Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

openSUSE 12.3

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@dani.user: bănuiesc că te referi la directoare/ fișiere, că aplicații e simplu (menu- clic stânga pe aplicație- add to desktop), trebuie să alegi la View ca layout Folder în Desktop Settings, așa poți crea/ copia fișier/ directoare. Dacă nu e niciuna din astea două fii mai explicit te rog.
Ca fapt divers, Kubuntu mi se mai pare mai bun ca OpenSuSE, Sabayon e de reținut și el (stabil, rolling-release).
[ https://i.imgur.com/T9X6sO9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shogun1, 31 July 2013 - 18:15.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Layout: Folder, asta era. Mersi ca mi-ai amintit.

#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cu plăcere! Doar nu era să lași bunătate de Kde pentru atâta lucru, nu? Posted Image

#22
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005
salutare
am instalat in urma cu cateva saptamanai OpenSuSE 12.3 Kde si pot spune ca m-a uimit rapiditatea lui fata de Kubuntu 12.04.
A trebuit totusi sa renunt la el pt ca nu am gasit cum sa imi instalez imprimanta Canon Pixma IP1800 pe care o am
In Ubuntu, kubuntu o pot instala fara probleme dar in opensuse nu am gasit modalitatea. Din system settings nu o instaleaza , nu gaseste drivere pentru ea
Solutii?...mersi

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai daca l-ai dezinstalat....ce solutii?

#24
marius_yo21

marius_yo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.09.2005

View Postrich1974, on 12 august 2013 - 17:55, said:

pai daca l-ai dezinstalat....ce solutii?

il pot instala la loc,
l-am dezinstalat pt ca aveam nevoie de imprimanta si nu am gasit nicio solutie sa o instalez la mom respectiv

#25
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
solutia e una generala.
google

#26
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011

View Postshogun1, on 31 iulie 2013 - 18:14, said:

Ca fapt divers, Kubuntu mi se mai pare mai bun ca OpenSuSE.
Ce te face sa spui asta?

Ce distributie integreaza cel mai bine KDE-ul? Mie mi se pare ca openSUSE numai ca e de nivel mediu spre avansat, nu e pentru incepatori.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 15:12.


#27
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
După cum am specificat e doar o impresie personală (mi se pare...), nu trebuie să influențeze pe nimeni, preferințele diferă. Ultima dată când am încercat OpenSuSE, acum vreo 2,5- 3 ani, YaST (Yet another Setup Tool) era greoi și mai slab comparativ cu MCC (Mandriva Control Center), zypper nu m-a încântat, Kde era destul de instabil pe atunci (asta în orice distro, dar crăpa cam prea des în OpenSuse), personalizarea Kde iar nu-mi plăcea, mărunțișuri. Oricum părerea mea e subiectivă, dacă-ți place folosește-l cu plăcere!
Iar Kubuntu compensează anumite buguri prin comunitatea mare, documentație, manager pachete CLI și altele.

LE: integrare KDE? Greu de spus, depinde de preferințe. Mulți cred că OpenSuse, ei au legături strânse cu KDE, dar după mine e cam același lucru în orice distro în linii mari, fiecare distro personalizează puțin Kde-ul, mai mult sau mai puțin reușit, chestii minore, le modifici în câteva minute... Posted Image
Și chiar n-aș spune că OpenSuse e pentru useri medii > avansați, păi atunci Gentoo sau Slackware pentru cine sunt?

Edited by shogun1, 17 August 2013 - 15:43.


#28
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Am inteles, din cate am citit cu ultimele versiuni e cam invers OpenSuSE 12.3 e foarte stabil, bine finisat si personalizat pe cand Kubuntu 13.04 vine aproape fara nici o modificare a KDE-ului si cu multe crash-uri, buguri Review: Kubuntu 13.04 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PW4OtsAJb70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Siiiigur ca da, http://forum.softped.../#entry13566767

#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Am crezut ca e o exceptie, din pacate sunt putini utilizatori pe forum ca sa ne facem o impresie clara.

Care e cea mai buna distributie KDE pentru incepatori ? Sau pentru cei de nivel mediu, avansat?
Cred ca o sa fac un topic separat pentru asta.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 16:05.


#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are rost sa intrebi ceva ce tine de perceptia si placerea altuia ! Testeaza si trage concluzia pentru tine. Asa ti-a fost dat gratis Linux-ul, sa-l folosesti daca-ti este util, nu sa aiba cota de piata.

Edited by neagu_laurentiu, 17 August 2013 - 16:09.


#32
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Am testat destul, inebunesc daca ma apuc acum sa testez doate distributiile care au DE KDE.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 16:08.


#33
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Bănuiesc că depinde și de hardware, eu am încercat Kubuntu 13.04 și s-a descurcat onorabil, n-am avut niciun crash, se mișca foarte bine. Buguri or mai fi, nu zic. Cât despre faptul că nu e modificat e ceva bun, uneori ”optimizările” astea pot fi contra- productive, Canonical oricum avea un singur om la Kde și Qt, și-n Arch Kde e nemodificat/ pur/ vanilla, și-n Slackware.
Indiferent de distribuție Kde este matur, stabil, rapid, nu mai e 4.0... La fel Xfce și Lxde. Azi Unity și Gnome3 trebuie să se ”maturizeze”.

Hai să zicem că pentru începători sunt (ordinea e aleatorie): Kubuntu, Mint, Rosa, Mageia, OpenSuSE, iar pentru medii- avansați: Gentoo, Slackware, Arch, Debian.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Mageia, Rosa, OpenSuSE integreza bine KDE.

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postneagu_laurentiu, on 17 august 2013 - 16:10, said:

Mageia, Rosa, OpenSuSE integreza bine KDE.
Da, toate trei au centru de control integrat, o unealtă super pentru începători.
În plus cei de la Rosa- s creativi, inovatori, urmează tradiția Mandriva!

Edited by shogun1, 17 August 2013 - 16:14.


#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Nu vad ce obtii testand 1001 distrubutii si DE-uri.

Alega una, invata tot ce poti din ea, gaseste solutii cat mai bune la problemele tale si fa-ti pana la urma treaba folosind-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate