Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Panasonic HC-X1000

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Nu te supara, te uiti la o camera care are deficit cand vine vorba de calitatea imaginii mai ales cand vine vorba de low light si totusi pe tine nu te`a convins DSLR`ul :) Ce anume vrei sa faca camera ta mai exact? Sa filmeze singura si foarte bine ?

Si nu compara 1/3 de la VX cu 1/2,3 de la aceasta camera. VX`ul avea 720*576 pixeli pe 1/3" , asta trebuie sa bage 4096 x 2160 pe 1/2.3" . Este extrem de mic senzorul.

Legat de review`ul colegului, nu stiu de ce se plange de acele butoane pentru gain, mie mi`au placut la nebunie si pe HMC 151 si pe AC130. Pot deschide linistit la maxim inelul fara sa`mi fac grija ca vai o sa ma arunc in gain aiurea. Ii dau cat este nevoie.

Filmarea cu DSLR este mai grea, dar iti deschide porti catre creativitate si catre un viitor mult mai banos in domeniul video. Bine.. totul mai depinde si de maestria celui care filmeaza/editeaza. Dar daca ai aspiratii mai mari in acest domeniu eu zic ca ar trebui totusi sa te uiti la un DSLR si sa nu ajungi ca multi altii sa iei un AC90 si dupa un sezon sa`l vinzi ca treci la DSLR :)

PS: Nu luati DSLR daca vreti sa filmati conferinte etc.. unde nu exista creativitate prea mare sau serbari de copii .

#20
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Nu m-am plans de butonul de gain, era doar o constatare. Ideea e ca la ce sensibilitate are, esti obligat la interior, sa compensezi permanent cu gain. La AC 90 e f comod pt ca deschizi liniar diafragma apoi plusezi gain. Nu trebuie sa mai apesi un buton si apoi sa invarti de un jog dial mic, ocazie cu care risti sa mai misti camera.
Oricum pot fi aspecte subiective...
Desi mi-am pus mari sperante in ea si recunosc, are multe avantaje, camera e istorie pt mine, am trimis-o in Spania (avem preturi mai bune in Romania chiar si decat in State:) )

#21
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
[ https://player.vimeo.com/video/119795290 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am filmat in weekend un spot pentru un salon deschis de curand, DAIMON Beauty Salon. Clientul a dorit o imagine 4K, in conditiile in care era deja obisnuit de mine cu filmari DSLR, dar am vrut sa avem mai mult detaliu si mai multa acuratete decat fullHD. De asemenea posibilitatea de recadrare in formatul redus 1920x1080 a fost extrem de importanta. Am filmat cu Panasonic HC-X1000, iar rezulatul i-a impresionat prin naturaletea miscarii data de cei 50p, fata de 25p care il stiau. Da, 4k la 50p este chiar laudabil pt o camera video prosumer, care nu cere monopied, slider sau steady. Acest 50p ofera si un look ceva mai autentic, specific unei camere video, senzatia este mai live. Am incercat sa producem un spot care sa-ti dea o stare de bine, sa zambesti si sa para totul cat mai invers fata de o sedinta unde regizezi si aranjezi fiecare detaliu.

Camera mi s-a parut foarte ok in lumina buna, o recomand numai impreuna cu niste lampi led pe baterie, sunt extrem de simplu de intins si mutat, nu mai stai cu cabluri, triple si prize. Am tras cu setupul clasic de 3 surse de lumina difuza + fill pe camera. Mi-a luat ceva timp sa gasesc profilul corect, camera are mai multe setari de gama prin care poti obtine un contrast foarte diferit. Insa asta este arma ei, am filmat putin comparativ cu DSLR si chiar si cu contrastul la minim, 6D-ul meu traversa in fuga zonele de gri ca sa ajunga la negru. Culorile Panasonic au fost intotdeauna mai apropiat de real decat galbenul de la Canon sau rosul de la Sony, iar texturile mult mai fidel reproduse decat plastifierea specifica DSLR.  La rezolutia de 3840x2160 poti scoate si niste stop cadre chiar ok, cu conditia sa ai miscare mai mica (clara) de 1/50. Afara ziua sau intr-o locatie generoasa la lucsi, poti scadea timpul de shutter si lasi fotograful acasa, daca evenimentul este fara buget sau pretentii Posted Image

In concluzie, in lumina suficienta camera face fata si chiar bate pe alocuri un DSLR la cantitatea de informatie si tonurile de contrast, iar la lumina slaba trebuie ajutata. Unde se face economie la curent, iti cam bagi degetele in obiectiv sa zic asa, in schimb poti incrementa gain din +1 in +1 db. Zgomotul este curat, se comprima decent in 150Mbps. Acuma, intr-un fel, faptul ca te roaga sa o iei la pachet cu niste lumini de care sa te si folosesti, s-ar putea sa-ti ridice nivelul de videograf. Cu un DSLR capabil te lenevesti si mergi doar pe ambientala existenta, pentru ca iti permiti pur si simplu sa cobori si ridici ISO in functie de necesitati. Am vazut ca exista niste lampi noi de camera, extrem de faine, cu celula led mult mai mica, pentru o raspandire luminoasa mult mai putin deranjanta (http://www.westbuy.r...lor-plasma.html) sau o circulara pt o lumina interesanta in ochii persoanei de aproape (http://www.westbuy.r...rait-video.html) cu care consider ca un 4K de genul asta poate face o echipa teribil de reusita. In continuare te bucuri de un AF care nu iti consuma ochi si securitatea oferita de un dual card. Mai ales cand duratele de filmare si predare sunt la nivelul orelor, in zonele inca unde te bati cu concurenta care se lauda ca ei filmeaza mai multe ore la aceiasi bani ca tine Posted Image

Attached Files


Edited by GunX, 20 February 2015 - 10:59.


#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pune un link unde pot downloada clipul in format 4K si ar fi bune si niste monstre brut direct din camera.
Ce lumini ai folosit mai exaxt si cat a fost Gain-ul?
Ai dat Rotate 180 la 4K ala din poza de jos! Posted Image

#23
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cine ia sa ia repede, stiti ca va fi un link temporar: http://we.tl/tx8pztoedo
da, uite cine are ochi de vultur Posted Image
gain 0-3db, lumini de genul http://www.westbuy.r...l-5030lux-.html

Attached Files


Edited by GunX, 17 February 2015 - 19:36.


#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Multumesc

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Exact la ce ma asteptam.Normal se vedea destul de clar si in 720p-ul de pe Vimeo dar am zis sa vedem totusi fisierul 4K.
Fara suparare dar e foarte slab pentru 4K si chiar si pentru 1080P. GH4 este cu mult peste camera asta la detaliu.Pai 1080p din GH4 arata mai bine decat 4K din x1000.
Zgomot exagerat de  mult si imagine soft in umbre.Si cand te gandesti ca ai tras la doar 0-3db.
DR la fel e slab.

#26
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Esti sigur ca 1080p e mai detaliat decat 4k asta, de exemplu pe niste fire de par? Eu zic ca daca reduci 4k asta la un fullHD s-ar putea sa ai surprize, in functie de softul/algorimtul folosit. Daca ai ceva concret, urmeaza te rog exemplul meu si si urca material comparativ, dovezile bat parerile personale. Poate ai dreptate, dar in lipsa unor argumente palpabile risti ca majoritatea sa nu te creada si cel mai bine este sa prezentam imaginile de unde fiecare sa-si traga concluzia proprie.

De asemenea, daca tu o ataci subiectiv, nu vreau sa para ca eu o apar, doar pentru ca sustin obiectivitatea. Nu de alta dar mai ai un post acid si impotriva AX2000, care nu este nici ultimul racnet de camera, dar nici ultimul jeg. Cel mai bine asteptam imagine trasa in conditii identice cu X1000 si cu GH4, dupa aia analizam optica, noise, DR si ce mai ar fi. Pentru ca sticla conteaza enorm iar comparatia cu un aparat unde nu ai specificat obiectivul nu este foarte clara.

Separat de aceasta camera, exista o agresivitate implicita generalizata impotriva 4K in randul nostru, pentru ca rezolutia conteaza mult prea putin intr-un produs final video premium. Mult mai important este cum tragi, ce tragi, unghiulatia, culorile, montajul...decat pixelii si puricii. Poti impresiona publicul in 720p de zeci de ori mai puterinc decat altul cu jdemii de K Posted Image

Edited by GunX, 17 February 2015 - 21:54.


#27
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Daca poate cineva sa faca un test in low light intre X1000 si AC90 in Full HD ?! din ce am mai citit se pare ca X1000 e mult mai zgomotoasa si mai intunecata la aceasi db decat AC90-ul ??  dar cat de mult ? din pacate nu pot sa ajung pe la westbuy sau f64 care o au sa o vad cu ochii mei, de aceea ramane aici sa ne mai decidem...
Cat de mare este diferenta de compensare gain intre aceste doua camere ?

#28
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
camerevideo a facut testul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f4adm2vD74I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am urcat clipul de la HC-X1000 in 4K pe youtube, atentie ca daca urcati orice material 50p, acesta nu va fi codat 4K. Conversia are loc doar pt 25p

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dFwvpvI3vh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by GunX, 20 February 2015 - 12:14.


#30
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
da bine, cu lumina controlata evident ca iese brici:)

#31
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
De unde atata.
Care crezi ca arata mai bine?Clipul de sus in 4K sau clipul asta [ https://player.vimeo.com/video/77580463 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] in doar 1080p(atentie de 4 ori mai putini pixeli!) si la o rata de compresie infecta de doar 4-6-8Mbps VBR.
Fiecare cu parerea lui.Eu unul daca ar fi sa aleg as vota cu ochii inchisi 1080p dintr-o camera cu pretentii cinema.
Pai 4K din BlackMagic/C500/RED etc iti taie respiratia.Daca la 0db cu lumina controlata iese mizeria aia pai in conditiile din clipul de aici:   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hoEKGhwXLNk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite si Gh4 aici [ https://player.vimeo.com/video/107694556 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by geo123, 24 February 2015 - 13:53.


#32
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Argumentul ca o Skoda e praf pt ca prin comparatie un Lamborghini e mult superior, este nul. Ce treaba are o camera ca C500, Blackmagic sau RED cu o camera prosumer de 5-10 ori mai ieftina? Bine ca nu ai comparat-o cu Alexa ARRI  (AMIRA). Amestecam clasele, confundam senzorii (mai ales marimea lor), nu tinem cont de optica si ignoram pretul mai rau ca niste amatori? Cand injuri mai mult decat merita un echipament, il pui intr-o lumina buna de invidie, nu e bine sa insisti. Am inteles opinia ta, este foarte clara. Dar eu zic ca mai bine este sa ai o parere obiectiva si coerenta, sa enumeri atat dezavantajele cat si avanajele ei, nu doar sa arunci cu noroi sau sa o ridici in slavi. Cineva care o ia in calcul are nevoie de pareri pertinente de la persoane care pot judeca corect si nu cad in extreme. Sa exagerezi e simplu, oricine poate

Edited by GunX, 28 February 2015 - 18:33.


#33
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu sunt frustrat si nu vreau sa frustrez pe nimeni.
Doar iti aduc niste argumente pentru care nu as lua X1000:
X1000 costa cca 12000RON.Gh4 la acelasi magazin costa putin sub 10000RON(Kit cu tot cu obiectiv) deci mai ieftin si ai vazut de ce e in stare.Diferentele se vad de la o posta.
La 10.000Ron mai e si sony a7s care e full frame la doar 12mpix si are un senzor beton si pe HDMI ai 4K 4.22.
BlackMagic 4K este putin sub 13000RON iar echipata cu obiectiv L,RIG,parasolar e putin sub 16.000RON si este in cu totul alta liga.(Aici discutam de RAW  Prores 422,DR 12 stopuri,  SSD, Global shutter,conectica 6G SDI),deci pentru numai 4000Ron in plus sau poate si mai putin ca multi au deaja obiective din trusa foto ai scula de scula.  
Eu unul nu as investi in X1000 care i-a clasa la detaliu(sa nu mai spunem de restu) si de la full HD de calitate cand am alternative 4K de calitate in mai putini bani(vezi GH4) sau calitate la superlativ cu un efort financiar de doar 1000euro pentru BMCC.
Va doresc Lumina buna.

#34
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I8OgtQ4EASU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ( ca idee, desi nu ma mai intereseaza, am ales Gh4 :)  )

Edited by UTU2005, 17 March 2015 - 12:33.


#35
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Ca dovada ca era loc de mai bine :)
http://www.newsshoot...held-43-camera/

#36
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
3000USD nu este egal cu 5000USD!
Stai linistit ca nici DVX200 nu e scula de bascula.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate