau raspunsuri lipsite de logica simpla. Din aceasta cauza Crestinismul cere de la credinciosii lui sa creada si sa nu cerceteze.    Judaismul face exact invers: Cere sa cerceteze sa se convinga si la urma sa creada. Asta provoaca  ploaie de premii Nobel ce evreii primesc incontinu.

Iisus sa nascut ca evreu, a trait ca evreu evlavios care se ruga la Marele Templu si a murit ca evreu. Iisus Hristos nu a fost crestin.  El nu putea sa fie crestin.Asa ca "evreii care au omorat pe primii crestini"  explica numai stralucita ignoranta a dumitale. Nu altceva.

#44
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014

 Edgaroropsitul, on 29 decembrie 2014 - 16:49, said:



Teoriile dumitale au dat faliment in Romania ca au crescut  romani care nu au vazut un evreu in carne si oase in viata lor dar antisemitismul unii au primit din la povestile parintilor.  Asta este clar ca unii parinti au trebuit sa explice e grozaviile facute de ei in trecut evreilor si cea mai simpla cale era sa pretinda ca au facut evreilor ce li se cuvenea.




In acele timpuri comunistii se simteau foarte bine si nu le lipsea nimica. Ce le lipsea  luau de la instariti si daca cineva nu era comunist dar lucra la Securitate  vai ce bine o ducea.



Ignoranta poate aduce omul la spanzuratoare.

Crestinismul a fost infintat cam 300 de ani dupa Rastignire nu in tara evreilor,singura tara care Mantuitorul a cunoscut. Asta este stiuta si de teologii crestini. Crestinismul a fost infintat la Roma. NT nu a fost scris original in singura limba care Iisus a cunoscut.

Multe din Crestinism se explica sau complicat  din adins ca nimeni sa nu inteleaga sau raspunsuri lipsite de logica simpla. Din aceasta cauza Crestinismul cere de la credinciosii lui sa creada si sa nu cerceteze.    Judaismul face exact invers: Cere sa cerceteze sa se convinga si la urma sa creada. Asta provoaca  ploaie de premii Nobel ce evreii primesc incontinu.

Iisus sa nascut ca evreu, a trait ca evreu evlavios care se ruga la Marele Templu si a murit ca evreu. Iisus Hristos nu a fost crestin.  El nu putea sa fie crestin.Asa ca "evreii care au omorat pe primii crestini"  explica numai stralucita ignoranta a dumitale. Nu altceva.

Pai n-oi fi vazut evreu dar m-am mirat tare cand majoritatea batranilor pe care i-am cunoscut nu vorbeau in termeni foarte amabili cand venea vorba de evrei. Acuma, slava Domnului ca mai intrai si io pe softpedia, unde cunoscui evrei cumsecade.


Teoria ta despre evreul Hristos pute de contradictii. Ba a murit ca evreu evlavios, ba l-au matrasit evreii lu' matale...O stii p-aia cu "piatra din capul unghiului, pe care au nesocotit-o ziditorii"? Ei, e luata tot din Scriptura voastra si pare-se ca profetul se referea si la unii dintre voi acolo...

#45
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 karuna, on 29 decembrie 2014 - 12:31, said:

Nu prea cred... decat daca tii cu tot dinadinsul sa fii mai mult decat sarcastica, facand referire la crimele facute de evrei impotriva primilor crestini..


Scuze, poate vrei sa spui de pagani impotriva primilor evrei crestinizati.

Edited by vio69a, 29 December 2014 - 19:12.


#46
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 karuna, on 29 decembrie 2014 - 12:06, said:

Nu asta era ideea.. Primul care are dreptul sa decida felul in care este educat un copil, este paritele lui natural!.. Daca tie nu iti place cum este educat copilul, atunci ar trebui mai intai sa incerci sa educi parintele.. adica sa ii faci reeducare.. asa cum faceau comunistii... Posted Image
Deci trebuie sa dovedesti crestinului ce este gresit in invatatura lui.. Ori poate ti-e mai usor sa ii arati asta talibanului...

Karuna, ce faci daca parintele decide ca copilul trebuie sa fie analfabet, cersetor si hot?

Am vazut destui copii nenorociti, cu cele mai  bune intentii, de proprii lor parinti. Am vazut cum incearca - si de multe ori reuseste - societatea sa recupereze acesti copii. Dilema in care se afla educatorii pusi fata in fata cu parinti iresponsabili este rezolvata in cel mai simplu mod posibil: noi - societatea - sintem cei care preluam raspunderea pentru acesti copii, din moment ce ei sint parte integranta a societatii. Noi sintem cei care vor suporta in viitor comportamentul fostilor copii-problema, deci trebuie sa avem grija sa nu devina adulti-problema.

Copiii de care vorbesc provin din toate etniile si din toate religiile. Am subliniat mai sus ca nu ma refer strict la crestinism.


 karuna, on 29 decembrie 2014 - 12:31, said:

Nu prea cred... decat daca tii cu tot dinadinsul sa fii mai mult decat sarcastica, facand referire la crimele facute de evrei impotriva primilor crestini..

Evident ca am fost sarcastica, dar nu-mi dau seama de ce crezi ca m-as referi la niste crime ale evreilor impotriva primilor crestini. Nu consider Evangheliile documente istorice (decit in masura in care ne pot invata cite ceva despre credintele si obiceiurile din perioada cind au fost scrise). Eu nu cred in existenta istorica a unui om numit Iisus.

 karuna, on 29 decembrie 2014 - 12:31, said:

Iar jertfa nu e echivalenta cu moartea ci cu renuntarea la ceva..  

Jertfa lui Iisus este echivalenta cu renuntarea la viata in aceasta lume. Adica cu moartea.

Cind are loc mintuirea?

 Stormi, on 29 decembrie 2014 - 13:06, said:

Pe de alta parte, eu iti raspunsesem la asta :

"Evident ca situatia ideala este sa nu se invete nici o religie. Copiii trebuie lasati sa explore toate posibilitatile si sa isi aleaga singuri calea in viata."

Deci, nu e deloc ideal ca un copil de crestin sa nu invete nici o religie, ci sa exploreze teoretic toate religiile dar sa stie de mic ce inseamna sa fii crestin...

Eu vorbeam de sistemul public de invatamint, nu de educatia de acasa. Nu e de dorit sa se invete religia in scoli. Nu pentru ca as desconsidera credinta altora, ci pentru ca ar avea consecinte nedorite.

 Stormi, on 29 decembrie 2014 - 13:06, said:

Aberatii...

Explica:

Quote

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 6
3. Au nu știți că toți câți în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat?
4. Deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morți, prin slava Tatălui, așa să umblăm și noi întru înnoirea vieții;



#47
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 21:16, said:

Am vazut destui copii nenorociti, cu cele mai  bune intentii, de proprii lor parinti.

Copiii de care vorbesc provin din toate etniile si din toate religiile. Am subliniat mai sus ca nu ma refer strict la crestinism.
Ai vazut copiii de atei astfel sau de musulmani.

Dar ai introdus si cestinismul la gramada.

Cele mai cunoscute cazuri de nenorociri sunt:
- nazistii rasisti care s-au educat dupa Darwin
- comunistii atei care s-au educat dupa Lenin
- musulmanii care se educa dupa Mahomed
- europenii care se educa dupa homosexualism si evident primesc sida

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 21:16, said:

Jertfa lui Iisus este echivalenta cu renuntarea la viata in aceasta lume. Adica cu moartea.
Cind are loc mintuirea?
Pai cum au trait stramosii nostrii crestinii?
Asa trebuie sa traim si noi ca bunicii.

Edited by altul2, 29 December 2014 - 21:37.


#48
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 altul2, on 29 decembrie 2014 - 21:36, said:

Ai vazut copiii de atei astfel sau de musulmani.

Dar ai introdus si cestinismul la gramada.


Stii tu mai bine decit mine ce-am vazut?

#49
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 21:16, said:


Evident ca am fost sarcastica,

dar nu-mi dau seama de ce crezi ca m-as referi la niste crime ale evreilor impotriva primilor crestini.

Nu consider Evangheliile documente istorice (decit in masura in care ne pot invata cite ceva despre credintele si obiceiurile din perioada cind au fost scrise). Eu nu cred in existenta istorica a unui om numit Iisus.


De fapt, in context, ai fost chiar cinica(!)...


Evident fiindca chiar asta a fost metoda evreiasca de a-l baga pe Iisus pe gatul celor care s-au declarat de partea lui... Moartea muceniceasca, patimirea in numele adevarului, e modul de a i-l baga pe gat unui crestin pe Iisus, primul sacrificat.. Alta metoda mai buna de a-l baga pe Iisus pe gatul cuiva, in asa fel incat sa ramana acolo pentru totdeauna,  chiar nu vad...


N-ar fi prima oara cand gura pacatosului adevar a grait... fara sa vrea!...

#50
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 21:16, said:



Karuna, ce faci daca parintele decide ca copilul trebuie sa fie analfabet, cersetor si hot?
Am vazut destui copii nenorociti, cu cele mai  bune intentii, de proprii lor parinti. Am vazut cum incearca - si de multe ori reuseste - societatea sa recupereze acesti copii. Dilema in care se afla educatorii pusi fata in fata cu parinti iresponsabili este rezolvata in cel mai simplu mod posibil: noi - societatea - sintem cei care preluam raspunderea pentru acesti copii, din moment ce ei sint parte integranta a societatii. Noi sintem cei care vor suporta in viitor comportamentul fostilor copii-problema, deci trebuie sa avem grija sa nu devina adulti-problema.
Copiii de care vorbesc provin din toate etniile si din toate religiile. Am subliniat mai sus ca nu ma refer strict la crestinism.




Evident ca am fost sarcastica, dar nu-mi dau seama de ce crezi ca m-as referi la niste crime ale evreilor impotriva primilor crestini. Nu consider Evangheliile documente istorice (decit in masura in care ne pot invata cite ceva despre credintele si obiceiurile din perioada cind au fost scrise). Eu nu cred in existenta istorica a unui om numit Iisus.



Jertfa lui Iisus este echivalenta cu renuntarea la viata in aceasta lume. Adica cu moartea.
Cind are loc mintuirea?



Eu vorbeam de sistemul public de invatamint, nu de educatia de acasa. Nu e de dorit sa se invete religia in scoli. Nu pentru ca as desconsidera credinta altora, ci pentru ca ar avea consecinte nedorite.



Explica:

In cazul acesta, e mai bine ca acel copil sa fie crescut de persoane calme, educate, chiar atei. Dar tipul asta de ateism nu e
unul militant, adica fanatic. Genul ala de
persoane e unul al frustrarilor de tot felul. Nu-mi zice mie ce educatie poate sa dea unul ca asta. Ateismul plin de candoare, rabdare, educatie, e o ingemanare intre crestinism si voia omului. Ateul sta, ca vrea sau nu vrea, sub mila si iubirea de frate a lui Hristos.


Dar in ce crezi? Ai vreo credinta?


Mantuirea e un proces din care faci parte si tu. Nu stim ce va fi dupa moarte, dar stim ca viata de aici e un inceput...


Ce sa explic? Eu citesc acolo despre jertfa si viata. Moartea e un ingredient accidental.

#51
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 21:16, said:

Karuna, ce faci daca parintele decide ca copilul trebuie sa fie analfabet, cersetor si hot?



Am vazut destui copii nenorociti, cu cele mai  bune intentii, de proprii lor parinti. Am vazut cum incearca - si de multe ori reuseste - societatea sa recupereze acesti copii. Dilema in care se afla educatorii pusi fata in fata cu parinti iresponsabili este rezolvata in cel mai simplu mod posibil: noi - societatea - sintem cei care preluam raspunderea pentru acesti copii, din moment ce ei sint parte integranta a societatii. Noi sintem cei care vor suporta in viitor comportamentul fostilor copii-problema, deci trebuie sa avem grija sa nu devina adulti-problema.


Probabil ca l-as para unei autoritati responsabile de protectia copilului, fiindca acest lucru este posibil in prezent datorita crestinismului care a influentat gandirea europeana de 2000 de ani.. Acum 2000 de ani in urma nu era o problema nici daca copilul era vandut ca sclav, daramite ca ramanea analfabet sau il invatai sa fie hot... Acum 2000 de ani trebuia sa ii faci educatie crestina parintelui ca altfel nu cred ca puteai sa te atingi de copilul lui, proprietatea lui...


Cred ca cei mai multi copii nenorociti sunt cei educati in ateism si care n-au niciun fel de repere...

Edited by karuna, 29 December 2014 - 22:19.


#52
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Unde au ramas geti-dacii din topic ???
Si unde sunt romanii incantati ??

#53
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Pisa4you, on 29 decembrie 2014 - 21:46, said:


Stii tu mai bine decit mine ce-am vazut?
Da!

Nu exista efecte negative ale credintei crestine cata vreme lumea intreaga e crestina de 2000 de ani.

Iar de vazut a vazut toata lumea: nazisti, comunisti, musulmani etc care sunt asa pentru ca nu sunt crestini.

Altceva nu se putea vedea.

#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 altul2, on 29 decembrie 2014 - 22:43, said:

Nu exista efecte negative ale credintei crestine cata vreme lumea intreaga e crestina de 2000 de ani.


De si mai multi ani lumea sta pe verticala si tot exista lombago si sciatica

Edited by vio69a, 29 December 2014 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate