Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sniff intr-un LAN

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
brunborg

brunborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.01.2003
Cum pot sa vad daca cineva din acelasi LAN cu mine incerca sa ma sniff-uiasca ?
Persoana pe care o banuiesc are un PC cu Windows iar eu am Linux.
Starea porturilor de pe masina lui (Windows):
Port       State       Service
135/tcp    open        loc-srv                
139/tcp    open        netbios-ssn            
389/tcp    open        ldap                    
445/tcp    open        microsoft-ds            
1002/tcp   open        unknown                
1025/tcp   open        listen             .

Toate calculatoarele duc intr-un hub si acesta e conectat intr-un switch Cisco pe care am acces.
Care ar fi cea mai sigura solutie pt a evita evita interceptarea pachetelor transmise (fara a face modificari la nivel fizic in retea) ?

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
:confused: Dar ... prin ce metoda ai aflat tu care-i starea porturilor de pe PC-ul lui ?

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
calculatoarele legate in acelasi hub cu tine nu ai cum sa le opresti sa primeasca pachetele care placa ta de retea le trimite. la fel nici ei n-au cum sa te impiedice sa interceptezi pachetele lor.

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
DeathRipple >> esti foarte aproape de adevar !
menetz, raiiar >> grija mare la ce scrieti pe aici !!! Incepe sa ma supere atitudinea ta, raiiar !

Daca brunborg vrea sa continue discutia, PM mie si redeschid thread-ul ...

Open again ...
OK. Iata ce problema isi pune in continuare brunborg :
"Ma intereseaza urmatoarea chestie: daca il mut pe el din hub direct in switch mai poate intercepta pachetele din LAN ?
In cazul asta pot sa-l las cu aceeasi adresa IP sau trebuie modificata ? Ideea este ca nu am acces la PC-ul lui (deci nu am cum sa vad cum e configurata placa lui de retea si nici sa-i pun un trojan nu prea am cum)."

Daca-l muti in switch, si daca echipamentul respectiv chiar este un switch (nu switching hub...), atunci lucrurile se schimba. Adica cu exceptia pachetelor ce ii sind destinate, va mai primi doar broadcast (eventual multicast, daca este cazul ...). Spune ce model de switch este, poate ca exista in plus o solutie de securitate, daca este un switch cu management (exista optiuni pentru o serie de switch-uri - port security...).
IP-ul poate ramine acelasi (sper ca ai un switch Layer 2 acolo ...)

#5
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
poti sa folosesti "neped", l-am incercat si merge.
http://www.securitea...al_network.html

#6
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Uite ce spune SecuriTeam :
"Neped cannot guarantee to discover the sniffer (a sniffer can be a non-Linux machine, a Linux running patched kernel that does not have this flaw or a Linux machine that has ARP disabled)".

Aceasta informatie, corelata cu primul post al thread-ului (Calc. suspectat are Windows) arata faptul ca pr brunborg nu prea-l ajuta ...

#7
brunborg

brunborg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.01.2003
Este un FastEthernet Switch-Cabletron ELS100-24TXM. Si este swith-switch nu switching-hub. Are management pe el etc.

#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Este un echipament bestial !!! Cunosc f. bine produsele Cabletron / Enterasys ! Da, poti sa faci treaba f. bine cu asa ceva. Are si port security, sa nu-i permiti userului sa se mute "din-port-in-port" cum vrea el ... De exemplu, pe lista de securitate a portului pe care-i legat hub-ul, poti sa-i interzici sa se conecteze si astfel te-ai asigurat ca va sta doar in switch ... (evident, pe alte porturi ...). Securizarea se face la nivel de MAC ....

#9
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
care mac se poate schimba... :)

lLIVIU : Da, MAC-ul se poate schimba in anumite situatii.
Restul post-urilor au fost sterse pentru ca erau off-topic.
Daca doresti sa continuam discutia despre MAC-uri, da-mi PM.

#10
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
iLIVIU: cat de aproape? :)

#11
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
DeathRipple >> pachetele, in conditiile date, vor fi interceptate, dar exista solutii de implementare a securitatii (deci se poate face captura, dar nu si decodare) vezi IPSec sau chiar solutii hardware (cele mai indemina ar fi utilizarea unor cartele de retea Intel Pro 100 S) ... Deci ai fost f. aproape ...   ;)

#12
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
:) bine maaa....nu pot fi descifrate atata timp cat au fost criptate sa zicem cu chei publice sau folosind pgp-ul (pt mail). da' care e procentul unor astfel de pachete? solutii hardware....cati au auzit de ele sicati le mai si folosesc. asta e mai mult teorie, pen' ca practic irc-ul si alte chestii d-astea de vorbit, precum si marea majritate a mailurilor publice nu suporta nici un fel de criptare :):)

#13
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
iliviu: ai dreptate, "suspectul" meu era pe linux.
deathripple: daca vrei criptare pe irc: http://vmn.hypermart...csec/index.html

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca tot suntem la interceptare, am o intrebare: la mine este un switch in care este cuplat compul meu pe un port, restul de 7 porturi duc cate alte compuri/retele la care nu am acces si habar nu am pe unde sunt (fizic vorbind). Exista posibilitatea sa pot intercepta traficul pe aceste porturi de pe compul meu? sau macar sa le afle adresele de ip
switchukl este un alied telesyn, fara nagement sau alte complicatii

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
phj34r: degeaba vreau io criptare pe irc daca ala cu care vb nu stie ce-i aia....sper ca iti dai seama ca treaba tre' sa fie mutuala. asa ceva nu se aplica

aeon: adresele ip le poti afla, atata timp cat nu dai peste un server care sa-ti taie pofta sa te uiti in gradina altora :):)

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
:) cum? ledurile de pe switch clipesc inebunite tot timpul, deci presupun ca e trafic mare, probabil o intreaga retea, pt ca daca ar fi un singur comp s-ar mai opri din cand in cand....probabil server :)

#17
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
aeon: ce treaba ai cum clipesc ledurile? :):) ledu' sta aprins si daca dai ping.....iar daca respectivu' are win2k de ex instalat, apoi sa fii convins ca o sa clipoceasca mereu, mai ales daca nu l-a setat cum trebe....citeste un picut

#18
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
deathripple: pai toti cu care ai ceva important de vorbit pot sa-i puna proggie ala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate