Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Estimare constructie casa 2014 - 120 metri construiti

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
Estimare constructie casa 2014 - 120 metri construiti (100 utili) parter
Zona: 30 de km Bucuresti.
Totul legal pe hartie cu contract, deci fiscalizat.

Cateva detalii:
acoperis din tigla ceramica.
caramida in genul asta cemacon.ro/wp-content/uploads/2013/07/fisa-44.pdf care sa nu necesite termoizolatie.

ce diferente in construtie si pret ar fi daca as ridica un pic parterul sa fie o semi-mansarda adica in pod sa nu dau cu capul de grinzi, sa fie un spatiu de depozitare in plus.


inafara de costurile casei,

ce costuri de adauga la asta,
Adica bransare curent, put apa, fosa septica si alte taxe.

Cat estimati constructia unei astfel de case in luni, avand proiectul.
Adica avize, bransare curent, put de apa. Si care este ordinea.

Va multumesc anticipat.

Attached Files



#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Intre 50k€ si 80k€, depinde ce materiale vrei!

#3
Kandaon1987

Kandaon1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.02.2014
In 80 K poti sa-ti faci sa iasa tzatza de matza :).

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Mai degraba 80.000 daca vrea totul fiscalizat

#5
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
Nu mi se pare un cost real, in conditiile in care o vila in cosmopolis de 112m, o poti negocia undeva la 85.000 e la 1 km de autrostrada, si centura adica la 10 minute de ikea sau Dorobanti, are si terenul inclus (mic dar inclus).

#6
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postflorinellll, on 05 martie 2014 - 15:08, said:

Mai degraba 80.000 daca vrea totul fiscalizat
Pai, asa a si cerut. Problema este ca o casa nu o faci si nici nu o calculezi din 2 poze. Fa-ti proiectul complet si apoi cere pareri si oferte.  Si , cel mai bine si ieftin este sa cauti firme din apropierea casei.

#7
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013

View PostBodCasa, on 05 martie 2014 - 15:06, said:

Intre 50k€ si 80k€, depinde ce materiale vrei!
la o casa parter nu poti sa dai un asa mare interval...cu 80k cred ca face doua case parter

#8
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
WC in casa? si doua?
Scoate wc-urile afara la aer curat

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Am specificat....
DEPINDE CE MATERIALE VREA IN CASA.....

#10
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

View Postmindsoul, on 05 martie 2014 - 15:26, said:

Nu mi se pare un cost real, in conditiile in care o vila in cosmopolis de 112m, o poti negocia undeva la 85.000 e la 1 km de autrostrada, si centura adica la 10 minute de ikea sau Dorobanti, are si terenul inclus (mic dar inclus).

ba e foarte real.
daca vrei sa o faci de vanzare te duce pana in 40.000.
daca vrei pentru tine atunci suma se dubleaza.
si asta ai sa vezi cu timpul incepand din primul an care sunt diferentele

#11
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
O casa pe un singur nivel cu 100mp amprenta s-ar putea sa coste mai mult decat una cu etaj cu o amprenta de 70mp.

#12
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postking_tzapone, on 05 martie 2014 - 18:18, said:

ba e foarte real.
daca vrei sa o faci de vanzare te duce pana in 40.000.
daca vrei pentru tine atunci suma se dubleaza.
si asta ai sa vezi cu timpul incepand din primul an care sunt diferentele
poti detalia un pic diferentele ?
de ce s-ar dubla suma intre cele doua variante? Tinand cont ca amandoua se fac conform proiectului , bineinteles...

#13
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postflp014, on 10 martie 2014 - 15:44, said:

poti detalia un pic diferentele ?
de ce s-ar dubla suma intre cele doua variante? Tinand cont ca amandoua se fac conform proiectului , bineinteles...
Una se face mai conform decat alta. Niciodata cineva care face o casa pentru vanzare nu respecta in totalitate proiectul. Vrea profit cat mai mare.

#14
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
:o 80 de mii. La voi nu e criza mai oameni buni? De visati preturile astea? Pai cand aruncati asa cu preturi dastea cum draq sa nu ceara constructorii si vanzatorii de case si ei preturi. Va mai mirati de ce sunteti furati si de ce cresc preturile. Pai cand unii oameni vin cu afirmatii de genul daca o faci sa o vinzi o faci cu 40 si pentru tine cu 80 e clar. Pai daca o vinzi ce nu ai nevoie de autorizatii, deviz de materiale sau crezi ca ii vinzi unuia retardat care iti cumpara casa cu ochii inchisi si pe incredere.

#15
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014
Te apuci sa spargi tu fundatia sa vezi pet-urile?
Spargi stalpii sa vezi cat fier beton lipseste?

Mai stii ce beton ti-a pus?

Prize de 2 sau de 20 de lei? Ambele functioneaza cel putin o data cand le verifici tu, pe urma...

Parchet de 20 sau de 200 de lei?

Usi interioare de 300 sau de 1000 de lei?

Spargi tu peretii sa vezi izolatia de cat e?

Nu te mai da cocos... S-au trezit atatia ca erau racordati la o butelie in loc de teava de gaz...

#16
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
Pai de asta au constructorii de case audi a8, si porsche. Iti fac casa cu 20 de mii si te costa 80 de mii. Oameni buni 40 de mii inseamna 1.8 miliarde de lei vechi. Am pierdut oare notiunea banilor, valorilor.
Eu zic ca o fac cu 35 de mii (exclus terenul).  Si cu materiale alese de mine. N-o sa fiu absurd sa aleg stiu eu ce. Dupa datele astea  http://cemacon.ro/wp.../07/fisa-44.pdf de exemplu pentru o casa de 100 m utili ajungi la 3600€ pentru caramida, o sa fac un excel cu costul estimativ al materialelor necesare, dupa ce vorbesc cu cativa proiectanti...O casa de dimensiunea asta parerea mea ca manopera trebuie sa coste maxim 5000€.

Edited by mindsoul, 12 March 2014 - 08:48.


#17
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postmindsoul, on 12 martie 2014 - 08:47, said:

Pai de asta au constructorii de case audi a8, si porsche. Iti fac casa cu 20 de mii si te costa 80 de mii. Oameni buni 40 de mii inseamna 1.8 miliarde de lei vechi. Am pierdut oare notiunea banilor, valorilor.
Eu zic ca o fac cu 35 de mii (exclus terenul).  Si cu materiale alese de mine. N-o sa fiu absurd sa aleg stiu eu ce. Dupa datele astea  http://cemacon.ro/wp.../07/fisa-44.pdf de exemplu pentru o casa de 100 m utili ajungi la 3600€ pentru caramida, o sa fac un excel cu costul estimativ al materialelor necesare, dupa ce vorbesc cu cativa proiectanti...O casa de dimensiunea asta parerea mea ca manopera trebuie sa coste maxim 5000€.
bravos, ma bucur ca esti rational.
intr-adevar te apropii bine de costuri. Manopera as zice undeva la 6000 maxim maximorum pentru suprafata asta.
cu pana in 30000 trebuie sa te incadrezi. fara teren , utilitati, etc. strict efectiv constructia casei la gata .

ca dupa aia ai sa vezi ca mai trebuia si una si alta , este alta treaba si sunt bani bagati viitor.Sunt multe lucruri care ai sa le uiti, garantat. si apoi o sa fie mai costisitor sa le faci dar poti sta si fara ele deci nu e un capat de tara.
dar efectiv sa te muti in casa respectiva cam atat te costa cat ai estimat si tu.

Edited by flp014, 12 March 2014 - 10:11.


#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Suma aia de 5000-6000 EUR manopera presupun ca este cea de constructie "la rosu".
Nici pe departe nu ai cum sa te incadrezi in suma respectiva considerand si manopera pentru instalatii (electrice, termice, sanitare), tencuieli, sape, vopsitorii interioare/exterioare,termosistem, montaj invelitoare, gresie, faianta, usi, ferestre. Si nicidecum daca vrei totul fiscalizat, TVA-ul ala de 24% te omoara in cazul asta.
Eu cred ca poti face casa asta intr-un buget de 45.000 EUR doar daca o faci in regie proprie (deci fara toate cheltuielile la vedere, fiscalizate) si cu implicare maxima din partea ta. Fara bransarea la utilitati, fara costuri de avizare si proiectare, fara alte cheltuieli care vor aparea pe parcurs (si fii sigur ca vei fi nevoit sa mai deshizi buzunarul pentru diverse "maruntisuri" pe care nu vei avea apoi curajul sa le insumezi).

Nu ma intelege gresit, si eu vreau sa construiesc anul acesta o casuta si tot ceva in genul asta. Constrans de buget, eu am renuntat la vreo 30 mp din amprenta (tu ai 123 mp) si voi avea si o mansarda pe care o voi amenaja ulterior (prin inaltarea acoperisului). In prima faza doresc parterul complet functional, iar la mansarda doar inchiderea spatiului printr-un hol si termoizolarea mansardei ca sa nu-mi fuga toata caldura prin acoperis. Poti arunca un ochi si la mine: http://forum.softped...pm/page__st__60
Cred ca e mai bine sa fii realist si sa pleci inca din faza de proiectare cu un plan realizabil in bugetul alocat, decat sa speri ca tu vei fi acela care va reusi sa construiasca o casa la cheie cu 285 EUR/mp (adica 35.000 EUR / 123mp), fara sa fii constructor sau sa te implici (sa faci cu mana ta) o buna parte din lucrari.

Edited by the_lion, 12 March 2014 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate