Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Panasonic HC-X1000

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
galeshu

galeshu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.01.2007
Am citit toate postarile de mai sus si le respect pe toate! Videografii de eveniment care aleg aceasta camera pentru 4K , o sa-si dea seama ca afara in lumina naturala si MULTA o sa aiba o imagine SUPER, si facand downconvert in FullHD o sa castigati in jur de 25% calitate fata de camerele FullHD de pe piata. Repet: in LUMINA NATURALA si abundenta. Cand vine vorba de spatii inchise si luminate artificial o sa va dati seama ca aveti nevoie de lumina... MULTA! Puteti compensa cu GAIN-ul si o s-o faceti din plin pana la 24db, daca nu va deranjeaza si noise-ul aferent, sau va cumparati LAMPI puternice, trepiede si softboxuri ca sa aveti o imagine buna de interior. Nu as compara aceasta camera cu DSLR-uri pe video pentru simplu motiv ca aparatele foto au avantajele si dezavantajele lor iar camerele video deasemenea.

Am avut ocazia sa probez vreo cateva zile Panasonicul hc-x1000 in speranta ca voi inlocui Sony AX2000-ul meu. Sincer inca nu am avut cereri pentru 4K dar am sperat ca investitia in viitor sa-si scoata pana atunci banii din castigul de calitate de la FullHD (ce va scriam mai sus). Dezamagirea mi-a fost mare atunci cand am observat ca la interior si pe MANUAL cu IRIS-ul deschis la maxim, si SHUTTER SPEED-ul fixat la 1/50, ce facea SONY la 0db Panasonicul facea undeva la 15 - 16 db. De aici si dezavantajul filmarii in spatii inchise si luminate artificial. Aceasta proba a fost finalizata pe un Bluray si vizionata pe un TV FullHD. Nu comentez asupra marimii senzorului sau a lentilei sau a mai stiu eu a ce detaliu tehnic, pentru ca pe mine sincer ma intereseaza cat de mult ma ajuta pe mine camera (NU ce imi mai trebuie pe langa ea sa fac o treaba buna).

Sunt convins ca ajutat de lumini extra situate strategic si poate de ceva mai mult lucru pe partea de montaj iese treaba buna sau chiar foarte buna, dar stim cu totii ca la evenimente asta inseamna un cost mai mare si uneori un efort mai considerabil. Asa ca la asta se rezuma experienta mea cu HC-X1000 si desigur fiecare ia hotararea cea mai buna pentru el.

Daca inca va mai ganditi s-o achizitionati asigurati-va ca ii puteti face toate probele care le doriti !

Respect!

#38
Florin_chiteala

Florin_chiteala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.07.2006

View Postgaleshu, on 28 iunie 2015 - 13:56, said:

Am citit toate postarile de mai sus si le respect pe toate! Videografii de eveniment care aleg aceasta camera pentru 4K , o sa-si dea seama ca afara in lumina naturala si MULTA o sa aiba o imagine SUPER, si facand downconvert in FullHD o sa castigati in jur de 25% calitate fata de camerele FullHD de pe piata. Repet: in LUMINA NATURALA si abundenta. Cand vine vorba de spatii inchise si luminate artificial o sa va dati seama ca aveti nevoie de lumina... MULTA! Puteti compensa cu GAIN-ul si o s-o faceti din plin pana la 24db, daca nu va deranjeaza si noise-ul aferent, sau va cumparati LAMPI puternice, trepiede si softboxuri ca sa aveti o imagine buna de interior. Nu as compara aceasta camera cu DSLR-uri pe video pentru simplu motiv ca aparatele foto au avantajele si dezavantajele lor iar camerele video deasemenea.

Am avut ocazia sa probez vreo cateva zile Panasonicul hc-x1000 in speranta ca voi inlocui Sony AX2000-ul meu. Sincer inca nu am avut cereri pentru 4K dar am sperat ca investitia in viitor sa-si scoata pana atunci banii din castigul de calitate de la FullHD (ce va scriam mai sus). Dezamagirea mi-a fost mare atunci cand am observat ca la interior si pe MANUAL cu IRIS-ul deschis la maxim, si SHUTTER SPEED-ul fixat la 1/50, ce facea SONY la 0db Panasonicul facea undeva la 15 - 16 db. De aici si dezavantajul filmarii in spatii inchise si luminate artificial. Aceasta proba a fost finalizata pe un Bluray si vizionata pe un TV FullHD. Nu comentez asupra marimii senzorului sau a lentilei sau a mai stiu eu a ce detaliu tehnic, pentru ca pe mine sincer ma intereseaza cat de mult ma ajuta pe mine camera (NU ce imi mai trebuie pe langa ea sa fac o treaba buna).

Sunt convins ca ajutat de lumini extra situate strategic si poate de ceva mai mult lucru pe partea de montaj iese treaba buna sau chiar foarte buna, dar stim cu totii ca la evenimente asta inseamna un cost mai mare si uneori un efort mai considerabil. Asa ca la asta se rezuma experienta mea cu HC-X1000 si desigur fiecare ia hotararea cea mai buna pentru el.

Daca inca va mai ganditi s-o achizitionati asigurati-va ca ii puteti face toate probele care le doriti !

Respect!

Desi la prima vedere review pare unul corect adevarul e ca nu este chiar asa. Desi eram in dubii am cumparat aceasta camera si dupa 3 evenimente, deocamdata ,din care o nunta si doua botezuri ma declar mai mult decat satisfacut. Ce spunea galeshu ca in lumina slaba ce facea cu sony la 0db face cu x1000 la 15db e o prostie !!! Toate camerele in aceasta categorie de pret in lumina scazuta nu stau extraordinar, dar se poate face treaba  si fara sa bagi in scena reflectoare de mii de wati conectate poate cu cabluri de sute de amperi la reteaua de 380v !!!!!!!!!!!!! Am filmat cu ea in 3 biserici, din care una chiar intunecoasa,din cauza luminii slabe am pierdut un pic din contrast si culoare dar imaginea a iesit foarte buna folosind un gain de 18db si umbland un pic in setarile de la scene. Ca sa vezi un pic de zgomot pe imagine trebuia sa cauti cu privirea foarte atent, intr-adevar cand pui stop pe imagine se vede zgomot. Nu va ganditi ca  in lumina slaba aceasta camera este foarte proasta si alte camere in acest segment de pret rup la calitatea imaginii !!!!! In schimb va garantez ca in lumina cat de cat buna calitatea imaginii, sharp, contrast, culori e peste multe camere din segmentul asta de pret, poate chiar cea mai buna. Eu calitate maxima pentru imagine am obtinut filmand 4k 50p 150Mb in format .mov si in programul de editare am exportat FHD 1080p 50p folosind comprimare h264 cu un stream de 32Mb/s. In privinta dotarii camera are tot ce imi trebuie mie, balans de alb foarte bun in mod automat excelent cand il setez manual, un filtru ND incorporat care e mai mult decat util cand filmezi in soare puternic deoarece poti filma fara probleme cu un timp de expunere de 1/100 si o diafragma aproape deschisa, se poate si cu diafragma deschisa la maxim dar prefer sa o folosesc undeva in jurul valorii de F3 . Singura slabiciune eu ii gasesc ca nu e potrivita pentru o filmare tip cinema deoarece dof-ul e foarte larg din cauza senzorului mic dar folosind o combinatie la filmare cu un dslr poate iesi ceva frumos. In concluzie pentru o filmare clasica de eveniment e foarte ok, pentru ceva mai spectaculos singura optiune sunt camerele cu senzor mare, dar in alta categorie de pret.

Edited by Florin_chiteala, 25 May 2016 - 13:03.


#39
adivrvoni

adivrvoni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2016
Daca are cineva o explicatie a setarilor mi-ar fi de mare ajutor. E prima camera de filmat si sunt putin in ceata in ceea ce priveste setarile. Sau un ghid de intitiere in filmari video ar fi binevenit. In ceea ce priveste fotografia, har domnului, gasesti peste tot tutoriale cu explicatii si tot ce vrei, in schimb pe partea video in afara de rew-uri si teste, nu am gasiti nimic referitor la setari. de Ex DRS face asta, daca il dai catre + si altceva daca il dai catre -.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate